Skocz do zawartości
lukash2k

Heavy Rain - Dlc #1 Taksydermista

Rekomendowane odpowiedzi

Niedługo (prawdopodobnie jutro) premiera pierwszego dodatku do Heavy Rain w PlayStation Store. Niektórzy szczęśliwcy (w tym moja skromna osoba) mieli szansę zobaczyć DLC przed premierą dzięki edycji kolekcjonerskiej. Poniżej opisuję wrażenia, które mam nadzieję pomogą odpowiedzieć Wam na iście hamletowskie pytanie: "Kupić czy nie kupić?".

Wikipedia mówi, że taksydermia to sztuka montażu lub reprodukcji, najczęściej poprzez wypchanie, martwych zwierząt(...). Przedmiotem taksydermii może być każdy gatunek zwierzęcia łącznie z człowiekiem. Rzeczywiście, pierwszy DLC do Heavy Rain, a właściwie to pierwszy odcinek cyklu "Kroniki Heavy Rain" opowiada o mężczyźnie, który zajmuje się wypychaniem zwierząt i może być "Zabójcą z Origami".

Po włączeniu dodatku wita nas zupełnie nowe menu, z brązowymi, przestraszonymi oczami Madison Page w tle. Już widać, że producent zdecydował się opowiedzieć nam jeden epizod tylko luźno związany z głównym wątkiem gry. Mamy osobne trzy gniazda na zapisanie stanu gry i osobne bonusy (a właściwie, jak się okaże, jeden bonus). Z jednej strony jest to dużym plusem, ponieważ możemy przejść ten dodatek w dowolnym momencie gry i nie popsuje nam to zakończenia, ani innych wątków. Z drugiej strony, osoby które liczyły na wyjaśnienie pewnych niespójnych faktów ze scenariusza Heavy Rain poczują się zawiedzione.

Jeśli chodzi o samą rozgrywkę to trwa ona tyle, co jeden epizod w Heavy Rain, więc niezbyt długo. Jednak w takiej skompresowanej formie dostajemy wszystko to co oferowała gra, to znaczy emocje, piękną (momentami wręcz obrzydliwie piękną) grafikę i trzymającą w napięciu rozgrywkę. Epizod ten daje nam więcej swobody niż Heavy Rain. Możemy zajrzeć w każdą dziuplę, szufladę, szafkę i skrytkę. Nie odnosi się wrażenia, że ktoś nas ogranicza, albo kieruje na jedynie słuszne tory fabuły, co w przypadku Heavy Rain mogło się zdarzać.

Na koniec dowiadujemy się, że istnieje pięć różnych zakończeń i możemy spróbować je wszystkie poznać. Otrzymujemy również krótkie opisy (właściwie same nazwy) tych zakończeń i coś w rodzaju tabelki, na której będą odhaczone te, które już widzieliśmy. Miła odmiana w stosunku do Heavy Rain, bo wiemy ile jeszcze nam zostało do zobaczenia. Niestety, wszystkie z tych zakończeń są dosyć łatwe do przewidzenia i właściwie nie zostajemy w żaden sposób zaskoczeni, chociaż drogi dojścia do nich mogą być bardzo różne. Brakowało mi jednak jeszcze jednego zakończenia, które można wykonać i które aż prosiło się o osobną nazwę, ale zostało niejako wepchnięte na siłę do innej szufladki.

Nie ma też żadnych nowych trofeów do zdobycia, ale za to jest jeden bonus -- szkice z etapu projektowania gry. Nie znam dzisiaj jeszcze ceny tego dodatku, ale podobno ma to być około 18 złotych. Za takie pieniądze z pewnością warto zagrać w, bądź co bądź, krótki, ale emocjonujący epizod. Przypominam, że za DLC do Assassin's Creed II Ubisoft chce od nas 14 zł, a jest to po prostu kawałek historii, którą powinniśmy byli dostać razem z grą. Fanów Heavy Rain chyba nie muszę przekonywać.

Podsumowanie:

+ osobny, luźno związany z grą epizod bez spojlerów

+ emocje i klimat Heavy Rain

+ miły akcent w postaci bonusu

+ pięć różnych zakończeń

- brak trofeów

- trochę za krótki

- przewidywalne zakończenia

Edytowane przez lukash2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fajną recenzję, myślę że skusze się na ten dodatek. Szkoda jedynie że taki krótki, to moim zdaniem spory minus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja go już ukończyłem (chociaż pobrałem z PSN już kilka dni temu). Ukończyłem go w... 30 minut? Coś koło tego...

A TERAZ NIE CZYTAJCIE, BO SPOILERY

Dziękuję za uwagę.

Czytacie na wszelką odpowiedzialność.

Ostrzegałem...

Nie czytaj mówię.

Powiem, że jestem zawiedziony... Liczyłem na spokojnie dwie godziny gry a dostałem jedną scenę... Dobrze przynajmniej, że jest darmowa. Gdyby była płatna nie dałbym za nią więcej niż 10zł. 

Co do samej "historii" opowiedzianej w tym odcinku... No, jest ona mroczna, dość brutalna i przypominać może nieco film Dom Woskowych Ciał... Cóż, Megan na tropie jakiegoś zabójcy postanawia przeszukać jego mieszkanie. Nie może się dostać więc wchodzi przez tylne okno... Już samo wnętrze budzi dreszcze. Ale to nic jeszcze. Wchodzimy na górę i odkrywamy prawdziwą tajemnicę tego domu - wypychacz zwierząt okazuje się seryjnym mordercą przy którym Mr Shelby z podstawki to tylko nie groźny kryminalista. Wspomniany facet okazuje się bowiem wypychaczem ludzkich ciał... Nieźle ludzie mogą mieć nawalone we łbie... Potem oczywiście gdy zależy nam na jak najszybszym opuszczeniu mieszkania widzimy jak przyjeżdża do niego sam morderca. I zaczyna się - możemy uciec, walczyć, ukrywać się lub też dać się zabić... Mnie udało się uciec, po zakończeniu epizodu dostałem informacje że mam jeszcze możliwość odblokowania innych 5 zakończeń w zależności od mojego postępowania... Ale nie. Ten dodatek jest zbyt mroczny aby grać w niego raz jeszcze...

Ogólnie gdyby nie był taki krótki, dałbym wyższą ocenę. Ale tak zasługuje na dobre 8+ chociaż klimat niepewności i grozy zasługuje na 10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)Cóż, Megan na tropie jakiegoś zabójcy postanawia przeszukać jego mieszkanie. Nie może się dostać więc wchodzi przez tylne okno... (...)

Widzę, że kolega przeleciał przez wątek główny jak przecinak i przy okazji zahaczył o DLC. Gratuluję.

Mi osobiście Chronicles 1 - The Texidermist przypadł do gustu, lecz z mieszanymi uczuciami. Przyznam Ci, że jest o wiele za krótki. Jako osobny i darmowy dlc - nie ma sprawy, ale jeśli miałbym za to zapłacić to 2 razy bym się zastanowił. Raz, że ten wątek nic nie wprowadza do gry właściwej (a niby miał być prologiem do postaci Madison) to jeszcze bazuje na taniej tragedii i odcina kupony od dramaturgi jaką mieliśmy okazję śledzić, przy okazji zabawy z 'podstawką'. Nie zrozumcie mnie źle. Sam dodatek nie jest zły sam w sobie, ale poniekąd zadaje kłam stwierdzeniu że dowiemy się dzięki niemu czegoś więcej o głównej postaci. Jeśli to miało zachęcić mnie do kupna kolejnych Kronik (Chronicles 1,2,3...) to powiem krótko: Fail.

Edytowane przez SouL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten epizod to jakaś kpina ... nudny, przewidywalny, nic nie wnoszący do fabuły, okrojony do 1 lokacji, która poza kilkoma smaczkami jest bura i monotonna.

Nie dałbym za niego więcej niż 5 zł gdybym miał kupować go osobno - tylko dla maniaków żądnych kolejnego jakiegokolwiek spotkania z HR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś tam wprowadza.

Widzimy, że Madison prowadziła swoje śledztwo od jakiegoś czasu. Poza tym widoki z domu mogły się przyczynić do jej bezsenności, choć tutaj to już tylko domysły.

Zagrałem, przeszedłem. Również sądzę, że tak krótkie DLC to jest porażka. Za taką cenę powinno otrzymać się więcej. Jeśli ktoś kupi nie z EK, to polecam jedynie dla zagorzałych fanów. O ile dobrze pamiętam, to jest prezentacja przygotowana na potrzeby któregoś E3.

Edytowane przez MaKaB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena wysoka?? halo toś 17 zł to niecałe 2 paczki fajek:P dziś 22(jestem na forum tylko jak w pracy siedzę) zamawiam i przechodzę. pół godziny z hr za 17zł jest lepsze niż godzina z re5... Odnośnie re5- te dodatki dopiero zawiodły...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za te emocje i te nerwy, choc krotko - jak najbardziej sie oplaca .

Heavy Rain jak zadna gra wzbudza nerwy i emocje w osobie, ktora w nia gra (oczywiście, jesli tylko osoba ta, zdaje sobie sprawe jaka to gra i czy docenia te gre).Z tym dodatkiem jest nie inaczej :)

Edytowane przez l4zzarus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sprawa języka polskiego w tym dodatku jeśli mam podstawkę w rodzimym języku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatek jest w polskim języku (napisy i dubbing).

Jest dobrze i mrocznie, ale zdecydowanie za krótko. 20-25 min gry, to za mało, jak na 14 zł. Czuję niedosyt. Nad zakupem następnego DLC raczej się zastanowię:)

Ktoś "odkrył" 2 pierwsze zakończenia? Co trzeba tam zrobić, żeby się "odblokowały", bo skończyły mi się pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z dlc Taxidermist, mam nadzieję, że ktoś może wiedzieć o co chodzi. Sprawa wygląda tak:

Ściagam dodatek bez porblemu po czym instaluję. Włączam Heavy Rain, przechodzę do downloaded content, chcę wybrać "taxidermist", a tu gra mi mówi, że, aby to zrobić muszę wyjść do psn. Wchodzę. Tam do wyboru mam tylko "Themes", w które nawet jeśli się wejdzie, to nie ma nic do ściągniecia. Próbowałem już instalować grę i dodatek ponownie, ale efektów brak.

Z góry dzięki za pomoc, bo nie chcę aby koszt pięciu piw poszedł na marne.

pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z dlc Taxidermist, mam nadzieję, że ktoś może wiedzieć o co chodzi. Sprawa wygląda tak:

Ściagam dodatek bez porblemu po czym instaluję. Włączam Heavy Rain, przechodzę do downloaded content, chcę wybrać "taxidermist", a tu gra mi mówi, że, aby to zrobić muszę wyjść do psn. Wchodzę. Tam do wyboru mam tylko "Themes", w które nawet jeśli się wejdzie, to nie ma nic do ściągniecia. Próbowałem już instalować grę i dodatek ponownie, ale efektów brak.

Z góry dzięki za pomoc, bo nie chcę aby koszt pięciu piw poszedł na marne.

pozdro!

Musiszm sciągnąć aktualizacje ry na 1.02 wtedy wszystko bedzie dzialac wraz z dodatkiem

Dodatek jest w polskim języku (napisy i dubbing).

Jest dobrze i mrocznie, ale zdecydowanie za krótko. 20-25 min gry, to za mało, jak na 14 zł. Czuję niedosyt. Nad zakupem następnego DLC raczej się zastanowię:)

Ktoś "odkrył" 2 pierwsze zakończenia? Co trzeba tam zrobić, żeby się "odblokowały", bo skończyły mi się pomysły?

nie wiem, które skończyłeś. ja mam 4:

UWAGA PODAJE 4/5 MOŻLIWYCH ROZWIĄZAN, KTO NIE CHCE ICH POZNAĆ RADZE DALEJ NIE CZYATAĆ.

gość zabija mnie normalnie, gośc zabija mnie ale wcześniej wzywaz policje przez telefon w sypialni na poczatku korytarza, zabijam gościa piłą motorową, uciekam nie zauwarzony gdy przeszukuje pokoje przez garaż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×