Skocz do zawartości
Gość Liluh

Regionalizacja PS3 - wersje JAP/US, czym się różni, czy się opłaca

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Liluh

Witam,

Chciałbym podzielić się kilkoma spostrzeżeniami na temat regionalizacji PS3.

Obiegowa opinia jest taka, że jej nie ma. Każda gra powinna chodzić na dowolnej wersji PS`a na całym świecie. Ograniczone są tylko filmy na DVD i BD, które mają zwyczajowy region code (żadna nowość) - czyli filmu w PAL`u nie puścimy na japońskiej czy amerykańskiej konsoli NTSC.

Pół biedy jednak, bo zawsze można kupić tanie amerykańskie filmy, albo poczekać na jakieś "łatki" od zdolnych ludzi, programistów czy coś.. w każdym razie DVD mam na czym oglądać, a zanim BD będą w przyzwoitych cenach w Polsce to zdąrzymy się troche zestarzeć.

Kierując się takimi założeniami kupiłem PS3 w wersji japońskiej, 20GB dysk, bez WiFi, za to sprzętowy emulator gier PS2, a nie jak w europejskiej wersji programowy (i do tego ułomny).

Samo odpalenie konsoli i konfiguracja to żaden problem, trzeba tylko ustawić język na angielski co nie jest trudne. Wszelkie update`y i logowanie bez problemu. Konsola automatycznie chce nas rejestrować (w tym wypadku) w Japonii, ale generalnie nic nie stoi na przeszkodzie żeby porobić sobie konta w EU i US i stamtąd ciągnąć lub kupować gry.  Konsola jest 110v i ma 'amerykańskie' wejście, ale byle rodzimy autotransformator to rozwiązuje.

Problemy zaczynają się w momencie używania naszego "wyświetlacza" do czegoś innego poza systemem. Teoretycznie, każdy stary TV ma do wyboru PAL/NTSC więc jeśli nie mamy TV HD to można się i tak bawić. Strata oczywiście spora, niektórzy mówią, że to profanacja, ale piechotą kilka tysięcy złotych nie chodzi więc na jakiś czas może być. Sam mam 29" TV Grundiga, nawet nie z płaskim kineskopem i podłączyłem konsole przez 'czincza'. Ponieważ konsole JAP/US działają w NTSC, mam obraz właśnie w tym systemie, teoretycznie 480i. Pierwsze gry które kupiłem to Motorstorm i Ressistance: Fall of Men. Obie działają bez zarzutu, z  rozdzielczością radzą sobie znakomicie chociaż na pudełkach stoi '720p'. W przypadku Ressistance, gra sieciowa, niestety łączy mnie z japońskimi serwerami z automatu i nie wymyśliłem jeszcze jak to obejść - Motorstorm daje wybór Australia i Oceania albo Europa i nie ma problemu. Nota bene sporo na japońskich serwerach takich jak ja gości tłukących po angielsku (generalnie wszystkie opcje są w angielskim i cała gra, tylko głupio się gada i ludzie na czacie piszą w krzakach).

Rozczarowanie przyszło dzisiaj kiedy kupiłem Call of Duty 3. Na pudełku tak jak w pozostałych moich grach, stoi '720p' ale po włożeniu płytki ukazuje się komunikat "This game is not supported error (80028F10)". I co się okazuje ? Pogrzebałem na forach i napisałem do Activision oraz sprawdziłem odpowiedzi Sony. Problem nie polega dokładnie na regional locku, ale na różnicy miedzy NTSC/PAL. Używając HDTV ta kwestia w ogóle się nie pojawia, bo takiego rozróżnienia nie ma, natomiast stare TV i ich wyjście PAL/NTSC stwarza problemy. Ponoć oprócz COD3 podobnie jest z Tekken5 i Marlev Adventures. Prawdopodbnie i inne gry też. Activision odpisało, cytując nieco Sony, że o ile nie ma regional locka to programy dedykowane na dany rynek będą działać tylko na nim, a co do innych rynków to 'who cares'. Dodali jeszcze, że to nie wina gry tylko samej konsoli i żebym pytał tamtych. Facet zwrócił też uwagę, że HD TV rozwiązać może ten konkretny problem, ale mogę mieć problemy ze ściąganiem softu i multiplayerem (czyli coś o czym pisałem a propos Ressistance). Chciałem napisać do Sony Japan ale znalazłem odpowiedź w tym samym temacie na jednym z forum (eurogamer.com, też o Cod3):

"Thank you for taking the time to write Sony Computer Entertainment

Japan (SCEJ).

If you download games from Non-Japanese PLAYSTATION Store,

some of them may not work on the Japanese model of PLAYSTATION 3.

Sony Computer Entertainment Inc. (SCEI) has implemented a territorial-

based distribution and support system for its hardware, peripherals,

and software.

The Japanese model of PLAYSTATION 3 is designed and manufactured

FOR SALE AND USE IN JAPAN ONLY.

(This is clearly stated on the outer case)

On the other hand, the various PlayStation format software titles are

designed to run in their respective regions and countries.

Since we (SCEJ) do not ship our products internationally under any

circumstances, we (SCEJ) only verify the combination of hardware and

software from the same territory.

Therefore, we (SCEJ) have information regarding the software

downloaded from Japanese PLAYSTATION Store only.

Please also note that there is no software or accessories to make

the console compatible with North American or European software.

Japanese PLAYSTATION 3 system can handle NTSC DVD-Video with

region code "2" or "ALL", and PlayStation/PlayStation 2 software that

shows "NTSC/J" or "For Japan Only" marks on the packages.

Blu-Ray disc also has its region code, and Japanese model can handle

Blu-Ray movie with region code "A" or "ALL", and PLAYSTATION 3

software with region code "2" or "ALL".

Regards,

Takuo Misaki"

Jak widać odpowiedź jest jednoznaczna. Sony nie zamierza zajmować się tym tematem i ma go w głebokim poważaniu. A przecież chodzi tylko (abstrahując od tematu PAL/NTSC który mimo wszystko wymagałby programowej łaty conajmniej) o umożliwienie swobodnej konfiguracji regionalnej! De facto, co to za dostęp do internetu który jest zregionalizowany :P  Pomijając fakt, że EU store jeszcze nie działa nawet.

Temat zamierzam śledzić i będe dzielił się informacjami na bieżąco. Na razie w planie oprócz HD TV (na który przyjdzie troche poczekać) mam kabel do monitora LCD, musze tylko wyszukać i sprawdzić czy mój monitor faktycznie uciągnie ;)

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dragon85pl

eeee to nieje krasne ,  współczuje tobie :( i jestem zly na sony ze tak traktuje zwolenników ps3 i potencjalnych klijetow. jeśli nic sie w tej kwestii niezmienni to będzie klapa :(  w sumie Sony my mogło no nie wiem jakoś przeflasowac ps3 i zrobić z niej europejska  albo nawet z ta latka cos . (ewentualnie za jakas oplata ) ja tego nie rozumie czemu sony nie wspiera posiadaczy innych ps3 , przecież jak gra nie będzie na niej działać to traci na tym firma sony bo nie będzie maila zysków z sprzedaży gier :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Liluh

Właśnie o to chodzi, z filmami to każdy jest na regionalizacje nastawiony, zreszta dla mnie konsola nie jest od filmów i tyle - miałem CD32, pierwsza 32bitowa i z przystawką mogła wtedy VideoCD czytać (jak dzisiaj BD).

Ale to, że deweloperom mówi się programujcie jak chcecie, a później wychodzi, że konsole między sobą są niekompatybilne i Sony umywa ręce no to już kiszka i źle wróży. Powalcze z tym troche, jak coś to konsole oddam (bo sprzedawcy pytałem czy są jakieś ograniczenia w grach i psnet, powiedział, że nie) - gwarancja rok i kupie europejską, tj kupie jeśli sony mnie nie wkurzy bardziej :P Uśmiech losu taki, że byłem na giełdzie w wawie dzisiaj i sporo gierek koleś miał z Japan, okładki w krzakach ale same gry in english hehehe.

A propos, instrukcja jest oczywiście w japońskich krzakach i przyznam się, nie wiem jeszcze jak dokładnie zalogować się na US sklep na przykład, jaka jest strona bazowa do logowania europejskiej wersji?

Ah, PS.

Jap wersje kupiłem za niecałe 1900 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jap wersje kupiłem za niecałe 1900 zł.

To chyba dobrego interesu na tym japońcu to nie zrobiłeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jap wersje kupiłem za niecałe 1900 zł.

Po to wlasnie zrobili blokade regionalna :> zeby nie placic 600$ w stanach (dolar nisko stoi) tylko 600 Euro (ktore stoi lepiej niz $) w europie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cwaniaczki. Europa jak zwykle dostaje po d...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość PAOLO_35

A jak wygląda sytuacja z zakupem w USA ? Mam TV HD, więc nie powinno być problemu ? Tylko , czy gry EU będą chodzić? Będę wdzięczny za informację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gry EU na US konsoli powinny, w druga strone - niekoniecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Liluh

No, mam już TV HD, samsung rulez. Gry chodzą w porządku, Call of Duty3 spokojnie się uruchomił (a na zwykłym TV nie chciał). Z wersją US jest tak samo jak z japońską, obie NTSC, ale podobnie jak w innych wypadkach, nie są ze sobą całkowicie kompatybilne (przez regionalizacje). Zabawna sprawa jest taka, że pewnie z 20% obecnych posiadaczy PS3 kupiło je poza swoim regionem, to widać na róznych forach i jak się gra po sieci w różne gierki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×