Skocz do zawartości
przem_2010

Wymiana dysku w PS3

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem TU nowy więc witam wszystkich forumowiczów. 

Moderator wkleił mój temat do działu pendrive/dyski zewnętrzne itp.. ale moim zdaniem zapytanie powinno wylądować tu, bo chce zastąpić dysk wewnętrzny zewnętrznym-wpiętym w złącze w PS3. Więc:

Przeszło mi przez myśl podłączenie tej obudowy z 2 dyskami w trybie raid0. Konsola oczywiście nie ma sterownika raid, jednak w przypadku tej obudowy nie jest on potrzebny (obudowa to Welland ME-520J DUAL obudowa 2.5' USB 2.0 na dyski/urządzenia SATA)- ma sterownik sprzętowy, a dyski podłącza się jednym kablem eSATA. Więc tylko kwestia wyprowadzenia złącza od dysku wewnętrznego z konsoli i podpięcia pod obudowę (kabelek SATA do wpięcia w PS3 w miejsce wpięcia dysku i wyprowadzenie przez klapkę w obudowie PS3 na kablu eSATA). Korzyści są dość duże, dyski te w raid0 mają około 180mb/s odczytu. Na dysku PS3 mam prawie 350 giga filmów z kamerki i zaczyna mi powoli brakować miejsca. Obudowę taką i tak mam, tylko zastanawiam się czy nie wystąpi tu jakiś konflikt urządzeń... Więc kwestia dokupienia 2 dysku i zabawy z kablami. Dysk teraz kosztuje ok 250zł (Seagate 500GB 2,5 SATA 7200 16MB ST9500420AS), więc najpierw wole zapytać co Wy o tym myślicie.

Podyskutujemy a za kilkanaście dni powiem Wam czy wyszło... :) 

Wyszło. :) Sprawdzałem co prawda nie na 2 x 500 GB bo nie miałem skąd wziąć drugiej sztuki 500 GB, ale sprawdzone na 2 x 320 GB. Działać działa, jednak trochę się zawiodłem-PS3 spowalnia transfer. Zysk z RAID0 jest na poziomie 20-30%. Więc zmieniam koncepcje-kupuje dysk 1 TB.

Edytowane przez Złoleś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszło mi przez myśl podłączenie tej obudowy z 2 dyskami w trybie raid0. Konsola oczywiście nie ma sterownika raid, jednak w przypadku tej obudowy nie jest on potrzebny (obudowa to Welland ME-520J DUAL obudowa 2.5' USB 2.0 na dyski/urządzenia SATA)

W zasadzi sata i esata to to samo złącze różnice w wtykach jest po to by nie stosować nieekranowanych kabli wewnętrznych w tym złączu - pytanie czy PS3 rozpozna dysk

o tak dla przykładu będziesz potrzebował jeszcze coś w tym stylu

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzi sata i esata to to samo złącze różnice w wtykach jest po to by nie stosować nieekranowanych kabli wewnętrznych w tym złączu - pytanie czy PS3 rozpozna dysk

o tak dla przykładu będziesz potrzebował jeszcze coś w tym stylu

Pozdrawiam

Właśnie problem w tym że kabla odpowiedniego nie ma (ja nie znalazłem), żeby podłączyć bezpośrednio w port wpięcia dysku w konsoli (SATA typ F)  i żeby wyjście na eSATA było. Pomyliły Ci się wtyki które są potrzebne. Tego co podałeś linka nie podłącze do wejścia w konsoli... To wejście do dysku lub płyty głównej w PC. Standardowy wtyk SATA ma z jednej i drugiej strony taki sam wtyk.

Myśle o zastosowaniu przedłużacza SATA i z niego wykorzystać (dolny wtyki SATA typ M):

Z tego zdjęcia dolny wtyk to SATA typ M, górny to typ F, który zamierzam wymienić  na eSAT-e

Jak by ktoś widział taki kabelek to proszę o namiar (nie będę musiał lutowywać).   :thumbsup:

Martwi mnie tylko zasilanie obudowy. Zasilana jest z zasilacza 5v/2A. Standardowy dysk 2,5" jest na 5v, ale bierze tylko do 0,75A. To licząc nawet z zapasem niech będzie 1A. Obudowa z wpietymi 2 dyskami według moich obliczeń będzie brała 1,2-1,4 A. Więc wypadało by zastosować zasilacz zewnętrzny od obudowy i pozostawić zasilanie z PS3 jako nie wykorzystane. Tylko wtedy obudowa pozostaje cały czas pod zasilaniem, ewentualnie zrobić przekaźnik żeby załączał obudowę z dyskami jak dostanie napięcie z zasilania dysku wewnętrznego i to jestem w stanie zrobić (jestem elektrykiem/elektronikiem). Wie ktoś może jakie jest ograniczenie prądowe zasilania dysku? Obecnie zastosowany bierze 0,55A-dyski które będą siedzieć w obudowie to 2 szt WD Scorpio Blue 500GB 5400RPM.

Edytowane przez Złoleś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie problem w tym że kabla odpowiedniego nie ma (ja nie znalazłem), żeby podłączyć bezpośrednio w port wpięcia dysku w konsoli (SATA typ F)  i żeby wyjście na eSATA było. Pomyliły Ci się wtyki które są potrzebne. Tego co podałeś linka nie podłącze do wejścia w konsoli... To wejście do dysku lub płyty głównej w PC. Standardowy wtyk SATA ma z jednej i drugiej strony taki sam wtyk.

Przeglądnij zdjęcie dokładnie - wtyki tam masz takie jak są w płycie głównej lub w ps3 na śledziu masz eSATA kablem eSATA łączysz śledź z twoimi dyskami

Kto szuka ten znajdzie - elektronik a allegro nie potrafi przeszukać, A co się znowu zasilacza czepiasz chce 2A to widać ktoś to policzył.

Klikaj kup teraz i eksperymentuj i nie szukaj dziur w całym

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądnij zdjęcie dokładnie - wtyki tam masz takie jak są w płycie głównej lub w ps3 na śledziu masz eSATA kablem eSATA łączysz śledź z twoimi dyskami

Kto szuka ten znajdzie - elektronik a allegro nie potrafi przeszukać, A co się znowu zasilacza czepiasz chce 2A to widać ktoś to policzył.

Klikaj kup teraz i eksperymentuj i nie szukaj dziur w całym

Pozdrawiam

Grunt to czytać ze zrozumieniem... To jest zwykły kabel eSATA-SATA. Zrozum, że nie potrzebna jest taka wtyczka SATA, tylko jej druga strona. To, to ja bym mógł do dysku podłączyć, a potrzeba to, co wpinasz zamiast dysku w port konsoli. Czyli tak jakby wtyczka do tego złącza które podałeś. Dokładnie to co ja podałem na zdjęciu-dolna wtyczka. Właśnie takiego kabla szukałem i nie ma/nie znalazłem. W PS3 nie masz na dysk końcówki takiej jak na płycie głównej pc, bo nie stosujesz kabelka SATA-SATA, tylko w konsoli masz jeden typ złącza a w dysku drugi. No jaśniej nie umiem tego wyjaśnić... Jak jeszcze nie ogarniesz to chyba Ci to naszkicuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grunt to czytać ze zrozumieniem... To jest zwykły kabel eSATA-SATA. Zrozum, że nie potrzebna jest taka wtyczka SATA, tylko jej druga strona. To, to ja bym mógł do dysku podłączyć, a potrzeba to, co wpinasz zamiast dysku w port konsoli. Czyli tak jakby wtyczka do tego złącza które podałeś. Dokładnie to co ja podałem na zdjęciu-dolna wtyczka. Właśnie takiego kabla szukałem i nie ma/nie znalazłem. W PS3 nie masz na dysk końcówki takiej jak na płycie głównej pc, bo nie stosujesz kabelka SATA-SATA, tylko w konsoli masz jeden typ złącza a w dysku drugi. No jaśniej nie umiem tego wyjaśnić... Jak jeszcze nie ogarniesz to chyba Ci to naszkicuje...

i tak nie umiesz szukać można od razu podać male female lub męska żeńska

wystarczy stara płyta główna uszkodzona i można wylutować co chcesz lub też uszkodzony dysk SATA - pierwszy lepszy serwis komputerowy sprzeda Ci za grosze i masz to co potrzeba   :P

a tu masz dodatek extra

i wszystko co pewno do tej pory wymyślili

No do zobaczyska i nie denerwuj się i tak powiem, że źle zadałeś pytanie   :D   :whistling:

Pozdrawiam

Edit 1)

Na allegro licytują uszkodzony dysk jeden za 12 drugi za 20 w serwisie laptopów podobną cenę będziesz miał

Edytowane przez stachna01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tak nie umiesz szukać można od razu podać male female lub męska żeńska

wystarczy stara płyta główna uszkodzona i można wylutować co chcesz lub też uszkodzony dysk SATA - pierwszy lepszy serwis komputerowy sprzeda Ci za grosze i masz to co potrzeba   :P

a tu masz dodatek extra

i wszystko co pewno do tej pory wymyślili

No do zobaczyska i nie denerwuj się i tak powiem, że źle zadałeś pytanie   :D   :whistling:

Pozdrawiam

Edit 1)

Na allegro licytują uszkodzony dysk jeden za 12 drugi za 20 w serwisie laptopów podobną cenę będziesz miał

W pierwszym poście napisałem że chodzi o typ M-męskwystarczyło kliknąć w link do zdjęcia i przeczytac opis.... Do tego dopiska że chodzi o gotowy kabelek bo wolał bym  nie lutować ale jak nie znajde to polutuje-i tak zrobiłem, końcówki miałem ze starego napędy dvd pod sate. 

:) oftopa robimy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W lutym padł mi mój grubas, nową konsole kupiłem dopiero dzisiaj, chciałem włożyć dysk ze starej konsoli bo miałem tam masę zajebistych sejwów na które pracowałem przez dwa lata. Niestety pojawił się problem, konsola dysku nie przyjmuje ponieważ ma niższy firmawe niż 3.20. Da się jakoś te dane odczytać i wrzucić na nową konsolkę? Wolałbym się pochlastać niż stracić to wszystko na co pracowałem dziesiątki jak nie setki godzin :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A da się jakoś te dane odzyskać? Stara konsola to złom którego już się nie da naprawić, zjarała się na amen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się jakoś te dane odczytać i wrzucić na nową konsolkę? Wolałbym się pochlastać niż stracić to wszystko na co pracowałem dziesiątki jak nie setki godzin :(

musisz naprawic stara konsole i przeniesc dane opcja transferu po kablu sieciowym.

A da się jakoś te dane odzyskać? Stara konsola to złom którego już się nie da naprawić, zjarała się na amen.

cos mi net pada i z opoznieniem wczytala mi sie ten post.

w takim razie chyba sie bedziesz chlastal, bo innej mozliwosci nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by ktoś szukał największego dysku w najlepszej cenie, to proponuje coś takiego...

Toshiba 1TB, 2.5", 5400 obr, SATA, 8MB (MK-1059 GSM)

407 PLN (plus ewentualne PLN  za kuriera GLS), za 1TB, odbiór osobisty (po wcześniejszym zamówieniu w centrali lub sklepie) możliwy w miastach:  Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Gdynia Chylonia, Tczew, Elbląg. Przeszukałem chyba większość sklepów na necie i taniej nie znalazłem. Niektóre aukcje na Alledrogoo wydają się kuszące, ale do ceny dysku naliczają zawyżony koszt wysyłki i wychodzi już nie tak tanio (dysk w obudowie 439,35 PLN + Przesyłka kurierska 49,80 PLN = 489,15 PLN).

Wyjełem stary dysk z PS3 i stwierdzam że dysk o grubości 12,5 mm może nie wejść... Jak do koszyczka by się go "upchało", to pod złącza może już nie podejść... :( 

Według TEGO zdjęcia WD robi z przesuniętymi portami SATA... Więc trzeba by tylko o 3mm "zmodyfikować" koszyk na dysk... O wynikach powiem Wam we wtorek-wtedy odbieram dysk. :)

Edytowane przez Złoleś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

szybko i na temat, bo jakoś nigdzie nie mogłem znaleźć konkretnej odpowiedzi.

Mam PS3 fat z fabrycznym dyskiem 80 Gb. Chciałbym włożyć większy dysk - 500 Gb lub 1 Tb.

Teraz moje pytanie: czy w PS3 fat włożenie dysku o prędkości obrotowej 7200 jest bezpieczne? Czytałem, że te dyski się grzeją i może to być niebezpieczne, ale są to tylko gdybania - nie ma żadnej potwierdzonej opinii użytkowników.

Zatem czy ktoś ma w konsoli taki dysk i czy widoczna jest różnica (np w dogrywaniu gier) pomiedzy dyskiem 5400 rpm a 7200 rpm?

Z góry dziękuję za odp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

szybko i na temat, bo jakoś nigdzie nie mogłem znaleźć konkretnej odpowiedzi.

Mam PS3 fat z fabrycznym dyskiem 80 Gb. Chciałbym włożyć większy dysk - 500 Gb lub 1 Tb.

Teraz moje pytanie: czy w PS3 fat włożenie dysku o prędkości obrotowej 7200 jest bezpieczne? Czytałem, że te dyski się grzeją i może to być niebezpieczne, ale są to tylko gdybania -  nie ma żadnej potwierdzonej opinii użytkowników.

Zatem czy ktoś ma w konsoli taki dysk i czy widoczna jest różnica (np w dogrywaniu gier) pomiedzy dyskiem 5400 rpm a 7200 rpm?

Z góry dziękuję za odp.

Niech to posłuży za odpowiedź...:

Mi sie wydaje że PS3 spowalnia dyski... Popieram swoja wypowiedź testami i spostrzeżeniami. 

PS. zauważył ktoś, że do różnych PS3 (FAT) różnie wkłada sie dyski? W jednych jest "pionowo" a w innych "poziomo". Na tym filmiku wkłada sie w poprzek konsoli, u mnie dysk wchodzi na wprost... Ma jak ktos porównać w którym ułożeniu jest więcej miejsca na dysk? Czyms więcej sie te konsole różnią?  

Edytowane przez Złoleś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jaki maksymalny dysk ps3 jest stanie obsłużyć? Póki co mam 60gb,ale czas kupić coś większego. Myślałem o 1TB. Tylko nie wiem jaki dysk i z jakim wejściem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jaki maksymalny dysk ps3 jest stanie obsłużyć? Póki co mam 60gb,ale czas kupić coś większego. Myślałem o 1TB. Tylko nie wiem jaki dysk i z jakim wejściem.

Właśnie prosiłem o edytowanie FAQ w tym temacie jednak autor nie reaguje. Dysk dowolny 2,5". W serwisie SONY powiedzieli, że nie ma ograniczenia sprzętowo co do wielkości dysku. Dysk jest zasilany bezpośrednio z zasilacza konsoli. Największy na tą chwilę w standardowej obudowie dysku 2,5" czyli o grubości 9,5mm to 640GB. Ja we wtorek będe sprawdzał jak z 1TB. Jest grubszy tylko musze fizycznie sprawdzić.czy dysk urusł w góre czy w dól względem portów zasilania i danych SATA. Jeśli góre to lipa, bo nie wejdzie, dysk się zablokuje górną krawędzią. Jeśli jednak dołem, to zmodyfikować koszyczek pozostaje o te 3 mm żeby dysk niżej był zamontowany i wejdzie. Najtaniej dysk jest zakupić na ALLEGRO w TEJ aukcji. 489,15 za dysk w obudowie to super cena (swoją drogą obudowa pasuje wizajnem do PS3). Normalnie WD Caviar Scorpio 1TB na necie kosztuje od 510 do 599 PLN. Obudowe masz żeby stary dysk wykożystac jako dysk przenośny (o ile bierze nie więcej niż 0,55A-takie bez problemu zasilisz z USB. Do tego dyski te mają 5200 obr, więc biorąc pod uwage większą ilość talerzy będzie sie mniej grzał niż 5400 i na pewno mniej niż 7200 obr. 

Edit-wejście SATA-w FAQ napisane, że trzeba zworke wyjąć, żeby wtrybie SATA/150 pracował, ale to bajka. Testowałem w obu konfiguracjach i na nic to nie wpływa. PS3 i tak nie wykorzystuje pełnego transferu tego złącza. (różnica dla 5400 obr przy SATA150 i 7200 obr przy SATA300 przy 2 minutach wczytywania danych wynosi ok 5-7 sekund-sprawdzałem organoleptycznie).

Edytowane przez Złoleś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha.Mnie interesuje tylko i wyłącznie dysk w ps3:) nie chce zewnętrznego. 640gb to tak optymalnie,ale bardziej 1tb by mnie interesował.

Trzeba gdzię przecież muzykę,film i zakupy z ps store gdzieś trzymać. Teraz moje kolejne pytanie brzmi: czy mogę przekopiować dane z 60gb dysku.Mam tam kilka gier z ps store oraz save ,a także demka gier. Mam też kilka kont(na Polskę,Usa,UK,Japan-je również chciałbym przenieść,a nie pamiętam haseł do m@ili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha.Mnie interesuje tylko i wyłącznie dysk w ps3:) nie chce zewnętrznego. 640gb to tak optymalnie,ale bardziej 1tb by mnie interesował.

Trzeba gdzię przecież muzykę,film i zakupy z ps store gdzieś trzymać. Teraz moje kolejne pytanie brzmi: czy mogę przekopiować dane z 60gb dysku.Mam tam kilka gier z ps store oraz save ,a także demka gier. Mam też kilka kont(na Polskę,Usa,UK,Japan-je również chciałbym przenieść,a nie pamiętam haseł do m@ili.

bedziesz potrzebowal zewnetrznego dysku usb o odpowiednio duzej ilosci wolnego miejsca. robisz na nim kopie zapasowa, ktora pozniej przywracasz na nowym dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha.Mnie interesuje tylko i wyłącznie dysk w ps3:) nie chce zewnętrznego. 640gb to tak optymalnie,ale bardziej 1tb by mnie interesował.

Trzeba gdzię przecież muzykę,film i zakupy z ps store gdzieś trzymać. Teraz moje kolejne pytanie brzmi: czy mogę przekopiować dane z 60gb dysku.Mam tam kilka gier z ps store oraz save ,a także demka gier. Mam też kilka kont(na Polskę,Usa,UK,Japan-je również chciałbym przenieść,a nie pamiętam haseł do m@ili.

Jak zwykle wystarczy poczytać i +- parę postów wcześniej

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dokonałem wymiany  dysku hdd z 80 na 500gb korzystając z 3dysku.

Najpierw z menu zrobiłem kopię zapasową na 3dysku na usb potem wymieniłem dysk na nowy, system wrzucony i przywróciłem dane z tej kopi zapasowej.

Jednak po przywróceniu nie mam aktywnych kont :-(. Wszystkie materiały które kupowałem na różnych kontach PSS są nieaktywne ("uprawnienia autorskie czy jakoś tak wygasły"). Dla części kont pamiętam hasło i usera i mogę aktywować je z poziomu konsoli. Dla części już nie :-(.

Czy to jest normalne, że narzędzie do backupu przenosi konta ale w stanie nieaktywnym?? i trzeba je samemu aktywować na nowym hdd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam chciał bym wymienić dysk w ps3 i mam pytanie czy jak wymienię dysk to będę musiał na nowo instalować softa na ps3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam chciał bym wymienić dysk w ps3 i mam pytanie czy jak wymienię dysk to będę musiał na nowo instalować softa na ps3.

Tak, soft jest na hdd więc trzeba go na pena wgrać do katalogu ps3/update (można pobrać ze strony sony) i wtedy wgrać na nowy hdd po odpaleniu konsoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki a ten nowy 3.50 jest do pobrania ze strony sony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

potrzebuję szybkiej porady - otóż na dniach wymieniam w swoim PS3 fat dysk 80Gb na większy.

Stoję przed wyborem dwóch modeli:

- Seagate Momentus 500Gb 5400 RPM 8mb pamięci

- Seagate Momentus 500Gb 7200 RPM 16mb pamięci

różnica cenowa pomiędzy dyskami to 20 zł - który napęd byście mi radzili ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×