Skocz do zawartości
Jujo480

Recenzja Fifa 12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym przedstawić wam napisaną przeze mnie już dosyć dawno recenzję gry FIFA 12. Życzę miłego czytania.

ps3fifa12pl.jpg

Już w środę 28.09.11 po południu stałem się posiadaczem FIFY 12 na platformę PlayStation 3. Bardzo długo oczekiwałem na ten tytuł. Oglądałem filmiki, czytałem zapowiedzi w gazetach, aż w końcu doczekałem się odpalenia tego tytułu w swojej stacjonarnej konsoli ! Jeżeli jeszcze nie graliście w FIFĘ 12 z pewnością zastanawiacie się czy ta gra wygląda tak świetnie w rzeczywistości jak i na papierze. I tutaj was raczej nie rozczaruję. Doczekaliśmy się piłkarskiej rewolucji !

21qexiel.jpg

Odpalam grę i co widzę ? Muszę stworzyć profil, system proponuje mi samouczka, słyszę głos Polskiego komentatora, który opowiada mi o rewolucjach jakie nastąpiły w FIFA 12. Następnie pojawia się Rooney, który uderza piłkę i ukazuje się nam arena, na której rządzi Kaka. Oczywiście jest możliwość zmiany zawodnika na arenie, a także możemy stworzyć swojego wirtualnego zawodnika, którym będziemy odblokowywać wyzwania na arenie. Do czego służy arena nawiasem mówiąc ? Do treningów, do gry 1 na 1, do ćwiczenia rzutów karnych lub innych stałych fragmentów gry. Następnie po kliknięciu przycisku „start” ukazuje się Menu. Nie poruszamy się po nim jak zawsze w pionie tylko tym razem w poziomie. Jest całkiem przyjemnie, a do tego w tle ukazuje się nasz piłkarz z areny robiący tricki.

fifa1225.jpg

Pierwsze co musiałem dalej zrobić to odpalić szybki meczyk. Wybrałem swój klub, nowoczesny strój i luknąłem na składy. Przed każdym spotkaniem oczywiście włącza się arena tuż po rozgrzaniu się zawodników. Zawodnicy wraz z sędziami wychodzą na murawę, są także wyczytywani przez komentatora na stadionie. Następnie witają się ze sobą, nasi Polscy komentatorzy prezentują składy, mówią kilka słów o sędzi głównym i zabieramy się do gry. Pierwszy gwizdek sędziego i piłka w grze. Odczułem od razu, że do ręki dostałem całkowicie inną piłeczkę. Wspaniały gameplay, inne sterowanie i wspaniały silnik- tego po prostu nie da się nie zobaczyć. Po pierwsze gra się o wiele trudniej w obronie. Musimy wyczuwać moment kiedy mamy odebrać piłkę rywalowi. Nie wystarczy trzymanie przycisku „X”, żeby nasz zawodnik odebrał przeciwnikowi futbolówkę. W FIFIE 12 używanie przycisku „X” oznacza zagranie „contain” czyli „przylepienie” się do rywala przy zachowaniu odpowiedniej odległości. Następnie musimy dobrze wyczuć rywala i spróbować wślizgu, albo pociągnąć go za koszulkę lub wystawić nogę. Dzięki nowemu systemowi w obronie, gra ciałem nabrała sensu.

Prowadzenie piłki w FIFIE 12 stało się wielką przyjemnością. Możemy robić w krótkim czasie zwody, wypuszczać sobie daleko piłkę lub tuż przy linii końcowej boiska leciutko ją dotykać. Oczywiście możliwości jest wiele. Skuśmy się na grę z klepki, a następnie na indywidualnych akcjach. Wszystko zależy od naszych umiejętności choć nie ukrywam, że nawet długoletni gracze serii FIFA będą musieli uczyć się grać w dwunastkę od nowa. Oczywiście jest możliwość włączenia starego sterowania, ale czy to ma sens ? Oczywiście, że nie. Bardzo szybko możemy nauczyć się nowego, a np. stare sterowanie nie jest możliwe w trybie online.

fifa12e.jpg

Jeżeli chodzi o naszego komputerowego przeciwnika to powiem tak: nie zobaczycie już zagrań na pałę lub bezsensownych wykopywań piłki. Drużyny kierowane przez konsole wspaniale ze sobą współpracują, układają akcję, grają z klepki. Zapomnijcie także o jakichkolwiek schematach z 11 ! Przyjście nowego gracza do danego zespołu może całkowicie odmienić grę drużyny, dlatego nawet po rozegraniu paru sezonów w danej lidze nie poznamy w pełni naszych rywali.

Warto wspomnieć o „Impact Engine”, w którym EA Sports odwaliło kawał dobrej roboty. Tym razem możemy kontuzjować nawet samego siebie ! Wystarczy, że pod koniec meczu zmęczonym już zawodnikiem zrobimy jakiś zwód, który będzie wymagał dużego wysiłku fizycznego i się zdziwimy jak nasza gwiazda sobie np. coś naciągnie. Musimy także uważać na naszych piłkarzy, bowiem zbyt szybkie powrócenie na boisko z kontuzji może ją z powrotem nawrócić. Zderzenia z innymi zawodnikami wykonane są widowiskowo i kończą się najczęściej upadkiem lub zachwianiem. Wspaniałym dodatkiem do gry jest także to, że gdy sfaulowany zawodnik leży na murawie, a drużyna przeciwna jak gdyby nigdy nic dalej sobie rozprowadza futbolówkę to do akcji wpada sędzia, który przerywa grę, a następnie wykonuje rzut sędziowski.

plfifa11promo.png

Każdy piłkarz w najnowszej odsłonie FIFY posiada swój styl gry i swoją inteligencję. Koledzy z drużyny mając Messiego w drużynie wykorzystywać będą jego szybkość co wiąże się z częstymi zagraniami na dobieg. Przykładowo Mesut Ozil w rzeczywistości zagrywa całkowicie zaskakujące piłki i tak samo jest w FIFIE 12.

Jeżeli chodzi o licencję to z pewnością Polscy kibice T-Mobile Ekstraklasy nie są zadowoleni. Liga Polska oczywiście jest, ale zamiast Lechu Poznań ujrzymy L.Poznań co wiąże się także z brakiem herbu i oryginalnych koszulek. Jedynie dobrze, że w klubach Polskich widzimy licencjonowanych zawodników, a nie jakiś tam wymyślonych. Zabrakło także Polskich stadionów, ale myślę, że EA Sports tak zrobiło ze względu na zbliżającą się małymi krokami UEFA EURO 2012 i w tamtej grze z pewnością ujrzymy narodowe boiska.

Jeżeli chodzi o zmiany kosmetyczne to duet Szpakowski i Szaranowicz dostali około 30-40 % nowych kwestii, choć oczywiście bez błędów komentatorskich się nie obyło, a szkoda. Skrócono filmik zmiany zawodników, przy których nie ma żadnych loadingów, a także zmieniając jednocześnie trzech zawodników to i trzech zawodników ujrzymy zmieniających się. Wprowadzono także możliwość błyskawicznego wyrzutu futbolówki z autu, stadiony prezentują się jeszcze lepiej niż w poprzednich częściach. Kibice tym razem bardziej efektownie reagują na to co się dzieje na murawie. Oczywiście pozostawiono możliwość importu własnych przyśpiewek.

Jeżeli chodzi o tryby gry to w karierze dodano szkółkę juniorską i możliwość zatrudnienia skauta, który będzie poszukiwał nam młodych talentów w wybranym przez nas miejscu, a następnie my będziemy ich szkolić na piłkarzy, którzy będą reprezentować nasz klub. Strasznie denerwują się piłkarze, którym nie dajemy zbyt dużo szans i większość czasu przesiadują na ławce. Przychodzą do nas z wiadomością, że mają już tego dość i chcą pokazać się na murawie z jak najlepszej strony. Dłużej oczekujemy tym razem na przejście do kolejnego dnia, a w czasie ostatniego dnia okienka transferowego jego sytuacja zmienia się z godziny na godzinę, zatem jeżeli często czekasz na ostatni moment, aby zakupić nowego zawodnika możesz teraz się wykazać.

Na tryb „Ultimate Team” musimy poczekać. EA zapowiedziało, że będzie on dostępny w formie późniejszego updatu. W sieci natomiast możemy rozgrywać wirtualne sezony po 10 pojedynków z możliwością awansu do wyższych lig. EA Sports Football Club pozwala nam śledzić znajomych i porównywać się z nimi swoimi umiejętnościami, a dodatkowo mamy do wyboru mnóstwo wyzwań. EA zapowiedziało, że będzie je tworzyć przez cały rok. Zdobywane przez nas punkty, którymi wspieramy swój wybrany klub możemy przenosić do innych gier EA Sports (m.in. do zapowiedzianej już FIFY STREET, która ma się pojawić w marcu 2012 roku).

fifa121.jpg

Uważam, że FIFA 12 to wspaniała gra dla osób ceniących futbol. Doczekaliśmy się wielkiego przełomu. Oczywiście błędy jakieś się zdarzają, jednak ja nie wychwyciłem ich zbyt dużo chociaż dużo o nich czytałem w gazecie. Jeżeli myślisz o tym tytule to już przestań się zastanawiać i bierz go ! Uwierz mi, że nie powrócisz grając w FIFĘ 12 do poprzednich części.

+:

Nowy silnik

Oprawa dźwiękowa

Grafika

Zmiany w defensywie

Nowy system kolizji

Zmiany kosmetyczne

EA Sports Football Club

Polska wersja językowa

-:

Błędy w komentarzu

Brak T-Mobile Ekstraklasy

Ocena końcowa: 9,5/10

Edytowane przez Jujo480
  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Recenzja dobra, ale powiedz czy po 2 miesiącach od premiery nadal uważasz, że nowy system zderzeń im wyszedł? Moim zdaniem jest to totalna porażka - ile to już razy wkurzałem się przed TV, gdy mój obrońca leciał za piłką i przewracał się o bramkarza, a potem bramkarz gonił tą samą futbolówkę i potykał się o obrońcę, który leżał pod jego nogami... To nierzadko wygląda wręcz komicznie, a przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Druga rzecz, której nie mogę znieść w tej grze to te beznadziejne wstawki przedmeczowe, gdzie możemy zobaczyć jak nasz obrońca "chyba" zdobywa gola - jakby nie można było ściągnąć pomysłu z PES i po prostu skupić się na tunelu, piłkarzach czekających na wejście na murawę, sędziach etc. Przecież właśnie tak wygląda meczowa transmisja! Gra jest bardzo dobra, ale zawsze musi znaleźć się to "coś", co sprawia, że dostaje ocenę 9.5, a nie solidną dychę. Dla jednych jest to polski komentarz i brak polskiej ligi, dla innych kiepska otoczka meczowa...

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście się z Tobą zgadzam. Nowy system kolizji jest na prawdę bardzo dobrym pomysłem, jednak powinien być o wiele bardziej dopracowany. Pewnie w 13 dopiero wyjdzie być może idealny. Jeżeli chodzi o przedmeczowy pokaz to także moim zdaniem EA Sports powinno "pożyczyć" pomysł od Konami. Pokazanie wychodzących piłkarzy z tunelu i sędziów byłoby niesamowite. No tak zawsze niestety musi być coś. Szkoda, że nie mogą wydać odsłony piłki kopanej wręcz idealnej. Pozdrawiam i dziękuje za przeczytanie recenzji.

Edytowane przez Jujo480
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Recenzja jest gitowa . Ściągnąłem sobie demo z psn i nie mogę się rozstać , a full wersja troche kosztuje :confused: Najważniejsze , że Błaszczykowski obo Rooney'a jest ! :cool:

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×