Skocz do zawartości
dejvid1234

Wasze TOP 10 Książek o II WŚ

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie : ) Chciałbym poznać Wasze typy, żeby samemu zdobyć trochę wiedzy na ten jakże ciekawy temat :)

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej wiedzy poszukujesz? Ogólnej na temat przyczyn, przebiegu i skutków IIWŚ czy tą wiedzę masz już opanowaną i szukasz głębiej w temacie? Interesuje Ciebie coś konkretnego (uzbrojenie, umundurowanie, procesy polityczne, społeczne)?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Lodołamacz, Wiktor Suworow - dla mnie bez wątpienia nr 1, tym bardziej że była to pierwsza taka moja książka w której autor demitologizuje "pokojowa politykę ZSRR" w okresie przed 22 czerwca 1941r.

22 czerwca 1941, czyli jak zaczęła się wielka wojna ojczyźniana

23 czerwca - Dzień "M"

Obie autorstwa Marka Sołonina po raz kolejny poruszające problem przygotowania ZSRR do wojny i pierwszych miesięcy tzw "Wielkiej Wojny Ojczyźnianej". Niesamowite podejście do przyczyn pogromu Armii Czerwonej w pierwszych miesiącach 1941 roku.

25 czerwca - głupota czy agresja? Mark Sołonin

Konflikt o którym w ZSRR i Rosji "zapomniano", zaś w Finlandii nazywany jest Wojną Kontynuacyjną opis i analiza trzech - tak moi drodzy TRZECH - wojen pomiędzy Finlandia a ZSRR w latach 1939-1945.Druzgocąca krytyka sił zbrojnych ZSRR.

Kolejne książki Suworowa, czyli:

- Dzień "M"

- Ostatnia republika

- Ostatnia defilada

- Klęska

Kontynuacja Lodołamacza, i wszystko jasne.

Krwawy Las, Gerald Astor

Jedyna książka którą udało mi się dorwać dotycząca bitwy o las Hurtgen pomiędzy wrześniem 1944 a lutym 1945 miedzy oddziałami niemieckimi i amerykańskimi. Mimo przewagi wojsk amerykańskich nie udało się zdobyć wyznaczonych celów, a sam "Krwawy Las" pochłonął 33 tysiące żołnierzy amerykańskich i 28 tysięcy niemieckich - zabitych i rannych.Bitwa o Krwawy Las pomijana jest jakoś w historiografii wojennej obu państw, dlatego też po książkę Astora warto sięgnąć, jeśli interesują Was mało znane epizody 2 w.ś.

Natomiast czego NIE POLECAM - Zychowicz Piotr Pakt Ribbentrop-Beck.

Być może moja niechęć spowodowana jest tym iż liczyłem na solidne studium polityki polskiej przed wybuchem 2 wojny światowej szczególnie na arenie międzynarodowej, natomiast otrzymałem jakąś hybrydę politikal-fikszon okraszona słaba wiedzą na temat sił zbrojnych 2 RP - 3 rozdział to totalna maskara.

O ile z główna teorią pana Zychowicza się zgadzam - Polska nic nie straciła by na pakcie z Niemcami a być może nawet by zyskała - o tyle dorabianie do tego ideologi nie popartej żadnymi faktami, czy wręcz tych faktów ignorowanie już do mnie nie przemawia.

Edytowane przez Mori
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wiesz, zależy, czy chodzi Ci o książki typowo powieściowe, czy bardziej w stylu pamiętników, biografii, kronik itp. Też musisz wyznaczyć jaki konkretnie dział II WŚ Cię interesuje, czy to coś związanego z III Rzeszą, Polską 39'-45', Armią Czerwoną, Pancerką, Lotnictwem, Okrętami, czy jakimś konkretnie bohaterem, osobistością itd. Każdego interesuje coś innego.

Jeżeli chodzi o powieści to polecam Bogusława Wołoszańskiego:

- "Twiedza Szyfrów" (książka jest o niebo lepsza od tego zakichanego serialu)

- "Sieć" (jest to kontynuacja Twierdzy)

Bardzo przyjemnie się czyta.

Jeżeli natomiast interesują Cię książki w stylu wspomnień to polecam "Monte Cassino" Matthewa Parkera i "Sprawa Honoru Dywizjon 303 Kościuszkowski" autorstwa Lynne Olson.

Fajny też jest "Zamach" Tadeusza Kisielewskiego o zamachu na Generała Sikorskiego. Autor przedstawia różne teorie zamachu jakie mogły mieć miejsce na Gibraltarze.

Edytowane przez _Tommy13_
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mori, Zychowicz to jak sam zauwazyles political-fiction wiec nawet nie warto bylo wspominac o tej ksiazce tutaj :P

@dejvid1234 napisz prosze, co Cie interesuje i w jakiej formie :) ... tzn, jest multum syntez Ii Wojny Swiatowej, jest multum wspomnien, jest multum ksiazek popularno-naukowych, naukowych, ciezko ot tak cos wybrac, bo ja sam molgbym Ci polecic jakies 30 pozycji, w ktorych znalazlby sie i wspomnienia i naukowe opracowania konkretnych dywizji

jedyne co narazie moge polecic (bo to pozycja wyjatkowa i chyba jeszcze nikt takiej syntezy nie napisal) to "Skrwawione ZIemie" Timothy Snydera, ksiazka o ofiarach II Wojny Swiatowej w Europie ale i nie tylko, czesto zapominamy co sie dzialo przed wojna (wielki glod na Ukrainie, mordy na polakach itd) polecam, dobrze sie czyta, jezykowo bardzo bardzo przystepnie [tlumacz zrobil swoje :P]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Saimoz

"Pakt..." był polecany jako książka historyczna, przynajmniej z tego co wyczytałem w necie, a nie jakiejś politikla-fikszon. Może dlatego byłem zniesmaczony tym co wydziwia pan Zychowicz. Całe szczęście mój egzemplarz był z biblioteki więc niewiele straciłem poza czasem.

"Skrwawione Ziemie" również polecam, acz okres trochę szerszy niż tylko 2 wojna światowa bo obejmuje też wczesne lata 30 i lata powojenne, wiec tytuł pominąłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze dorzucam kolosa - "Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo", Normana Daviesa...

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej mnie interesują jakieś wspomnienia więźniów, strażników te sprawy :) Ma ktoś coś do polecenia ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej mnie interesują jakieś wspomnienia więźniów, strażników te sprawy :) Ma ktoś coś do polecenia ? :)

To trzeba było tak odrazu :)

Stanisław Grzesiuk - Pięć lat kacetu. Wspomnienia z obozu w Gusen i Mauthausen. Brałem tą książkę do prezentacji na maturę z polaka, parę ładnych lat temu. Naprawdę kawał dobrej literatury. Straszne i przygnębiające wspomnienia ale niestety prawdziwe.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej mnie interesują jakieś wspomnienia więźniów, strażników te sprawy :) Ma ktoś coś do polecenia ? :)

"Oświęcim w oczach SS"

"Kaci i ofiary okrucieństwa II wojny światowej i ich oprawcy"

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To trzeba było tak odrazu :)

Stanisław Grzesiuk - Pięć lat kacetu. Wspomnienia z obozu w Gusen i Mauthausen. Brałem tą książkę do prezentacji na maturę z polaka, parę ładnych lat temu. Naprawdę kawał dobrej literatury. Straszne i przygnębiające wspomnienia ale niestety prawdziwe.

Właśnie to miałem napisać. Książka jest fenomenalna. Pomijając sam temat, to Grzesiuk miał niesamowity talent i lekkość pióra, czyta się go niesamowicie przyjemnie. A sama książka, mimo, że tak jak kolega wyżej napisał, przygnębiająca, to pokazuje, że dało się w obozie niezezwierzęcić. Jeśli spodoba Ci się styl Grzesiuka, to sięgnij po jego inne książki (tematyka inna, ale styl ten sam).

Nie wiem jak stoisz z kanonem lektur szkolnych, ale z nich polecam zdecydowanie Medaliony Nałkowskiej i Zdążyć przed panem Bogiem Krall. Ostatnio zabrałem się z opowiadania Borowskiego, ale zdecydowanie bardziej podobały mi się powyższe.

Jak już jesteśmy przy tym temacie, to serdecznie polecam mocny dokument o Wilhelmie Brasse, który w Auschwitz był fotografem obozowym: http://vod.tvp.pl/dokumenty/historia/portrecista/wideo/portrecista/4284328

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

"doktorzy z piekła rodem" -Vivien Spitz - o eksperymentach na dzieciach oraz więźniach w obozach... Ilustracje typu głowy dzieci w słoikach - lektura jedynie dla ludzi o mocnych nerwach i żołądkach..

Edytowane przez zdun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jack Eisner- Przeżyłem

 

Jack Eisner miał trzynaście lat, gdy to wszystko się zaczęło i dziewiętnaście, gdy się skończyło. Żydowski chłopiec, któremu skradziono dzieciństwo, nastolatek z pistoletem za pasem, a wreszcie młody mężczyzna, któremu w uszach dzwoniły głosy umarłych, którego wspomnienia miały barwę popiołów, a sny płonęły okropnościami. Książka jest jedynym dziełem Eisnera. Jest wypełnieniem przyrzeczenia danemu babci Maszy, że przeżyje i opowie o życiu rodziny, uratuje jej pamięć. To bolesny powrót do przeszłości. Momentami ciężko się czyta, nie ze względu na trudny język, ale ogrom dramatów, które spadły na barki młodego Polaka. Wiele razy wymykał się śmierci sprzed nosa - ocalał w rzezi getta warszawskiego, zdołał uciec z obozu w Majdanku, brał udział w walkach partyzantów z oddziałami SS,  przeżył marsze śmierci,obozy koncentracyjne w Niemczech, dwukrotną próbę powieszenia (załamała się szubienica), był świadkiem śmierci ukochanej babci i Haliny, swojej wielkiej miłości. Aż trudno uwierzyć, że jeden człowiek może tyle znieść...Czy to, że przeżył było kwestią sprytu? Cudu? Ciężko tu mówić przecież o zwykłym szczęściu. Myśl o przeżyciu towarzyszyła Jackowi w każdym momencie. Tylko to się liczyło. Przeżyć, by opowiedzieć. By odnaleźć Halinę i rodziców. Wreszcie by pomścić. Zwycięstwo ma jednak gorzki smak. Ocalał, jednak jest niezdolny do radości, niezdolny do zapomnienia. Po wielu latach, będąc na amerykańskim kontynencie szanowanym biznesmenem i głową rodziny, wciąż będzie wracał do okropnych wspomnień i do warszawskich ulic. Książka jest warta przeczytania, ze względu na spojrzenie na walki w getcie oczami młodego Żyda, na sytuację polityczną i stosunki żydowsko-katolickie

 

Jak do tej pory nic mi nie wycisnęło więcej łez z oczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej mnie interesują jakieś wspomnienia więźniów, strażników te sprawy :) Ma ktoś coś do polecenia ? :)

 

"Inny świat" Herlinga - Grudzińskiego. Wstrząsające wspomnienia więźnia sowieckich łągrów, warto przeczytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o beletrystykę to koniecznie "Cienka czerwona linia" oraz "Stąd do wieczności" Jamesa Jonesa. Krwista, realistyczna do bólu lektura, bez upiększeń i happy endów .Pierwsza przedstawia koszmar wojny bezpośrednio z linii frontu, druga bardziej koncentruje sie na  upadku morlaności w amerykańskich koszarach. Obie to kawał świetnej literatury, niezależnie czy szukamy powieści o IIWŚ czy po prostu dobrej literatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam " Byłem adiutantem Hitlera'' Nicolausa v. Below'a i ''Pakt Ribentopp-Beck'' Piotra Zychowicza :) Oczywiście warto też przeczytać serię Wołoszańskiego "Tajna wojna..." i Normana Daviesa ''Europa Walczy'' i inne książki z tej serii. Generalnie na temat II WŚ można by otworzyć odddzielną bibliotekę na setki tysięcy woluminów :D AA i jeszcze polecam ''Człowiek który wkradł się do Auschwitz''

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z beletrystyki polecam Leo Kesslera - cykl Batalion Szturmowy SS Wotan, Edelweiss Strzelcy Alpejscy

Z literatury faktu: George Wilson - "Jeśli Przeżyjesz". Książka wg mnie lepsza od osławionej "Kompanii Braci" S. Ambrose'a.

W przyszłości zamierzam przeczytać Willi Heinrich - "Żelazny krzyż", cykl Korpus W.E.B. Griffin'a, Günter K. Koschorrek - "Krwawy Śnieg", Antony Beevor - "Druga Wojna Światowa", "Stalingrad".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam książkę "Doliniacy" Mariana Podgórecznego. Jeśli ktoś chce czystą historię bez ubarwień historyków, beletrystyk, to ta książka jest dla niego. Jest trudna w czytaniu, przedstawia sporo nazwisk, dat ale opisuje praktycznie dzień po dniu życie w partyzantce oczami młodego żołnierza. Jeśli to ma być coś prawdziwego, niekoniecznie łatwego w odbiorze - polecam w 100%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×