Skocz do zawartości
Patricko

Wymiana dysku w PS4

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście że w tym przypadku wymiana dysku na SSD nie ma najmniejszego sensu. Jeśli cena była by taka sama to jasne, czemu nie ale wszyscy wiemy jakiego rzędu są to różnice. SSD jest świetnym wynalazkiem i pozwala zaoszczędzić kupę czasu ale niestety nie na konsoli :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że tak się wtrącę 25-30% różnicy niby wydaje się dużo ale trzeba pamiętać że to jest ciągle raptem pare sekund na kilka godzin gry. Taki Killzone potem i tak nie ma loadingów w singlu bo są ukryte po filmikami. Wychodzi że grając codziennie w ciagu tygodnia zaoszczedzimy z minute? LOL

 

 

Po prostu nie widzę powodu by sobie nie włożyć 7200rpm do konsolki. Sugerowanie się jednym tytułem to troszkę za mało - założe się, ze jest/będzie sporo gier z dogrywaniem już w trakcie gry.

cena hybryd jest już sporo wyższa a o SSD w miarę funkcjonalnej pojemności można zapomnieć.

Osobiście celowałbym w 7200rpm - jakieś 50zł różnicy na dysku o pojemności 1TB chociaż pewnie można wyrwać i za taką samą cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD > HDD 10000rpm >SSHD 7200rpm > HDD 7200rpm > SSHD 5400rpm > HDD 5400rpm, tak to mniej wiecej wyglada.

Edytowane przez Żywy
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadałem proste i głupie pytanie które wywołało małą wojenkę :biggrin:

Od paru dni nie daje mi to spokoju.

Dzisiaj przysiadłem na NeoGafie i rzeczywiście to co ludzie piszą wskazuje na to że HDD 7200rpm sprawdza się lepiej niż SSHD 5400rpm którego hybrydowość niestety nie sprawdza się przy PS4.

Dysk kupujemy na dłużej a PS4 nie będize miało cały czas małej ilości gier. 

...chyba że rzeczywiście będziemy przechodzić tylko jeden tytuł "na raz", bo po odpaleniu czegoś innego zalety hybrydy idą się paść.

...albo będziemy uruchamiać system lub grę po kilka razy żeby się jarać tym że za drugim razem jest szybciej ... tylko po co? ;)

 

...a już rozwalają mnie posty gdzie nagle się okazuje że konsolę trzeba postawić "Do góry nogami" żeby niektóre dyski SSD (Crucial M500 - 960GB) zaczęły działać z oczekiwana prędkością. :biggrin:

 

Wszystko wskazuje na to że zaopatrzę się w HGST 7K1000 lub WD WD10JFCX

Edytowane przez SephiroT
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o funkcji TRIMM. Bez niej dyski będą tracić swoją wydajność w stosunkowo szybkim czasie.

 

P.S: Czy tylko ja nie idę dzisiaj na Sylwka na imprezę? Cholerne zapalenie płuc ;( ;(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bawię się androidami, znam komendę trim ;)

...dla tego pomimo że lubię nowinki i gadżety, podsumowawszy wszystko co przeczytałem wezmę po prostu HDD 7200rpm :biggrin:

 

P.S.

Ja nie idę nigdzie bo nie mam ochoty sam. Żona bez tabletek nasennych nie funkcjonuje więc łyknie swoje tabsy i nawet fajerwerki jej nie ruszą. 

Wolę posiedzieć w domu, wypić browarek spokojnie i pograć sobie z kumplem w Borderlands 2.

Edytowane przez SephiroT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sep może nagraj filmik na YT, z całej operacji wymiany dysku, w formie tutoriala dla potomnych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takich Tutoriali jest kilka więc nie widzę sensu robić kolejnego.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk już nowy siedzi w konsoli.

Pobierają się dane.

Co do samej wymiany jakby ot co na internecie było za mało:

Przygotowanie:

- kopiujemy własne zapisy danych gier (save)

- dezaktywujemy konsolę jeżeli mamy ją jako podstawową (nie wiem czy potrzebne ale PS3 z nowym dyskiem bylo wyryane jako zupełnie nowa konsola więc lepiej dmuchać na zimne)

- Ściągamy najnowszy soft dla PS4 - nie update tylko cały plik któy zajmuje prawie 1gb

http://pl.playstation.com/ps4initialise/

http://deu01.ps4.update.playstation.net/update/ps4/image/2013_1205/rec_7c567c6639760132c5a532a184e612fe/PS4UPDATE.PUP

- Wrzucamy go na Pendrive (format plików fat32) do folderów /PS4/UPDATE

- upewniamy się że pendrive wejdzie nam do PS4 (ja musiałem użyć przedłużacza)

- Śrubokręd "krzyżak" (philips)

Wmiana:

- ściągamy błyszczącą obudowę - jest zsuwana w lewo więc obracamy konsolę w lewo o 90 stopni i ciągniemy delikatnie do siebie obudowę aż odskoczy z zaczepów

- odkręcamy sławną dużą śrubkę z grawerowanymi kółkiem, kwadratem rzyżykiem i trójkątem

- wyciągamy szynę z dyskiem - dysk jest przykręcony do szyny na dodatkowych 4 śróbkach

- podmieniamy dysk w konsoli (pamiętamy o śróbkach i obudowie)

- podpinamy pendrive

- startujemy w trybie serwisowym (~ 7 sekund trzymamy power aż wejdzie do menu)

- podpinamy pada kablem i wciskamy pryzcisk PS

- na dole jest do wybrania reinstalacj asystemu

- czekamy aż skończy i się zrestatuje

- konfigurujemy, przywracamy save, ściągamy gr itp itd.

Później podruzcę tabelkę porównawczą z rzeczami które mierzyłem (start konosli, szybkość ładowania się gier itp. itd.) na staym i nowym dysku.

Edytowane przez SephiroT
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co krok z robieniem partycji? Jest to kompletnie zbędne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś coś czytałem że ktoś tak robił, więc na w razie czego zrobiłem. Mam kabelek IDE/SATA > USB więc odpalić Gparted na chwilę o nie problem (Windows 8 nie ma formatowania do Fat32) :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co partycjonowanie? PS3 już to sam robił. Zresztą tam jest zdaje się linuksowy system partycji, nie FAT32.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po nic.

Roiłem to pierwszy raz. Gdzieś w jakimś poradniu wyczytałem że tak się robi.

Też mi sie wydawało to dziwne, ale pierwszy raz to robiłem.

Teraz dysk z PS4 wylądował w PS3 i wszystko ładnie idzie bez dodatkowego formatowania tak jak pisałeś. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sefir pisz jakie gry będziesz testował i jak dokładnie chcesz to zrobić, żeby pomiary były jak najbardziej obiektywne. Dobrze jakby z każdego rodzaju dysku, pomiarów dokonały przynajmniej dwie osoby, żeby wyciągnąć jakąś średnią. Fajny pomysł i odpowie na wiele przyszłych pytań tych co stoją przed wyborem.

Edytowane przez m0rph

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz w miarę stabilne łącze to potestuj pobieranie z PSN. W PS3 przy montażu SSD nieco poprawił się czas zapisu i przez to pobieranie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz w miarę stabilne łącze to potestuj pobieranie z PSN. W PS3 przy montażu SSD nieco poprawił się czas zapisu i przez to pobieranie.

Przykro mi ale pobierania nie przetestuję bo w moim wypadku nie ma sensu.

Powiem w skrócie - i przy stockowym i przy 7200rpm pobieranie i instalacja zapierdala.

Zapuściłem ściąganie:

- Warframe

- NFS

- KZ (update - płyta)

- Blacklight

- Warframe

- Assassin (update- płyta)

- Doki Doki

- Sound Shapes

- Escape Plan

- Trine 2

- Resogun

- War Thuder

- Plauroom (update)

- Flower

- Flow

- Contrast

Ściąga max 4 rzeczy na raz, reszta w kolejce.

Wszystko się zgadza z tym co ludzie piszą - czyli że w trybie czuwania ściąga o wiele szbciej.

Po 1h - słownie jednej godzinie ;) trybu czuwania miałem wszystko pobrane i zainstalowane.

Łącze 120/10 mb/s od UPC - kabel.

Zaraz zabieram się za tabelę z pomiarami czasów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, tutaj jest moja tabelka. Będzie na bieżąco uzupełniana.

Czasy są MOJE - czyli bardzo subiektywne - każdy może mieć inne. Czasy nie są zawsze jednakowe. Jedna sekunda w tą czy w tamtą to standard. Czasy są "za pierwszym podejściem". Nie napieprzałem w kółko żeby uzyskać "najlepszy czas".

 

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Ag6gyjva7uZddFpaOGYwU0hHOVROTjNzeXo3SG5Bc2c#gid=0

 

 

Tabelka otwarta do edycji, więc każdy może się dopisać.

Bardzo mnie interesują czasy Patricko na hybrydzie. I te na wyczyszczonym buforze i te na cache'owanych danych bo różnica powinna być spora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz mniej więcej jak mierzyles, od kiedy do kiedy, itd. Żeby robić też tak samo.

Cold boot czyli od uruchomienia do menu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są komentarze wszędzie.

W każdej grze od uruchom do wciśnij x lub tego typu. Po prostu do momentu kiedy oczekiwana jest akcja od użytkownika.

Edytowane przez SephiroT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak coś to w tych googlach nie mogę nic edytować, jedyne co mogę to wstawiać komentarze.

Już po zalogowaniu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- dezaktywujemy konsolę jeżeli mamy ją jako podstawową (nie wiem czy potrzebne ale PS3 z nowym dyskiem bylo wyryane jako zupełnie nowa konsola więc lepiej dmuchać na zimne)

 

 

Ja wymieniałem dysk w ps3 (pierwsza wersja fat 40gb) jakiś miesiąc temu i nic nie dezaktywowałem tylko wrzuciłem dysk i działało jak by nigdy nic.

Edytowane przez Radical

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak coś to w tych googlach nie mogę nic edytować, jedyne co mogę to wstawiać komentarze.

Już po zalogowaniu...

Poprawione. Tylko sobie zablokuj później swoje komórki żeby nikt inny ci nie rozgrzebał ;)

 

Ja wymieniałem dysk w ps3 (pierwsza wersja fat 40gb) jakiś miesiąc temu i nic nie dezaktywowałem tylko wrzuciłem dysk i działało jak by nigdy nic.

To musieli to zmienić, bo z tego co czytałem to PS3 swoje unikalne ID miało tworzone nie tylko po konsoli, ale i po dysku ??? więc konsola z nowym dyskiem była traktowana jak inna sztuka.

Robiłem to pierwszy raz sam więc czytałem wszystko co się dało a miałem kilka nie swoich kont u siebie aktywowanych więc wolałem być pewny tego co robię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stand By muszę sprawdzić jeszcze raz, bo coś za długo mi to trwało, może przez włączanie zasilania na USB? Nie wiem, spróbuje potem z samą opcją internetu, bo może jest różnica.

Wyłączanie również trwa dłużej, jestem ciekawy od czego to zależy w sumie. Bo mam wrażenie, że im więcej gier zapuścimy to tym potem więcej czyszczenia pamięci tymczasowej, czy może coś takiego, nie wiem :) Spróbuje na czysto, włączyć i od razu wyłączyć, także potem zaktualizuje i najwyżej dam Ci znać na PW.

 

Prawda jest taka, że każdy dysk będzie miał swoje plusy i minusy. Nie ma dysku idealnego, a największym minusem dysków SSD jest ich cena, gdzie 500GB SSD kosztuje tyle co konsola, albo i więcej.

Hybryda ma niby tą swoją pamięć, więc teoretycznie im dłużej używamy, tym będzie się to niby poprawiać, a w praktyce pewnie będzie jak zwykle :P

Mimo wszystko nie kupowałem hybrydy dla prędkości, chociaż ta mnie już w zupełności zadowala i więcej mi nie trzeba. Kupiłem ją, bo chciałem sprawdzić jak ta technologia będzie spisywać, a te kilka złoty więcej nie zrobiło mi aż takiej różnicy :)

 

PS.

Potem przerobie pierwszego posta i dam tam ten link, itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że każdy coś ma i u każdego wyniki mogą się nieco różnić a na SSHD niektóre czasy bywają właśnie dłuższe niż na stocku. 

Ja po prostu chcę żeby nasi użytkownicy mogli się wesprzeć testami w naszych warunkach gdzie nikt nikomu nic nie będzie chciał udowadniać na siłę czy sprzedać swojego produktu.

U mnie zadecydowało kilka wypowiedzi w tym temacie podparte siedzeniem na NeoGafie - bo miałem już też brać SSHD 5400rpm.

Mi przy wyborze dysku chodziło na pierwszym miejscu o pojemność a dopiero później o przyspieszenie konsoli w rozsądnej cenie. :D

 

Podsumowując:

Skończyło się "gdybanie" i teraz czas na dane.

Jeżeli komuś nie pasuje sama tabelka lub nie dowierza któremuś wynikowi, zawsze można wtedy na podparcie swoich racji na szybko z telefonu nagrać filmik i wrzucić na YouTube. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×