Skocz do zawartości
embrzez

[Poradnik] Polepszenie jakości i stabilności sygnału WiFi w domu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Państwa serdecznie!

Jestem nowy na forum. Udzielałem się tylko na forach konkretnych gier PS3 (nie będę robił reklamy) Jak wszyscy wiecie sygnał radiowy jest niemal wszechobecny (sygnał radiowy to bóg! :biggrin:) Wynikają z tego niedogodności wypływające z niestabilności łącza, która pojawia się przez wiele czynników, a między innymi - przez zakłócenia. 

W tym poradniku przybliżę Państwu jak można mając dane dostępowe do routera polepszyć jakość i stabilność sygnału WiFi, unikając tym samym niejednokrotnie irytujących i doprowadzających do szewskich pasji rozłączeń czy to z PSN na naszej konsoli, ulubionej fejsbukowej aplikacji na laptopie czy też z YouTube na smartphonie/tablecie. Zacznijmy!

 

1. W pierwszej kolejności upewnijcie się, że macie dane dostępowe do routera. Jeśli nie pamiętacie haseł możecie sprawdzić standardowe na tej stronie. inną możliwością bez zbędnego resetowania routera do ustawień fabrycznych jest wykonanie połączenia czy też dyspozycja do dostawcy łącza z zapytaniem o dane dostępowe (JEŚLI UMOWA Z OPERATOREM MÓWI O TYM, ŻE TYLKO DZIERŻAWISZ URZĄDZENIE DOSTĘPOWE DOSTAWCA MA PRAWO NIE PODAĆ CI ŻADNYCH DANYCH!). Po ustaleniu loginu i hasła proszę przejść do punktu drugiego.

 

2. Następnym krokiem będzie pobranie i instalacja programu: inSSIDer jest to bezpłatny, niewielki i prosty w obsłudze program do skanowania pasma radiowego wykorzystywanego przez sieci bezprzewodowe.

 

3. Analiza i konfiguracja na moim przykładzie:

Analizuję jakie kanały są najbardziej obciążone. W przypadku mojej sieci (RRT5) kanał drugi jest najmniej wykorzystywany. 

iz16rq.jpg

Dążymy do tego żeby mieć jak najmniej współdzielonych kanałów (co-chanel) i jak najsłabszy sygnał kolizyjny (overlapping) oraz aby sygnał był zieloną jak najprostszą linią. Pytanie brzmi: Jak do tego dojść i to zmienić?

 

4. Najpierw musimy zalogować się do routera, a jeśli nie znacie jego adresu IP podpowiem, iż w większości przypadków jest to adres bramy domyślnej. Na przykładzie Win7: wchodzimy do Panelu sterowania>Centrum sieci i udostępniania i klikamy w naszą sieć:

2cp8h2p.png

następnie klikamy na szczegóły - szukamy adresu bramy domyślnej (default gateway):

2n06nhh.png

 

Kopiujemy i wklejamy do przeglądarki. Router poprosi nas o hasło, które już wcześniej ustaliliśmy. Cóż dalej?

 

5. Otóż na przykładzie mojego routera TP-LINK WR741ND, który jest nie ukrywajmy - bardzo popularny wygląda to następująco:

2i78hfl.png

 

Chanel - wybór kanału 

Mode - powinniście mieć standardy 11b, 11g, 11n, 11bg mixed oraz 11bgn mixed - kluczowym wyborem jest tutaj ustawienie 11bg (na moim screenie jest błędnie wybrany) channel width najlepiej mieć na auto - odpowiada to za "szybkość" transferu. Zapisujemy ustawienia i rebootujemy router. Może zdarzyć się, że nasz sygnał radiowy będzie tak kolizyjny, że nie połączy nas w ogóle - metodą prób i błędów możecie uzyskać czysty sygnał. Dążymy do tego aby mieć jak najmocniejszy sygnał w zestawieniu aktywnych nadajników po lewej stronie w programie inSSIDer.

 

04.12.2013 EDIT: Dzisiaj u klienta spotkałem się z przypadkiem kiedy przepustowość 11bg była problemem - na PS3 internet śmigał wyśmienicie, natomiast zrywało sygnał z laptopa. Proponuje poeksperymentować z tymi ustawieniami, gdyż upewniłem się dziś, że istnieje zbyt wiele zależności aby móc jednoznacznie stwierdzić, który standard wybrać. n-najnowszy standard, jednak na niektórych urządzeniach szwankuje.

 

W razie wątpliwości proszę uprzejmie pytać. Pominąłem w poradniku wyjaśnienia niektórych pojęć, które uznałem za zbędne - niemniej jednak jestem w stanie wyklarować sytuację w razie wystąpienia niejasności.

 

Drodzy moderatorzy, uprzejmie proszę o informację jeśli powinienem wstawić miniaturki powyższych zrzutów ekranu.

 

 

[align=right]Pozdrawiam.[/align]

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej sieci korzystam na 3 laptopach, 2 smartfonach i konsoli. Na jednym laptopie zdarza się, że internet przestaje śmigać. Czasem wystarczy ponowne połączenie się z siecią, a czasem trzebe resetować router. Czy opisane przez Ciebie zabiegi mogłyby pomóc?

Dodam jeszcze, że mieszkam w bloku i np. w tym momencie oprócz mojej sieci, widzę jeszcze 8 innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co ustawiać szerokość kanału na AUTO?

Jeśli sprzęt (router i obiornik) nie obsługuje prędkości powyżej 150Mbps, to lepiej jest ustawić 20Mhz - poza tym, jak w pobliżu mamy więcej sieci bezprzewodowych, to to ustawienie zapewnia również stabilniejszą pracę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to nowy rok i trochę dawno od zaczęcia tego postu ale i tak napiszę.  :) Widziałem na YT na pewnym kanale sposób ze zrobieniem ze zwykłej aluminiowej puszki, np. po coca coli antenę do routera anteny kierunkowej. Trzeba przeciąć puszkę wzdłuż z góry do dołu. Następnie w jednej połowie na spodzie puszki wydrążyć dziurę na antenkę z routera (druga połowa puszki nam nie potrzebna). Kierując połowę puszki w stronę laptopa, komputera, konsoli itp. Mam nadzieję, że pomogłem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×