Skocz do zawartości
pablos_83

Horizon: Zero Dawn

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, helganin napisał:

Gracie na lepszej wydajności czy lepszej rozdzielczości?

Nie podobają mi się blisko dorysowujące obiekty np widzę jakiegoś kolesia na niebie podchodzę i dopiero wieża strażnicza się pojawia :/

 

Fabuła jest dobra bo jestem ciekaw co dalej. Grafika zapiera dech w piersiach na 4k z HDR. Wybrałem poziom bardzo trudny zobaczymy jak będzie mi szło :) Świetna muzyka idealnie pasująca, po dłuższej chwili dopiero załapałem że coś gra :1_grinning: 

Ja gram na lepsze rozdzielczości i nie zauważyłem takiego efektu. Ale dziś specjalnie zwrócę na to uwagę po robocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wpadła platyna wczoraj, więc kilka słów podsumowania. Będą się pojawiać spoilery, zwłaszcza przy podsumowaniu fabuły, ale jako że ktoś kiedyś pisał, że (chyba) na tapatalku spoilery nie zawsze działają, to będzie bez konkretów w taki sposób, żeby załapali tylko Ci, co mają :) Prawdopodobnie będę się też powtarzał :24_stuck_out_tongue:

Zdecydowanie najlepsza gra z otwartym światem w jaką grałem. Nawet pomijając całkowicie fabułę, wszystko jest po prostu jakoś tak kurde ładnie pospinane. Świetnie wykreowany świat, sporo zróżnicowanych maszyn, każda ze swoimi słabymi punktami, każda się inaczej zachowuje. Dużo wspinaczkowania, dużo ale nie przesadnie dużo znajdziek, wszystko jest na miejscu i jest dobre. Kilka ciekawych postaci, różne plemiona, dużo zadań, z czego niektóre są ciekawe (mówię o zadaniach pobocznych) i nie polegają tylko na "idź tam i zabij bo tak". Jest i kilka takich, wiadomo, ale fajnie się np. 

Spoiler

pomaga w ucieczce pewnemu małemu, dziwnie ubranemu, ważnemu chłopcu.

Też polegało to głównie na zabijaniu, bo trudno, żeby nie, ale miało jakiś większy sens.

Ulepszanie postaci i tego typu rzeczy to raczej standard, nie ma co tu gadać. Bronie fajnie zaprojektowane, łuki proce, wyrzutnia lin. Fajnie i daje możliwość kombinowania. Walka ogólnie też bardzo przyjemna.

Horizon jako gra z otwartym światem nie uwzględniając fabuły, ale uwzględniając świat, w którym się dzieje (maszyny, plemiona itp), jest grą na pewno dobrą. I tyle.

To co jak dla mnie tą grę jest świat, ale w połączeniu z fabułą. Miałem na początku, przed zagraniem, obawy, czy aby na pewno wymyślą jakiąś ciekawą historię dla tych maszyn i się cholera nie zawiodłem (ciut, ale to później). Zaskoczyli mnie też tym, że od początku mamy jeszcze dwie tajemnice, o których wiemy po intrze już 

Spoiler

czyli co zrobił Rost i kim w zasadzie jest Aloy.

Historii Rosta w sumie nawet nie musimy poznać, bo opowiada nam o niej pod koniec gry postać, z którą w tym momencie w zasadzie wcale nie musimy rozmawiać. W sumie ciekawy zabieg, bo pokazuje, że to nie świat chce wiedzieć coś o Roście (nie wiem jak to odmienić...), tylko Aloy - jak nie popyta, to się nie dowie. Proste, ale przyjemne.

Główny wątek to jest mistrzostwo świata. Powolne dozowanie informacji prowadzące do konkretnego zaskoczenia, 

Spoiler

od początku nie wiadomo o co chodzi, w pewnym momencie pojawia się nazwa 'nowy świt' i próbujemy się dowiedzieć, czym on był.

Misja, w której dowiadujemy się dość konkretnie o co chodzi

Spoiler

(ta z dwoma hologramami)

na prawdę zapada w pamięć. Nawet w wieśku nie spędziłem tyle czasu na czytaniu znajdowanych dzienników co tu. Wspomnienia ludzi, zapisy ich rozmów z pracownikami korporacji (zwłaszcza te, pojawiające się we wspomnianej misji), autentycznie wierzyłem (w sensie że było to wiarygodne i mogło mieć miejsce) w to co czytałem i zacząłem się zastanawiać, jak bardzo nasz świat zmierza do tego samego. Niewiele gier daje takie powody do myślenia.

Niesamowicie mnie ta historia wciągnęła i moim zdaniem to właśnie ten element wynosi HZD znacznie, znacznie wyżej niż inne sandboxy (i w sumie nie tylko). W sumie z last of us było dokładnie to samo. Bardzo dobra gra skradankowo-akcjowa o zbieraniu cukru i szmat dzięki genialnej historii stała się czymś wyjątkowym. I tak jest z HZD. Może i otwarty świat sprawia, że gra jest ciut rozlazła, ale to w dalszym ciągu wyjątkowe, growe przeżycie.

Co mi się w grze nie podobało, w sumie niewiele. Troszkę dziwne twarze czasami, chociażby samej Aloy. Fajna, ładna cyfrowa dziewczyna, a czasami z niektórych ujęć wyglądała jak jakiś chory ziemniak. Lekko czerstwe dialogi, ale trudno dać dobry dialog to questa, gdzie ktoś pod byle pretekstem każe nam iść nazabijać maszyn. W kluczowych momentach raczej spoko.

No i najgorsze... Nie wiem czemu, ale nie podobało mi się zakońćzenie. To co robi Aloy na końcu jest bardzo dobre, nawet trochę wzruszające dla takiego pierdziela jak ja, ale drugi element jest... kurde. 

Spoiler

Od początku w sumie można się było domyślać, że koleś jest podejrzany i coś kombinuje, ale sugestia dlc albo drugiej części mogła być bardziej subtelna :24_stuck_out_tongue: No i w kwestii dlc/kontunuacji bardziej od tego co się stanie ciekawi mnie, co się stało, że zła maszyna stała się autonomicznie zła i kim konkretnie jest pan z zakończenia. Bo że sprawa się konkretnie rypnie, to widać po ostatnim ujęciu :24_stuck_out_tongue:

 

Chyba o żadnej grze nie napisałem takiego wielkiego posta. To coś znaczy.

Wieśiu, Bloodborne, Horizon: Zero Dawn, kolejność dowolna.

Edytowane przez xavris
  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytania do tych, co skończyli i dla tych, którzy są na końcówce. Na jakim poziomie trudności gracie/graliście? Zacząłem na Hard i generalnie mi to odpowiada. Mam tylko ten problem, że na wyższych poziomach trudności gra się dłużej. Zadajemy mniej obrażeń, zbieramy mniej surowców. Natomiast mój czas, który mogę przeznaczyć na zabawę jest mocno ograniczony. Kusi mnie zatem przejście na Normal, ale obawiam się, że gra od połowy stanie się zbyt prosta. Jeśli nie będę grindował, powelevelował, tylko grał zadanie po zadaniu, to gra na Normal pod koniec cały czas będzie stanowiła chociaż minimalne wyzwanie, czy Aloy będzie wszystko tłukła z zamkniętymi oczami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Grabeq napisał:

Pytania do tych, co skończyli i dla tych, którzy są na końcówce. Na jakim poziomie trudności gracie/graliście? Zacząłem na Hard i generalnie mi to odpowiada. Mam tylko ten problem, że na wyższych poziomach trudności gra się dłużej. Zadajemy mniej obrażeń, zbieramy mniej surowców. Natomiast mój czas, który mogę przeznaczyć na zabawę jest mocno ograniczony. Kusi mnie zatem przejście na Normal, ale obawiam się, że gra od połowy stanie się zbyt prosta. Jeśli nie będę grindował, powelevelował, tylko grał zadanie po zadaniu, to gra na Normal pod koniec cały czas będzie stanowiła chociaż minimalne wyzwanie, czy Aloy będzie wszystko tłukła z zamkniętymi oczami?

Ja grałem na normalu, bo mam w zwyczaju grać na takim poziomie, jak gra była optymalizowana.

Zdarzało się umierać, wiadomo, ale od pewnego momentu trzeba się było postarać, żeby się przekręcić. Materiałów mi nigdy nie zabrakło. Walki też się stały prostsze, ale to wynikało też z tego, że wiesz co i kiedy stosować już później - jakie strzały, gdzie celować itp. Z zamkniętymi oczami gry na pewno nie przejdziesz, ale z jednym już tak :)

Ktoś pisał, że na najwyższym poziomie jest dość ciężko.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grabeq

Gram na Very Hard, na początku było rzeczywiście ciężko ale jak nauczysz się wszystkich słabych punktów przeciwników i korzystać z całego arsenału to nawet na Very Hard robi się łatwo.

Ta gra to taki Dark Souls, im większe doświadczenie tym łatwiej.

W stosunku do normal na VH przeciwnicy zadają 200% obrażeń, otrzymują 75% obrażeń i loot jest zmniejszony do 66%.

Raz zmieniłem na normal żeby porównać i zabiłem jeszcze raz tego samego przeciwnika i na normal idzie to dużo szybciej, jak masz mało czasu to jest to jakaś opcja.

 

Edytowane przez shemaforash
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tak wyglądają zmiany suwaczków z obrażeniami, to chyba jedyny problem to to, żeby nie dostać za mocno po gębie. Zmniejszony loot to mały problem, bo znajdujemy tego wszystkiego i tak mnóstwo, a zmniejszenie obrażeń zadawanych o 25% też chyba jakoś strasznie walk nie powinno wydłużać. Chyba, że otrzymują nie 75%, a 75% mniej, no to jest zmiana :)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz, trzeba grać dużo ostrożniej bo atak dużego dinozaura z dystansu to 80-90% życia, szarża 100%.

To jest z netu nie z oficjalnej strony więc mogą się różnic te dane od rzeczywistych.

Dla przykładu:



Thunderjaw, na normal po użyciu jego obu działek (wszystkie strzały trafione) miał milimetry życia, na very hard połowę.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mi się zadanie poboczne zbugowalo. Robiłem zadanie dla Taima, te se skórami dzików i pierścienia. Miałem już polecenie aby do nie go wrócić i dałem mu ten pierścień, po chwili miałem ikonkę aby znim porozmawiać a on do mnie że potrzebuje skór dzika i pierścienia...

Najgorzej, że obok było ognisko i zdążyłem zrobić szybki zapis a zadanie nadal nie odchaczone..

 

HTC 10

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Kolos28 napisał:

Chyba mi się zadanie poboczne zbugowalo. Robiłem zadanie dla Taima, te se skórami dzików i pierścienia. Miałem już polecenie aby do nie go wrócić i dałem mu ten pierścień, po chwili miałem ikonkę aby znim porozmawiać a on do mnie że potrzebuje skór dzika i pierścienia...

Najgorzej, że obok było ognisko i zdążyłem zrobić szybki zapis a zadanie nadal nie odchaczone..

Faktycznie, na internetach ludzie piszą, że też mają z tym q problem. Upewnij się, że masz 4 skóry może i spróbuj jeszcze raz. Jak nic nie da, to pewnie będziesz musiał poczekać na patcha.

Jeśli Cie to pocieszy, ten q nie jest do niczego potrzebny :24_stuck_out_tongue:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mam wszystko nawet wczytalem wcześniejszy zapis ale dalej mam wróć do Taima i mam te skóry i pierścień. Dziwne bo na tym zapisie nie powinno być tego zadania 😆

 

HTC 10

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Kolos28 napisał:

No mam wszystko nawet wczytalem wcześniejszy zapis ale dalej mam wróć do Taima i mam te skóry i pierścień. Dziwne bo na tym zapisie nie powinno być tego zadania 

Na reddicie jest info od twórców z wczoraj, że pracują nad tym i że to zadanie nie wpływa na trofea. Olej sprawę i graj dalej, expa jest tyle, że z 10 poziomów ponad limit by się dało wbić :24_stuck_out_tongue:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usunąłem z dysku zapis z ta misja i jak jak włączam grę to przed tym zadaniem 😋

 

HTC 10

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ten tytuł nie jest ubilike, czy jak to nazywacie. Gry ubisoftu to dla mnie synonim nudy(poza kilkoma wyjątkami) - identyczni przeciwnicy, bezsens znajdzki, a tutaj po 20 godzinach chce się biegać, poznawać i walczyć :) Tytuł must have dla KAŻDEGO posiadacza Ps4 - jeśli teraz kogoś przeraża cena to na pewno trzeba kupić jak stanieje. Chociaż przyznaje, ze to jedna z tych gier tak jak wiedzmin, której nie wymienię i nie sprzedam. I to co teraz powiem zabrzmi dziwnie, bo zawsze byłem  tego wrogiem - chciałbym zeby za jakiś czas pojawiło się większe dlc. Dziwie się, ze nie wydali gry z SEason passem :24_stuck_out_tongue: 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Almarcino napisał:

Dla mnie ten tytuł nie jest ubilike, czy jak to nazywacie. 

Ubisoftami to ten tytuł nazywają ci, co grali na jutubie i ci, co pytają przed zakupem o porównania HZD do primala. Tyle :24_stuck_out_tongue:

W kwestii season passa, to już się trochę wypowiedziałem wyżej w wielkim poście. Chyba wolałbym jednak mimo wszystko konkretną kontynuację niż dlc. Po zakończeniu wnoszę, że mają większy pomysł niż 5h minidodatku.

Poza tym, jeśli dlc nie miałoby dotyczyć dalszej historii to w sumie nie bardzo wiem, co by miało w nim być, więc pewnie będą woleli przytulić więcej pinionżków za kontynuację niż dlc :24_stuck_out_tongue:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z ostatnim trofikiem, a zarazem questem - wszystkie poboczne zadania załatwione i z każdym pogadałem czyniąc przygotowania. Trofik nie wpada...jakieś rady? No chyba, że ostatniej cutscenki przed spaniem nie wolno skracać.

Edytowane przez Frost Prime

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 28h doszedłem do Południka-szczena opadła i juz całkowicie mnie Horizon owładnął 

U4 zdecydowanie przebite graficznie a fabularnie to juz deklasacja ostatniego Uncharted mimo ze jestem ich olbrzymim fanem 

ciezko skończyć grac bo co chwila nowa misja czy wątek poboczny -coraz bardziej jestem ciekawy co sie stało w tym świecie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dla mnie jedyny "minus" tej gry to jej ogrom. Zbyt dużo misji pobocznych i do tego ten piękny świat odciąga od głównego wątku przez co dużo się traci...

 

Ja gram dość rzadko bo czasem 3h dziennie a czasem nawet co drugi dzień i czuję, że tracę na opowieści...

 

 

HTC 10

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam pytanie z innej beczki. Kto podkłada głos Aloy w polskiej wersji językowej ?

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam

mam pytanie z innej beczki. Kto podkłada głos Aloy w polskiej wersji językowej ?

pzdr

 

Na twoje pytanie szybciej odpowie Google niż forum...

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie google milczy, a przynajmniej nie znalazłem potwierdzonych informacji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Frost Prime napisał:

Mam problem z ostatnim trofikiem, a zarazem questem - wszystkie poboczne zadania załatwione i z każdym pogadałem czyniąc przygotowania. Trofik nie wpada...jakieś rady? No chyba, że ostatniej cutscenki przed spaniem nie wolno skracać.

Mówisz o trofku za zebranie wszystkich sojuszników? Na bank zrobiłeś wszystkie wymagane q?http://www.powerpyx.com/horizon-zero-dawn-how-to-get-all-optional-allies/ tu masz listę wymaganych.

Trofek wpada na początku misji, chyba w momencie, kiedy mamy odpocząć przed walką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie questy mam zrobione i teraz tak - grając pierwszy raz pominąłem jeden quest, który już teraz ukończyłem i mam wszystkie, ale jak gram ostatnią misje i gadam z nimi wszystkimi to i tak trofik nie wpada. Albo coś pominąłem jeszcze albo mi to zglitchowało. Z całej gry zostały mi tylko samouczki do zrobienia i znajdzki w postaci notatek czy hologramy. Nic więcej.

Jest jeszcze taka sprawa, że jak powtarzam ostatnią misje to nie pojawiają mi się te 2 obszary na mapie. W sensie takim, że nie mam tych 2 punktów gdzie pisze (OPCJONALNIE) tylko jeden by od razu iść spać.

Edytowane przez Frost Prime

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, arkadiuszj napisał:

Po 28h doszedłem do Południka-szczena opadła i juz całkowicie mnie Horizon owładnął 

 

 

Długo Ci zeszlo :1_grinning: Ja zanim poszedlem wyczyscilem praktycznie wszystko i miałem max 20h :24_stuck_out_tongue:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Almarcino napisał:

 

Długo Ci zeszlo :1_grinning: Ja zanim poszedlem wyczyscilem praktycznie wszystko i miałem max 20h :24_stuck_out_tongue:

To ładnie pędziłeś ja mam 20h i mam 45 % ukończenia jakieś 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×