Skocz do zawartości
Siriondel

Dishonored 2

Rekomendowane odpowiedzi

TL;DR Gra jest nieludzko dobra, ma zajebiste poziomy i najlepsze AI jakie widziałem, świetną rozgrywkę i kupę usprawnień, natomiast kwestie techniczne niedomagają, rola głosowa Corvo nie powala. Ogółem wyśmienita produkcja i warto ją kupić, bo jest to przedstawiciel wymierającego gatunku inteligentnych gier.

***

Dishonored 2 jest prawie mesjaszem. Kilka problemów powstrzymuje mnie przed nadaniem tej grze takiego statusu, jednak nadal jest to rewelacyjna produkcja.

 

Tak jak pisałem dawno temu w temacie o jedynce, dwójkę również szanuję najbardziej za to, że ta szanuje inteligencję gracza. Co to znaczy? Właściwie nagradzanie za eksplorację, użytecznymi przedmiotami i bardzo cennymi informacjami, które potem wykorzystujemy przeciwko naszym celom. Jeżeli gra daje jakieś wskazówki, to logiczne podążanie za nimi przynosi rezultat. Jeżeli postać mówi że coś zrobi, to z reguły to robi. Jeżeli było napisane, że jest tak i tak, albo że jak coś zrobimy, to będzie inaczej - to znaczy, że jest i będzie właśnie tak, jak było napisane. Jeżeli jest na coś opcja, to znaczy, że oprócz niej są jeszcze przynajmniej trzy (wyjątkiem jest rabowanie sklepów - jeden sposób na sklep, ale to samo w sobie jest ukrytym dodatkiem). Rozbudowane menu opcji, ponieważ gracz ma prawo dostosować sobie grę. Szybki zapis i szybkie wczytanie z poziomu pauzy, co powinno robić znacznie więcej gier. To jest genialnie rozwiązane i dziwne, że nikt nie wpadł na to wcześniej - wciskam pauzę i jednym triggerem zapisuję, drugim wczytuję. Dostęp do wszystkich statystyk na bieżąco, z podziałem na statystyki misji, obecnego przejścia gry i globalne. Licznik przejść i czasu gry widoczny również na ekranie pauzy. Tak gracza powinno traktować więcej deweloperów.

 

Drugim wielkim punktem są projekty poziomów. Wszystkie recenzje to zachwalały, ale serio - za to studio powinno dostać jakiegoś gamingowego nobla. Twórcy mieli nie lada problem - zrobić poziomy ciekawe, różnorodne, oferujące mnóstwo rozwiązań, a jednocześnie równo zbalansowane pod dwie postacie z kompletnie różnymi zestawami mocy oraz możliwe do przejścia w trybie bez żadnych mocy. I wywiązali się z tego zadania koncertowo! Czwarta misja toczy się w wielkiej mechanicznej rezydencji, w której za pomocą dźwigni przesuwamy ściany i podłogi, tworząc zupełnie nowe konfiguracje pomieszczeń - to jest chyba najlepszym poziom, jaki widziałem w życiu w grze tego typu! Wszystko dzieje się na oczach gracza, mechanizmy są logicznie umiejscowione, a w momencie przesuwania się ścian można wykorzystać okazję, wskoczyć w przestrzeń "między ścianami" i odnaleźć jeszcze więcej sekretów - absolutny geniusz. Płaska powierzchnia plansz jest dość mała, ale za to pną się bardzo wysoko w górę. Ścieżek, korytarzy, przejść, wejść i sekretów jest wręcz niezliczona ilość. W jednej misji spędzam po parę godzin - jestem w 6 misji i mam już 32h na liczniku. A przecież jak się wie co robić, można te misje przejść w 15 minut. To jest prawdziwy kunszt.

 

Trzecim wielkim punktem jest AI, które jest jednocześnie najlepszym i najbardziej denerwującym AI w skradance, jakie kiedykolwiek zrobiono. Koniec z widzeniem tunelowym u NPC, koniec z kompletnym ignorowaniem zmian w otoczeniu, koniec z brakiem reakcji na zachowanie gracza, koniec z idiotyzmem podczas przeszukiwania terenu. Deus Exy, Assassiny, Splinter Celle, Far Kraje i inne mogą się szczerze schować. Oto krótka lista zachowań strażników w Dishonored 2:

  • Dostrzegają gracza z bardzo dużych odległości, do czego naprawdę trzeba się przyzwyczaić, kiedy wyżej wymienione gierki rozpieszczały graczy w tym aspekcie.
  • Posiadają kosmiczne kąty widzenia, a poprzez "kosmiczne" chcę powiedzieć "naturalne". Przynajmniej 200 stopni, jeśli nie więcej. Staję sobie za strażnikiem i trochę z boku, będą pewnym, że pozostanę niezauważony. I to był błąd. Serio, nie widziałem jeszcze czegoś takiego. Czasem nawet mnie to irytowało, szczególnie po 5 śmierci w tym samym miejscu - sam do siebie mamrotałem, że NPC mają zbyt bliskie ludzkiemu pole widzenia, a to jest gra i ja chcę czuć się jak badass assassin, nie szarpać z NPCami co mają oczy dookoła głowy. Nie ma łatwo, ale to tak naprawdę bardzo dobrze.
  • Jeżeli stoi dwóch gości obok siebie i skasujemy jednego z nich po cichu, to ten drugi - jeżeli spojrzy w miejsce skasowanego przez nas gościa - zauważa jego brak i krzycząc coś w stylu "hej, dokąd poszedłeś?!" zaczyna poszukiwania. Koniec z udawaniem idioty.
  • Zauważają, jeśli pozostawimy otwarte drzwi, albo okradniemy pomieszczenie pod ich nosem i odpowiednio reagują. Kiedy przechodzą przez drzwi, sensownie je otwierają i zamykają w naturalnie wyglądającej animacji - a nie tylko upośledzone machnięcie ręką, jak we wszystkich innych grach. Tu również trzeba uważać, bo strażnik się odwraca, kiedy zamyka za sobą drzwi, a niespodziewający się wykrycia gracz zostaje złapany.
  • Zakres przeszukiwanego przez nich terenu jest bardzo duży. Straż zachowuje się z sensem, ma dobre teksty, potrafi przejść naprawdę spory kawałek i zaskoczyć gracza, który spodziewa się, że już dawno sobie odpuścili. Przede wszystkim - zawsze udają się do miejsca, którym nas zobaczyli albo do źródła hałasu. Raz narobiłem rabanu na 3 piętrze i słyszę wołanie strażnika z podwórka "co tam się dzieje?!" Olewam to, bo będąc nauczony innymi grami wiem, że systemy poszukiwania gracza z reguły są na czas i zanim strażnik by tu wszedł, dawno by sobie odpuścił. Kolejny błąd. Nagle słyszę kroki za plecami - skubaniec wlazł na 3 piętro za tym hałasem!

Podsumowując, gra jest trudna i przechodzenie po cichu stanowi znacznie większe wyzwanie, niż w poprzedniczce czy podobnych produkcjach. Szczególnie ciężko przebrnąć przez pierwszą misję, kiedy nie ma mamy żadnych mocy, a nie jest to poziom samouczek, tylko pełnoprawna misja. Nie dość, że trzeba się męczyć bez mocy, to jeszcze uczyć mocarnych zachowań AI. Z drugiej strony, przechytrzanie takiej inteligencji sprawia nieludzką frajdę. Po prostu najlepsza skradanka w skradance w historii gier wideo. Nie dla każdego taki poziom będzie jednak zaletą.

 

Czwartym punktem jest wszystko inne, co wrzucam do jednego wora, bo i tak ten post jest już za długi. Rozbudowana, wspaniała rozgrywka. Świetny system mocy i ulepszeń. Różnorodne narzędzia zagłady, które można ulepszyć, a po znalezieniu schematów wyposażyć w dodatkowe właściwości. Są również schematy mistrzowskie na specjalne bajery. Bardzo dobrze zrobione i różnorodne znajdźki. Nie rozumiem zarzutów wobec nowego głosu Outsidera i dialogów ogólnie - głos może inny, ale nadal dobrze zagrana rola, a dialogi są bardzo dobre i klimatyczne, nawet typowa gadanina między strażnikami. Styl graficzny jest dość specyficzny, ale mi się bardzo podobał od zawsze. Uniwersum jest wspaniałe i ma wielki potencjał.

 

Są oczywiście minusy. Nie wiem co myśleć o fabule. W zasadzie jest na poziomie jedynki, ale sposób prowadzenia jest IMO nieco gorszy. Z opinią muszę poczekać do ukończenia gry. Oprawa graficzna również nie powala - stylistyka mistrz, ale aspekt techniczny jest słaby. No i ta wydajność - spadki do 20 klatek mają miejsce i to można wyraźnie odczuć. Gram na XO, ale to dotyczy również ZłomStation (Digital Foundry pokazywało spadki do 19 klatek na obu konsolach) - wraz z wersją z podwójnym kotletem, gdzie mamy spadki do 25 klatek - to chyba nie powinno mieć miejsca. Ostatnim minusem jest rola głosowa Corvo - głos Stephena Russela jest już dla mnie tak nudny, że ciężko mi go słuchać. Ten aktor występuje po prostu za dużo w grach, w których spędziłem setki godzin (nie jest to jego wina rzecz jasna). Nick Valentine z Fallouta 4, czego się nasłuchałem sporo, cała kupa głosów ze Skyrim, między innymi Mercer Frey albo ten sklepikarz z Białej Grani, co chciał sprzedać własną siostrę... do tego mam wrażenie, że jakoś słabo zagrał w Dishonored 2. Głos jest taki neutralny i flegmatyczny - kiedy Corvo się odzywa, stwierdzam że wolałem jedynkę, jak nic nie mówił.

 

Na koniec chciałem napisać o zagadce. Jest w grze zagadka do rozwiązania. Jeżeli gracz rozwiąże tę zagadkę samemu, w nagrodę może ominąć 2/3 planszy i przejść od razu do sedna misji. W przeciwnym razie trzeba wyruszyć w teren w poszukiwaniu wskazówek. Problem tkwi w tym, że nie jest to byle jaka zagadka, tylko logiczny problem na bardzo wysokim poziomie - takim, które w USA rozwiązuje się na testach do szkół adwokackich. Mało tego, zagadka jest zaprojektowana tak, że dla każdego gracza informacje są losowane, więc znalezienie odpowiedzi w necie odpada, co najwyżej pomoc do rozwiązania tego samemu. Tak bardzo poważnie twórcy podchodzą do inteligencji gracza. Dishonored 2 jest produkcją rozbudowaną i dojrzałą. Warto wspierać takie gry, żeby pokazać branży, że robienie ich jeszcze ma sens, a nie wieczne bezmózgie papki i sequele co rok. Wspaniała gra.

9/10

Edytowane przez Siriondel
  • Like 9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem wczoraj na ONE w mega cebuli :) jutro będę testował :)

 

Dzięki za wpis, poważny, sensowny tylko mnie utwierdził w przekonaniu, że kupując D2 będę zadowolony bolubiłem serię Thief, skradanki, zresztą pasowała mi jedynka Dishonored - tylko fabuła na końcu zawiodła :38_worried: ...

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękna recenzja. Wiele kwestii wyjąłeś mi z ust. Poza stroną techniczną(na którą to, szczerze mówiąc patrzę przez palce) jedyne zarzuty jakie jestem w stanie podać to to że nie jest to tak naprawdę pełnoprawna kontynuacja tylko maksymalne usprawnienie i wypolerowanie formuły z jedynki. Ta gra po prostu wzięła wszystko co było świetne w 1 i podkręciła gałki na 11, niemniej jednak rzeczy naprawdę nowych jest bardzo mało. To plus fakt że napaliłem się na to że Stephen Russel pojedzie tutaj totalnie Garretem z Thiefa 1(wszak Dishonored to jedyny prawdziwy spadkobierca złodzieja jaki istnieje, o crapie sprzed 2 lat lepiej zapomnijmy) a wyszło jak wyszło... Reszta dokładnie jak Siriondel napisał - pomnik!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo kiedy wejdzie patch z ng+?

Patch wchodzi 19 i poza ng+ wnosi sporo poprawek .

Tak więc ja poczekam te kilka dni, no pewnie trochę ruszę w week :) 

 

Edytowane przez schranz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś się orientuje czy w grze kupionej w UK jest język polski? Chociaż napisy. Oczywiście pytam o Dishonored 2 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne pytanie tylko chodzi o grę z rynku niemieckiego? Będzie tam polska wersja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie post i dwa wyżej było o tym w temacie o wersjach językowych i tam polecam zajrzeć jak sprawdzić dostępne języki.

Po krotce opisuje:

wbijajcie do playstation store DE, UK czy jaki was tam kraj interesuje szukacie Dishonored 2 i w adresie szukacie nr CUSA kopiujecie lub zapisujecie gdzieś.

Potem wbijajcie do PSS PL i sprawdzacie tak samo nr CUSA dla Polski.

Porównujecie jesli opisy co do języków na PSS jak i nr CUSA są takie same dla sklepów zza granicy jak i w pl to lokalizacja bedzie jesli różne moze to jej nie bedzie.

W wypadku gier ktore kupuje w Szwecji takie sprawdzanie w 90% przypadków sie sprawdza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, m3ody89 napisał:

Mam podobne pytanie tylko chodzi o grę z rynku niemieckiego? Będzie tam polska wersja?

Naucz się języka wreszcie.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta gra to potwór ....

Przeszedłem 5 misję i mam już 17h nabite :O

Rozkręcało się powoli, pierwsze 2 misje nic specjalnego w sumie ale im dalej tym lepiej od 3 kozacko .

Ogrom każdej miejscówki możliwości kombinowania są niesamowite, granie stealth daje niesamowitą frajdę.

Jeez singiel na 30h+ ? dawno takiej gry nie widziałem a przecież jeszcze jest 2 postać i można każdą misję na różne sposoby ugryźć .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ogralem w 12h cala gre. Gralem jako skrytobojca. Nastepne podejscie bede sie staral nie zlikwidowac nikogo.
 Najlepsza gra zeszlego roku.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12h?

ja tą mechaniczną posiadłość blisko 6h przechodziłem żeby rozkminić jak to po cichu zrobić bez allarmów itd .(zaciąłem się w pewnym miejscu tam gdzie trzeba pewną windę znaleźć)

To chyba żaden spoiler :22_stuck_out_tongue_winking_eye:

Dla mnie każda misja od 3 to bite 4h :)

obecnie jestem w 6 i już 20h nabite.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 misja mistrzostwo.

Kurczę ta gra pokazuje że można zrobić singla na 30h nie klepiąc w koło tych samych nudnych questów czy powtarzalnych misji.

Widać że na każdą misję jest pomysł a za pomysłem idzie świetne wykonanie i ogrom możliwości .

Z TLG u mnie nie wygra ale na pewno w swoim gatunku nr1 . i kandydat do GOTY .

  • Like 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię, muszę koniecznie kupić, a z tego co widzę gra bardzo dobrze trzyma cenę. Dziwi mnie tylko fakt, że tak małe zainteresowanie, tu ledwie 2 strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mega dziwne, bo gra jest genialna mało tego, może się pochwalic pełną PL lokalizacją a dubb jest na dobrym poziomie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sobie kupiłem i mam pytanie - była pierwsza część w Plusie na PS3 i pytanie moje - czytam opis, że akcja w dwójce dzieje się 15 lat po pierwszej części i tu moje pytanie - bardzo dużo jest tych nawiązań do poprzedniej odsłony? W sensie sporo stracę czy jest to jakby jako osobna historia która odcina się nieco od poprzedniczki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Frost Prime napisał:

Właśnie sobie kupiłem i mam pytanie - była pierwsza część w Plusie na PS3 i pytanie moje - czytam opis, że akcja w dwójce dzieje się 15 lat po pierwszej części i tu moje pytanie - bardzo dużo jest tych nawiązań do poprzedniej odsłony? W sensie sporo stracę czy jest to jakby jako osobna historia która odcina się nieco od poprzedniczki?

 

No, powiązane mocno, ale ja bym to zlał na twoim miejscu, nie wiem jak do historii w grach podchodzisz, ale ja się angażuję tylko w te bdb (np. silent hill 2, ostatnio prey), dishonored to średniak fabularny, ale klimat i miejscówki 1sza klasa i bez znajomości co z fabule piszczy, no i gameplayowo sztos.

 

W ogóle gra jest u mnie nr 1 w tej generacji jeśli chodzi o małe detale gameplayowe, które dają niesamowitą satysfakcję. Kapitalne efekty dźwiękowe i dopieszczone animacje robią robotę, nawet chowanie i wyciąganie miecza daje frajdę w tej grze. Kto nie grał, nadrabiać, nie trzeba nawet lubić skradanek, bo gra jest równie fajna gdy robimy rzeź i bawimy się mocami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwójka to po prostu kontynuacja jedynki, jak nie grałeś to warto ograć, tym bardziej że wersja Definitive daje rade i nie wygląda wiele gorzej niż dwójka. Gameplay dokładnie taki sam, nawet moce niewiele zmienili, jedynie Emily dodali chyba jedną czy dwie, których i tak nie używałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do tych co grali - pierwsze Dishonored mam na PS3 jak było w :plus: dawno temu. Dishonored 2 mam na Xboxa One, a teraz widzę dobrą cenę tego dodatku Death Of The Outsider i o niego pytam oraz też ogólnie...warty jest ogrania ten dodatek? Oraz pytanie dodatkowe - te wszystkie części i dodatki są ze sobą jakoś powiązane fabularnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Frost Prime napisał:

Mam pytanie do tych co grali - pierwsze Dishonored mam na PS3 jak było w :plus: dawno temu. Dishonored 2 mam na Xboxa One, a teraz widzę dobrą cenę tego dodatku Death Of The Outsider i o niego pytam oraz też ogólnie...warty jest ogrania ten dodatek? Oraz pytanie dodatkowe - te wszystkie części i dodatki są ze sobą jakoś powiązane fabularnie?

Grałem aktualnie tylko w 1 część na PS3, ale moim zdaniem warto ograć wszystko, 2 i dodatek posiadają dobre oceny. Część 2 jest powiązana z 1 bo to kontynuacja historii, dodatek nie wiem ale zapewne są jakieś nawiązania, smaczki itp.

Edytowane przez AXA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×