Skocz do zawartości
MagEllan

Gone Home - Console Edition

Rekomendowane odpowiedzi

gonehome_titlescreen.png?w=640&h=360

 

Pierwsza i bardzo dobrze przyjęta produkcja od The Fullbright Company. Przeportowana na konsole przez Midnight City.

 

Gra zdobyła nagrodę "Najlepszy Debiut" na 2014 BAFTA Game Awards, a takze 2014 Game Developers Choice Awards. Polygon uznał ja za grę roku 2013.

 

Gra dostępna była w ofercie PS+ w Czerwcu 2016.

 

Średnia ocen Metacritic dla wydania na konsole to 85/100

 

---------------------------------------------------------------------

 

Ukończyłem w dwóch posiedzeniach, bardzo nie spiesznie eksplorując posiadłość zajęło mi to ciut ponad 4h.

Powiem tak - żeby nie stosunkowo wysokie oceny w reckach, oraz gdyby nie to ze gra trafiła do PS+ to nie ograłbym tego póki nie było by to w jakimś bundlu za 1$ na PC.

Lubie produkcje inne, te gdzie mało jest gry w grze a historia i sposób jej przedstawienia jest kluczowym elementem.

Niestety w mojej cenie ta produkcja to coś pomiędzy ciut powyżej przeciętności (5+/10) a oceną może być z minusem (6-/10).

Ja rozumiem ze w takich grach im więcej wie gracz tym trudniej utrzymać jego zainteresowanie i go zaskoczyć. Ale tutaj im dalej w las tym jaśniej mamy podane rzeczy na talerzu no chyba ze nie szczególnie zwiedzamy lokacje i nie sprawdzamy każdego jednego świstka papieru który może nam wpaść w ręce. Historia jest dość przewidywalna i plaska. Plusem jest klimat skrzypiące deski, wycie wiatru, jakieś dziwne szmery. Muzyka wpasowuje się w klimat buntu nastolatków.
I to chyba tyle.

Do tego miałem niby mały ale dość irytujący błąd który mnie z 6 razy (pamiętajmy ze gra jest dość krotka) wybijał ostro z klimatu. Znam język ang ale zamiast odczytywać odręczne zapiski wole "drukowana czcionkę" taka tez można włączyć w opcjach. Niestety te nałożone napisy potrafiły sobie losowo znikać i nie dało się ich domyślnym przyciskiem kwadrat przywrócić. Zapisanie gry, wyjście do menu odpalenie gry ponownie - rozwiązywało problem do jego następnego pojawienia się.

O ile mogę zrozumieć ze z początku bohaterka porusza się powoli o tyle jakaś opcja żeby w lokacjach które już odkryliśmy zamienić powolne kroczki, na choćby ciut bardziej żywy marsz bardzo by się tej grze przydała.

W mojej opinii tylko dla fanów gatunku a i to tylko po taniości.
Dużo bardziej podszedł mi i dużo bardziej bylem zaangażowany w historie przedstawioną w Firewatch który oceniłem jako grę dobra (nawet z plusem) (7+/10).

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gierka idealna dla kogoś komu się spieszy - można ją zaliczyć w minutę ;) Fabuła jest słaba, więc i tak nic nie stracimy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kloose napisał:

Gierka idealna dla kogoś komu się spieszy - można ją zaliczyć w minutę ;) Fabuła jest słaba, więc i tak nic nie stracimy...

No to zaliczenie w minute to dla lowcow trofikow :1_grinning: bo watpie zeby ktos przy pierwszym podejsciu sam pocisnal tak krotko. :);)

 

Ja akurat wydluzalem sobie czas gry, i powiem ze przez mniej wiecej polowe rozgrywki bylo OK (pomijajac blad o ktorym pisalem), ale pozniej naprawde zrobilo sie plasko i nijako. Stad taka a nie inna ocena koncowa.

 

Lubie mniejsze i inne gry, ale zaprawde nie rozumiem skad takie wysokie oceny. Zeby bylo jasne ze zaluje ze siegnalem po ten tytul (tylko dlatego ze byl w PS+) i nie zaluje czasu spedzonego z gra, nie jest to w swoim gatunku jakies koszmarne crapiszcze, ale niestety nie jest  to tez gra dobra.

 

W wypadku tej gry nie spodziewalem sie za wiele a i tak wypadala ponizej oczekiwan.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jasne, że nie przy pierwszym podejściu. Przecież trzeba poznać tę powalającą fabułę ;) Może początkowo faktycznie jest ciekawie, ale po chwili robi się nudno, płytko i bardzo banalnie. Chociaż, może to wina innych tego typu produkcji (Ethan, Rapture) w które grałem i które jako symulator zwiedzania, sprawdzały się zdecydowanie lepiej... 

 

Jak na gierkę do Plusa, to nie ma źle - i tak jest zdecydowanie lepsza niż większość tego pixel-indie-szajsu wrzucanego co miesiąc, ale jak ktoś chce ją sobie kupić na PSS (nawet na promo), to nie warto. Lepiej ograć na PC albo na Youtubie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale wlasnie zadziwiaja te wysokie oceny, bo co bo temat trudny? w 2013 roku to chyba nie byl trudny temat bo inne gry go juz poruszaly w taki czy inny sposob. A calosc historii to banal.

 

Kolejna rzecz do osob ktore jednak odpala ten tytul, zeby z niego wyjac wiecej warto jednak zwiedzac zagladac w kazdy kąt, bo szczerze jesli bym skonczyl gre odkrywajac tylko polowe, lub mniej tego co jest do odkrycia to bym jej z pewnoscia drugi raz nie odpalil. Odrylem prawie 75% i wystarczy.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, MagEllan napisał:

bo co bo temat trudny?

Właśnie dlatego. Inne gry, aż tak tego nie poruszały, no i jednak zbyt wiele takich produkcji nie było - gierki od Bioware się nie liczą ;)

Edytowane przez kloose

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poddaje sie ;)

Jesli cos co fabularnie bije przeciętnością zbiera ochy i achy "bo temat trudny" to sie poddaje. Tym bardziej ze sam temat potraktowany jest dość płytko.

Firewatch potrafił zaintrygować, a w tle tez wisiał dość ciężki temat i rozterki głównego bohatera. (Dobra wydany był pózniej niż gone home)

Ale z innych gier sposób narracji w thomas was alone dużo bardziej mnie angażował.

Trudne tematy takie jak strata (brothers a tale of two sons) czy nałóg (popo & Yo) były dużo ciekawiej przedstawione.

W przypadku gone Home mam wrażenie ze "trudny temat" otrzymał większa wagę od innych nie mniej trudnych tematów i recenzenci wpadli w zbiorowa ekscytacje ;):24_stuck_out_tongue:

Chyba bedzie czas w końcu zakupić naszego polskiego Ethana oraz EGTTR i porównać gone Home do innych przedstawicieli gier chodzonych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×