Skocz do zawartości
Patricko

Ustawienia obrazu w TV

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Zapewne wielu z Was ma problem z odpowiednim ustawieniem swoich TV, tak aby gry wyglądały jak najlepiej. Sam spędziłem sporo godzin w sieci czytając różne ustawienia i później próbowałem je w swoich warunkach domowych. Dlatego zakładam taki wątek, który pomoże ludziom z różnymi TV, aby jak najlepiej dostosować obraz do swoich preferencji.

 

Pamiętajcie, że każdy TV nieco inaczej prezentuje różne ustawienia, znaczenie ma też naświetlenie pokoju, pora, itd. Nie mówiąc już rzecz jasna o modelu, marce i innych tego typu rzeczach. Do tego też dochodzą ustawienia w samej konsoli, które również mają ogromne znaczenie.

 

Zacznę jako pierwszy, dlatego też starajcie się trzymać wg poniższego wzorca, dzięki temu wszystko będzie ładnie się prezentować, a każdy kto odwiedzi temat, nie będzie miał problemu ze znalezieniem odpowiednich ustawień. 

Oczywiście jeśli ktoś ma pytania odnośnie danych ustawień niech śmiało je zadaje w tym wątku.

 

Model: Samsung UE55F9080

 

HDMI: Gra

 

Tryb obrazu: Standard

 

Podświetlenie: 19

Kontrast: 100

Jasność: 47

Ostrość: 0

Kolor: 50

Odcień (Z/C): 50/50

 

oUiVt51.jpg

 

Ustawienia zaawansowane:

Kontrast dyn.: Wyłączone

Tonacja czerni: Wyłączone

Odcień skóry: 0

Tylko tryb RGB: Wyłączone

Przestrzeń kolorów: Oryginalna

Balans bieli: Standard (bez zmian)

Wzorce zaawansone: Wyłączone

Oświetlenie dynamiczne: Wyłączone

 

DXsvJCt.jpg

 

G9EC2I0.jpg

 

Opcje obrazu:

Tonacja kolorów: Standardowa (inni polecają Ciepła 1 lub nawet Ciepła 2)

Czysty obraz cyfrowy: Wyłączone

Red. zakłóceń MPEG: Wyłączone

Poziom czerni: Normalny

Motion Plus: Wyłączone

Diody Smart LED: Wysoko

 

Wo3useN.jpg

 

Konsola: PS4

RGB: Full

Deep Color: Automatyczne

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego wartość "Ostrość" na "0"?

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, temat może być pomocny, natomiast wiem po sobie że każde oko i inne warunki w pokoju mogą mieć totalnie inne wyniki w odbiorze ustawień. Będę szczery, nigdy żadne ustawienie które znalazłem w necie nie odpowiadało mi w 100% na moim tv. Indywidualna korekta pod własne oko , godziny prób i porównań o różnych porach dnia, spowodowały że jestem z obrazu na swoim tv zadowolony, choć doskonale zdaję sobie sprawę że moje ustawienia pewnie u kogoś innego , powodowały by grymas twarzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego wartość "Ostrość" na "0"?

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka

Ostrość tworzy swego rodzaju małe artefakty na krawędziach obiektów, najlepiej to widać jak ustawisz sobie jakieś logo i zwiększaj wartości. Zobaczysz jak będą tworzyć się minimalne artefakty i coś w rodzaju dodatkowego konturu. Ustawiając na 0 masz obraz taki jak chcieli twórcy gry czy filmu. Na początku obraz może się wydawać nieco rozmazany, ale gwarantuje że po czasie jak oko się przyzwyczai, to nigdy nie zmienisz tej wartości.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza jest profesjonalna kalibracja tv. Nawet dwa te same modele telewizorów potrzebują osobnej profesjonalnej kalibracji gdyż ustawienia ze skalibrowanego już telewizora nie będą właściwe dla tego drugiego.

Co do ostrości to prawda, powinno być na "0" maks na "5"

Wtedy otrzymujemy ostrość zbliżoną do rzeczywistości :)

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy temat, sam spędzam co jakiś czas trochę czasu i ustawiam TV pod różne gry, bo mam wrażenie, że w jednej grze jest ok, a w kolejnej już mi coś nie gra.

 

Do autora: Co rozumiesz poprzez HDMI: Gra? Domyślam się, że nie chodzi o "Tryb gra" w ustawieniach obrazu, bo (przynajmniej u mnie, też mam Samsunga) po jego włączeniu nie mam możliwości zmiany właściwości obrazu ani ficzerów z nim związanych.

 

Co do ostrości 0 to próbowałem już wielokrotnie i po prostu nie potrafię grać na takim ustawieniu. Muszę mieć minimum 15 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo tryb gra, wylancza wszystkie niepotrzebne bzdety w ustawieniach obrazu żeby uzyskać mniejszy input lag,

G2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa, to raczej oczywiste, dlatego też pytam o co chodzi z tym HDMI ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No możesz zmienić nazwę danego wejścia HDMI, tyle że to nie tylko nazwa a tryb w jakim pracuje. Ludzie polecają też tryb PC, ale tam wtedy są tylko 2 ustawienia obrazu. Ja pół dnia wczoraj ustawiałem i jest dla mnie. Bazowałem na ustawieniach z neta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w moim tv mogę ustawić ostrość od 1 do 100 a mam na 50 to nie za dużo ? Niby mówicie ze powinno być na 0 ale wtedy taki BF1 bedzie wyglądał jak mgła z tym jego motion blurem

Edytowane przez Banan91PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie, kwestia też pozostałych ustawień, każdy musi dobrać pod siebie. Ale warto wrzucać swoje, zawsze to jakaś baza dla innych może być.

Ja już przyzwyczaiłem się do 0 ostrości i powiem, że nigdy już jej nie zmienię :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Samsungach przekroczenie wartości "ostrość" powyżej 5 punktów na 100 powoduje artefakty: białe otoczki wokoło krawędzi. Dlatego zalecane jest ustawienie zakresu 0-2. Ja osobiście mam "1" na "100" i obraz jest ostry. 

 

W ogóle opcja "ostrość" nic nie wyostrza. Nie poprawia jakości obrazu, a wręcz przeciwnie pogarsza. Nie uwypukla szczegółów. To tylko złudzenie, które wynika z zaznaczenia krawędzi każdego przedmiotu. 

 

U innych producentów ostrość ma zakres -50/+50 i najlepiej pozostać w pośrodku. Mowa o Panasonic, Philips. 

 

Opcja ostrości nie powinna w ogóle mieć miejsca, bo zniekształca obraz. Producenci dali konsumentom taką możliwość, którzy tego wymagali mylnie sądząc, że ostrość poprawia jakość obrazu. 

Edytowane przez AbovePL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie odnośnie podłączenia konsoli do tv. Na dzień dzisiejszy ps3,ps4,xbox one mam podłączone do ampli Onkyo 609 poprzez hdmi a tylko ampil do tv. Czy to nie zwiększa input laga?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ze taki temat powstal ;) Ja mam pytanie z kategorii nie gotowych nastaw, a ustawien zakresu kolorow. W Ps4 wiadomo rgb full, a w samym telewizorze poziom czerni normalny (16-256) czy pelny (0-256)? Wydaje mi sie ze tu i tu full, ale wole sie upewnic bo juz wiele teorii widzialem.

@up jezeli amplituner nie przetwarza w zaden sposob obrazu, czyli ustawisz mu opcje passthrough dla video to nie powinno byc lagow. Musisz sprawdzic w ustawieniach czy masz taka opcje.W Yamaha 773 mam.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie poziom czerni Niski i Normalny, wszędzie zalecają ustawić Normalny. Jednak to kwestia gustu, bo Niski tworzy bardzo ładną czerń, ale znowu w niektórych grach jest potem aż za ciemno i nic nie widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Kolos28 napisał:

Najlepsza jest profesjonalna kalibracja tv

 

Otóż to. Ja swojego kalibrowałem 3 lata temu według tej strony.

http://reviews.lcdtvbuyingguide.com/lg-lcd-tv/lg-la7400-picture-settings.html

 

Nie wiem czy jest jeszcze na tyle legitna by tam coś znaleźć, ale miałem linka w zakładkach to wrzucam. Po takiej kalibracji obraz nabiera zupełnie innego wyglądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dobrze ze taki temat powstal Ja mam pytanie z kategorii nie gotowych nastaw, a ustawien zakresu kolorow. W Ps4 wiadomo rgb full, a w samym telewizorze poziom czerni normalny (16-256) czy pelny (0-256)? Wydaje mi sie ze tu i tu full, ale wole sie upewnic bo juz wiele teorii widzialem.

@up jezeli amplituner nie przetwarza w zaden sposob obrazu, czyli ustawisz mu opcje passthrough dla video to nie powinno byc lagow. Musisz sprawdzic w ustawieniach czy masz taka opcje.W Yamaha 773 mam.

Kiedyś dużo o tym czytałem, i zalecają w tv poziom czerni normalny, a w konsoli full RGB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, musisz sam przełączać i zobaczysz jak to wygląda, najlepiej w jakiejś ciemnej grze albo pomieszczeniu w grze. Ja gram na normalnym, chociaż niski u mnie też bardzo ładnie wyblada, tyle że czasami nic nie widziałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Samsungach jak czytałem to normalny poziom czerni jest dla full rgb a niski dla limited. Warto a nawet koniecznie trzeba włączyć tryb gry czy tam game mode bo input lag spada znacząco. Nie wiem jak jest w innych Samsungach ale u mnie w H6400 zmiana nazwy źródła hdmi nie odpowiada za zmianę trybu wyświetlania, pozostaje tylko game mode.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja mam pytanie bo po tej aktualizacji kolory jakieś jaskrawe mi się wydają Jak ma być ustawione w konsoli w ustawieniach ubrazu zakres RGB na :automatyczny czy pełny Bo czytałem gdzieś że lepiej chodzi na "pełny" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To ja mam pytanie bo po tej aktualizacji kolory jakieś jaskrawe mi się wydają Jak ma być ustawione w konsoli w ustawieniach ubrazu zakres RGB na :automatyczny czy pełny Bo czytałem gdzieś że lepiej chodzi na "pełny" 

Kilka postów wcześniej było o tym pisane. Full RGB, a w tv np samsung poziom czerni na normalny

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema czy ktos z forumowiczow zamawial profesionalna kalibracje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×