Skocz do zawartości
MagEllan

Porozmawiajmy o Exclusive (i jak to pojecie sie zmienilo)

Rekomendowane odpowiedzi

Post bedzie dlugi bo i temat zlozony.

Mamy na formum miejsce i dla innych platform a same EXy (jak potocznie wolamy na Exclusive) budza wiele emocji.

 

1. Exy - ogolnie

EXy to zabieg marketingowy majacy przyciagnac gracza do danej plaformy. Dla mnie pojecie to bylo dlugo obce bo gralem na PC a tam jakos nikt nie ma sloganow "only on PC" (no dobra moze pierwszy Crysis tak mial :P) W zalozeniu tytuly EX maja tez wplynac na sprzedaz danej plaformy do grania. To bylo widac np przy premierze GTA V - jako console exclusive (dodalbym timed - czyli ograniczony czasowo, ale o tym sie nie mowilo) gdzie ludzie brali konsole pod koniec ich zycia tylko zeby ograc GTA V.

 

2. EXy podzial

Tutaj robi sie ciekawie bo w ciagu ostanich paru lat nie dosc ze jest wiecej kategorii to jeszcze dochodza do tego czasowe EXy.

  • PlayStation Exclusive - gra dostepna tylko na platforme PS.
  • Console Exclusive - gra dostepna na konsole (choc tez nie znaczy ze wszystkie - moze tylko na 2)
  • Xbox Exlusive - pojecie ktore odeszlo do lamusa i zostalo zastapione przez....
  • Xbox and PC Exclusive - co zasadniczo oznacza ze inne platformy owej gry nie zobacza (jest to mniej wiecej tak samo trafne okresniele jak console exlusive). No i na koncu wisienka na torcie...
  • [nazwa platformy] timed exclusive - czyli cos co EXem nie jest a posiadacze danej plaformy doswiadcza gry wczesniej niz inni (ten rodzaj pseudo EXow wazny bedzie pozniej)

 

3. Nieracjonalne przywiazanie graczy do EXow.

Nie wiem moze to starosc moze to wnioski z obserwacji rynku gier i moje doswiadczenia. Ale przywiazanie do EXow jest irracjonalne i powoduje duzo za duzo emocji.

Co wiecej mamy tutaj przyklady tzw "moralnosci kalego" Czyli jak moja platforma ma EXy a inna nie to dobrze. Ale jak inna platforma ma gre wczesniej niz moja to zle. Jak moje ukochane EXy pojawiaja sie na innej plaformie to tragedia. Ale jak portuje sie gry z innych plaform na moja to dobrze. I tak dalej i tak dalej.

I tutaj dochodzimy do kolejnego punktu....

 

4. Dewaluacja EXow

Tak panie i panowie - EX nie jest tym czym byl 15 lat temu.

Jednym z ruchow jest ruch MS ale tutaj mamy jasna otwarta komunikacje dla nas liczy sie gracz na sztuke ktory placi. Czy ma PC czy XO czy moze obie te platformy jest dla nas bez znaczenia.

Mamy tez Sony ktore niby dalej Trwa przy "Only on PS" a jednoczesnie w krajach w ktorych dostepna jest usluga PS Now pozwala graczom PeCetowym ktorzy maja pada (ds3 lub preferowany DS4) grac w gry ktore w dniu premiery byly only on PS. Mamy wiec oryginalna trylogie uncharted, Infamous, wielbione TLOU i wszystkie GoWy a z nowszych Killzone, GoW3 w wersji remastered, i remaster Heavy Rain.

To jest fakt nie majac konsoli i placac za PS Now gracze (oficjalnie tylko w Polnocnej Ameryce, UK, Belgii i Holandii, nieoficjalnie kazdy ktorego net pociagnie ta usluge i zalozy konto w jednym z krajow w ktorym dostepna jest usluga) na PC moga odpalic calkiem pokazna biblioteke EXow od Sony.

PC - ten jakos niezbyt szczycil sie tym ze ma EXy czy ktos slyszal zeby Syberia (1 i 2) byly reklamowane haslem Only on PC? Te gry chyba z dekade pozniej przeportowano na PS3 i wyszlo to bardzo srednio.

Gracze tez zdaja sie zapominac ze czesc z gier przechodzi przez rozne platformy zanim nie dotrze do ich platfirmy. Z indykow dobrze przyjete Inside bylo najpierw na XO, ostanio potezny space sim Elite Dangerous przebyl dluga droge od PC przez XO po PS4 (w 3 lata od swojej PC premiery). Ze juz o pierwszym Crysis czy FarCry nie wspomne.

To cieszy graczy konsolowych, ale jednoczenie smuci ich mozliwosc ktora daje PS Now - czy tylko ja tutaj widze "mentalnosc Kalego"?

 

Pytanie czy EXy (nawet te ktore nie sa czasowe) maja termin waznosci? Jak myslice?

Czyli jesli ktos teraz po dekadzie od premiery pierwszego Uncharted czy Heavenly Sword bedzie to ogrywal na PC to ludzie beda krzyczec mniej? Przyklad: "Eee staroc dawno juz to ogralem, ogralem nawet Remastery uncharted a biedny PeCetowiec ma jakosc z PS3 pfffff......"

Czy dalej przywiazanie do EXow bedzie bralo gore?

Killzone Shadow Fall mial premiere okolo 4 lata temu - to juz mozna zdjac mu łatke only on PS? (no Sony to zrobilo wrzucajac gre do PS Now).

Do tego dochodzi trend od wydawcow ktorzy po roku, 3 latach a czasami i 7 latach od premiery portuja gry na PC, podbijaja rodzialke, plynnosc nieco dostosowuja gry do dzisiejszych stansardow i takie ladniejsze wersje sprzedaja zazwyczaj w cenie bedacej polowa lub 1/3 ceny premierowej gry.

Przyklady - prosze bardzo Enslaved (konsole 2010, PC: 2013), Bayonetta (konsole 2009, PC 2017), VANQUISH (konsole 2010, PC: 2017).

Jak pisalem wczesniej portow wydanych z opoznieniem w druga strone jest tez masa...

 

Wiec jak to jest z tymi EXami - po 3 latach to juz ok zeby je portowac/udostepniac w streamingu na innych plaformach? Czy nie? Czy w takim wypadku powinno sie zmienic łatke danej gry na Very long timed console Exclusive?

 

Moje obserwacje na temat podzialu uzytkowinow (co jest troche dziecinne i przypomina mi klotnie z piaskownicy moja łopatka jest lepsza od twojej) pokazuja podzial na trzy grupy (i napomnke jedynie o 4tej - choc ta jest mniej widoczna):

1. Posiadacze PS - Mamy mocarne EXy, MS nie ma EXow, a jak Sony udostepni EXy w PS Now to zle Sony.

2. Posiadacze XO - sa gry na nasza konsole w ktore zagraja tez ludzie na PC (moze i ja skorzystam z Play Anywhere), eee ale ludzie z PS dalej w nie nie zagraja

3. Posiadacze PC - exy? mam w co grac, co mnie to obchodzi..... A wyszla jakas gra podciagnieta ktora byla wczesniej na konsolach moze dam jej szanse, ooo PS Now no to zobaczymy o co tyle krzyku z tymi EXami od Sony

4. Posiadacze Niny - mamy wlasny swiat i gry od N. ktore nas bawia. (znakomita wiekszosc ma tez conajmniej jedna inna platforme do grania)

 

Moja opinia pojecie EXa sie zdewaluowalo. Kto by pomyslal ze na lapciaku bedac w delegacji i majac ze soba dualshocka 4 bede mogl wieczorami ciąć w Killzone :) albo siekac Kratosem. Zagrac w Enslaved czy Bayonette.

Jak wiadomo chodzi o kase - jesli mozna portowac i lekko usprawniac starocia zeby sprzedac je ponownie to czemu tego nie robic, skoro kasa bedzie plynac. Prawda? To moim zdaniem dobitnie pokazal wielbiony przez wielu Rockstar z GTA V - wydane na stara generacje (zarobek 1), wydane na nowa generacje (zarobek 2 - wielu z was kupilo to samo drugi raz prawda?), wydane na PC (zarobek 3).

 

A co wy o tym myslicie?

:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TL;DR.

Exy to zawsze była bzdura i zawsze mnie irytowała niedostępność czegoś na np PC. A już jaranie się tym ze ktoś nie może pograć w dana grę to patologia. Tyle.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest biznes i to są ogromne pieniądze, a nie fundacja charytatywna... Exy napędzają sprzedaż danego sprzętu, po to są, a nie po to, żeby sobie na PC czy innej konsoli ograli ludzie. Exy istnieją od momentu powstania konsol i gier. Śmieszy mnie chyba bardziej ból dupy kogoś, że jakaś gra jest na daną konsole, a na ich sprzęt nie.

 

To co my chcemy, a jaka jest rzeczywistość to dwie różne rzeczy.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej że nikt nikomu nie broni kupić wszystkich konsol i PC. Problem istnieje tylko wtedy gdy nie masz ochoty lub kasy żeby kupić sprzęt na który dana gra wychodzi ;)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ex-exy na xboxa to nigdy nie miałem parcia żeby kupić konsole żeby je ograć. Wydaje mi się że Sony czy tam nawet Nintendo potrafi swoimi exami zachęcić graczy do swojej platformy. Nie wiem czy to tylko reklama i marketing czy exy od MS są po prostu slabe. Wydaje mi się że strategia zielonych jest słuszna dzieląc się exami z PC. Sony czy Nintendo raczej nie dopuści do takiej sytuacji. Wiadomo że stare exy 3lata+ już się dobrze sprzedały w latach swojej świetności i można je puścić w ps now ale nie oczekiwałbym świeżych gier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a taki necro posting.

Bo pojawily sie nowe informacje w temacie. 

 

Podtrzymuje to co napisalem wczesniej. Rola EXow z wyjatkiem Nintendo traci na znaczeniu. 

 

Sony coraz bardziej otwiera sie na PC. Jak na tym wyjda czas pokaze. 

 

Konsole co latwo znalezc w googlach byly w wielu wypadach sprzedawane albo na zero albo ze strata. EXy od Niny moze i sprzedaja sprzet. Ale te od Sony sprzedawaly sie jak od 2 do 16mln? Przypomne ze najpopularniejszym zestawem dogorywajacej generacji PS3/X360 byl ten z GTA V. 

 

I teraz kolejne przewidywania. 

 

Sony zacznie wydawac coraz wiecej gier na PC. Nie beda to tylko gry z PS4 a takze gry z PS5. Najpierw w rok po premierze potem coraz krocej. 

Nie oszukujmy sie otwarcie sie na rynek PC to zarobek. A gracze ktorzy beda niszczyc swoje konsole i krzyczec zdrada to pewnie jakis smieszny promil. 

 

Nie wierze w zbiegi okolicznosci:

- Demon's Soul's i informacja ze ma pojawic sie na PC, przypadek? nie sadze. 

- To ze zadna gra dedykowana PS5 nie ma na pudelku "Only on Playstation" - przypadek?

- To ze wydanie Spider-Man na PS5 mialo informacje o tym ze "zawiera Spider-Man PS4 console exclusive" - byc moze zwiastuje Pajaka na PC.

 

I moim zdaniem za wiele to nie zmieni. Jesli producent sprzetu nie zarabia na sprzecie a na uslugach i sofcie (patrz 47mln subow PS+) to bedzie chcial zarabiac tam gdzie to mozliwe. 

Zeby jednak byla jakas konkurencja nie wyda swoich gier na konkurencyjnej platformie - no przynajmniej nie masowo (Minecraft jest na wszystkim a nalezy do MS, ale nie sadze zeby Forza miala wjechac na PlayStation, PlayStation wydalo Horizon: ZD i niedlugo wyda Days Gone na PC - ale nie sadze zeby te gry mialy pojawic sie na konsoli od MS). 

 

Czesc pojdzie w PC i tam bedzie grac. Placac Sony i MS czy to za uslugi czy za gry. 

Czesc bedzie dalej kupowac konsole, bo wygoda bedzie grac i sie cieszyc z gier nie robiac dramy ze ludzie na PC tez w to zagraja.

Czesc kupi kazdy sprzet, czesc kupi ten ktory im bardziej pasuje, lub ten na ktory go stac (bo nie oszukujmy sie PC w cenie konsoli to raczej ciezko zlozyc, w cenie 2 juz bardziej, ale tez bez szalu).

 

bastionem EXow bedzie Nintendo - nie rozumiem fenomenu. Ludzie mowia trzeba kupic zeby zrozumiec. Hybrydowa konsola ktora nie idzie na wojne na TerazFlopsy czy rozdzialke, na ktorej gry multiplaformowe kosztuja wiele wiecej nizli na innych plaformach. A sprzedaje sie, jak i sprzedaja sie gry. Innymi slowy gratulacje Nintendo. 

 

A swiat dalej bedzie sie krecil w kolo slonca. 

 

milego grania!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×