Skocz do zawartości
patjam

[recencja] Logitech Harmony Adapter for Playstation 3

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Wszystkim posiadaczom pilotów uniwersalnych Logitech (i pewnie nie tylko tej firmy) problem dobrze znany. Kupiłem sobie pilota Logitech, (który nawiasem mówiąc jest rewelacyjny) jednak szybko zorientowałem się, że można nim sterować wszystkim prócz PS3. Bardzo mnie to zabolało, bo pilot zastąpił moje 7 pilotów, ale niestety pada od PS3 nie. Było to problematyczne przy oglądaniu filmów na BL oczywiście, no i zresztą jak się teraz okazuje, przy słuchaniu muzyki, przeglądaniu zdjęć i innych czynnościach (prócz grania) pilot mi zastąpił pada. Jest o on wiele bardziej wygodny.

Jednak się rozgadałem nie na temat. Dla nie zorientowanych żaden uniwersalny pilot Logitech (nawet te najdroższe modele po 1500 zł!!!) nie mają wbudowanej technologii Bluetooth z której korzysta pad.

Przy dodawaniu w konfiguracji pilota, konsoli PS3 do urządzeń wyskakiwał komunikat o zaistniałym problemie. Sugerował on, że można się nabyć w odpowiednie adaptery (nie związane z firmą Logitech). Zdeczka byłem przerażony, bo po pierwsze kosztowały one około 280 - 400 zł , co było ceną kosmiczną bo za bodajże 250 zł kupiłem pilota. Po drugie nie były dostępne w Europie, spotkałem je tylko na amerykański Ebayu. Co i tak było dla mnie nie istotne, bo sama cena była zaporowa.

Myślałem, że to oszukaństwo i Logitech ma pakt z tymi diabłami, co narzuciły takie ceny, za z pozoru proste urządzenia. Liczyłem na to, że wykiwam "system" kupując na Allegro pilota IR (tzn. podczerwień) za około 25 zł. Tak oczywiście są na Allegro piloty Bluetooth, ale miałem nadzieje na to, że dodam komendy z pilota IR za 25 zł do tego mojego uniwersalnego i dzięki wtyczce IR (którą wpina się do USB PS3) będę mógł obejść się bez tych arcy-drogich adapterów. W praktyce jednak wyszło, że przez podczerwień (a w zasadzie przez USB) nie ma możliwości uruchomienia konsoli. W dodatku pikanterii dodał fakt, że pilot nie mógł właściwie sczytać komend z tego pilota z Allegro i pomimo testów różnych ustawień nie dało się ich wgrać. PS3 po prostu nie reagował odpowiednio na komendy. Do teraz nie wiem dlaczego. Wcześniej nie miałem problemów z kopiowanie kodów IR z innych pilotów. Pewnie to kwestia "chińskiej jakości" pilota za 25 zł.

Przeżyłem stratę tych 25 zł. Chodź ten pilot za 25 zł , sam w sobie (bez pośredników postaci pilota uniwersalnego) działał ok. Nie było to dla mnie praktyczne jednak i pilot gdzieś do teraz leży zakurzony w szufladzie.

Tak więc pozostało mi się męczyć z padem... Aż do czasu kiedy przeczytałem (nawet chyba na stronie ps3site.pl), że na oficjalnym blogu Logitech pojawiła się wiadomość, że firma w końcu łaskawie wyda swój własny adapter. Co prawda powinni to fabrycznie montować w pilotach, za taką cenę, ale i tak się cieszyłem, że coś się ruszyło. Adapter był specjalnie dedykowany do konsoli, specjalnie dedykowany do pilotów Logitech, więc i tak było o wiele lepiej, niż proponowane adaptery (o których mówiłem wcześniej) jakiś firm o których pierwsze słyszę, jeszcze nie wiadomo czy by działały.

logitech_harmony_adapter_ps3_1.jpg

Adapter w całej okazałości

Źródło grafiki: www.cdn.cbsi.com.au

Niedawno po tym pojawiła się informacja o cenie. Nie pamiętam już dokładnie ile, ale ja swój adapter Logitech kupiłem za 60 $, co w przeliczeniu wychodzi około 180 zł. Nadal to nie była rozsądna cena, ale przynajmniej taka co nie zbudzała we mnie ironicznego śmiechu. Nowa funkcjonalność przeważyła nad rozsądkiem i zakupiłem sobie ten adapter. O tyle będziecie mieli problem, że nie spotkałem go na Allegro, ani na Ebayu UK (przynajmniej w tedy jak go kupowałem) i byłem zmuszony kupić sobie go w USA. Sprowadził mi go znajomy. Bałem się różnic napięcia w sieci elektrycznej USA i standardu europejskiego, jednak na zasilaczu jest odpowiedni zakres dopuszczalności w tym polskie 220. Jedyne co musiałem kupić sobie przejściówkę elektryczną z amerykańskiej na polską za 1,20 zł (na Allegro). Instalacja była banalna, twórcy zmyślnie wykorzystali istniejące oprogramowanie które pozwala sterować oryginalnym pilotem od Sony.

Wystarczy tylko wejść w PS3 w opcje akcesoriów > (coś w stylu) pilot Bluetooth oraz kliknąć połącz na adapterze i konsola zaraz wykryje adapter (sądząc że to oryginalny pilot). Od tej chwili adapter automatycznie konwertoruje komendy IR na Bluetooth. (Co umożliwia uruchamianie czarnulki pilotem.)

logitech_harmony_adapter_for_playstation_3_2.jpg

Przycisk połącz (Connect), o którym mówiłem powyżej.

Źródło grafiki: www.slashgear.com

W Logitech Harmony Remote Software bałem się, że wersja polska nie obsłuży adaptera z USA i nie przypiszę automatycznie konfiguracji Bluetooth. I pilot od razu nie reagował. Wystarczy jednak usunąć konsolę z urządzeń i dodać ją na nowo i problem znika. Jedyne co adapter potrzebuje to zasilania, nie musi się jakoś fizycznie łączyć z konsolą.

Co warto dodać na początku miałem ustawiony adapter na konsoli, tak aby nie trzeba było specjalnie celować gdzieś po bokach pilotem (nawiasem mówiąc design adaptera świetnie się zgrywa z PS3 i wygląda jakby to był fabryczny gadżet, a gumowe nóżki utrzymują go na śliskiej powierzchni czarnulki). Przeszkadzał mi jednak kabelek, który od zasilania leciał po ścianie. Resztę kabli miałem zamaskowaną i źle to wyglądało. Ustawiłem go jednak na kolumnie, jakiś metr dalej. Co mnie zaskoczyło pozytywnie adapter świetnie zbiera podczerwień, więc nie trzeba jakoś specjalnie celować w jego stronę pilotem.

Jeśli chodzi o sterowanie konsolą to jestem wniebowzięty. Pilot reaguje od razu, bez żadnych ścięć itp. Manipulacja wszystkim (oczywiście nie dotyczy to gier, chodź nie próbowałem :) ) jest o wiele wygodniejsza niż padem. Steruje się intuicyjnie, domyślne przypisanie klawiszy jest genialne. W ekraniku wyświetla się trójkąt, krzyżyk i koło, które czasem się przydają, bo większości przypadków wystarczą klawisze fizyczne typu środkowe "strzałki", pauza, scena do przodu itd.

Jestem więc w 110 % zadowolony z adaptera Logitech. Wszystkim posiadaczom konsoli i pilota Logitech gorąco polecam zakup adaptera, bo on bardzo ułatwia i uprzyjemnia korzystanie z konsoli. Jak ktoś ma możliwości to niech sprowadza z USA, a reszta niech zaczeka. Pewnie za jakiś czas się pojawi w Europie.

Pulsy i minusy:

+ wykonanie, design

+ przemyślania, banalna instalacja

+ świetne dostosowanie klawiszy na pilocie

+ duże "zbieranie" IR

+ (produkcja) lepiej późno niż wcale

- no cena nie taka wariacka jak inne, ale i tak nie mała

- dostępność w Europie

- krótki kabel zasilający

Pozdrawiam i dziękuje za uwagę,

Patryk

Edytowane przez patjam
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja narazie posilkuję się właśnie pilotem IR na USB, zgrałem wszystkie komendy (generalnie są tylko L1, L2, R1, R2, /\ , O, [], X a krzyżak o dziwo działa z kodów Logitecha) i jakoś to działa.

Jakiego pilota używasz z tym adapterem? Możesz nagrać krótki filmik z chodzenia na XMB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×