Skocz do zawartości
MarcinKamada

3D Na Playstation 3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przeszukałem prawie caluśkie forum w poszukiwaniu takiego tematu, nie znalazłem :confused: więc zakładam.

Bardzo mnie ten temat interesuje i myślę że nie jestem sam.

Czy ktoś coś konkretnego wie na temat gier i filmów 3D na naszym ukochanym sprzęcie ?

W necie jest sporo informacji jednak co serwis to inne fakty.

Niektórzy piszą że do oglądania/grania w 3D niezbędny będzie TV 3D ( na kilku stronach nawet była informacja że to będzie musiał być tv SONY :sad:)

Na innych serwisach natomiast są informację że to PS3 dzięki nowemu firmware będzie generować obraz stereoskopowy i wystarczy aby tv miał 100Hz ( po 50Hz na jeden obraz) potem specjalne okulary i gramy/oglądamy 3D.

Oczywiście ta druga opcja jest lepsza dla zwykłych śmiertelników bo tv 3D przynajmniej na początku to pewnie kosmiczny wydatek będzie.

Zapraszam do dyskusji. :happy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem czytać artykuł z 'Wyborczej' na temat filmów w 3D :) W Las Vegas odbywają się targi elektronikii użytkowej, gdzie będą prezentowane telewizory mające możliwość serwowania nam obrazów w trójwymiarze. Już niektóre stacje telewizyjne jak amerykańskie ESPN zdeklarowały chęć emitowania programów w 3D (w tym przypadku od czerwca br transmitować będą mecze NBA), ale programy czy też filmy muszą być nagrywane specjalnymi kamerami, a co za tym idzie telewizor też musi być do tego przystosowany. Taki odbiornik ma kosztować około 3 tys. dolarów, czyli gdzieś około 9 tys. złotych :) Co do gier, to tylko kwestia czasu, ale jak już pisałem na HD raczej nie pogramy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obraz w 3D beda mogly wyswietlac jedynie topowe modele SONY (HX900 i LX900), sam update w PS3 nic nie da bez nich i okularow, niestety :( Wydaje mi sie, ze w tym roku (i moze kilka nastepnych lat) bedzie to jedynie ciekawostka dla bogatych, i bedzie ciekawostka dopuki kazdy model TV nie bedzie posiadal 3D w standardzie jak obecnie np. FHD. Mnie natomiast ciekawi co z grami w 720p, bo standard generalnie nazywa sie FullHD 3D, i rzeczywiscie, jedyne gry jakie do tej pory pokazuja w tej technologii to GT5 i Wipeout HD, jesli tak bedzie to nawet tanie TV z 3D na niewiele sie zdadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to lipa trochę z tym 3D,ponieważ nie każdy (bynajmniej w moim) ma telewizor daleko od siebie ze względu na wielkość pokoiku. A co do ceny to na pewno będzie kosmiczna i mało osób będzie jak na razie na to stać . PS.Fajnie że poruszacie ten temat bo interesowało mnie to. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to lipa trochę z tym 3D,ponieważ nie każdy (bynajmniej w moim) ma telewizor daleko od siebie ze względu na wielkość pokoiku. :)

Ej to akurat plus, w przypadku 3D lepiej siedzieć bliżej. Byłem na Avatar 3D i siedziałem w piątym rzędzie, było idealnie. W przypadku normalnych projekcji siedzi się lepiej z tyłu.

Nie mogę znaleźć artykułu w którym opisane było coś takiego że to konsolka dzięki nowemu firmware miała by podwajać obraz i miało by to działać nawet w starszych grach. Wtedy chyba nie potrzebny by był tv 3D tylko same okularki. Jakiś przedstawiciel Sony wypowiadał się że miało by to obciążać konsole dodatkowo o 50% tak jak w graniu na split screen we dwoje. Kurczę jednak mam nadzieję że da się coś zrobić bez tych tv Sony za kupę kasy :confused:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to na tą chwile są jakieś tv z 3d czy niema? Może te co mają 100HZ to jednak da rade co? KILL wiesz coś? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem tyle, że wystarczy TV 100 hz ;) A gry muszą być w 60 klatkach. TV 100 hz może wyświetlić 120 klatek w sekundzie czyli 2 ramki potrzebne do 3D. Plus nowy FW w konsoli. I nie ma czegoś takiego jak telewizory 3D hehe, dajcie spokój :P Aczkolwiek w temat się ostatnio nie zagłębiałem więc mogę nie być na bieżąco :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obraz w 3D beda mogly wyswietlac jedynie topowe modele SONY (HX900 i LX900), sam update w PS3 nic nie da bez nich i okularow, niestety :( Wydaje mi sie, ze w tym roku (i moze kilka nastepnych lat) bedzie to jedynie ciekawostka dla bogatych, i bedzie ciekawostka dopuki kazdy model TV nie bedzie posiadal 3D w standardzie jak obecnie np. FHD. Mnie natomiast ciekawi co z grami w 720p, bo standard generalnie nazywa sie FullHD 3D, i rzeczywiscie, jedyne gry jakie do tej pory pokazuja w tej technologii to GT5 i Wipeout HD, jesli tak bedzie to nawet tanie TV z 3D na niewiele sie zdadza.

jesli dzis masz gierke 1080p a tv posiadasz hd ready to nie mozez w nią grac ? mozesz , więc tak samo bedzie z 3d raczej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam 3D nie interesuje. Takie gapienie się przez okularki na dłuższą metę jest męczące dla oczu. Choć efekt 3D w grach pewnie był by świetny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te projekcje 3d w kinie polegaja na tym ze w obrazie na przemian wyswietlane sa na przemian klatki dla lewego i prawego oka. Okulary ktore zakladamy maja chyba filtr LCD zsynchronizowany z projektorem. Jezeli wyswietlana klatka jest dla lewego oka, to prawe oko zostaje przysloniete i odwrotnie. Nie widze problemu aby ta sama technologia byl wyswietlany obraz na zwyklym tv z wyzsza czestotliwoscia odswiezania (>=100hz). Nie wiem natomiast w jaki sposob synchronizowane sa okulary z obrazem, jak byloby to rozwiazane w warunkach domowych i ile by takie cos kosztowalo.

Wszystkie wartosci (czestotliwosc odswiezania, narzuc mocy procesora graficznego itd) sa podwojone wlasnie z powodu generowanoa dwoch obrazow lekko przesunietych wzgledem siebie. Podobnie filmy kreci sie dwiema kamerami, dla lewego i prawego oka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pypomniało mi się coś co działo sie X lat temu , może i wam się coś skojarzy. Kiedyś,kiedyś na polsacie były szczęki 3 (nie pamiętam dokładnie) w 3D i nie było problemów z oglądaniem tego na zwykłym telewizorze (HD wtedy nie było) okularki kupowało się w gazetach takie żółte z napisaem rm-fm :P pamiętacie coś takiego? Więc moim zdaniem żadne telewizory jakiś 3 D nie będą potrzebne , nie znam się na tym ale uważam że te co posiadamy będą wystarczające do grania w 3D,chyba że będą jakieś tam telewizory z technologią 3D ale to tylko po to ,aby był naprawdę jakiś super obraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam to. tyle, że ja to 3D widziałem tylko w prezentacjach przed filmem, pokazujących jak posługiwać się tymi okularkami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przyjdzie nam kupić nowy TV do tego 3D to już wiem ze ta technologia jest skazana na porażkę bo kto będzie wymieniał dobry np 42calowy tv dla 3D?

Edytowane przez mysta_net

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku na jakiś tam targach w Vegas Sony i Nvidia przedstawiło okulary 3d. Te od Sony (tj. Real3D), wypadły ponoć znacznie lepiej. Do grania były potrzebne tylko one i oczywiście przystosowana gra. Od tego czasu nic więcej na ten temat nie słyszałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te projekcje 3d w kinie polegaja na tym ze w obrazie na przemian wyswietlane sa na przemian klatki dla lewego i prawego oka. Okulary ktore zakladamy maja chyba filtr LCD zsynchronizowany z projektorem. Jezeli wyswietlana klatka jest dla lewego oka, to prawe oko zostaje przysloniete i odwrotnie. Nie widze problemu aby ta sama technologia byl wyswietlany obraz na zwyklym tv z wyzsza czestotliwoscia odswiezania (>=100hz). Nie wiem natomiast w jaki sposob synchronizowane sa okulary z obrazem, jak byloby to rozwiazane w warunkach domowych i ile by takie cos kosztowalo.

Wszystkie wartosci (czestotliwosc odswiezania, narzuc mocy procesora graficznego itd) sa podwojone wlasnie z powodu generowanoa dwoch obrazow lekko przesunietych wzgledem siebie. Podobnie filmy kreci sie dwiema kamerami, dla lewego i prawego oka.

Chwila moment.. Chcesz powiedziec ze te badziewne okularki co mi dali w IMAXie do ogladania Avatara i ktore mozna sobie wsadzic do kieszeni wychodzac z kina, sa "zsynchronizowane" z projektorem? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te badziewne okularki i całe to rozwiązanie moim zdaniem bazuje wyłącznie na optyce i jest jak najbardziej osiągalne na obecnych telewizorach a nawet na starych CRT. Zwróćcie uwagę, że każde oko patrzy przez "szkiełko" w innym kolorze. Wystarczy odpowiednio kolorystycznie przygotować wyświetlany obraz by każde oko widziało to co ma widzieć i w ten sposób osiągnąć wrażenie trójwymiarowości. Cała ta technologia 3D, o której teraz tak głośno to chyba musi być coś innego jednak bo inaczej zupełnie nie uzasadniałoby to wymiany sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te badziewne okularki i całe to rozwiązanie moim zdaniem bazuje wyłącznie na optyce i jest jak najbardziej osiągalne na obecnych telewizorach a nawet na starych CRT. Zwróćcie uwagę, że każde oko patrzy przez "szkiełko" w innym kolorze. Wystarczy odpowiednio kolorystycznie przygotować wyświetlany obraz by każde oko widziało to co ma widzieć i w ten sposób osiągnąć wrażenie trójwymiarowości. Cała ta technologia 3D, o której teraz tak głośno to chyba musi być coś innego jednak bo inaczej zupełnie nie uzasadniałoby to wymiany sprzętu.

Kazde szkielko w innym kolorze to to juz nie jest na pewno. Ale tez mi sie wydaje ze jest to nadal "zludzenie optyczne", tylko lepsze i badziej zaawansowane niz "czerwono-niebieskie" okularki.

Ja to sobie tak wyobrazalem ze te nowe telewizory 3d to beda dzialac tak ze widzi sie obraz w 3d (jak w imaxie) bez okularkow. Ze te telewizory juz jakby nakladaja te obrazy na siebie czy cos. A ze takie 3d z okularkami to po prostu musi byc tv z wysokim odswiezaniem no i oczywiscie obraz odpowiednio zmodyfikowany (jak na filmiku z yt wyzej).

Ciekawe ze nikt do konca nie wie jak to wszystko dziala a i ponoc Sony tez nie chce powiedziec na czym sie ta technologia opiera. Moze te telewizory 3d to pic na wode i okularki wystarcza? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że jeśli chodzi o te telewizorki, to tak jak ktoś wcześniej wspomniał. Będzie można na nich oglądać filmy 3D bez okularków.

A skoro wychodzą filmy 3D na DVD (np "Mali agenci") i da się oglądać to na zwykłym TV tyle ze potrzebne są okularki, to myślę że na blue-ray'u będzie tak samo.

I mam nadzieje że tak właśnie będzie wydany Avatar ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie nie ma na świecie takiej techniki, żeby wyświetlało 3D bez okularów! To znaczy są, ale to technika holograficzna i jest tak kosztowna, że nie ma co o niej marzyć przez najbliższe 10 lat minimum. To jedno, a drugie... okulary dwukolorowe tzw. anaglify odchodzą powoli w niepamięć jako technika po prostu przestarzała i zniekształcająca kolory i na pewno na PS3 takich nie będzie. Obecnie stosuje się okulary z filtrami polaryzacyjnymi zarówno w Imaxie jak i w Dolby 3D. I takie coś zapewne nas czeka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientowałem to okulary służące do wyświetlania EFEKTU 3D(bo o prawdziwym 3D tutaj nie mówimy) w kinach działają na zasadzie kilkukrotnej polaryzacji światła widzialnego. Żeby w kinie taki obraz mógł być uzyskany najpierw trzeba przygotować materiał na którym będzie ten obraz wyświetlany(jak nie mam pojęcia :P ) później przy użyciu specjalnych cyfrowych(nie taśmowych) projektorów jest wyświetlany obraz a konkretnie dwa obrazy- jeden dla lewego oka drugi dla drugiego. Oba te obrazy są nakładane na siebie w naszych kochanych mózgach dzięki rzeczonej polaryzacji która następuje w okularach. Co do efektu 3D w telewizorach nie wiem jak to będzie rozwiązane do końca i nie wiem czy sony się nie pośpieszyło z deklaracją że nasze czarnulki będą to mogły wyświetlić. Po pierwsze filmy Blu-ray 3D będą potrzebowały primo nowego odtwarzacza który to pociągnie(może ps3 jest na to przygotowany) i secundo taki odtwarzacz będzie musiał obsługiwać nową wersje HDMI która jak pewnie sami dobrze wiemy musi przesłać DWA obrazy z częstotliwością 50Hz! Nie wydaje mi się żeby nasze czarnulki posiadały takowy... Jeżeli jednak będzie można przesłać obraz 3D z konsoli do telewizora to mamy kolejny problem, sposób wyświetlania ma się zmienić, już nie będzie wyświetlany obraz linia po linii ale sektor po sektorze, także zmiana TV jak najbardziej jest konieczna...

Niestety do czasu aż sony nie podzieli się informacjami o szczegółach wprowadzenia 3d do naszych domów nie będziemy wiedzieli jak to będzie działać... Jednak nie liczcie że telewozory na które zbieraliśmy kupę czasu będą obsługiwać 3D to się mylicie, postęp technologiczny musi(!!) napędzać dochody firm które nad nimi pracują, co to za zysk dla firmy że wymyśli mega fajną technologie z której będzie mógł korzystać każdy kto kupił taki TV 2 lata temu...

Przepraszam że trochę chaotycznie i bez przecinków ale śpieszyło mi się a chciałem rozwiać kilka wątpliwości...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie nie ma na świecie takiej techniki, żeby wyświetlało 3D bez okularów! To znaczy są, ale to technika holograficzna i jest tak kosztowna, że nie ma co o niej marzyć przez najbliższe 10 lat minimum. To jedno, a drugie... okulary dwukolorowe tzw. anaglify odchodzą powoli w niepamięć jako technika po prostu przestarzała i zniekształcająca kolory i na pewno na PS3 takich nie będzie. Obecnie stosuje się okulary z filtrami polaryzacyjnymi zarówno w Imaxie jak i w Dolby 3D. I takie coś zapewne nas czeka.

Obecnie rozwijane sa 3 technologie 3D, kazda ma swoje zalety i wady.

1. Technologia polegajaca na wyswietlaniu przez ekran obrazu raz dla prawego oka raz dla lewego i okularkach z ekranikami lcd w szklach zaslaniajacych na zmiane lewe i prawe oko. Technologia tania I kazdy ekran 120Hz moze z nia wspolpracowac dlatego to ona najpierw trafi do domow. (120hz wymagane jest dlatego bo daje to po 60hz na oko - nizsze czestotliwosci wywoluja czesto bol oczu)

2. Technologia polegajaca na polaryzacji swiatla. Spolaryzowane swiatlo z 2 zrodel odbite od ekranu pokrytego specjalna farba trafia do oczu przechodzac jedynie przez soczewke o odpowiadajacej mu polaryzacji dlatego tez kazde oko widzi swoj obraz. Technologia ta nie moze byc zastosowana w telewizorach z plaskim ekranem (LCD, Plazma) a jadynie w tylnoprojekcyjnych i projektorach. Dlatego raczej w TV jej nie ujzymy ale to nia posluguja sie kina 3d.

3. Technologia nie wymagajaca okularow - odpowiednio skonstruowany ekran ogladany pod roznymi katami wyswietla rozny obraz - dzieki roznicy polozenia oczu do obu dociera ten przeznaczony dla niego. Wymaga ona siedzenia w odpowiedniej odleglosci od ekranu i dokladnie na wprost badz (w noszych modelach - ) w jednej z 8 pozycji a kazda mala zmiana polozenia konczy sie utrata efektu 3D - technologia ta wymaga jeszcze wiele pracy i raczej nie trafi do naszych domow w najblizszej przyszlosci (Philips pokazal model na CES ktory ma trafic do konca roku do sprzedazy za jedyne $18k...)

Wspominane przez kogos okularki z Malych Agentow to zabytkowa technologia w ktorej nie chcial bym czegokolwiek ogladac a co dopiero Avatara ;)

Edytowane przez ClassicGOD
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę techniki powyżej :) Czytałem ostatnio na jednym z portali konsolowych, że do tego właśnie efektu 3D będzie potrzebny tylko nowszy soft. A co z telewizorem to wiadomo tylko, że narazie będzie potrzebny(albo nie, bo to informacja nie potwierdzona) telewizor 200 HZ. Ale na razie się nie zamartwiajmy bo może sony coś na to poradzi. Ja osobiście musiałbym zmienić tv żeby móc grać w tej właśnie technologi. Ale czy to ma sens? Myślę, że to nie da efektu takiego jak 3D w kinie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na GOL'u jest napisana relacja z tego co mowilo Sony na CES

[...]Jeszcze w tym roku japoński koncern opublikuje również specjalną aktualizację systemu operacyjnego PlayStation 3, dzięki której konsola uzyska możliwość odtwarzania gier i filmów Blu-ray zapisanych w technologii 3D.[...]W chwili obecnej nie znamy niestety większej ilości szczegółów.[...]W 2010 roku firma wprowadzi bowiem do sprzedaży serię telewizorów Bravia z zintegrowanym systemem 3D. Wspólnie z IMAX-em i Discovery Channel koncern opracuje również projekt trójwymiarowej telewizji. Ze słów prezesa Sony, Howarda Stringer, wynika, że japońska firma pragnie zostać światowym liderem w pracach nad technologią 3D.

Caly news: http://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=49798

Wiec jesli dobrze zrozumialem bedzie potrzebny specjalny tv, a jako ze wspolpracuja z IMAX to pewnie beda podobne okulary :P

Edytowane przez Renifer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na GOL'u jest napisana relacja z tego co mowilo Sony na CES

Caly news: http://www.gry-onlin...13.asp?ID=49798

Wiec jesli dobrze zrozumialem bedzie potrzebny specjalny tv, a jako ze wspolpracuja z IMAX to pewnie beda podobne okulary :P

Dzięki za podesłanie newsa. Teraz chyba temat jest już wyjaśniony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×