Skocz do zawartości
Hades26

[FAQ] Router i PS3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Tak więc, ze względu na to że często osoby pytające na forum zadawali pytanie w sprawie portów i ich przekierowania, oraz jakie mają to byc porty, chciałbym w prosty sposób wyjaśnić co i jak!!

Routerów jest od groma, od modeli za 100zł po te za 400zl, moim zdaniem, najlepszym routerem ogólnie jeśli chodzi o firmę jest 'Linksys'! Każdy router (tej firmy) sam w sobie może i nie jest specjalistycznym urządzeniem, ale daje możliwość zmiany firmware, co czyni go bardziej rozbudowanym urządzeniem w stosunku do DLink czy choćby Pentargam'a... Polecam tym samym Linksys'a i wgranie mu firmware 'Tomato', na obecną chwilę z numerkiem 1.13.

Opis - z czym się to je?:

Tak więc, mamy zakupiony router, już pomijając firmę itd mamy zamiar podłączyć do niego PS3 (i może inne urządzenia typu PC, notebook, palmtop), co za tym idzie było by dobrze aby router dawał nam możliwość przekierowania portów a większość routerów taką możliwość daje.

Co zrobić najpierw?

Najpierw z dokumentacji dołączonej do routera musimy dowiedzieć się w jaki sposób możemy dostać się do panelu administracyjnego routera! W panel administracyjny wchodzimy poprzez przeglądarkę internetową, wpisując w jej adresie adres IP routera i podając login i hasło (domyślnie hasło i login to: admin, admin), w większości przypadków jest to numer: 192.168.1.1, ale są też i inne numery IP do dostępu, jak choćby 192.168.1.100 lub 10.0.1.7!

Ustawienia 'Static IP - Static DHCP'

Menu routera to zwykła strona www z możliwościami zaznaczania i wpisywania w odpowiednich polach oraz wchodzenia 'wyżej' w hierarchii zakładek!, tam musimy odszukać zakładkę (linka) o nazwie "Static IP" lub "Static DHCP" (w zależności od producenta nazwa może się różnić)! Następnie zważywszy na to jaki adres IP ma nasz router kolejno możemy dodawać nowe adresy IP które następnie przyporządkujemy do naszych urządzeń, podpiętych do routera! Czyli jeśli router ma IP 192.168.1.1, to kolejne adresy IP należy przyznawać z końcówką rosnącą, czyli:

192.168.1.2, 192. 168.1.3, 192.168.1.4!...

Jeśli natomiast IP routera jest takie: 10.0.1.7, to kolejne IP dla urządzeń przyznajemy wg schematu opisanego wyżej!, czyli:

10.0.1.8, 10.0.1.9, 10.0.1.10!...

Pozwoli to nam zachować ład i porządek w hierarchii ustawień routera i w przypadku problemów szybko je wyeliminować!

Przy ustawianiu statycznych adresów IP proponuję nadawać im w panelu nazwy, i jako pierwszy IP przyporządkować dla PC! Czyli wpisujemy adres, wybieramy z menu static (nie dynamic), oraz dodać opis, np "komputer PC"!, tak zrobić z każdym kolejnym urządzeniem i adresem IP! niektóre routery poza przyznaniem statycznego IP dla danego urządzenia, wymagają też podania adresu MAC (adres fizyczny urządzenia) karty sieciowej danego urządzenia! Adres MAC wygląda mniej więcej tak - 00:15:F2:7F:45:65

Ustawienia w >Network> w PS3

W konsoli jest o tyle łatwo że wchodzimy w ustawienia sieci, wybieramy nowe połączenie i do momentu kiedy należy ręcznie wpisywać IP, DNSy, Maskę, Bramę klikamy X na padzie (na japońskich wersjach PS3 O) bez zbędnej ingerencji w to co tam jest! Po drodze możemy ustawić UPnP na enable, jeśli nasz router to obsługuje i tam też jest włączona obsługa UPnP!!

Następnie w polach gdzie musimy wpisać dane cyfrowe wpisujemy kolejno:

IP - statyczny adres IP który przyporządkowaliśmy w routerze dla PS3,

Mask - 255.255.255.0,

Gateway - tu wpisujemy adres IP routera, czyli ten którym się logujemy w panel routera przez www,

DNS - tu wpisujemy kolejno adresy DNS które dal nam usługodawca!

(jeśli nie wiemy jakie mamy DNSy to można wpisać w DNS1 adres IP routera a w DNS2 0.0.0.0, konsola sama sobie pobierze DNSy z routera o ile w tym wpiszemy DNSy w odpowiedniej zakładce, często router ma już wbudowane DNSy w konfigu, np mają tak DLinki dla TPSA)

Następnie nie robimy testu połączenia w PS3 tylko zapisujemy ustawienia, wyłączamy PS3 i wracamy do routera!

Przekierowanie portów w routerze

Kolejno, wchodzimy w panel, szukamy zakładki 'Port Forwarding' (w DLink jest to zazwyczaj w 'Advanced/Virtual Server') i dla adresu IP konsoli PS3 wpisujemy porty które chcemy odblokować, a są to: (TCP: 80, 443, 5223, UDP: 3478, 3479, 3658)

Należy pamiętać że niektóre routery dają możliwość wpisywania zakresów od do, czyli jeśli wpiszemy np:

80, 443, 5223 to bedą to tylko i wyłącznie te porty odblokowane,

jesli wpiszemy np:

80 - 5223 to poty z zakresu tych cyfr będą odblokowane!

Następnie zapisujemy konfigurację, restartujemy router, czekamy około 2-4min, sprawdzamy czy jest połączenie z internetem i możemy iść do konsoli aby sprawdzić nasze połączenie! Jeśli wszystko poprawnie zostało zrobione powinien w PS3 być NAT2 (dzięki odblokowanym portom) i test wykonany poprawnie!

Mitologia, czyli z czym się je DMZ i UPnP?

DMZ - jest to opcja w routerach która otwiera z automatu WSZYSTKIE porty dla danego adresu IP, o ile w PS3 jest to narazie bezpieczne, ponieważ nie ma hackingu na system PS3 to jeśli ustawimy DMZ na enable dla np IP który ma PC to możemy mieć pewność że ktoś kto jest zainteresowany włamem do naszego komputera zrobi to szybko i sprawnie!! Jak to możliwe? A tak że dając pełny dostęp przez wszystkie porty do PC otwieramy drzwi do 'naszego świata' a sprawdzić otwarte porty jest łatwo, sa do tego darmowe programy w sieci.

UPnP - jeśli mamy to w naszym routerze to proponuję ustawić tą funkcję na Enable! Jest wielu 'znawców' itd którzy powiedzą że nic to nie da, że to kicz itd... ale wychodzę z założenia że jeśli to jest to ma byc pomocne i ktoś to wymyślił aby nam sie lepiej zyło!! Tak więc UPnP ma za zadanie umożliwić nam połączenie dwóch lub większej ilości urządzeń które pomimo swojej różnorodności technologicznej i softwarowej 'zrozumieją się' i będą ze soba współdziałać, np w celu przeslania plików itd! Usługa UPnP minimalizuje Twoją ingerencję i wymaga mnie niż minimum Twojej wiedzy abyś mógl połączyc w sieci urządzenia które mają działać!!

Mam nadzieję że pomogłem tym opisem!! (może ktoś to przyklei?)

Pozdrawiam.

  • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

×