Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

zdjcie0193k.jpg

The Simpsons Game - recenzja

Na wstępie: można powiedzieć, że jestem lekkim fanem serialu i filmu kinowego. Recenzowaną grę przeszedłem 2 razy. Miłej lektury i zapraszam do czytania.

PS. nie, nie.. zdjęcie nie było robione mikrofalówką, ziemniakiem czy suszarką... było robione pączkiem.

thesimpsonsgamehead.jpg

Zacznijmy od początku

The Simpsons Game to produkcja stworzona przez studio EA Games znane nam z popularnych serii takich jak Need for Speed, The Sims czy np. Medal of Honor. Jest to gra z gatunku akcji, która czasami może powykręcać nam palce lub spowodować, że rzucimy padem o ścianę. Światowa data premiery miała miejsce 30 października 2007 roku, a w Polsce 2 listopada. Gra nie ukazała się w wersji PL, a szkoda, ponieważ humoru mamy masę, ale, jeśli nie znamy dobrze języka angielskiego to się zbyt nie pośmiejemy (oczywiście PL napisy, dubbing w żadnym wypadku). Gierka powstała z okazji zrobienia pierwszego pełnometrażowego filmu z żółtą rodzinką, lecz jest po prostu na podstawie serialu animowanego, bo fabuła w filmie nie ma nic wspólnego z tą w grze. Warto też dodać, że jest to 20 gra video na licencji rodziny Simpsonów. Niestety, nie ma trybu multiplayer online (wyłącznie wspólna gra z osobą obok).

thesimpsonsgame2.jpg

Pączek z polewą

Fabuła w tym tytule jest naprawdę zakręcona, wciągająca i we współczesnym slangu młodzieży "ryję banie, mózg rozjebany". W pewnych momentach sam się zastanawiałem, czy ludzie pracujący nad tym produktem coś pili/palili/brali. Jest 16 poziomów - wcielamy się w wiele postaci, zwiedzamy Springfield, skaczemy, atakujemy, używamy specjalnych zdolności, rozwiązujemy proste (przynajmniej dla mnie) zagadki logiczne, ale najważniejsze - wszystkie poziomy nawiązują do popularnych produkcji ze świata gier i są ich parodią. Medal of Homer czy Grand Theft Strachty - parodie znanych nam wszystkim Medal of Honor i Grand Theft Auto. W każdym momencie będziemy mogli wybrać się do Springfield i pozwiedzać wszelkie lokacje (np. Bar Moe), poszukać i pozbierać ukryte "znajdźki" lub porozmawiać z postaciami napotkanymi w mieście. Historia zasługuję na WIELKI plus.

tataj.jpg

Rodzinne zdolności

Każda z postaci ma swoje specjalne zdolności i umiejętności, które są jej niezbędne do pokonywania dalszych przygód. Bart po zmianie w Bart-mana potrafi się wspinać na wysokie budynki. strzelać ze swojej procy i z pomocą jego stroju przelatywać (lot ślizgowy) różne trasy i odcinki. Jego ojciec, czyli Homer Simpson potrafi zamienić się w wielką, grubą (jak jego brzuch x3) kulę tocząca się po ziemi i niszczyć nią przeciwników, w dodatku posiada ona coś w stylu nitro, gdzie nagle z miejsca możemy ją gwałtownie przyśpieszyć, a pewnym epizodzie będziemy mogli nawet kulką polatać. Ale to nie wszystko, oprócz zamiany w wielką kulę mamy jeszcze możliwość beknięcia, którego moc porównywalna jest do bomby atomowej i 2-tygodniowych skarpet - Robert Burneika powiedziałby "nie ma lipy!". Lisa (córka Homera) potrafi ogłuszyć wrogów saksofonem, a mała Maggie wciśnie się nawet w najcieńszy zakamarek. Żona Homera, czyli Marge także nie pozostaję w tyle i potrafi za pomocą megafonu zmobilizować, lub lepiej zapędzić ludzi do walki i "zamienić" ich w swoją armię dając im rozkazy. Wszystko to jest świetnie wykonane i pomysłowe, a zarazem wszystkie zdolności świetnie się uzupełniają.

simpsonsgame020.jpg

Żółta doskonałość

Jeśli chodzi o część audio - jest bardzo dobrze, aczkolwiek bez rewelacji. Jeśli chodzi o część graficzną/animacyjną - tutaj kłania się żółta doskonałość. Postacie są zrobione świetnie i dokładnie. Są rodem wyjęte z kreskówki (lub jak, kto woli serialu) i wklejone do gry, a nawet podrasowane. Lokacje, które przyjdzie nam zwiedzać - tutaj znów powitajcie żółtą doskonałość moi mili. Całe Springfield jak i inne lokacje - cud, miód. Zwiedzanie miasta (Bar Moe, Sklep Apu czy np. kościół) to czysta przyjemność. Scenki/filmiki w The Simpsons Game - kolejny raz oklaski dla żółtej doskonałości, bo aż chcę się je oglądać i są przepełnione humorem jak z resztą cała gra. Wszystkie filmiki z gry możemy oglądać dowolną ilość razy w menu, ale oczywiście po przejściu gry.

thesimpsonsgame20070919.jpg

D'oh!

Teraz przyszedł czas na minusy i niestety nie jest ich mało. Pierwszym minusem jest długość gry, bo tylko 6 godzin zabawy. Może i nie jest to aż tak krótko, jak na dzisiejsze standardy, ale jednak krótko i za mało, bo czuję się niedosyt po zakończeniu głównego wątku. Kolejnym minusem jest kamera, bo czasami dostaję świra i zaczyna wariować, jak moja szynszyla w nocy, kiedy nie daje mi spać. Tyle dobrego, że często się to nie dzieję, ale od czasu do czasu jesteśmy świadkami tego nie przyjemnego zjawiska. Kolejnym minusikiem jest brak opcji online multiplayer, bo znacznie wydłużyłby żywotność gry i dał dodatkową rozrywkę, a tak tylko główny wątek + poprawianie rekordów czasowych w epizodach i szukanie "znajdźków" w Springield, co po pewnym czasie jest cholernie nudne. Przyczepić można się jeszcze do rozbudowy gry (można by dodać wiele ciekawych rzeczy) - jazda samochodem, możliwość wyboru dialogów podczas rozmowy z innymi postaciami, więcej elementów do zbierania/robienia w Springfield, ale takie rzeczy można wytknąć każdej grze, jeśli się tylko chcę.

Podsumowując...

Plusy:

- Fabuła

- Duża dawka humoru

- Parodie znanych i popularnych gier

- Świetna grafika i animacja postaci

- Tryb współpracy (co-op)

- Różnorodne lokacje i możliwość zwiedzenia całego Springfield (w tym także domu rodzinki Simpsonów)

Minusy:

- Długość

- Kamera, która czasami potrafi strasznie zdenerwować

- Brak multiplayer

Dodatkowe informacje:

- Gra nie posiada trofeów

- Grę można nabyć w okolicach od 40 zł do 70 zł

- Tytuł ukazał się na platformach: PS3, XBOX60, PS2, PSP, NDS, Wii

- Odbiera w HD 720p

Ocena ogólna - 8/10

Na koniec: prawdziwa gratka dla fanów Simpsonów i nie tylko - bardzo polecam tą produkcję, bo obecnie nie kosztuję wiele, a jest to gra uniwersalna - dla młodszych jak i dla starszych. Na koniec dziękuję też użytkownikom, którzy przeczytali recenzję od początku do końca i serdecznie wszystkich pozdrawiam.

Ghostbuster.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oblukane od a do z... dobra recka, ocena lekko za wysoka moim zdaniem ale czytalo sie swietnie...

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam grę, przeszedłem 3 razy i zebrałem wszystkie znajdźki. Jeśli gra się samemu to 8/10. Na 2 pady 8,5/10. Zabawa jest przednia, ale niestety kamera wkurza.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×