Skocz do zawartości
arturro

Sprzedaż konsoli otrzymanej jako nagroda

Rekomendowane odpowiedzi

Koleżanki, Koledzy :)

Jako, że średnio orientuję się w świecie konsol dlatego też proszę Was o pomoc w nurtujących mnie pytaniach dot. sprzedaży Playstation 3 500 GB.
Otóż chcę sprzedać na alledrogo konsolę, którą otrzymałem jako nagrodę, a co za tym idzie nie posiadam żadnego paragonu, ani karty gwarancyjnej na ten sprzęt (mają mi wysłać jedynie jakiegoś PITa).

1. Jak działa gwarancja Sony na PS3? Czy przy reklamowaniu u producenta należy okazywać dowód zakupu bądź kartę gwarancyjną - czyli w skrócie czy Kupujący w tym wypadku ma jakieś prawa reklamacji po tym jak otrzyma ode mnie tylko sprzęt?

2. Zakładając, że Sony przyjmie sprzęt, gwarancja producenta z tego co się orientuję wynosi 1 rok... No właśnie, 1 rok od zakupu tyle, że ta data nie jest znana. Co w takim wypadku?

 

3. Czy wartość konsoli jest niższa w porównaniu do cen sklepowych przez to, że nie jest sprzedawana z gwarancją?

4. Czy od sprzedaży w takim wypadku należy odprowadzać jakiś podatek?


Z góry dzięki za pomoc! ;)

Pozdrawiam,
Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 musisz miec dowod zakupu, czyli paragon albo fakture

2 jak wyzej. Dowod zakupu ma date tego wydarzenie

3 tak. Z gwarancja konsola bedzie drozsza

4 teoretycznie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do podatku, to wydaje mi się, że za sprzedanie w tym wypadku - konsoli, podatku nie będzie musiał zapłacić. Podatek trzeba będzie zapłacić od nagrody, dlatego kolega dostanie tego pit-a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podatek teoretycznie od nagrody i od sprzedazy rowniez, ale kwoty sa tak niskie, ze beda zapewne zwolnione z podatku, chyba, ze kolega pracuje itp itd. Co do podatkow to temat ten jest tak zamotany, ze ciezko jest tutaj cokolwiek napisac. Bo w teorii jest to sprzet nowy, nieuzywany przez przynajmniej pol roku, wiec podatek dochodowy powinno sie zaplacic, w tym przypadku opodatkowana bedzie cala kwota, bo dochodem jest cala konsola, jako ze otrzymales ja w nagrode i nic zaplacic nie musiales. Natomiast w praktyce nie masz zadnych dowodow na to, ze jest to konsola nowa, ani tez uzywana, i w ogole musieliby udowadniac itp, wiec generalnie temat rzeka.

 

Na Twoim miejscu, rozliczylbym sie z nagrody jako dochodu w Picie rocznym, w tym przypadku bedzie to dopiero w przyszlym roku. Kwota bedzie niska wiec zapewne bedzie zwrot. A na allegro bym wystawil i sie nie martwil zbytnio. No chyba, ze masz jakies inne wieksze dochody itp, albo handlujesz duzo na allegro to bym sie rozliczyl.

 

Jeden placi i ma w dupie, inny nie placi i ma w dupie, a trzeci nie placi i sie martwi pozniej. Sam zdecyduj do ktorej grupy nalezysz:)

 

 

A jesli sprzedasz powyzej 1000 zl to juz kupujacy sie bedzie martwil 2% PCC. Ale w praktyce tego tez nikt nie placi.

Edytowane przez mroczas87
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki piękne za zainteresowanie i obszerne wyjaśnienia :)

Już wiem, że gwarancja niestety przepadła w moim układzie.

 

@mroczas87:  Dzięki za podatkowe wytłumaczenie, dość szybko odpowiedziałem sobie na pytanie do której grupy osób należę... ;)

 

Korzystając z okazji proszę jeszcze o pomoc w wycenie mojego zestawu biorąc pod uwagę fakt, że konsola jest nowiutka, jednak bez gwarancji z uwagi na brak paragonu / faktury.

Na ile szacujecie poniższy zestaw (podobne konfiguracje na allegro wahają się w granicach 1100 - 1200 pln):

 

- PS3 500 GB
- 1 Pad,
- Sony Move Motion Controller
- Playstation Eye
- komplet okablowania,

- komplet książeczek/instrukcji
- 2 GRY PL: GRAN TURISMO 5: ACADEMY EDITION oraz UNCHARTED 3

Edytowane przez arturro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

900zł jest optymalną kwotą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×