Skocz do zawartości
Patricko

Wymiana dysku w PS4

Rekomendowane odpowiedzi

Konsola już tuż za rogiem, wiele osób będzie chciało od razu wymienić swój dysk w konsoli na większy, np. 1 TB (w tym i ja).
Dlatego z pomocą przychodzi kochane forum i ludzie, którzy już dorwali się do konsol :)
Jeśli macie pytania odnośnie, jak wymienić, jaki dysk kupić, itd. to właśnie od tego jest ten temat.
 
Poniżej filmik z dokładnym przebiegiem wymiany dysku i instalacji FW na nowo.
 


 
Poniżej możecie zobaczyć zestawienie jak wypadają poszczególne rodzaje dysków w PS4.
Testujemy dyski takie jak zwykły z 7200rpm, hybrydy czy też SSD.

 
4SHcDRB.pngPORÓWNANIE RÓŻNYCH RODZAJÓW DYSKÓW TWARDYCH W PS4
 

PS.
Wszelkie teksty typu "a po co większy", "ja nie potrzebuję", itd. będą wywalane, a autorzy nagradzani.

  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to moze niech ktos obeznany napisze, w jaki dysk (1TB) warto zainwestowac tzn. w stosunku jakosc/cena 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja będę celować w jakąś hybrydę SSHD, gorzej, że jak na razie to nie ma za dużego wyboru. Np 1TB Toshiba MQ01ABD100H Cena ok 350 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO tylko SSHD wchodzi w gre - zamist kupic 1TB zwyklego HDD lepiej dorzucic ta stowke i miec wydajnosc porownywalne do SSD, bo jak widac na filmiku SATA2 nie wplywa az tak negatywnie na wydajnosc nawet najszybszych dyskow. WD i Seagate powoli przymierzaja sie do wypuszczenia SSHD z 16 a nawet 24GB Flash, co tylko jeszcze bardziej przyspieszy te dyski. Chociaz ja osobiscie bardziej licze na dyski z 2TB pojemnosci niz wieksza pamiecia podreczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopisuję się do tematu... 

Jaki dysk można kupić? Przeglądam sklepy i jest mnóstwo dysków, jaki ma być? SATA 2, 3 ? Jaka prędkość? Wymiary? Wiem, że 2,5 " Czy wystarczy tylko fizycznie wymienić dysk i odpalić system, czy jak w materiale powyżej - ściągnąć na pena nowy soft i z niego zrzucić system? Może jakiś poradnik w stylu PSsite... ? Kto w temacie, a pewnie nie jeden już wie wszystko o przyszłej maszynce :) Niech się wykażę proszę. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Informacje wstępne:

 

Wielkość dysku: od 9,5mm do 12,5mm

 

System: SATA 2 lub 3 będą działać bez problemu, tak samo SSD (ale tego nie zalecam ze względu na cenę i małe rozmiary)

 

Prędkość: 5400rpm to standard w tych dyskach i w wersjach z 7200rpm nie odczujecie prawie żadnej róznicy, a podobno te drugie szybciej się grzeją (ale to tylko teoria)

 

Marka: Ja ze swojej strony zalecam Samsung SpinPoint, używam w PS3 od prawie 8 lat (cały czas ta sama), w laptopie oraz wersje 3,5" w stacjonarnym.

Nigdy z Samsungiem nie miałem problemów. Seagate'y też wyglądają sensownie i nie są drogie, podobnie WD.

W każdym razie nie kupujcie jakiś "no-name'ów", bo możecie się na tym przejechać. Dobra sprawdzona marka i po krzyku.

 

Ja osobiście będę polować na Samsunga, bo raz, że nie są drogie, a dwa to mam po prostu do nich zaufanie.

Ale jak się trafi jakiś Seagate, Hitachi czy inny WD w tańszej cenie, to raczej wybrzydzać nie będę, w końcu to i tak tylko dysk :)

 

PS.

Są już dyski 2 TB 2,5", ale jeszcze nie ma ich w oficjalnej sprzedaży.

Zapewne jak będą to w chorych kwotach, bo za 1,5 TB obecnie trzeba dać około 500zł, co jest dla mnie chorą kwotą za dysk, gdzie 1 TB to już niecałe 250zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli już wiemy jaki hardware. A jak z przerzuceniem softu na nowy dysk? Tak jak pisałem wcześniej? Pendrive z softem i heja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wkładasz nowy dysk, pendrive z FW i potem tylko w menu serwisowym wybierasz instalacje owego FW z pendrive'a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski 2 TB 2,5" można już spokojnie dostać, tylko cena jest niespecjalna - 2TB od WDka (WD20NPVT) kosztuje ponad 600 zł.; no i jest problem z rozmiarem (15mm wysokości). Najbardziej racjonalny (stosunek cena/pojemność) wydaje się więc wybór 1 TB, gdzie można wyrwać taki dysk już za 250 zł.

Ja najprawdopodobniej wezmę Samsunga (ST1000LM024).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze wiedzieć, że sony nie pokpiło sprawy i włożenie ssd daje przyrost wydajności- za kilka lat ssd stanieją i wtedy wylądują w konsolach jeśli nie od razu w fabryce to ludzie je będą często

wkładać. Ja po laptopie (sata2) wiem, jakiego "kopa" daje ssd względem hdd. 

 

co do wielkości: moje zdanie jest takie, że 500GB będzie aż nadto, szczególnie jeśli ktoś nie kolekcjonuje gier tylko gra w kilka pozycji. Nawet 250GB starczy dla wielu graczy a takiej wielkości ssd są już w jako takich cenach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodze się z tym, że dysk 500GB ,,będzie aż nadto''' - gdzieś była informacja, że z tych fabrycznych 500GB dostępne dla użytkownika będzie coś koło 400GB; taki CoD czy BF zajmują około 40GB, a to dopiero początek, sciagniesz coś ze store, patcha do jakiegoś tytułu czy DLC, w miarę grania uzbierał się sejwow i człowiek nawet się nie zorientuje gdy wiolna przestrzeń drastycznie się skurczy. Myślę, że 500GB to rozsądne minimum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki mały test z NeoGafa:

 

uMj3wGd.png

 

Czyżby wybór zwykłego HDD, ale z 7200rpm byłby najlepszą opcją?

Czasy niewiele się różnią od SSD, co jest bardzo dobrym wynikiem wg mnie.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta, rok chyba miałem WD black w ps3 zanim nie wsadzilem ssd - różnica (wbrew większości teoretyków z forum) była odczuwalna. Na YT jest parę porównań stocka do 7200. HGST to jeden z szybszych dysków i to po rewelacyjnej cenie, ja jednak poczekam na SSHD od Seagate na 7200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morph, różnica na korzyść SSD jest, to bez dwóch zdań, ale nie za taką cenę...

1TB SSD od Samsunga kosztuje prawie 500€... Więcej dawać za dysk niż konsolę? Dla mnie ceny SSD to paranoja, dlatego trzymam się od nich z daleka :)

 

Hybryda wygląda interesująco, zastanawia mnie jak z trwałością owej? Ktoś ma jakieś doświadczenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orientujecie sie jak jest z grubością dysków? wiadomo, że to SATA II 2,5 cala ale grubość wchodzi 7 mm 12,5 mm czy moze zmiesci sie grubas 15 mm ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orientujecie sie jak jest z grubością dysków? wiadomo, że to SATA II 2,5 cala ale grubość wchodzi 7 mm 12,5 mm czy moze zmiesci sie grubas 15 mm ?

 

12,5mm to maksimum jakie możesz wsadzić.

A SATA może być spokojnie III.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam to z innej beczki. Mam gwarancje na konsole + dokupiona w sklepie, lacznie 5 lat na zestaw ps4 i teraz pytanie. Aby zamontowac dysk trzeba rozkrecic konsole czyli strace moja gwaranje bo jak zobacza ze cos jest grzebane w konsoli to anuluja to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oficjalnie wymiana dysku nie narusza gwarancji. Na początku masz filmik jak to zrobić. Nie ma tam żadnych plomb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w 100% nie starce gwarancji?? jesli bede chcial zmienic dysk to jeden zostaje ten oryginalny i montuje drugi bo z tego co widzialem mozna wsadzic 2 dyski do konsoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie stracisz żadnej gwarancji, po prostu ściągasz tą lśniąca część, wyciągasz dysk i wkładasz swój.

Nie można mieć 2 dysków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co z systemem? hm? ; p przeciez oprogramowanie jest wgrane na dysk ;/

 

przerzucanie przez usb?  ;/

Edytowane przez marcinos9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://ps4daily.com/2013/11/ps4-ssd-upgrade/

 

Dziwna rozbieżność pomiędzy tym testem, a tabelą z NG, którą Patrico wkleił.

 

@Patrico

ostatnio jak sprawdzałem to ceny SSHD spadły: jakoś 1TB za ok. 360 (do niedawna ok. 430)

Edytowane przez m0rph

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, oprogramowanie jest w pamięci wewnętrznej konsoli.

Dysk jest przeznaczony na dane użytkownika.

Tak samo masz w PS3. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marcinos9, FW wgrywasz z pendrive'a w momencie jak odpalisz konsolę z nowym dyskiem.

Można też chyba domyślnie wgrać podstawowy system, a potem update zrobić jeśli dobrze pamiętam, ale głowy nie daje.

W każdym razie nie pisz, że konsola ma 2 dyski, bo trafisz do ściany płaczu :P

@Morph, czyli SSHD trzeba zainwestować zdecydowanie :)

Szkoda, że to około 400zł, ale widać że zalet zdecydowanie więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolalem sie upewnic. ;) Czyli wystarczy ze zmieniam dysk i jest wszystko ok? Pojemnosc jaka kupie mam do dyspozycji swojej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×