Skocz do zawartości
betonowy_puchacz

Kupno uszkodzonej konsoli, problem ze zwrotem.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam taki problem otóż mam PS3 80 GB z uszkodzoną płytą główną. Wylicytowałem na allegro uszkodzoną konsole opis wskazywał na zasilanie. Tymczasem gdy konsola do mnie dotarła po rozkręceniu okazało się, że w środku przy zasilaczu leży luzem wrzucony do środka procesor RSX. Dodatkowo brakuje sporo śrubek. Opis aukcji brzmiał tak:

 

"Konsola w pewnej chwili przestała się włączać (nie pali się żadna dioda) - do chwili awarii działała bez problemów, napęd sprawny. Sprzedaję samą konsolę z dyskiem 160GB.

 

Jako że sprzęt jest uszkodzony nie przyjmuję negatywów oraz zwrotów -licytuj rozsądnie"

 

Jak widać opis nie mówi nic o próbach naprawy ponadto na mój e mail o treści:

"Mam
jeszcze pytanie odnośnie konsoli, czy była naprawiana rozkręcana,
potrzebuje płytę główną najlepiej 100 % sprawną. Z góry dziękuję
za odpowiedź."

 

dostałem odpowiedź:

"... ,była rozkręcana w serwisie i stwierdzono że poprostu nie działa zasilanie.Pozdrawiam"

 

Zamierzam reklamować sprzęt jako nie zgodny z opisem, ktoś miał może podobną sytuacje. Jakie mam szanse na zwrot pieniędzy ? Czy może zgłosić sprawę na policje z art. 286 KK, a później dochodzić swoich spraw z art. 560 KC. Na allegro prowadzę spór ze sprzedającym, który twierdzi, że sprzedawał uszkodzoną konsole i zwrot nie wchodzi w gre. Jutro zamierzam wysłać pismo o zwrot z tytułu rękojmi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pokaż linka do tej aukcji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy kupowałeś? Masz 10 dni na zwrot, nie musisz nawet podawać przyczyny. Co prawda nie jestem pewny czy to obowiązuje także przy zakupie nie od firm, ale chyba tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie, przepraszam za wprowadzenie w błąd, mea culpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.prawo-online.pl/2-4b67edd6b5705.htm

 

To chyba ma tu zastosowanie.

 

Ale jak aukcja miała licytację to chyba można sobie pomachać chorągiewką, bo wszystkie takie przepisy dotyczą nabycia przez "kup teraz". Licytację wyłączają większość przepisów prawa konsumenckiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regulamin allegro na temat reklamacji http://pomoc.allegro.pl/artykul/26037/czy-mozliwosc-wymiany-towaru-niezgodnego-z-opisem-dotyczy-ws zwrot wydaje mi sie uzasadniony chodzi o nie prawidłowość w opisie, czy waszym zdaniem zostalem niedoinformowany, przez co sprzedający wcisnął mi bubel. P.s. Kwota nie duża bo 117 zl. Przynajmniej dysk sprawny. Chodzi mi tu raczej o sam fakt cwaniactwa ze strony sprzedającego. Konto na allegro ma zablokowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety oszuści są na każdym kroku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie warto się awanturować. By wtoczyć mu sprawę cywilną musisz mieć na prawnika. By mieć pewność czy masz szanse na wygraną musisz na samą poradę prawną wydać 300-400. Tu mogę się mylić bo ostatni raz z usług adwokata korzystałem z 15 lat temu. Sama sprawa w sądzie też kosztuje. Z góry doradzę że policję i prokuraturę możesz sobie darować. Oleją cię ciepłym moczem. Jedyne rozwiązanie to sprzedać HD i konsolę na części. Jakąś kasę odzyskasz.

Nie wydaje mi się by koleś był oszustem. Opis aukcji faktycznie może być mylący. W mailu wyraźnie napisał że konsola była rozkręcana w serwisie i to serwis wskazał że powodem usterki jest zasilanie. Dodatkowo w opisie pisze wyraźnie że nie przyjmuje zwrotów. Innymi słowy licytujesz na własną odpowiedzialność.

Bez urazy ale witaj w świecie dorosłych. Na koniec dam radę gratis: nie kupuj uszkodzonego sprzętu na odległość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.prawo-online.pl/2-4b67edd6b5705.htm

 

To chyba ma tu zastosowanie.

 

Ale jak aukcja miała licytację to chyba można sobie pomachać chorągiewką, bo wszystkie takie przepisy dotyczą nabycia przez "kup teraz". Licytację wyłączają większość przepisów prawa konsumenckiego.

Dla małego sprostowania i w dużym uproszczeniu: mamy niejako dwa "rodzaje" sprzedaży, "zwykłą" i konsumencką. Ta pierwsza regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego (z tego co widzę to właśnie o tym mowa w linku, który wrzuciłeś), a druga przepisami ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Do czynienia ze sprzedażą konsumencką mamy gdy przedsiębiorstwo sprzedaje coś osobie fizycznej w celu niezwiązanym z prowadzeniem przez nią działalności gospodarczej (czyli właśnie konsumentowi). I w takiej sytuacji funkcjonuje z kolei instytucja niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową.

 

Co do samej sprawy: regulamin allegro i przepisy prawa swoje, a ludzie swoje. Wszystko zależy od chęci sprzedającego, wątpię żeby allegro jakkolwiek Ci pomogło.

Do kogo chcesz wysyłać to pismo o zwrot z tytułu rękojmi? Do sprzedającego? Jeśli tak, to możesz sobie darować - w sporze zawiązanym na allegro już Ci powiedział, co sądzi o pomyśle zwrotu konsoli. Nie masz praktycznie instrumentów pozwalających na jakiekolwiek wyegzekwowanie tego od niego. Pozywanie nie wchodzi w grę, bo przy wątpliwej racji i kwocie 117zł jak przegrasz, to koszty Cię zjedzą.

 

Jeśli chodzi o straszenie policją, to też wydaje mi się, że nic nie osiągniesz, bo zaistnienie przestępstwa jest mocno wątpliwe - nie wysłał Ci worka ziemniaków zamiast konsoli, tylko konsolę zatajając jakieś informacje jej dotyczące.

 

Reasumując, szkoda niestety chyba Twojego czasu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polak zawsze mądry po szkodzie... dlatego nigdy nie kupuje używanego sprzętu nie jestem bogaty jestem zwykłym nędznym polakiem ze średnią stawką ale zawsze kupuje nowe i sprawdzone niż potem pluć sobie w twarz i dwa razy wydawać na to samo i marudzić potem "kurde mam za swoje po co było oszczędzać"

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×