Skocz do zawartości
pablos_83

PlayStation Plus

Rekomendowane odpowiedzi

Ja nie powiedziałem ze się nie da. Powiedziałem ze to nie jest żadna konspira tylko normalny biznes. Wybór modelu to inna sprawa. Dodatkowo, gigant o ugruntowanej pozycji na rynku może sobie pozwolić na takie zagrywki, co doskonale widać choćby na przykładzie właśnie fify cz innego destiny. Koleś pracujący sam nad projektem, czy małe studio jak te które wymieniles musza sobie na pozycje zapracować i ich działania to tez nic innego jak decyzje czysto biznesowe. Ci co robią gry dla zajawki to jakiś margines. Nawet cdpr podejmując swoje decyzje, kierował się zyskiem a nie dobrem jakiś randomow którzy ta grę potem kupili.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, CePeeN napisał:

Ja nie powiedziałem ze się nie da. Powiedziałem ze to nie jest żadna konspira tylko normalny biznes. Wybór modelu to inna sprawa. Dodatkowo, gigant o ugruntowanej pozycji na rynku może sobie pozwolić na takie zagrywki, co doskonale widać choćby na przykładzie właśnie fify cz innego destiny. Koleś pracujący sam nad projektem, czy małe studio jak te które wymieniles musza sobie na pozycje zapracować i ich działania to tez nic innego jak decyzje czysto biznesowe. Ci co robią gry dla zajawki to jakiś margines. Nawet cdpr podejmując swoje decyzje, kierował się zyskiem a nie dobrem jakiś randomow którzy ta grę potem kupili.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Tak a ja nigdzie nie sugerowalem konspiry. 

Spojrz na rynek mobile masa gier ktora zarabia od groma siana to male firmy zwyczajnie wykorzystujace dobrze znane i udokumentowane metody manipulacji psychologicznej celem zwiekszenia dochodow. To jest fakt - nie ma nic wspolnego z zadna konspiracja. 

 

Przyklad z jednym kolesiem mial byc ekstremalny, drugim ekstemum mial byc CDPR (korpo, notowane na gieldzie, miedzynarodowe). 

Oba te przyklady mialy pokazac ze da sie zarabiac w calym spektrum od ekstemum do ekstemum ze wszystkim co pomiedzy stosujac rozne modele biznesowe. 

 

W tym ze CDPR nie robil tego dla graczy a dla siana jak widze sie zgadzamy. Ale dalej uwazam ich postepowanie (model biznesowy, PR, marketing) za dobry. Bo finalnie w wypadku Wieska mielismy sytuacje Win-Win. Wygrali gracze bo dostali conajmniej dobry produkt (mimo jego wad. Dla mnie prywatnie to rewelacja ocierajaca sie o wybitnosc), z jasnym planem wydawniczym (darmowe DLC, platne dodatki na nascie godzin z osobnymi historiami a nie jak wyciete z podstawki), bonusami (wypchane pudelko). 

Wygral tez CDPR - dobra sprzedaza na premiere, oraz calosciowa. 

 

To ze firmy moga sobie na to pozwolic wynika z przyzwolenia na to. Ale nie bez powodu gry takie jak SW BF2 czy mobilna abominacja w postaci Dungeon Keeper zebraly baty. 

 

Co wiecej zeby bylo jasne - "dobrze znane i udokumentowane metody manipulacji psychologicznej" wykorzystywane sa tez w grach singlowych, bez mikro. To tak zwane haki (hooks), czyli cos co ma zatrzymac gracza, zaintrygowac gracza, sprawic ze ten nie porzuci gry i sie nia nie znudzi. Podobne metody sa w firmach, serialach i ksiazach. 

Tyle ze jest zasadnicza roznica miedzy hakiem ktory pozwala cieszyc sie gra a hakiem ktory ma "turn players into payers". 

 

Nikomu nie odbieram prawa do zarobku nie wazne maly dev czy korpo - ale jesli pewne modele biznesowe mi sie nie podobaja to zazwyczaj sie wypowiem i je skrytykuje. 

 

milego grania

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Model biznesowy nastawiony na bezwzględną maksymalizację zysku będzie coraz bardziej piętnowany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, chodzi mi bardziej o to ze to nie jest nic tajnego, kazdy wie jaki model biznesowy ma acti/ea i po prostu wystarczy nie głosować na niego portfelem. Tyle i aż tyle. Oni raczej nie zmienia podejścia dopóki lubię będą im sypać hajs, ale jak strumyczek wyschnie to będą musieli zrewidować ta politykę. Sednem jest fakt ze mamy wolny wybór i nie musimy się łapać na to i płacić, a ci co to robią, cóż, to ich kasa.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, bany® napisał:

Model biznesowy nastawiony na bezwzględną maksymalizację zysku będzie coraz bardziej piętnowany. 

pieknie wstrzeliles sie w trendy :)

====================================

 

@CePeeN- tak, zgoda. Jaki koń jest każdy widzi. To na co chcialem zwrocic uwage ze wydanie gry jako takiej jest jak cebula czy jak ogry ;) znaczy ma warstwy. 

Innymi slowy mozna miec model biznesowy chcemy zarabiac na grze po jej wydaniu w formie platnosci od uzytkownikow. Ale tutaj tez podejscia moga byc rozne (gra w pelnej cenie + mtx lub F2P) ale ponizej tego jest warstwa implementacji konkretnych rozwiazan i mechanik.

I z tych wbrew pozorom nie az tak wielu zdaje sobie sprawe.

Ja lubie do kolacji jak pisalem obejrzec jakies GDC gdzie czesto rozbiera sie mechaniki gier na elementy pierwsze np. push forward z Doom 2016 oraz jak dziala AI. Ale lubie tez obejrzec cos co nie lezy w moim bezposrednim kregu zainteresowan aby zobaczyc jakie techniki stosuje sie zeby z graczy zrobic dojne krowy. Ogolnie chodzi o zwiekszenie mojej wlasnej swiadomosci. Bo co innego czuc ze cos z gra jest nie tak bo grind i pojawia sie pop-up zaplac, a co innego wiedziec i rozumiec jaki za tym kryje sie mechanizm.

 

chcialem pokazac ze nie do konca sluszne jest obwinianie graczy jako spolecznosci skoro tych na ktorych zarabia sie ogromne siano jest raczej maly procent. 

 

W pelni zgodze sie (choc napisze to inaczej nizli ty to ujales) ze dokonywanie wyborow i bycie w nich konsekwentym to klucz do sukcesu. Innymi slowy firmy rozumieja tylko jeden jezyk jezyk mamony. I jesli wystarczajaco duzo graczy wybierze zeby danej produkcji nie kupic. To firmy to odczuja. 

 

milego grania 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat Doom to chyba zły przykład. Po pierwsze ta mechanika nie doi graczy, po drugie dzięki niej ta gra jest zajebista. Nie łączyłbym fajnych mechanik ulepszajacych grę ze sztuczkami jak np. przytoczona z nfs.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, MagEllan napisał:

pieknie wstrzeliles sie w trendy :)

====================================

 

So smooth :xzibit:

Problem w tym, że ciężko jest to uregulować prawnie, a niezawisłość organu decyzyjnego który, by badał przypadki budzące wątpliwości to kolejny problem gdy chodzi o sporą kasę. 

Edytowane przez bany®

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, CePeeN napisał:

Akurat Doom to chyba zły przykład. Po pierwsze ta mechanika nie doi graczy, po drugie dzięki niej ta gra jest zajebista. Nie łączyłbym fajnych mechanik ulepszajacych grę ze sztuczkami jak np. przytoczona z nfs.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Skrot myslowy. 

Doom byl tylko przykladem - a nie przykladem mechanik zlych. Tego jak devsi opowiadaja o mechanikach i rozbijaja je na czynniki pierwsze. Fakt ze lepiej takie prezentacje ogladac po ograniu a nie przed bo odzieraja mechanike do zywego. To cos jak z iluzja jak juz wiesz jak zrobic sztuczke nie robi ona na tobie wrazenia. 

Mialo to stac w kontrascie do innych sztuczek (jak tych ktore bazuja na psychlogi behawioralnej i maja na celu manipulacje). Bo tutaj ich znajomosc i swiadomosc jak dzialaja pozwala na ich dostrzezenie, i nie zlapanie sie na haczyk. 

 

W skrocie - doom dobry haczyk, brac grac cieszyc sie! masa innych gier zly haczyk omijac (tzn ja przynajmniej omijalem). 

 

EDIT: cos mi forum zamulilo. 

Jeszcze jeden przyklad mechanik tutaj nazwijmy to neutralny. Loadingi. 

Mozna zrobic jak w Bayonecie - i dac cwiczyc kombo / nie dziala na PC bo loading trwa 2s

Mozna zrobic jak w DeusEX - drabiny i windy (windy zdaje sie byly tez jako loadingi w serii Mass Effect)

Mozna zrobic jak w Anthem - oooo Larwa Croft lepiej tak nie robic bo to na premiere byl koszmar. 

Mozna maskowac jak w GoW 2018. 

Tyle ze jak znasz juz te sztuczki i jak cos raz zobaczysz to nie da sie odwidziec, i nie bede ukrywal ze te zamaskowane loadingi w GoW pojawiajace sie dosc czesto nieco mnie uwieraly. 

===========

@bany®Zgodze sie co do regulacji prawnych. Ja od zawsze optuje za swiadomoscia. Co pisalem powyzej szczegolnie w odniesieniu do mechanik ktore maja doic (bo ktos moze nie byc zadowolony wiedzac ze AI w doom zostalo oglupione po to zeby gracz mial wiekszy fun :) ) Im wiecej sie o tym tym wiecej osob nawet jesli ujmiemy to kolokwialnie - nie bedzie dawalo sobie wcisnac kija w zad. I to moim zdaniem jedyna droga. Plus to o czym pisalem wczesniej czyli niechaj kazdy z nas wybiera co mu pasuje. Jednym z rozwiazan marnych ale zawsze bylo by jakies nowe oznaczenei PEGI ostrzegajace przed MTX. Choc to tez mozna obejsc... 

Edytowane przez MagEllan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Począwszy od 1 sierpnia 2019 r., ceny na subskrypcje PlayStation Plus Polska zostaną podwyższone, w związku z warunkami rynkowymi.

• 12-miesięczny, odnawialny plan płatności za PlayStation Plus pozostanie na poziomie 240.00 zł

• 3-miesięczny, odnawialny plan płatności za PlayStation Plus pozostanie na poziomie 100.00 zł

• 1-miesięczny, odnawialny plan płatności za PlayStation Plus zostanie zwiększony do 37.00 zł

 

Bardzo dobre i rzeczowe wyjaśnienie podwyżki cen :xzibit:

Edytowane przez hacker25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnienie jak wyjaśnienie...moim zdaniem to brzmi trochę tak - "wydajecie więcej kasy na gry z każdym kolejnym rokiem tzn że macie kasę, którą możecie przeznaczyć na abonament".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Frost Prime napisał:

Wyjaśnienie jak wyjaśnienie...moim zdaniem to brzmi trochę tak - "wydajecie więcej kasy na gry z każdym kolejnym rokiem tzn że macie kasę, którą możecie przeznaczyć na abonament".

Jeśli będą wpadać gry pokroju Detroit, to nie mam nic przeciwko. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, hacker25 napisał:

Jeśli będą wpadać gry pokroju Detroit, to nie mam nic przeciwko. 

Ja jestem oczywiście za jeśli byłoby tak jak mówisz natomiast nie ma na to gwarancji przez co cała ta myśl jest kontrowersyjna u podstaw. Choć dla mnie to może być bardzo proste - chcecie bym więcej płacił? OK, ale dajcie mi coś w zamian. Coś wartego tej podwyżki.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znacie jakieś rozsądne promo na  PS+ 365, coś taniej jak u Sony czy sklepach z kodami. Na Alle jest coś za 204PLN i nawet 198PLN, albo takie G2A i 175PLN,ale czy nie odetną mnie nagle od Polo Cokty?

 

Ostatnio ze 3 lata temu kupowałem, była mega promocja i poleciało na 3 z góry, czas leci i 9 września kończy się tanie granie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gamivo ma bardzo często za około 170 zł. Ja tam biorę.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.07.2019 o 03:39, oxon napisał:

Znacie jakieś rozsądne promo na  PS+ 365, coś taniej jak u Sony czy sklepach z kodami. Na Alle jest coś za 204PLN i nawet 198PLN, albo takie G2A i 175PLN,ale czy nie odetną mnie nagle od Polo Cokty?

 

Ostatnio ze 3 lata temu kupowałem, była mega promocja i poleciało na 3 z góry, czas leci i 9 września kończy się tanie granie :)

tak jak poprzednik na Gamivo są chyba aktualnie najlepsze ceny, czasami jeszcze z dobrą promocją. Ostatnio jak PS+ było na store za 168zł to tam można było kupić doładowanie 2x100zł za 170 zł i praktycznie w tej samej cenie dostawaliśmy PS+ oraz zostawało 32 zł na coś ekstra .

 

tutaj masz ps+ za 162zł

https://www.gamivo.com/product/playstation-network-card-365-days-poland?rp=

Edytowane przez AXA
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, egonixus napisał:

 

 

 

 

 

166 +vat wychodzi niecałe 205zł. Chyba, że coś źle robię...?

 

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Wybierasz Outside EU i masz 0%, dodatkowo odznaczasz customer program

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak. Wybrałem PL. Dzięki.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozpiska68ccdcc70695d591cde00a4b92bd5457.jpg

Wysłane z mojego SM-G960W przy użyciu Tapatalka

  • Like 2
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie całkiem spoko paczka. W wipeouta grałem jakiegoś wieki temu, fanem wyścigów nie jestem ale te wypróbuję.

Snipera też zawsze chciałem jakiegoś ograć, bo zawsze się ta seria gdzieś przewija a nie miałem jakoś okazji spróbować. Także jak dla mnie elegancki zestaw.

Edytowane przez xavris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sniper na pewno wyląduję na dysku, ostatnio dają nawet fajne tytuły, ale i tak trzeba odwiedzać bazarek;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Solidna aktualizacja - żadnej z tych gier nie mam, obie z chęcią przetestuję. Chociaż wciąż czekam na Diablo 3, bo ciągle pojawiają się plotki o tej gdzie w PS+, a nigdy jej nie ma. Nie ma ma też mega promocji, żeby chodziła po 40 zł, a 80-280 zł nie chce mi się wydawać na grę ewentualnie tylko do sprawdzenia, bo hack n slashe nigdy mnie specjalnie nie jarały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diablo pojawia się co najwyżej w życzeniach. To za mocna marka , cały czas się sprzedająca pomimo lat od premiery

 

Gier Blizzarda raczej w żadnej usłudze abonamentowej nie uświadczymy

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×