Skocz do zawartości
Allu

Chrono Cross

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj serwuję powrót do przeszłości:

Od wielu już lat słucham utworków z tej gry, a ostatnio udało mi się załatwić cały trzy płytowy OST i muszę przyznać iż nadal jestem oczarowany. Polecam!

Odczułem jednak dosyć boleśnie brak voice actingu. W dzisiejszych czasach jest to już standard i nawet jeśli pojawia się tylko czasem (vide np. Enchanted Arms)to jednak zawsze gdzieś się tam przewija. No ale w czasach pojawienia się CC takie dodatki były do jRPG były tylko pieśnią przyszłości. Zastąpiono je jednak rewelacyjnie napisanymi dialogami w których czuć charakterystyczne cech danego mówcy (francuskie naleciałości Harle czy też irlandzki slang Kid - REWELACJA!). Ogólnie da się znieść [/b]

64_wstep.jpg

CHRONO BREAK?

Wiadomo iż czwarta część cyklu (poza CT i CC pojawiła się również tekstówka Radical Dreamers) była planowana już dawno temu, pod nazwą Chrono Break. Jednak niska sprzedaż CC spowodowała iż Square olało ten projekt skłaniając się ku czemuś bardziej rentownemu. Wielka szkoda gdyż potencjał tej mógł rozwinąć się niesamowicie wręcz na PS2 (skok między CT ze SNES a CC z PSX jest ogromny) bądź na PS3 (nie tracę nadziei...). Ale żyje się dalej.

Jaki cel ma ten tekst? Przybliżyć wam tytuł o którym pewnie większość ludzi nie słyszała (tu też wina wydawcy - brak premiery w Europie...), bądź też obił się im jedynie o uszy. Tytół który już z czasów panowania stał się klasykiem. I do którego czuję niesamowity sentyment.

Czy jednak warto po tylu latach bawić się w tą grę? Odpowiedź jest niezwykle skomplikowana i w ogromnym stopniu zależy od danej osoby. Jeśli kochasz jRPG, masz dobre wspomnienia z czasów PSX (lub też chcesz mieć) a w grach doceniasz głównie fabułę i klimat to TAK. Pozostali mogą sobie odpuścić bądź też sprawdzić "przy okazji" jeśli na nią natrafią.

Jeśli jednak gra ta wyląduje kiedyś w PSS (PROSZĘ SONY! PROSZĘ!) to radzę jednak się z nią zapoznać. Niewiele jest tak magicznych gier.

DLA KOGO:

Koneserów gatunku.

PLUSY:

-13 zakończeń i New Game +

-Postaci i ich historie

-Fabuła

-Smaczki do odszukania

-Muzyka

-Nawiązania do Chrono Trigger'a

MINUSY:

-Grafika

-To jednak retro

retroGRAFIKA- 5-/10

retroMUZYKA- 9/10

retroGAMEPLAY- 8-/10

retroMIODNOŚĆ- 8+/10

retroSUMA- 8-/10

beznazwy1tz6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pokazuje prawdziwą masterię

Chyba maestrię ewentualnie od mastera ale to jakieś takie dziwne

Recenzja jak najbardziej ok, ale przyczepię się do tytułów rozdziałów poza ostatnim (chrono break). Nie grałem więc "mune" i "doreen" niewiele mi mów,a chyba powinno. Mimo tych drobnych szczegółów, o których napisałem recenzja mi się podoba tak trzymać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko nadzieje , ze kiedys oba chronosy sie pojawia na PSN store bo kupienie tego na chwile obecna jest trudne (tylko jakies wersje USA z CC )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chyba maestrię ewentualnie od mastera ale to jakieś takie dziwne

Recenzja jak najbardziej ok, ale przyczepię się do tytułów rozdziałów poza ostatnim (chrono break). Nie grałem więc "mune" i "doreen" niewiele mi mów,a chyba powinno. Mimo tych drobnych szczegółów, o których napisałem recenzja mi się podoba tak trzymać

Masz rację - to jest od master. U mnie jest to normalne stwierdzenie ale jako iż jedzie slangiem na kilometr już zmieniłem

Co do czepiania się do tytułów akapitów to nie bardzo rozumiem... Są to dość istotne postaci (tak w CC jak i w CT) których przeoczyć się nie da. Postanowiłem więc użyć ich imion. Jeśli kiedyś przejdziesz (polecam choćby załatwić rom z CT w wersji PL) to załapiesz o co chodzi

Dziękuję jednak za całą konstruktywną krytykę (no i te miłe słowa na końcu ).

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego, że nie wiem nic o grze to i tytuły nic mi nie mówią Nie jest to w żadnym wypadku jakaś wpadka, tylko takie moje "widzi mi się"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qrde, Allu.. narobiles mi smaka.. moze wroce do CC bo teraz wiecej czasu bede mial.. a co do oprawy muzycznej, to dla mnie nie ma drugiej gry z tak oryginalna i klimatyczna muzyka. kawalek 'Radical Dreamers', ktory slyszymy dopiero na napisach koncowych, przesladowal mnie jeszcze dlugie lata po przejsciu CC. do tej pory pamietam kilka wersow po japonsku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ picld - polecam Taki powrót jak pokazuje mój przykład jest niesamowicie miodny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo widzę że osobistą wycieczkę zrobiłeś Gra jest naprawdę świetna w moim skromnym rankingu stoi tuż za FFVII oraz Vagrant Story.

Recka ok tylko wg mnie zbyt duża jej część stanowi biadolenie nad grafiką.Ostatnio przeszedłem MGS z PSX i grafika gryzła po oczach może przez 5 minut póżniej zwraca sie uwagę na inne znacznie ważniejsze aspekty.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Recka ok tylko wg mnie zbyt duża jej część stanowi biadolenie nad grafiką.Ostatnio przeszedłem MGS z PSX i grafika gryzła po oczach może przez 5 minut póżniej zwraca sie uwagę na inne znacznie ważniejsze aspekty.Pozdrawiam

Biadolę gdyż jest to najważniejszy minus tej gry. Fabuła, muzyka czy system nadal są rewelacyjne jednak grafika się postarzała i to bardzo. Mnie, Tobie czy Zenkowi z pod bloku to nie przeszkadza bo mamy sentyment lub też jesteśmy zapaleńcami. Jednak ludzie zaczynający przygodę z grami od takich tuzów jak Uncharted czy też MGS 4 może "lekko" się zniechęcić.

Swoją drogą podobnie jest właśnie z pierwszym MGS. Przez grafikę wielu ludzi może go olać robiąc sobie tym krzywdę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, w to nie grałem, ale jako ze na kolana powalił mnie 1,5 roku temu Chrono Trigger(na emulatorze NES'a - polecam!), to myślę, że w to też dobrze by było zagrać

Miejmy nadzieje, że na PSS pojawi się wreszcie coś ciekawego, bo jak na razie to z klasyków jest sam kał, niewarty uwagi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chrono Trigger(na emulatorze NES'a - polecam!)

Jedna mała uwaga:

Na emulatorze SNESa Na Famicon ta gra się nie pojawiła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do MUNE to się nie zgadzam.Ta gra zawsze już będzie majstersztykiem przynajmniej w moich oczach:).

Grafika się nie zmieniła,zmienił się standard wyświetlania obrazu.Niestety dałem się temu porwać i przez rok odkąd mam ps3 bawię się średnio:(.

Póki co nie zobaczyłem nic co by mnie porwało tak jak kiedyś i NADAL robi to Cross:).

Szukałem alternatywy aby połączyć stare z nowym i znalazłem w postaci...psp:)

Grafika wygląda pięknie(przynajmniej te 4 pkt. w górę),klimat zachowany,muzyka na słuchawkach cudowna:).

Świetny temat:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam ogromny sentyment do Chrono Crossa i uważam go zdecydowanie za jednego z najlepszych przedstawicieli swojego gatunku Właściwie ciężko w tej grze znaleźć jakieś wady Świetna, wielowątkowa fabuła daje duże pole do rozmaitych interpretacji i sprawiają, że grę można przechodzić wielokrotnie i nadal świetnie się bawić w odkrywanie szczegółów. Podoba mi się sposób w jaki nawiązuje ona do Chrono Trigger i fakt, że nie jest to typowy sequel. Grafika wycisnęła chyba ostatnie soki z Psx'a i na mnie osobiście nadal robi duże wrażenie Ciężko nie doceniać jej artyzmu. Już sama kolorystyka świetnie buduje klimat. Muzyka to kolejny temat na dłuuuuuugie wywody i kolejne zachwyty Jej autor, Yasunori Mitsuda, osiągnął moim zdaniem małe mistrzostwo w dziedzinie tworzenia muzyki do gier. Ma swój niepowtarzalny styl, jest mieszanką różnych wpływów, zarówno zachodnich, jak i wschodnich. Do dzisiaj to jeden z moich ulubionych soundtracków. To wszystko było bardzo innowacyjne jak na tamte czasy i wykraczało poza utarty schemat gatunku. Nie od razu zostało też docenione. To tak w wielkim skrócie bo o Chrono Cross można by pisać całe artykuły Fajnie, że o niej napisałeś coś od siebie Allu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Fajnie, że o niej napisałeś coś od siebie Allu.

Nie ma sprawy To jedna z moich ukochanych gier więc jak bym mógł nic nie wyklikać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wiem że odgrzewam kotleta, jednak mam ważny powód :)

Chrono Cross to także jedna z moich ulubionych gier z PSX. Od kilku miesięcy czekałem na nią na naszym PSN.

Wczoraj jednak straciłem nadzieję że się pojawi, bo od czasu ogłoszenia przez Square nowinki o jej publikacji na PSN, minęło sporo czasu.

Zacząłem szukać po necie i co? Okazuje się, że od lipca 2011 roku Chrono Cross jest dostępny na Amerykańskim PSN !!! :)

Jak ktoś jeszcze ma ochotę sobie w nią pograć, to nie ma żadnego problemu, kosztuje 9,99$

Zdrapkę wartą 20$ można kupić spokojnie na Allegro za 73 zł, więc własnym CC można się cieszyć w ciągu kilku chwil :)

Także "róbta co chceta" a ja wracam do tej magicznej gry.

P.S.

Na amerykańskim PSN jest sporo fajnych gierek z PSX, których nie ma u nas. Kolejnym rarytasem jest Final Fantasy Tactics, też za 9,99$ .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh moim zdaniem najlepsza gra fabularna na PSX przeszedłem z 8 razy i nie wiem komu by się mogła nie podobać jak na tamte czasy to grafika na najwyższym poziomie nawet teraz jak się patrzy to nie jest najgorsza ja polecam każdemu i tylko czekam aż wyjdzie na PS Store oby jak najszybciej bo gówna potrafią wydawać a tak dobrej gry jeszcze niema obok FM3 ta gra jest jedną z najlepszych jakie grałem na PSX.

Edytowane przez Squal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh moim zdaniem najlepsza gra fabularna na PSX

IMO razem z Final Fantasy 8 - dwie najlepsze gry na PSX i dwie najlepsze, w jakie grałem. Opowieść - mistrzostwo. Muzyka - arcydzieło, manipuluje emocjami. Do dziś słucham najlepszych kawałków z OST, które wrzuciłem sobie na telefon.

tylko czekam aż wyjdzie na PS Store oby jak najszybciej bo gówna potrafią wydawać a tak dobrej gry jeszcze niema obok FM3 ta gra jest jedną z najlepszych jakie grałem na PSX.

To nie do końca tak. Chrono Cross już dawno jest przecież na US Store, tak jak napisano wyżej, ale na EU na 99.9% gry nie będzie nigdy, bo... nie została ona nigdy oficjalnie wydana w Europie. W Polsce z grą można było się zapoznać tylko przez emu albo piracką kopię na PSX z bazaru. Nie ma co czekać, trzeba kupować w sklepie amerykańskim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hah, Chrono Cross to dla mnie RPG-legenda. Tę grę darzę większym sentymentem niż wszystkie Finale z PSX razem wzięte ! Graficznie niczym Finalom nie ustępuje, a muzyka Yasunoriego Mitsudy jak dla mnie bije na głowę Nobuo Uematsu. Trzeba dodać, że gra nie jest trudna, mniej więcej poziom FFVII.

Dla KAŻDEGO fana jRPG to pozycja obowiązkowa, zwłaszcza takiego, który wychował się w erze PSX i wcześniej. Takim ludziom nie będzie przeszkadzał brak voice-actingu i inne starożytne rozwiązania. Ostatnio zagrałem na emulatorze na PC, grę skończyłem i nadal nie miałem dość. Coś zrypało się z emulatorem i byłem zdesperowany do tego stopnia, że zamówiłem sobie PSXowy oryginał na eBayu i spokojnie grę skończyłem raz jeszcze i jestem pewien, że do niej wrócę.

Gra sprzedała się słabo i kontynuacji nie będzie, ale to moje najskrytsze, growe marzenie, żeby takowa się pojawiła.

Edytowane przez Ixion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zagrałem w CC to byłem w niebo wzięty moim zdaniem NO.1 RPG na psx , pobił FF7 na łeb (takie moje zdanie i go nie cofnę) grało mi się elegancko pamiętam jak dziś kiedy nastawiałem sobie budzik na 5rano żeby przed szkołą poszpilać superrrrr !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×