Skocz do zawartości
kutakabanero

Playstation 5 - Co wiemy? Czego oczekujemy?

Rekomendowane odpowiedzi

I chyba będzie tak jak mówisz. Jedyną nadzieją może być to, że pojawi się jakiś nowy gracz, który wszedłby na rynek podnosząc wysoko poprzeczkę, co zmusiłoby sony i mikromiętkich do wypuszczenia naprawdę mocnych maszyn. A tak to... excel musi się zgadzać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bylo juz przez wielu, pisane ale zgadzam sie ze Sony i MS beda celowac w sprzety za 400-500$. 

399$ powoduje ze ludzie sie rzucaja. Ale i 499$ moze przejsc jesli zrobi sie odpowiedni marketing. 

Wszystko zalezy czego indywidualnie jako gracze oczekujemy a te oczekiwania sa mocno rozbieżne. 

Ja gram na PS4 amator i jest OK. Do tego lapciak i nie narzekam na brak tytulow raczej na brak czasu.... masa gier nie kupionych, masa nieogranych, masa rozgrzebanych. 

A nawet amator potrafi dac rade (horizon ZD czy GoW prezentuja sie bardzo dobrze). 

Liczy sie czy na plaformie ktora wybierzemy sa gry w ktore chcemy grac. PC oczywistosc tona multiplaform. PS4 ma swoje EXy a ja mam do nich slabosc. XO jesli ktos nie chce inwestowac w PC lub preferuje konsole od blaszaka. 

Dla kazdego cos dobrego a przeciez nie trzeba sie ograniczac do jednego sprzetu...

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że na nowej konsoli nie będzie błędu 34878-0:fsg:

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, manoszek napisał:

Mam nadzieję że na nowej konsoli nie będzie błędu 34878-0:fsg:

Ja mam nadzieję, że zdążę odpalić netflixa zanim mi obiad wystygnie XD

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy będzie wsparcie do kierownic z tej generacji, mam nadzieję że nie zawiodą i staną na wysokości zadania, albo już szykują nowe kierownice za tyś zł wszystko dla graczy :kaz:

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@manoszek no jesli zawioda, ale to raczej kwestia licencji miedzy firma majaca patenty na FFB i firma robiaca kierownice - tyle wynikalo z dochodzenia ktore ktos zrobil - wiec zobaczymy.

No jesli wsparcia nie bedzie to dla mnie jeszcze jeden argument za PC do multiplatform.

A PS5 pewnie i tak kupie zeby w exy pograc (w wypadku braku wsparcia dla kierownic wylaczac z tego czesc z wyscigowych).

 

Edytowane przez MagEllan
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe konsole wyjda, kiedy najpierw GF bedzie zdolne masowo produkowac chipy w 7nm, a pozniej, gdy AMD zaprojektuje chipy pod ten proces. Czyli tak, Wrzesien/Pazdziernik 2020 brzmi jak najbardziej prawdopodobnie, 2019 bez najmniejszych szans. Co do samej PS5, to patrzac na cala obecna generacje i jej przebieg, czyli ceny konsol, refreshe, BC/remastery etc., to bajecznie latwo jest przewidziec, jak bedzie wygladala kolejna konsola ze stajni Sony. 

 

Po pierwsze - konsola bedzie kosztowac 399$, jestem tego pewien na 99% - jest to jedyny powod, dlaczego PS4 wygralo generacje jeszcze na dlugo przed jej startem. Pozniej przyszla pora na VR i Pro, ktore rowniez kosztowaly 399$, i z ktorych sprzedazy Sony rowniez bylo bardzo zadowolone. Jest to zloty srodek, cena, ktora wielu zwyklych Kowalskich jest w stanie zaplacic, a im wiecej konsol sie sprzeda, tym wieksze sa pozniejsze zyski z gier, DLC, Plusa, i innych platnych rzeczy, i Sony doskonale o tym wie.

 

Co do specyfikacji - 4K 60FPS bedzie standardem, w ktory przyszle konsole beda celowac. 4K jest juz wszedzie, telewizony, filmy, kanaly telewizyjne, wszystkie branze ida w 4K, machina ruszyla pelna para i nie zamierza zwalniac, wrecz przeciwenie. Do tego w tej generacji jak w zadnej innej kladziono duzy nacisk na 60FPS, gier, ktore celowaly w ten magiczny framerate bylo wiecej, niz we wszystkich poprzednich generacjach razem wzietych, a jedynym hamulcem, aby jeszcze wiecej gier w niego celowalo byl slaby tabletowy procesor. Ale juz refreshe PS i XB pokazaly, ze naprawde niewiele potrzeba, aby osiagnac 4K60FPS, tak wiec po kolei:

 

Procesor - Ryzen jest w zasadzie zagwarantowany, poniewaz AMD nic innego nie produkuje i nie zamierza, jest to architektura stworzona z mysla na cale lata, ktora AMD bedzie rozwijac niczym Intel swoje Core, ktore ma juz ponad dekade. AMD juz od zeszlego roku produkuje mobilne jednostki APU, ktore sa polaczeniem Ryzena z Vega, czyli podstawy juz maja opanowane, kwestia tylko konfiguracji liczby rdzeni, taktow, i dokladnej architektury (Zen/Zen+/Zen2+Vega/Navi/custom chip). Ja osobiscie obstawiam ponownie 8 rdzeni - nie ma najmniejszego sensu dawac wiecej, konsole sa tanie i kompaktowe, a to oznacza, ze chipy nie moga byc zbyt duze i pradazerne przez ograniczone miejsce na system chlodzenia. Dwa - Ryzen jest az o 50% wydajniejszy od poprzednich desktopowych CPU AMD, ktore z kolei rowniez byly o ok. 50% wydajniejsze od Jaguara, takze sama zmiana architektury bez podnoszenia liczby rdzeni dwukrotnie podniesie wydajnosc. Po trzecie takty - Jaguar dziala w 1.6-2GHz, natomiast Ryzen 2x szybciej, czyli tutaj ponownie wzrost o 100%. Takze zastosowanie 8-rdzeniowego Ryzena podniesie wydajnosc CPU az ~czterokrotnie, co zreszta zostalo juz nijako potwierdzone przez Crytek w jednym z zeszlorocznych wywiadow, gdzie zapytany o specyfikacje XBX porownal mocno zmodyfikowanego i wyzylowanego Jaguara do Ryzena mowiac, ze dysponuje 1/3 jego wydajnosci. Takze 8-rdzeniowy Ryzen @3.2-3.4GHz mozna IMHO obstawiac w ciemno, wydajnosc zostanie znacznie podbita bez zwiekszania kosztow produkcji, w dodatku taka sama liczba rdzeni pozwoli bez problemu wykorzystac OS i silniki graficzne stworzone z mysla o obecnej generacji. Aczkolwiek jak juz Sony powoli uswiadamia graczy, nie ma co liczyc na wsteczna kompatybilnosc, bo po pierwsze - zweszyli niezly interes na remasterach, a po drugie otwarcie mowia, ze chca odciac sie od obecnej generacji, aby w pelni wykorzystac moc nowego sprzetu. I tutaj zadanie, aby na zapowiedzi PS5 pokazac gry tak zaawansowane graficznie, zeby gracze stwierdzili, ze jednak warto odciac sie calkowicie od PS4.

 

Uklad graficzny - jak juz w zasadzie zostalo to potwierdzone, PS5 bedzie wyposazone w nadchodzace GPU AMD czyli Navi. Malo tego - dzisiaj czytalem informacje, ze Vega okazala sie takim niewypalem, wlasnie dlatego, ze AMD przenioslo wiekszosc sil na opracowanie Navi z mysla wlasnie o przyszlych konsolach. Co do samej mocy obliczeniowej, Mark Cerny mowil juz, ze jego zdaniem 8TF to jest minimum dla 4K, i ciezko sie z nim nie zgodzic - o ile PS4 Pro to w zasadzie maszynka do QHD, tak XBX ze swoimi 6TF pokazuje, ze 4K jest na wyciagniecie reki, ale jeszcze troche brakuje, zeby najbardziej wymagajace graficznie gry rowniez chodzily w natywnej rozdzielczosci. Takze tutaj obstawiam bedzie te 8.6-8.9TF, nie wiem tylko w jakiej konfiguracji, bo wszystko zalezy ot tego, w jakich zegarach bedzie operowac Navi, i czy wydajnosc zapewni wysoki zegar, czy trzeba bedzie nadrabiac duza liczba rdzeni, ale spodziewam sie czegos w konfiguracji 3072SP @1400Hz.

 

Pamiec - obstawiam GD5X lub GD6 z racji ceny i dostepnosci w porownaniu do HBM, zas co do ilosci to bedzie 16GB, bo podobnie jak w przypadku CPU, nie ma sensu pakowac sie w wieksza ilosc, tym bardziej, ze RAM jest koszmarnie drogi i kazda dodatkowa kosc bedzie windowac koszty produkcji, a tego nikt nie chce, a juz najmniej samo Sony. XBX ze swoimi 12GB (9 do dyspozycji) juz oferuje tekstury w jakosci Ultra/4K, takze dodatkowe 4GB to bedzie az nadto dla gier, predzej pojawia sie dodatkowe opcje w OS'ie, ktore z tej ilosci skorzystaja.

 

Dysk - 2.5" 2TB - mniej to bylby strzal w kolano, gry z teksturami 4K juz teraz zajmuja nawet 100 (!),  takze taki dysk i tak za zbyt wiele tytulow naraz nie pozwoli. Pytanie tylk oczy bedzie to zwykly HDD, czy budzet pozwoli na SSHD.

 

Naped optyczny - standardowy UHD Blu-ray, teraz nie bedzie wymowki jak przy PS4 Pro.

 

 

 

Takze tak widze ostateczna specyfikacje PS5:

 

CPU: 8 core Ryzen >3GHz

GPU: <9TF Navi

RAM: 16GB GDDR

HDD: 2TB

BD: UHD

 

Prosty, wzglednie niedrogi sprzet, ale pod doslownie kazdym wzgledem bedzie 2x wiecej wszystkiego w porownaniu do PS4/Pro.

 

 

 

  • Like 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że jak wyjdzie za dwa lata to już nie będzie taki high-endowy.... 

Moim zdaniem to zmierza niechybnie to iteracyjności o której  od jakiegoś czasu przebąkuje Microsoft. Czyli nowa konsola co 2-3 lata posiadająca naturalnie wsteczną kompatybilność + wygaszanie wsparcia po dwóch/trzech kolejnych iteracjach. I to ma sens, producenci nie wygrają z faktem, że sprzęt który wypuszczają jest na starcie przestarzały. Chcąc zachować rynkowe ceny ( magiczne 399$) konieczna jest optymalizacja parametrów sprzętu. A tak, ktoś ma chęci i pieniądze, kupuje co dwa lata nową konsolę i cieszy się jakością, komuś nie przeszkadza, że gra ma 4 klatki na sekundę mniej zostaje przy swoim sprzęcie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Żywy

Ladnie sie rozpisales, ciekawie napisane. Sprawdzimy w 2020 jak blisko byles :)

 

Niestety nie wydaje mi sie zeby 60fps bylo priorytem - w stosunku do ogolnej liczby gier te ktore dzialaja w 60 to garska a te co celuja w 60 to ciut wieksza garsc. Dorzuc do tego tytuly ktore dalej potrafily nie trzymac 30fps. 

Beda dawac refleksy swietlne inne graficzne wodotryski zamiast stawiac na plynnosc. To moje zdanie i powiem otwarcie zebym sie mylil bo zyczylbym sobie zeby wiecej gier dzialalo na konsolach w 60fps. 

 

@sLk

Sony mowi o generacyjnosci a analitycy (np. Michael Pachter) mowia o smierci konsol i ze streaming krol za max 7-10lat (1 do 1,5 generacji). - z czym ja sie akurat nie zgadzam.

Sony nie chce isc zbytnio w iteracyjnosc, a to moim zdaniem blad. Z drugiej strony wsteczna by im zabila kompletnie PS Now ktore dalej nie wiadomo dla kogo w sumie jest (biorac pod uwage ceny).

Co do iteracyjnosci od MS mysle ze przesadziles z tymi 4klatkami. To raczej bedzie podzial na niszzy i wyzszy segment. 

2013 - XO 

2016 - XOS (ale to dalej XO) i ta sama iteracja

2017 - XOX

2020 - NEW-XO.

I teraz w 2020 XO i XOS powoli sa wygaszane (brak nowych duzych gier). Ci co mieli te konsole dostaja wybor XOX (tanszy) lub NEW-XO drozszy. 

I mysle ze XOX owszem pewnie bedzie mial gorsza rozdzialke, nie bedzie mial w wielu grach 60fps (ktore dostepne beda na NEW-XO) ale posluzy kolejne 3 lata do wydania nastepnej iteracji i spokojnie bedzie mozna na nim grac. Dzieki takiemu podejsciu MS majac 2 sprzety na rynku celuje w dwie grupy niedzielnego gracza co kupi konsole za 199-250$ (zakladam obnizki cen sprzetu) lub hardcora co chce miec lepsze doswiadczenie i wyda 399-499$. 

Sony majac jedna nowa konsole bez wstecznej za 399$ zamyka sie automatycznie na kazuali dla ktorych MS ma produkt, na ktorym dzialaja nowe gry (a to ze 30fps zamiast 60 lub ze w 1440p a nie 4K to roznica i to znaczna ale jest tez roznica w cenie). 

Co wiecej ci ktorzy kupili XOX na premiere nie beda odcieci i po 6 latach omijajac jedna iteracje moge rzucic sie na kolejna (o ile jakosc jaka bedzie XOX oferowal im wystarcza). 

 

To czym dalej wygrywa Sony to grami na wylacznosc, ale jak widzimy czesc z nich z duzym opozniem trafia tez na PC (Yakuza 0 i kiwami) lub XO (Nier Automata). A czesc nawet na PC dzieki PS NOW (np. TLOU i Uncharted). 

 

Mysle ze bedzie ciekawie za te 2,5 roku :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Start nowych konsol na pewno będzie ciekawy.  Microsoft ma spięte poślady, żeby nie zaliczyć falstartu jak w przypadku startu obecnej generacji, natomiast Sony otłuszczone i pewne siebie może z czymś przestrzelić i wtedy role się odwrócą. Najważniejsze, że jest konkurencja to tylko z korzyścią dla graczy. 

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o mnie chodzi to mam nadzieję że moje premierowe ps4 dożyje premiery ps5, na pewno nie kupią mnie reklamami 4k bo mnie to nie rusza potrafię bawić się na zwykłym ps4 które osobiście uważam że najlepszą konsole tej generacji, pod względem pracy  i braku problemów z konsolą, co innego PSN ale to inna bajka. Nie chciał bym tylko na premierę dostać 2-3 wersji konsoli w różnej cenie i z inną specyfikacją jeden sprzęt i 5-6 lat grania, niech sony udowodni że te lata które spędziłem z nimi nie są ostanie.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×