Skocz do zawartości
DigitalMan_PL

Civilization 6

Rekomendowane odpowiedzi

CIVILIZATION_VI_SWITCH_HERO.0.jpg

 

Sid Meier’s Civilization VI to szósta odsłona legendarnej serii strategii turowych, pozwalających zbudować i rozwijać imperium na przestrzeni kilku tysięcy lat historii świata. Deweloperem gry jest studio Firaxis Games, czyli założony przez twórcę serii – Sida Meiera – zespół, zajmujący się rozwijaniem cyklu od czasu Sid Meier's Civilization III. Sam Meier przyjął zaś ponownie rolę duchowego oraz artystycznego patrona produkcji i nie był bezpośrednio zaangażowany w prace deweloperskie.

Poprzednia, piąta odsłona marki była swoistym restartem serii, upraszczającym wiele elementów, które mogliśmy znaleźć w poprzedniczkach, w związku z czym na starcie brakowało w niej licznych aspektów rozgrywki z wcześniejszych Cywilizacji. W przypadku szóstej części cyklu twórcy nie chcieli popełniać tego samego błędu, więc większość nowości wprowadzonych przez piątkę i jej dodatki na podstawie sugestii graczy znalazła miejsce także w „podstawce” Sid Meier’s Civilization VI. Producenci skorzystali również z doświadczeń zdobytych podczas prac nad wydaną w 2014 roku poboczną odsłoną serii, Sid Meier’s Civilization: Beyond Earth.

Mechanika

Sid Meier’s Civilization VI jest klasyczną strategią turową, należąca do segmentu gier 4X. Tytuł został stworzony z myślą zarówno o weteranach gatunku, jak i kompletnie początkujących graczach, którym w poznaniu tajników zabawy pomaga rozbudowany samouczek. W trakcie rozgrywki wybieramy jedną z historycznych cywilizacji, a następnie, kształtując politykę i kierunek rozwoju państwa na przestrzeni kilku tysięcy lat, prowadzimy je do zwycięstwa, możliwego do osiągnięcia w pięciu różnych wariantach.

Pierwszą kluczową nowinką wprowadzoną przez Civilization VI jest sposób, w jaki rozwijamy miasta. Podobnie jak w Endless Legend, zajmują one teraz więcej niż jedno pole na mapie, a gracze mogą wybierać miejsca, w których powstawać będą kolejne dystrykty metropolii, stawiane wraz ze wzrostem liczby jej ludności. Dzielnice podzielone zostały na wiele kategorii – m.in. przemysłowe, naukowe, handlowe czy wojskowe. W zależności od miejsc, w których powstaną, dostarczać będą nam dodatkowe bonusy, a w przypadku miast przeciwnika – informować o roli, jaką pełnią w jego imperium. Tak więc premię do produkcji otrzymamy, np. zbudowawszy dystrykt przemysłowy na złożach minerałów. Z kolei dodatkowe pieniądze dostarczać będzie nam dzielnica handlowa usadowiona nad rzeką. Specyficzną rolę pełnią obozy militarne, które – podobnie jak otoczone murami miasta – posiadają jeden atak w turze (identycznie jak w poprzedniej części, miasta mogą samodzielnie niszczyć jednostki przeciwników).

Zmianom uległ również system rozwoju naukowego. Twórcy nie porzucili klasycznego drzewka technologicznego, ale postanowili nieco uatrakcyjnić ten element zabawy. Prawie do każdego wynalazku przypisany jest miniquest, który po wypełnieniu zapewni nam 50% premii do badań nad daną technologią. W praktyce system ten dopasowuje się do naszego stylu gry. Założywszy pierwsze miasto nad morzem, otrzymamy możliwość szybszego rozwoju marynarki. Z drugiej strony, cywilizacja rozwijająca się w centrum kontynentu będzie wolniej opracowywała technologie morskie, ale może skuteczniej wyspecjalizować się w rolnictwie lub wydobyciu cennych kruszców.

Istotnym elementem każdej rozgrywki jest oczywiście konflikt zbrojny. Sid Meier’s Civilization V wprowadziło rewolucyjną zmianę, która sprawiała, że na danym polu może przebywać tylko pojedyncza jednostka. W Sid Meier’s Civilization VI postanowiono złagodzić nieco to obostrzenie, ułatwiając tym samym przemieszczanie wojsk po planszy oraz dodając kolejny aspekt strategiczny do produkcji. Siły wsparcia, takie jak wieże oblężnicze, armaty czy artyleria przeciwlotnicza, mogą być teraz dołączone do innej, standardowej jednostki, np. rycerzy. Podobną ochronę zapewnimy również osadnikom czy robotnikom. To jednak nie koniec: dwie takie same jednostki połączymy na jednym polu w grupę zwaną formacją. Wraz z rozwojem technologii, przyłączymy do niej coraz większą liczbę żołnierzy tego samego typu, tworząc oddziały i armie. Zachowują się one jak pojedynczy wojownik, ale dysponują większą siłą.

Kluczowe zmiany objęły także system dyplomacji. Każdy komputerowy przywódca ma teraz agendy (schematy zachowania), wpływające na jego politykę wewnętrzną i stosunki z sąsiadami. Pierwsza z nich jest stała i wynika bezpośrednio z jego charakteru, pozostałe będą ukryte i przyznawane losowo. Poznamy je, korzystając z pomocy szpiegów lub uważnie obserwując zachowanie oponenta. Jeżeli np. przeciwnik obsesyjnie buduje kolejne cuda świata, a nasze imperium jest w tym lepsze, będzie starał się nam przeszkodzić lub zdobyć miasta, w których zlokalizowane są ważne dlań unikalne budowle.

Tryby gry

Poza typowym dla cyklu trybem dla pojedynczego gracza, który możemy dopasować do własnych wymagań, ustalając wielkość mapy, liczbę surowców lub oponentów, Sid Meier’s Civilization VI oferuje także kilka wariantów rozgrywki wieloosobowej.

Kwestie techniczne

Sid Meier’s Civilization VI korzysta z zupełnie nowego silnika, stworzonego przez studio Firaxis Games z myślą o nowocześniejszym sprzęcie do grania. Zgodnie z tradycją serii, szata graficzna gry jest kolorowa, a portrety przywódców i modele postaci przywodzą na myśl filmy animowane.

Cechy specjalne wersji na Nintendo Switch

W wersji na konsolę Nintendo Switch do „podstawki” dołączono od razu cztery pakiety DLCVikings Scenario PackPoland Civilization & Scenario PackAustralia Civilization & Scenario Pack oraz Persia and Macedon Civilization & Scenario Pack.

Różnice między Civilization VI na Switcha a pecetowym oryginałem to przede wszystkim multiplayer dostępny tylko przez sieć lokalną, a także interfejs i sterowanie dopasowane do specyfiki platformy Nintendo.

ŹRÓDŁO: gry-online.pl

 

DLA MNIE wspaniała wiadomość, świetna gra :) Idealnie na konsolę taka turówka :) No i myślę, że na dotyku sterowanie będzie GIT :)

Skoro gra ma zawierać DLC z Polską, jest szansa, że i język PL będzie :)

Edytowane przez DigitalMan_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i kurna dlaczego niby tego się nie da na plejstejszn wypuścić? :/ 

Pograłbym, ale ciągle jest coś ważniejszego od switcha a przed lapkiem już mi się odechciało garbić :P 

Zazdraszczam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

19 minut temu, xavris napisał:

No i kurna dlaczego niby tego się nie da na plejstejszn wypuścić? :/ 

Pograłbym, ale ciągle jest coś ważniejszego od switcha a przed lapkiem już mi się odechciało garbić :P 

Zazdraszczam

Zmądrzałbyś i kupił wreszcie pstryka.:dafuq:

Edytowane przez Strife

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



Jaka to ma być wersja z telefonów czy z kompa? Bo chyba jakoś się różnią z tego co wiem.


Licze, że to jednak wersja PC.

Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, DigitalMan_PL napisał:

Różnice między Civilization VI na Switcha a pecetowym oryginałem to przede wszystkim multiplayer dostępny tylko przez sieć lokalną, a także interfejs i sterowanie dopasowane do specyfiki platformy Nintendo.

Tego nie doczytałem :notbad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Strife napisał:

Jaka to ma być wersja z telefonów czy z kompa? Bo chyba jakoś się różnią z tego co wiem.

Zmądrzałbyś i kupił wreszcie pstryka.:dafuq:

Sprawa jest nieunikniona, żona też zaakceptowała a nawet wyczekuje tego faktu  :P Tylko skąd to piniondze na to wszystko brać, jak człowiek chce gdzieś pojechać, co chwile jakieś mesjasze na najlepszą konsolę plejstejszn, a to coś, a to sroś i tak schodzi :P

Jak w końcu nintendo trochę odpuści i będzie jakieś promo to wejdzie jak w masło razem z wojownikiem zeldą (ewentualnie xenoblades) i marianami w samochodzikach :) 

Edytowane przez xavris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, xavris napisał:

Jak w końcu nintendo trochę odpuści i będzie jakieś promo to wejdzie jak w masło razem z wojownikiem zeldą (ewentualnie xenoblades) i marianami w samochodzikach :) 

Na jakiej planecie Ty żyjesz? :jaro: Jak Nintendo odpuści to świnie zaczną latać :ohstop:  Nówka półtorarocznej Zeldy stoi tyle co nowości na plejstejszyn:kaz:

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na jakiej planecie Ty żyjesz? :jaro: Jak Nintendo odpuści to świnie zaczną latać :ohstop:  Nówka półtorarocznej Zeldy stoi tyle co nowości na plejstejszyn:kaz:
Zapomniałeś dodać że za kolejne półtora roku będzie dalej tyle samo kosztować, no może w promce - 20 zł.

Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i muszę takie filmiki trafiać, jak mi dentysta ostatnie pieniądze zabiera? :(

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xavris napisał:

No i muszę takie filmiki trafiać, jak mi dentysta ostatnie pieniądze zabiera? :(

 

Xar dbaj bardziej o higienę jamy ustnej,  a będzie za co grać :Coolface:

 

Gra wygląda zacnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Strife napisał:

Xar dbaj bardziej o higienę jamy ustnej,  a będzie za co grać :Coolface:

 

Gra wygląda zacnie. 

Chodzę regularnie do dentysty. Musiał mi coś sabotować, żeby sobie RdR kupić :(

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nacja PL na bank będzie,  ale co do języka to nie wiem,  tutaj mają być wszystkie dlc które wyszły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie śledziłem za bardzo dlc do tej civki, ale kiedyś mi gdzieś minęło, że polska była jakoś dość szybko dodana. W roli przywódcy Jadwiga, ale nie Kaczyńska tylko Andegaweńska, zmarnowany potencjał.

W kwestii języka ciężko mi się wypowiadać, bo we wszystkie oprócz 5 grałem po angielsku (w pierwsze dwie jeszcze że słownikiem na kolanach, ale jednak :p ) i w 5 na steamie po polsku nie mogłem się na początku odnaleźć :p

nie znam się na przerzucaniu gier między platformami, ale w zasadzie nie widzę powodu, dla którego miałoby nie być polskiego języka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhhh :(

 

CENEGA jako dystrybutor w PL potwierdza, że ze swojej strony języka polskiego NIE ZAIMPLEMENTOWALI, więc będzie po angielsku...

W sumie trochę skandal/wkur.... bo jednak JEST DLC z nacją POLSKĄ, wydane specjalnie pod naciskiem Polskiej społeczności gry i w hołdzie dla Niej :) a napisów PL hooy nie ma :(

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim ja ogram wszystkie kluczowe exy na switcha to już będzie następna cywilizacja, może i następny switch, ale pytanie i tak się pojawia.

Gra ktoś w to? Recenzje recenzjami, ale takie wrażenia z pierwszej ręki są cenniejsze :) jak ze sterowaniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zanim ja ogram wszystkie kluczowe exy na switcha to już będzie następna cywilizacja, może i następny switch, ale pytanie i tak się pojawia.

Gra ktoś w to? Recenzje recenzjami, ale takie wrażenia z pierwszej ręki są cenniejsze jak ze sterowaniem?

Specjalnie dla Ciebie, daj 2 dni to pobiore i odpale i napiszę ok? (grałem we wszystkie od 1 na Amidze, po spinny pokroju Alfa Centauri)

 

Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś był ciekawy:) szach mat.... Witamy wersję PL. 15d7eb3a123526402709d8083dd1acaf.jpg

Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×