Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

52a547ecd1d6b406f4ff04a5cbdca560_origina

Chasm to połączenie platformówki 2D w klimacie fantasy i elementów charakterystycznych dla gatunku action-cRPG. Grę opracowało niezależne studio Discord Games, które odpowiada za pomniejsze produkcje indie, takie jak: Take Arms i 48 Chambers.

Fabuła opowiada o losach żołnierza wracającego z długiej wojny do domu. Po drodze trafia do górniczego miasta, które w niewyjaśnionych okolicznościach pustoszeje. Bohater gry odkrywa, że wielu mieszkańców znikło po przekroczeniu progu tajemniczej świątyni, znajdującej się głęboko pod miastem, budząc tym samym starożytne zło. Nasza postać zostaje zatrzymana przez nadnaturalne siły i postanawia je zlikwidować, aby uratować mieszkańców i ostatecznie wrócić do swojego domu.

Autorzy gry, opracowując model rozgrywki, inspirowali się przede wszystkim Castlevanią: Symphony of the Night z 1997 roku, pierwszymi częściami The Legend of Zelda i Diablo oraz Metroidem z 1986 roku. Starali się uchwycić charakter klasycznych platformówek z lat 80. i 90., jak również wzbogacić mechanikę o drobne elementy RPG, dzięki którym możemy rozwijać swoje umiejętności i przydzielać ekwipunek naszej postaci. Rozgrywka była wzorowana na gatunku metroidvania, spopularyzowanym m.in. przez pierwsze odsłony Castlevanii. Twórcy główny nacisk postawili na dość swobodną eksplorację świata, a odblokowanie kolejnych poziomów wiąże się ze zdobyciem potrzebnych do tego zdolności i mocy.

Twórcy przygotowali sześć rozległych obszarów, w których przyjdzie nam rozmawiać z nielicznymi NPC-ami, unikać śmiercionośnych pułapek, rozwiązywać zagadki środowiskowe, pokonywać liczne zastępy potworów oraz odkrywać sekrety kopalni. W grze stoczymy wiele walk z bossami za pomocą standardowego uzbrojenia (mieczy, tarczy), jak i specjalnych umiejętności. Produkcja oferuje dwa tryby rozgrywki (normalny i hardkorowy), z których trudniejszy przeznaczony jest dla najbardziej doświadczonych graczy, między innymi przez to, że generuje on w locie zawartość lokacji, dzięki czemu nie są one nigdy identyczne.

Gra przenosi nas w różnorodne środowisko – od barwnego miasta do pokrytych mrokiem podziemi. Grafika retro została stworzona w dwóch wymiarach i utrzymana jest w stylu pixel art, za sprawą którego tytuł upodobnia się oldschoolowych platformówek ze złotego okresu tego gatunku. Oprawa wizualna jest rozpikselowana, co nadaje produkcji dodatkowego uroku rodem z ery urządzeń 8- i 16-bitowych.

Źródło: gry-online.pl

 

 

I jeszcze kilka słów ode mnie :) Miałem w sumie pisać w dyskusji ogólnej (bo zakładać wątek na każdego indyka to bzdura), ale stwierdziłem, że gra na tyle fajna, że wato temat założyć bo bardziej się rzuca w oczy i może dzięki temu ktoś to ogra :)

Więc tak na szybko jest BARDZO prosty rozwój postaci tj. lvl a z każdym więcej HP, jest ekwipunek (większy/mniejszy dmg), są czary zarówno ofensywne jak i defensywne, jest prosty crafting, jest losowy loot, są ukryte skarby etc. 

Zaczynam w pustą wioską, wraz z postępem odnajdujemy nowe/zaginione postacie (no wszystko zależy od tego jak dokładnie eksplorujemy lokacje), całość ma konstrukcje a la Metroidvania, wraz z odkrywaniem lokacji/postaci dostajemy nowy ekwipunek dający nam dostęp do wcześniej niedostępnych miejsc, więc tym samym mamy backtracking ale jest on bardzo przyjemny za sprawą systemu teleportów (na całej mapie są 3 w różnych cześciach danej lokacji, dzięki temu NIE musimy zapierniczać CAŁY level a jedynie kawałek :) ).

Gra oczywiście NIE prowadzi nas za rączkę, i jak ktoś się zagapi to padnie na ryj i zobaczy napis GAME OVER i tyle i zaczyna od ostatniego zapisu, który zresztą można robić TYLKO w specjalnych miejscach (z reguły też ze 3-4 na cała lokację), no utrudnia zasadniczo sprawę fakt, że lokacje mają no jak by to napisać konstrukcję segmentową/modułową, czyli idziemy do końca pomieszczenia i wchodzimy do następnego to we wcześniejszym wszystkie moby (bez bossów i mini bossów) się spawnują, więc wracając znowu musimy z nimi walczyć... Gdyby ktoś z Was wpadł na pomysł ostrej farmy lvl (aby było łatwiej) to powiem tak: o nie nie nie, jak wbijamy jakiś tam lvl, to moby w tych początkowych lokacji dają nam praktycznie znikomy exp, więc jeżeli chcemy mieć progres postaci to trzeba się zapuszczać coraz dalej, gdzie jest coraz trudniej (najlepszym przykładem jest tu lokacja Ogrody, jestem na 14 lvl i już przez poprzednie lecę jak po maśle, a wbiłem się właśnie na ogrody, ło matko co mnie w pierwszej no może drugiej :P chwili sponiewierali, tfuuu i człowiek znowu uczy się pokory i ostrożnie podąża do przodu)...

Więc polecam :)

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, beardo0 napisał:

Gra może być spox

 

Była krytykowana za losowe generowanie powtarzalnych poziomów, ale ma ładną oprawę graficzną i wydaje się klimatyczna

 

Kiedyś ogram, jak na razie są lepsze gierazo w tej kategorii :)

 

http://www.nintendolife.com/reviews/switch-eshop/chasm

 

To co tam Paniczu w "tej kategorii" polecasz??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam poszukaj, masz duży dostęp i nic cię to nie kosztuje :5_smiley:

  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No świetna giereczka...

 

100% zwiedzone, wszystkie postacie uratowane, wszystkie questy NPC zrobione, najlepszy miecz znaleziony, najlepsza zbroja ogarnięta, 35 lvl wbity :)

 

Gorąco POLECAM, świetna przygoda, choć są chwile gdy daje odrobinę we znaki :P 

 

CZAS RUSZYĆ na poszukiwania innej perełki :)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No świetna giereczka...
 
100% zwiedzone, wszystkie postacie uratowane, wszystkie questy NPC zrobione, najlepszy miecz znaleziony, najlepsza zbroja ogarnięta, 35 lvl wbity
 
Gorąco POLECAM, świetna przygoda, choć są chwile gdy daje odrobinę we znaki  
 
CZAS RUSZYĆ na poszukiwania innej perełki
Zagrałbym ale nie mogę na nią trafić, poza tym muszę najpierw ograć kilka tytułów które już mam na karcie

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupione i odpalone jak zabijacz czas na krótkie sesje. Po 2,5 h bez przerwy zorientowałem się jaka to krótka sesja właśnie jest :)

Bardzo mi to przypomina Symphony of the Night - nawet unik to ślizg Alucarda ;)

Przyjemnie się gra, ale ginie się całkiem sporo i nie jest tak lajtowo. Trochę mnie trafianie w platformy wkurza, ale to już taka mechanika. Zatrzymałem się na jakimś bossie pierwszym (chyba) i pewnie jutro wrócę do obicia mu mordy :)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dam se pościk pod pościkiem. 

Podeszła mi ta gierka mocno :) Jeden ze smaczniejszych indorów (obok Hollow Knight). Jestem przy końcu gry i bardzo przyjemnie się grało. Na początku jest dosyć trudno, ale potem już z górki. Z pierwszym bossem się pomęczyłem, ale reszta na pierwsze podejście (na normalu gram). 

Jeśli ktoś szuka fajniej gry na kilkanaście godzin to polecam. 

 

Hejtowałem indyki z PS+ na PS4, ale na Switchu wchodzą jak marzenie. 

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waham się jeszcze, ale gra jak dla mnie wygląda świetnie, jak pokończę to co mam to myślę że się zaopatrzę. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie to teraz tak zerknijcie sobie na Heroes of Hammerwatch (spłycę temat ale na szybko: takie trochę diablo w 2D) oraz Dust: AN Elysian Tail (z boku wygląda pokracznie i dzwinie), Rogue Legacy, Full Metal Furies :)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rogue Legacy jest na liście :) Nad tym Hammerem się zastanawiałem. 

Poza tym jeszcze mam w kolejce Shovel Knighta i parę podobny tłustych indorów :)

Pobrałem wczoraj Crypt of Necrodancer, bo za śmieszną cenę było. 

Poza tym przymierzam się do kupienia PSX, żeby sobie Castelvanię przejść na oryginalnym zestawie. Gorzej, że sama gra za 499 lata po Allegro :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, The_Siemek napisał:

Rogue Legacy jest na liście :) Nad tym Hammerem się zastanawiałem. 

Poza tym jeszcze mam w kolejce Shovel Knighta i parę podobny tłustych indorów :)

Pobrałem wczoraj Crypt of Necrodancer, bo za śmieszną cenę było. 

Poza tym przymierzam się do kupienia PSX, żeby sobie Castelvanię przejść na oryginalnym zestawie. Gorzej, że sama gra za 499 lata po Allegro :/


PSX Classic?? Błagam, chcesz wyślę na maila/priv zdjęcia jaki to plastik gó.... a wielkość jak telefon, słabe to :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodziło o PSX nie PSX classic

Edytowane przez xavris
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, xavris napisał:

Chyba chodziło o PSX nie PSX classic

 

A racja widzę bo chce grę kupić za 500 zł.... ;) To szanuję ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie :) Chcę sobie całą starą kolekcję odkupić - z N64 na czele. 

Jak najdalej od tego badziewia nowego. 20 gier i koniec balu. Archon ładnie zrecenował to wydanie. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, The_Siemek napisał:

Dokładnie :) Chcę sobie całą starą kolekcję odkupić - z N64 na czele. 

Jak najdalej od tego badziewia nowego. 20 gier i koniec balu. Archon ładnie zrecenował to wydanie. 

Dlatego mam wszystkie stare sprzęty zachomikowane (pegazusa niestety kiedyś opyliłem i bardzo tego żałuję, ale kumpel mi dał za czteropak poly station więc mam w innej formie) . Jak odwiedzam staruszków to amisia idzie w ruch i wachlowanie dyskietkami to coś pięknego :banderas:.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mnie Pegaz na dniach przygalopuje :)

Chasm właśnie skończony. Trochę przymaniaczyłem. Gra naliczyła mi 10:23:24 dokładnie. Jeszcze cofnę save, bo leciałem przez ostatnią lokacje i wpadłem do bossa przypadkowo ;)

Wszyscy uratowani, ich misje zrobione i mapa cała zrobiona. Calaczek zrobiony :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×