W tym temacie będą poruszane kwestie związane z kontami i profilami. W większości nie są to poradniki "za rączkę", a omówienie zagadnień związanych z kontami. Zakładam że każdy dorosły potrafi czytać ze zrumienieniem oraz logicznie myśleć.   UWAGA jest to temat o legalnym użytkowaniu oraz współdzieleniu konta w wypadku gdy posiadamy dwie konsole. Sprzedaży kont czy slotów jest zakazana i posty z nią związane będą usuwane.   Pytania ogólne:   Po co mi konto i jak je założyć? Konto jest potrzebne do korzystania z dobrodziejstw (albo przekleństwa) PS Network. Tutaj nie trzeba chyba się rozpisywać o tym co PSN oferuje. Konto SEN zakładamy przy pierwszej konfiguracji użytkownika bądź w ustawieniach na którejkolwiek konsoli (PS3/PS4/PS Vita) albo przy użyciu PC https://account.sonyentertainmentnetwork.com/liquid/reg/account/create-account!input.action   Jestem posiadaczem PS3/PS Vita i mam już konto SEN. Czy potrzebuję nowego konta do PS4? Nie, wystarczy obecne konto. Nic nie trzeba dodatkowo robić.   Jak usunąć Użytkownika? Muszę sprawdzić dokładnie na konsoli.   Jak zmienić nazwę Użytkownika? Muszę sprawdzić dokładnie na konsoli.   Na ilu konsolach może być aktywowane jedno konto? 2x PS3 3x PS Vita 1x PS4 jako Konto podstawowe, Nieskończona ilość jako Konto Normalne / Konto Gość (do weryfikacji)   Dlaczego zamiast PSN ID widzę Imię i Nazwisko? Nie chcę żeby inni je widzieli! Sony wpadło na ten "genialny" pomysł i mi tez się to nie podoba, ale my jako użytkownik widzimy i swoje dane osobowe jak i PSN ID. Inni widzą tylko nasz PSN ID, chyba że ustawimy inaczej.   Dane z Facebooka Można połączyc konto SEN z naszym kontem Facebook - z niego moga zostać pobrane Dane Osobowe jak i zdjęcie profilowe.   Gdzie jest mój avatar z PS3 za którego zapłaciłem? Avatary są widoczne ale tylko te domyślne i z nich możemy wybrać avatar. Jeżeli posiadamy avatar kupiony na systemie PS3 - to trzeba go użyć na systemie PS3. Możliwe że zostanie to zmienione. Zawsze można użyć avatara/zdjęcia profilowego z Facebooka za który nie trzeba dodatkowo płacić ;)   Konto Podstawowe, normalne, gość / Konsola Podstawowa - o co w tym wszystkim chodzi? UWAGA - to nie konto jest ustawiane jako podstawowe dla konsoli, a konsola ustawiana jako podstawowa dla konta, ale dla uproszczenia i łatwiejszego przyswajania będę używał błędnych określeń.   Konto podstawowe: Konto którego pobrana zawartość jest dostępna dla całej konsoli (innych użytkowników/Kont). Również dostęp do gry wieloosobowej jeżeli to konto ma subskrypcję PS+   ...czyli na podobnej zasadzie jak konto w PS3.   Konto Normalne: Konto którego nie aktywujemy jako podstawowe. Zawartość jest dostępna tylko i wyłącznie dla tego konta/Użytkownika. Konto jest aktywne dla konsoli przez godzinę od zalogowania się do PSN po czym następuje sprawdzenie czy licencja jest aktywna. Potrzebujemy stały dostęp do internetu żeby używać pobranej zawartości - dodatkowy DRM   Konto Gość: Działa jak Konto Normalne ale zawartość pobrana zostaje usunięta z konsoli po wylogowaniu się.     Ile mogę mieć kont utworzonych na jednej konsoli PS4? W sumie 16 kont wliczając Konto podstawowe oraz Konto Normalne Nieskończoną liczbę kont Gość (do sprawdzenia)   !!UWAGA!! Konsola dostaje czasowego 30 dniowego bana gdy jest na niej więcej niż 14 kont podstawowych na raz. Każdy musi sobie sam regulować żeby nie wejść powyżej magicznej liczby 14. Chodzi o konta do których konsola jest fizycznie ustawiona jako podstawowa (widoczne przy wyborze użytkownika) a nie do ilu realnie konsola jest przypisana.   Czy mogę używać konta z innego kraju czy regionu? Tak, nie ma żadnego problemu. Wystarczy utworzyć konto z adresem danego kraju i PS Store automatycznie zastosuje zawartość do ustawień regionalnych konta.  O ile aplikacja nie ma blokady regionalnej wyświetlanej zawartości (aplikacje streamingu wideo - nie dotyczy gier) to wszystko działa bez problemu. Wystarczy takie konto ustawić jako Konto podstawowe. W skrócie, tak - da się kupować i grać na naszej konsoli  w gry z konta US ;)   2 konsole 1 konto / 2 konta 1 konsola czyli jak kto lubi:   Mam 2 konsole. Jak mogę mieć dostęp do gier na moim koncie na obu konsolach? Na jednej konsoli ustawiamy konto jako Konto podstawowe a na drugiej jako Konto Normalne .     Mamy z bratem / siostrą jedną konsolę i osobne konta. Osobno kupujemy gry. Jak mieć dostęp do zawartości kont (w dwie strony)? Wystarczy obydwa konta ustawić jako Konto podstawowe.   Mamy z bratem / siostrą jedną konsolę i osobne konta. Osobno kupujemy gry. Jak mieć dostęp do zawartości kont (w jedną stronę)? Wystarczy konta którego zawartość ma być współdzielona jako Konto podstawowe a swoje jako Konto Normalne.   Mamy z bratem / siostrą dwie konsolę i osobne konta. Osobno kupujemy gry. Jak mieć na obu konsolach dostęp do zawartości obu kont? Wystarczy konto którego zawartość ma być współdzielona jako Konto podstawowe a swoje jako Konto Normalne na obu konsolach. ...czyli u siebie konto siostry/brata ustawiasz jako Konto podstawowe a swoje jako Konto Normalne a siostra/brat twoje konto ustawi au siebie jako Konto podstawowe a swoje jako Konto Normalne.    PS Plus - płatne multi. Jak używać i dzielić? Wystarczy konto z PS+ ustawić jako Konto podstawowe. Multiplayer będzie działał na reszcie kont uruchamianych na tej konsoli.   Aktywacja / Dezaktywacja konta - kiedy i po co? UWAGA Dotyczy tylko  Konta podstawowego.Konto Normalne nie widnieje w systemie.   Aktywacja:  Wtedy kiedy potrzebujemy używać zawartości Konto podstawowe na Konto Normalne.  Włącz PS4. Na ekranie głównym naciśnij przycisk w górę, aby wyświetlić ekran funkcji. Wybierz [ustawienia]. Wybierz [PSN]. Jeśli jeszcze nie jesteś w sieci PSN, wpisz się do niej. Wybierz z menu [Aktywuj jako podstawowe PS4]. Wybierz [Aktywuj]. Wybierz [Tak], aby potwierdzić, że chcesz aktywować PS4. Po aktywowaniu systemu zobaczysz komunikat "Aktywowane". Wybierz [OK], aby wrócić do zarządzania innymi ustawieniami sieci PSN. Dezaktywacja: - zmiana dysku (do sprawdzenia) - zmiana konsoli Włącz PS4. Na ekranie głównym naciśnij przycisk w górę, aby wyświetlić ekran funkcji. Wybierz [ustawienia]. Wybierz [PSN]. Jeśli jeszcze nie jesteś w sieci PSN, wpisz się do niej. Wybierz z menu [Aktywuj jako podstawowe PS4]. Wybierz [Deaktywuj]. Wybierz [Tak], aby potwierdzić, że chcesz dezaktywować PS4. Po dezaktywowaniu systemu zobaczysz komunikat "Deaktywowane". PS4 zostało usunięte z konta. Wybierz [OK], aby wrócić do zarządzania innymi ustawieniami sieci PSN.     Dezaktywacja awaryjna: Gdy nie mamy dostępu do konsoli da się dezaktywować wszystkie konsole aktywowane na konto zdalnie z poziomu PC Można to zrobić raz na pół roku i wcześniej proponuję zmienić hasło. ;) https://account.sonyentertainmentnetwork.com/ Konto > Multimedia i Urządzenia > Gra > Deaktywuj wszystkie