hacker cyber attack

Rockstar Games pod presją hakerów. Kolejny atak i ultimatum w sprawie GTA 6

Firma Rockstar Games, twórca kultowej serii Grand Theft Auto, ponownie stała się celem poważnego ataku hakerskiego. Jak podają źródła, cyberprzestępcy przejęli wewnętrzne dane korporacyjne i wystawili studiu ultimatum, domagając się okupu w ciągu trzech dni. To kolejny incydent tego typu w ostatnich latach, który rzuca cień na proces rozwoju najwyżej wyczekiwanej gry – Grand Theft Auto VI.

Potwierdzony atak i uspokajające stanowisko studia

Rockstar Games oficjalnie potwierdziło fakt wycieku danych. W komunikacie skierowanym do społeczności i mediów studio zapewniło, że sytuacja nie zagraża bezpieczeństwu graczy ani nie wpływa na bieżącą działalność firmy. Mimo to, sam fakt kolejnego udanego włamania do systemów jednego z największych producentów gier na świecie budzi poważne obawy dotyczące cyberbezpieczeństwa w branży.

Atak ten przypomina głośny incydent z 2022 roku, kiedy to doszło do masowego wycieku materiałów z wczesnego etapu rozwoju GTA 6. Wówczas świat obiegły dziesiątki nieoficjalnych nagrań z gameplayu, co zmusiło Rockstar do wydania oświadczenia i potwierdzenia, że gra jest w produkcji. Obecna sytuacja zdaje się dotyczyć bardziej wrażliwych danych administracyjnych i korporacyjnych.

Branża gier wciąż na celowniku

Przemysł gamingowy od lat jest łakomym kąskiem dla hakerów i grup ransomware. Ogromne budżety projektów, globalna popularność i wartość intelektualna sprawiają, że studia są atrakcyjnymi celami. Ataki nie tylko narażają firmy na straty finansowe i wizerunkowe, ale mogą również opóźniać prace nad tytułami, jak miało to miejsce w przypadku CD Projekt Red i ataku na systemy przy okazji premiery „Cyberpunka 2077”.

Ultimatum postawione Rockstar Games przez hakerów stawia studio w trudnej sytuacji. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa jednogłośnie odradzają płacenie okupu, co może jedynie zachęcić przestępców do dalszych ataków. Prawdopodobnie firma współpracuje już z organami ścigania i zewnętrznymi specjalistami w celu zabezpieczenia systemów i identyfikacji sprawców.

To kolejny dzwonek alarmowy dla całej branży. Inwestycje w zaawansowane systemy bezpieczeństwa i szkolenia dla pracowników przestają być opcją, a stają się absolutną koniecznością.

Co dalej z GTA 6?

Na razie nie ma sygnałów, aby incydent miał bezpośredni wpływ na harmonogram premiery GTA VI. Rockstar Games prowadzi intensywne prace nad grą, a społeczność z niecierpliwością czeka na oficjalny gameplay lub konkretną datę premiery. Mimo uspokajających słów ze strony studia, incydent ten na pewno zmusi kierownictwo do ponownej, wnikliwej rewizji procedur bezpieczeństwa. Dla graczy jest to przede wszystkim przykre przypomnienie, że nawet największe giganty branży nie są odporne na cyfrowe zagrożenia.

Foto: gry-online.pl

Categories: gry, News, Technologia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *