Skocz do zawartości
Leonajdas_PL

Recenzja Mirrors Edge

Rekomendowane odpowiedzi

Mirrors Edge niedawno wyszedł na Playstation 3 i Xboxa 360 by potem wyjść na PC.Producentem gry jest EA DICE znane choćby z Serii Battlefield,natomiast wydawcą jak łatwo można się domyślić Electronic Arts.Słysząc zapowiedz gry,oglądając pierwsze screeny pozytywnie nastawiłem się na tą grę.Liczyłem,może nie na przełom w gatunku FPS,ale na powiew świeżości.Już teraz mogę powiedzieć,że gra mnie nie zawiodła.Ale zacznijmy od początku.

mirrors-edge-new-trailer.jpg

Gra miała być przełomowym FPSem,zobaczmy czy to prawda.Najpierw rzućmy okiem na dostępne tryby.W grze mamy dwa tryby rozgrywki fabularny i wyścig na czas w którym na odpowiednich planszach kręcimy jak najlepsze czasy,lub przechodzimy dany poziom trybu fabularnego w określonym czasie.Ale o tym później wróćmy teraz do głównego trybu gry.Po włączeniu story oglądamy wstęp do całej historii,która jest prosta jak makaron do spagethi przed ugotowaniem.Wcielamy się w Faith runnerkę,a dokładniej parkużystkę,należy do osób które sprzeciwiły się panującym, w mieście reguł,dostarcza przesyłki między grupami buntowników,policja jej nienawidzi i ściga ją na każdym kroku,ale wróćmy do wątku głównego.Faith odniosła po kontuzji wraca do pracy.Spotyka się ze swoja koleżanką by potrenować,właśnie tu rozpoczyna się nasza przygoda z grą,musimy biec za runnerką.Trening choć bardzo prosty,jest przyjemny szybko oswajamy się z prostym sterowaniem i systemem walki.Wraz z przechodzeniem kolejnych plansz historia się rozwija często przyjmując niespodziewane zwroty akcji.Nie będę jej całej opisywał,ale powiem pokrótce,że siostra Faith została wrobiona w morderstwo i musimy jej pomóc oczyścić się ze stawianych jej zarzutów.

Trasy w Wyścigu na czas odblokowuję się wraz z przechodzeniem story,niektóre trzeba odblokować przechodząc inne.Są to wydzielone fragmenty miasta z wątku głównego np. plac treningowy,fabryka,itd.Chodzi o to aby każdą trasę pokonać w określonym czasie.Są trzy czasy do pokonania,pierwszy z który dostajemy jedną gwiazdkę,drugi za który dostajemy dwie gwiazdki i trzeci z który dostajemy,a jakże trzy gwiazdki.Z każdą zdobyta gwiazdą Faith staje się lepsza np,szybciej bieg,dalej skacze,itp.jest jeszcze przechodzenie misji z trybu story w określonym czasie co nie jest takie proste,wymaga perfekcyjnej znajomości trasy.W oby przypadkach nie można pozwolić sobie na błąd,jeden zły skok,jeden upadek i już musimy zaczynać planszę od nowa.

mirrors_edge_10.jpg

Twórcy w zapowiedziach i wywiadach zapowiadali dużą swobodę,miało być kilka ścieżek dojścia do celu,duża swoboda.Jak zawsze wyszło średnio,bo niby możemy pójść troszkę inaczej,ale po co?Najczęściej jest tak,że mamy wyznaczona trasę,i nie możemy nic zrobić,są momenty gdzie decydujemy czy chcemy pójść w lewo czy w prawo,ale są bardzo rzadko,widać,że były dodane na siłę.Liczyłem na coś więcej na bardziej otwarte miasto,na swobodę...Przeliczyłem się.

img-resized.png Zmniejszono: 80% z oryginalnej wielkości [ 799 x 449 ] - Kliknij, aby zobaczyć cały obrazekme1.jpg

Teraz zajmijmy się samym gameplayem.Na ekranie nie nie ma żadnych wskaźników,ikonek,ani paska życia.To sprawia wrażenia realne wrażenie i łatwo można poczuć,że to my a nie Faith skaczą,biegają i walczą.Sterowanie jest bardzo proste i intuicyjne.Możemy chodzić,biegać,skakać,robić ślizgi,walczyć,zabierać broń,strzelać,biegać po ścianach i spowalniać czas.Mało?Mi to wystarcza,zwłaszcza,że można łączyć niektóre umiejętności np.gdy zrobimy ślizg i atak to Faith zacznie się ślizgać po czym uderzy z nogi.Bardzo przydatne do otwierania drzwi i rozpoczęcia walki z przeciwnikami.A tych jest w grze kilka rodzajów,zaczynając od słabych uzbrojonych w pistolety przez tych z karabinami szturmowymi kończąc na gościach z ciężkimi karabinami maszynowymi,ponadto w grze często pojawi się helikopter,a także stoczymy walkę z...no powiedzmy bossem.Misje są zróżnicowane,ale przebiegają według podobnego schematu.Mamy dobiec do określonego punktu,wykonać zadania i uciec pod ostrzałem nieprzyjaciela.Gra jest dynamiczna,szybka zdecydowanie twórcy postawili na intensywność,a nie na ilość.

mirrors-edge-20080228010813817_640w.jpg

Grafika jest bardzo ładna,nie jest to przełom w tej dziedzinie,ale prezentuje się ładnie,na tle innych gier.Miasto jest mało zróżnicowane,ale mimo to wygląda ładnie,tekstury są dopracowane.Przerywniki pomiędzy misjami są świetne,klimatyczne,ale szkoda,że jest ich tak mało.Animacja ani przez chwilę nie rwie i nie skacze,wszystko chodzi płynnie,przy takiej grafice zdziwiłby się gdyby było inaczej.O muzyce nie będę dużo pisał,bo prawie jej nie ma.Muzyczka z menu jest fajna,ale w grze poza dialogami nic nie usłyszymy,Z mojej strony to minus.

mirrors-edge2.png

Podsumowując.Gra godna uwagi,polecam każdemu fanowi parkuoru,ale także osobom które chcą czegoś więcej od FPS niż tylko strzelania do hord nacierających przeciwników.Zwłaszcza,że gra jest dość tania,ja swój egzemplarz kupiłem za 119zł.Naprawdę warto polecam. :D

Czego oczekuje od kontynuacji.Przede wszystkim poprawienia grafiki i zróżnicowania miasta,dodania większej ilości trybów,jakiejś muzyki.I to by było na tyle,bo gra jest tak dobra,że dużo w niej zmieniać nie trzeba.

Oj,żebym tylko takie gry recenzował :) :haha:

Jako iż jest to moja pierwszy recenzja jaką czytacie,to zapoznam was z moim systemem ocen,przyznaję +++ za genialny element gry,++ za bardzo dobry,+ za dobry.To samo tyczy się minusów + za słaby,++za bardzo słaby,+++z tragiczny(do poprawki).Następnie przyznaję oceny w skali od 1 do 10 z plusami i minusami.

w następujących kategoriach:Grafika,Muzyka,Grywalność,Gameplay,Miodność.

PLUSY:

+++Sterowanie

++Przerywniki pomiędzy poziomami

++Fabuła

+Grafika

+Hardcore(jeśli chce się zdobyć większość gwiazdek)

+Faith

+Płynna animacja

MINUSY:

-Gra jest krótka

-Miasto

--Dźwięk,a właściwie jego brak

--Mała ilość trybów

GRAFIKA:7+

MUZYKA:7

GRYWALNOŚĆ:9-

GAMEPLAY:9=

MIODNOŚĆ:8

OCENA OGÓLNA:8+

Leonajdas_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkie uwagi..

Po znakach przestankowych stawiamy spację.

Bardzo dużo literówek i braki w "ogonkach".

Za mało formatowania BB. Przez to tekst staje się nieczytelny i nie każdemu będzie się chciało go czytać.

Zawartość merytoryczna na plus, ale staraj się unikać jednoznacznych wypowiedzi bez poparcia ich uzasadnieniem, bo wtedy to jest zwykła spekulacja. Np:

Grafika jest bardzo ładna,nie jest to przełom w tej dziedzinie,ale prezentuje się ładnie,na tle innych gier.Miasto jest mało zróżnicowane,ale mimo to wygląda ładnie,tekstury są dopracowane.

Widzisz? Grafika ładna ale nie najładniejsza, miasto ładne ale nie najładniejsze, tekstury dopracowane ale dlaczego? I co masz na myśli pisząc - Na tle innych gier? (jakich?)

Generalnie nie jest źle :)

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Generalnie nie jest źle :)

Jak to nie jest??? Jeśli coś masz na myśli, to po prostu to napisz. Kolega debiutuje na ''rynku'', więc należy mu wszystko wypomnieć. Nie ma co się rozczulać (akurat tu nie odnoszę się do twojej wypowiedzi), tylko napisać prawdę. Jeżeli będzie chciał to się poprawi, a jeżeli nie to taki z niego recenzent, jak ze mnie krawcowy.

Do Pana recenzenta:

Jest źle. Sam nie ''piszę'', ale zwyczajnie treść tej recenzji mnie się nie podoba. Przyznam nawet, że nie czytałem całej, bo jak napisał kill, nic tu nie zachęca do przeczytania reszty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Recka lepsza od tych w gazetach typu CDA, Play itp

8,5/10

Respekt za to że poświęciłeś swój czas na pisanie tej recki a nie na granie :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mirror`s Edge FPS`em ?? Nie powiedziałbym. Recenzja całkiem, całkiem, ale nie jest jakaś znowu swietna. Oceniłbym na 4, ale myślę, że z biegiem czasu zyskasz doświadczenie, a recenzje będą coraz lepsze. Gra jest bardzo krótka. Przejście jej zajęło mi 3 godziny i 25 min na poziomie hard. Za drugą największą wadę uznałbym częste złe interpretowanie naszych zamiarów przez Faith (szczególnie widać to podczas robienia SpeedRunów). Jeśli miałbym się czegoś na siłę czepiać, to byłaby to grafika, gdyż często widać tekstury bardzo słabej jakości i nałożone na nie filtry. Reszę oceniam bardzo dobrze, a samej grze dałbym 9 z małym minusem.

Edytowane przez Reven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Generalnie fajna recka, ale nie zgodze sie z paroma rzeczami odnosnie gry. Mianowicie muzyka faktycznie nie zaskakuje, ale nie mow, ze jej nie ma :P W koncu jak zaczynaja nas gonic, to jednak leci jakis kawalek, aczkolwiek przyznam Ci racje. Wieksze wrazenie zrobilaby na mnie muzyka taka, jak na koncu gry lub w filmikach reklamujacych Pure Time Trial.

Hmm, czy ja wiem, czy gra jest krotka? Sprobuj zrobic wszystkie trofea, time trial oraz speedruny. To jest dopiero hardcore :D To byla moja pierwsza gra na ps3, sama konsole mam od zaledwie miesiaca i gralem w Mirror's Edge ponad 40 godzin. Gre przeszedlem 5 razy, brakuje mi 4 speedrunow, a moj ranking "gwiazdek" wynosi 3x. Gre ukonczylem w 61% i nie zamierzam na tym poprzestac. Gra moim zdaniem jest kapitalna, strasznie mnie wciagnela, szczegolnie niektore trasy time trial - mozna sie sporo nauczyc. Grafika bardzo mi sie podobala, panowie z DICE trafili w sedno z kolorystyka - ja piszac recenzje bym o tym wspomnial. Zawiodlem sie jednak na dłoniach glownej bohaterki - to w koncu nextgen, a ona ma kwadratowe palce... Wiem, ze to gra multiplatformowa, wiec nie zloszcze sie tak bardzo - w koncu xbox i pc musialy to udzwignac.

Co do strzelania - ja nie powiedzialbym, ze tak do konca jest to First Person Shooter. Pominąłbym "Shooter" - w grze nie chodzi o to, by zabijac przeciwnikow, tylko zeby dobiegnac do celu. Owszem, w niektorych miejscach nie da sie uniknac walki, szczegolnie w 8 chapterze. Ja grajac staralem sie nie strzelac do ludzi, w koncu od tego sa prawdziwe shootery, a w Mirror's Edge choc przez chwilke chce poczuc, ze umiem parkour. :]

Nie wiem jak inni, ale ja generalnie przed zakupem gry mocno sie nad tym zastanawiam, na 6 gier rozczarowalem sie tylko 1. Jak juz zdecyduje sie na zakup gry, to jako cel obieram sobie przejscie jej w 100%, a wtedy Mirror's Edge napewno nie jest krotki i latwy :]

Pozdrawiam, Filip

Edytowane przez feeleap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie mnie skrytykujecie ale...

Gra jak dla mnie totalna porażka, kupiłem kilka dni temu i po włączeni zagraniu ok godziny czasu stwierdziłem ze to totalne nieporozumienie.

biegasz po mieście, a raczej budynkach, zbierasz paczki iiiii... zawsze pod koniec misji/epizodu jesteś ostrzeliwana(Faith), kolejna misja i znów to samo.

w skali 10 daje 5(chyba tylo za ciekawa reklamę w TV).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wydaje mi sie, ze to nie jest gra dla kazdego. Moze wypadalo najpierw obadac demko gry? ;]

Ps.: "godzina czasu" to blad jezykowy z tego co wiem.

Edytowane przez feeleap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ps.: "godzina czasu" to blad jezykowy z tego co wiem.

Zgadza się. A dokładniej błąd pleonastyczny :).

Recenzja nie podoba mi się, ale cóż... obawiam się, że wiele do gadania nie mam.

A co do Mirror's Edge. Gierka co najwyżej dobra. Niby ładne, niby ciekawe, niby dynamiczne, a bardzo szybko nuży. Ciągłe bieganie po wieżowcach, skakanie i uciekanie. Nie powienienem sie dziwić, bo właśnie było takie zamierzenie twórców i każdy o tym wiedział już przed premierą. Jednak, spodziewałem się czegoś bardziej ambitnego i ciekawego. Oby sequel był lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×