Skocz do zawartości
Fayabusa

5 lat za przerobke konsoli!

Rekomendowane odpowiedzi

Szczecin: przerabiali konsole do gier - pójdą siedzieć?

Szczecińscy policjanci zatrzymali dwie osoby, które nielegalnie przerabiały konsole do gier. Modyfikacja platform sprawiała, że możliwe było odtworzenie na nich pirackiego oprogramowania. Policja informuje, że za podobne przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Akcja została dokładnie przygotowana. Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Szczecinie badali sprawę nielegalnego przerabiania konsol od dłuższego czasu. Wreszcie udało im się wytypować dwa serwisy, które były podejrzane o prowadzenie takiej działalności.

Po sprawdzeniu danych i uzyskaniu nakazu sądowego, policja wkroczyła do siedzib serwisów. Okazało się, że podejrzenia były słuszne. Funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie prawie 150 zmodyfikowanych urządzeń, w tym zarówno konsole stacjonarne, jak i przenośne. Ponadto ujawniono oprogramowanie służące do przerabiania platform oraz ponad 170 specjalnych chipów, które montowano w konsolach.

Serwisanci ogłaszali się w Internecie i mieli klientów z całego kraju. Wstępnie straty powstałe w wyniku procederu oszacowano na około 72 tys. złotych. Funkcjonariusze zabezpieczyli również dyski twarde serwisantów, które trafią pod ocenę biegłych.

Obaj zatrzymani mężczyźni zostali przesłuchani. Teraz zabezpieczony sprzęt trafi do biegłych i po ich opinii będą formułowane zarzuty dla obu serwisantów. Za przestępstwa grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Taką samą odpowiedzialność karną mogą ponieść osoby, które zlecały przerobienie konsoli.

zrodlo: www.idg.pl

Edytowane przez Fayabusa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Taką samą odpowiedzialność karną mogą ponieść osoby, które zlecały przerobienie konsoli.

Hehhe, to jest najlepsze :P Kupiłeś sobie x'a żeby zaoszczędzić, a możesz trafić do paki. Cudne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś czuję, że zaraz zacznie się wyśmiewanie z xboxa i kolejny temat poleci do kosza... <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to wszystko przez Xboxa, sam zakup tej konsoli powinien być karany ;) Chociaż nie sądzę, aby policja robiła naloty na mieszkania ludzi, którzy sobie przerobili konsolę. Tak samo jak spokojnie może spać osoba, która od święta ściągnie jakiś MP3 np. z odsiebie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akcja została dokładnie przygotowana. Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Szczecinie badali sprawę nielegalnego przerabiania konsol od dłuższego czasu. Wreszcie udało im się wytypować dwa serwisy, które były podejrzane o prowadzenie takiej działalności.

Co by nie mowic, ale policje to mamy naprawde lebska ;) "Od dluzszego czasu badali sprawe"... a nie mogli wpisac w googlach?! ;)

Edytowane przez Fayabusa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale skoro w Polsce można używać kopii zapasowych, a do tego celu potrzebna jest przeróbka, to dlaczego mieliby karać te osoby ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No ale skoro w Polsce można używać kopii zapasowych, a do tego celu potrzebna jest przeróbka, to dlaczego mieliby karać te osoby ?

Ta, tylko najpierw musisz mieć zgodę producenta danego software'u. A takich naiwnych to już chyba nie ma na świecie :D

Poza tym zawsze można się zwrócić do wydawcy o wykonanie takiej kopii, np. w przypadku zniszczenia. I będzie to prawdziwa kopia, a nie piracka modyfikacja. Więc i konsola nie będzie musiała być przerabiana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Google nie boli ponowie z policji:

"Art. 118(1).1. Kto wytwarza urządzenia lub ich komponenty przeznaczone do

niedozwolonego usuwania lub obchodzenia skutecznych technicznych

zabezpieczeń przed odtwarzaniem, przegrywaniem lub zwielokrotnianiem

utworów lub przedmiotów praw pokrewnych albo dokonuje obrotu takimi

urządzeniami lub ich komponentami,albo reklamuje je w celu sprzedaży lub

najmu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia

wolności do lat 3. "

"Kto posiada, przechowuje lub wykorzystuje urządzenia lub ich komponenty, o których mowa w ust. 1,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku."

"Ponadto przerobienie to nie wytworzenie, o którym mowa w 118(1). To drugie to przecież jest

stworzenie czegoś nowego, wyprodukowanie, wyrób (vide słownik). Więc ten przepis nie pasuje."

"Proszę zauważyć, że najpierw oferują coś, a potem wyraźnie zaznaczają, że „Modyfikacja wykonywana jest na życzenie klienta- zakup na aukcji jest równoważny z wyrażeniem zgody na wykonanie modyfikacji". Czyli, że sprzedawca de facto oferuje i sprzedaje normalną konsolę, a dopiero potem, na zlecenie kupującego ją przerabia... I kto, w razie czego będzie winny - kupujący... Chytre..."

"Wydaje się że policjantom może chodzić o naruszenie art. 118 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Tam jest stypizowane przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat pięciu, a polegające na takim działaniu sprawcy, który "w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przedmiot będący nośnikiem utworu, artystycznego wykonania, fonogramu, wideogramu rozpowszechnianego lub zwielokrotnionego bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom nabywa lub pomaga w jego zbyciu albo przedmiot ten przyjmuje lub pomaga w jego ukryciu".

A ściślej ust. 2 tego przepisu, który mówi o uczynieniu sobie z popełniania takiego przestępstwa stałego źródła dochodu. Kiedy po raz pierwszy trafiłem na przywołaną niżej notatkę policyjną myślałem, że może chodzi o zarzut naruszenia sławnego art. 1181 ustawy."

Dziwny jest fakt rozciągania ograniczeń do użytkowania materiałów objętych ochroną własności intelektualnej na urządzenia i media służące do przetwarzania takich treści.

Poza tym od kiedy sam fakt przerobienia konsoli oznacza łamanie praw autorskich (chyba dopiero użytkowanie "piratów") ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skad takie info? Bo ja czytalem podobne ale juz miesiace temu. Z tego co pamietam (ale moge sie mylic) to wlasnie ten sam artykulik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to wszystko przez Xboxa, [...]

Widziałem w jakimś programie informacyjnym materiał z tej akcji i pokazywali tylko sterty PS2 i PSP, X-a nie widziałem żadnego :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A skad takie info? Bo ja czytalem podobne ale juz miesiace temu. Z tego co pamietam (ale moge sie mylic) to wlasnie ten sam artykulik.

Stad: http://www.policja.pl/portal.php?serwis=po...amp;search=7140

moze myslisz o tym: http://www.policja.pl/portal.php?serwis=po...amp;search=7153

to juz mala seria...

Edytowane przez Fayabusa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mogą im zrobić, to kara za pirackie płytki, które u nich znaleźli.

Samo przerobienie konsoli nie świadczy przecież o tym, że będziemy odtwarzać na nim nielegalne oprogramowanie.

To tak jakby pomyśleć, że kupując komputer też chcemy korzystać tylko z pirackiego oprogramowania, że kupując nóż mamy chcemy kogoś pociachać, że kupując auto z v-maxem 200km/h chcemy jeździć powyżej prędkości dopuszczalnych itd itp

Przerabiając konsolę tracę co najwyżej gwarancję. Dopiero kiedy znajdą u mnie pirackie gry itd mogą mnie pozwać. Tak to mogą possać.

Jak dla mnie jest to akcja straszenia dzieciaków.

A te ich niesamowicie sprawne akcje i wielomiesięczne podchody mnie rozwalają. Wystarczy wejść na allegro... No ale czego się spodziewać po policji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerobić to sobie można. Nawet oczyszczalnie ścieków w środku wybudować. Ale podmienianie softu konsoli jest sprzeczne z prawem. Microsoft jest właścicielem oprogramowania (w tym przypadku firmwaru napędu) i każda ingerencja w ten program to złamanie prawa. Np. gdybyś kupił płytę Madonny, usunął z nośnika jej piosenki i wgrał swojej dziewczyny. Płyta by się sprzedała, ale myślę, że Madonna by się lekko wściekła.

No ale czego się spodziewać po policji...

Może tego, żeby ścigała nielegalny proceder? Od każdych spraw są inne wydziały. Nie można generalizować, że oto policja stanęła na wysokości zadania i zamiast łapać morderców łapię bogu winnych cwaniaków konsolowych. Od morderców są inni ludzi i od piractwa inni. Na pewno tych piratów nie przyskrzynił krawężnik czy detektyw. Zrobili to co do nich należy. Taka ich praca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta i jeszce za niedługo naprawianie konsoli będzie karalne xd

Naszej konsolki to nie dotyczy i dobrze. Tylko prosze reszte żeby powstrzymała swoje FanBoyskie zapały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ta i jeszce za niedługo naprawianie konsoli będzie karalne xd

To raczej ciężko podpiec pod naprawę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale przecież mógłbyś oddać konsolę do Sony i dać im zarobić zamiast do jakiegoś mniej znanego serwisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Naszej konsolki to nie dotyczy i dobrze. Tylko prosze reszte żeby powstrzymała swoje FanBoyskie zapały

W materiale wideo z tej akcji wiekszosc konsol to PSP i PS2... moze Twojej nie, ale wiele osob z tego forum posiada PSP i PS2 wiec prosze mowic za siebie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przerobić to sobie można. Nawet oczyszczalnie ścieków w środku wybudować. Ale podmienianie softu konsoli jest sprzeczne z prawem. Microsoft jest właścicielem oprogramowania (w tym przypadku firmwaru napędu) i każda ingerencja w ten program to złamanie prawa. Np. gdybyś kupił płytę Madonny, usunął z nośnika jej piosenki i wgrał swojej dziewczyny. Płyta by się sprzedała, ale myślę, że Madonna by się lekko wściekła.

Może tego, żeby ścigała nielegalny proceder? Od każdych spraw są inne wydziały. Nie można generalizować, że oto policja stanęła na wysokości zadania i zamiast łapać morderców łapię bogu winnych cwaniaków konsolowych. Od morderców są inni ludzi i od piractwa inni. Na pewno tych piratów nie przyskrzynił krawężnik czy detektyw. Zrobili to co do nich należy. Taka ich praca.

Ale powoli, konsola jest moja wlasnoscia i soft w niej tez. Jak chce sobie wgrac foto panienki zamiast ROMu to to zrobie i nikt nie ma prawa mi tego zabronic.

Troche sie zajmuje samochodami i jakby bylo w polsce zakazane modyfikowac soft to dawno bym sie w kratke opalal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale powoli, konsola jest moja wlasnoscia i soft w niej tez. Jak chce sobie wgrac foto panienki zamiast ROMu to to zrobie i nikt nie ma prawa mi tego zabronic.

Troche sie zajmuje samochodami i jakby bylo w polsce zakazane modyfikowac soft to dawno bym sie w kratke opalal.

No to poczytaj sobie Umowę Licencyjną jaką zawierasz, kiedy pierwszy raz odpalasz konsolę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×