Skocz do zawartości
erwines

Jak chronić oczy przed nadmiernie spędzanym czasem przy monitorze ?

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji że sporo gram a na dodatek moja praca polega na siedzeniu przed komputerem czasem nawet po 12 godzin dziennie często mam mocno przekrwione oczy i mnie bolą. Czy można temu jakoś zaradzić? Np mój kumpel jak siada do komputera to zakłada sobie okulary ze szkłami -0,5 bo twierdzi że wtedy chroni je przed promieniowaniem i mniej bolą i takie tam (wady wzroku nie ma, ja też nie ) no ale wierzyć mi się w to nie chce że to coś pomaga.

Jak wy sobie z tym radzicie?

Macie jakieś sposoby na " ochronę " oczu przed nadmiernie spędzanym czasem przed monitorem/telewizorem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem takie problemy i rozwiązanie jest proste jak przepis na zupę szczawiową ;)

Ekrany, wpatrywanie się, rzadsze często mruganie i klimatyzowane pomieszczenia to ZUO! Okulista polecił mi krople nawilżające, bez żadnego leku, takie łzy w butelce. Jak mam dyskomfort w patrzałkach to zalewam tym syfem i jestem jak świeżo po wstaniu, no może z tą różnicą że nie mam zaropiałych spojówek :P

Polecam takie rozwiązanie, jakieś okularki powstrzymujące promieniowanie może coś tam pomagają (wątpie), największym problemem jest tu chyba jednak nadwyrężanie wzroku i wysuszanie się Twoim oczu - krople eliminują te niedogodności.

  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno nie którzy używają okularów przeciw słonecznych. A ogólnie to jest tam jakaś wymagana odległość od monitora to było chyba ok. 1 m

Ja kiedyś miałem okulary z specjalnymi filtrami i one sprawowały się Bardzo dobrze :) niestety takie szkiełka są drogie. Polecam gdzieś znaleźć tanie oprawki i wypytać o takie filtry.

Edit: Tomo zawsze można sobie popłakać :). Łzy naturalnie nawilżają oczy/

Edytowane przez wwseba97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okulista polecił mi krople nawilżające, bez żadnego leku, takie łzy w butelce. Jak mam dyskomfort w patrzałkach to zalewam tym syfem i jestem jak świeżo po wstaniu, no może z tą różnicą że nie mam zaropiałych spojówek :P

Dokładnie. Ja używam Refresh firmy Allergan.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
... Tomo zawsze można sobie popłakać :). Łzy naturalnie nawilżają oczy/

Nie tylko od grania ludziom siadają oczy, klima/ogrzewanie w biurze, klima/ogrzewanie w aucie, w przelocie diametralnie odmienne powietrze, skoki temperatur, praca przy kompie w biurze, granie, oglądanie TV, baaa nawet czytanie książek składa się na to że używam kropel.

A okulary przeciwsłoneczne to sobie zostaw na nadmiar światła a nie do grania. Zresztą nie oszukujmy się, okulary z bazarku czy sklepu za 15-25zł to tylko przydymiony plastik, pewnie robią więcej złego niż dobrego. Na 30'stkę dostałem od kuzyna pierwsze w życiu porządne okulary firmy Serengeti z półki do której w życiu bym nie sięgał, teraz wiem że wszystko co wcześniej zakładałem na słońce służyło pewnie tylko do ozdoby ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i co żeś narobił?! Teraz wydam ~ 100$ na okulary!

Chociaż nieskromnie przyznam się, że nosiłem Ermenegildo Zegna'e. Niestety w fantastyczny sposób zgubiłem je w tym roku w schronisku na Ornaku. Albo co bardziej prawdopodobne, ktoś mi je zajumał.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To samo u mnie. Nieraz cały dzień przed kompem w pracy, przy pisaniu tekstów, publikacji i innych cudów. Mnie akurat oczy nie tyle bolą co pieką i faktycznie są zmęczone, przekrwione, nic fajnego. Podobnie jak pisali koledzy wcześniej - kropelki są idealne. Idź do apteki - opisz problem, bez problemu farmaceuta zarzuci Ci czymś fajnym, bez recepty. Sam tak zrobiłem i używam obecnie kropli STARAZOLIN. Spisują się idealnie ;) No a druga rzecz - polecam robić przerwy. Nie wiem jak masz w pracy, ale jak dasz radę, to po godzinie jednak od kompa/monitora/tv wstać, przejść się, spojrzeć za okno, zaczerpnąć świeżego powietrza, albo zaczerpnąć powietrza tytoniowego (kto co lubi :)). W sumie zawsze uważałem, że palący nie mają takich problemów, bo ich nałóg sprawia, że muszą robić sobie przerwy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i co żeś narobił?! Teraz wydam ~ 100$ na okulary!

Chociaż nieskromnie przyznam się, że nosiłem Ermenegildo Zegna'e. Niestety w fantastyczny sposób zgubiłem je w tym roku w schronisku na Ornaku. Albo co bardziej prawdopodobne, ktoś mi je zajumał.

ja lata temu jak mieszkałem w Chicago, dostałem od kolegi zajebiste Ray Bany warte $300 (on sam je dostał ale wyglądał w nich jak kretyn i mi je dał). tydzień później kupowałem buty którymi się tak zajawiłem że jak je mierzyłem to położyłem okulary obok siebie na ławeczce, kupiłem buty a o okularach przypomniałem sobie w domu...

a odnośnie przemęczania oczu to u mnie w okolicach biurka zawsze można znaleźć jakieś buteleczki z kroplami. bo nie raz takie maratony robię z robotą że bez kropli ani rusz...

co do monitorów to obecne już tak nie łoją oczu jak dawiej i jakieś okulary czy filtry aż tak nie pomagają. bardziej chodzi o długie nadwyrężanie oczu z bliskiej odległości.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też spróbować zainstalować program "F.lux". Działa on tak, że w miarę ze zmieniającą się godziną stopniowo zmienia kolor ekranu na taki bardziej "sepiowaty".

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też spróbować zainstalować program "F.lux". Działa on tak, że w miarę ze zmieniającą się godziną stopniowo zmienia kolor ekranu na taki bardziej "sepiowaty".

Obadałem z ciekawości stronkę programu i umarłem na komentarzach pod spodem :D :D :D

http://stereopsis.com/flux/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że teraz przy nowych monitorach ludzie już nie mają takich problemów ze wzrokiem. Ja jakoś osobiście nigdy nie miałem problemów, musiał bym bardzo długo siedzieć, żeby poczuć zmęczenie wzroku. Może zależy to też od tego jakiego producenta używa się monitor?

A co do ochrony oczu to ja jednak byłbym raczej przeciwko używaniu kropli na dłuższą metę bo skutek może być odwrotny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiedział, że nie jest to istotne od producenta monitora, a od ustawień monitora/telewizora. Przeważnie zarówno TV jak i monitory mają mocno podkręcone parametry typu: jasność, kontrast, kolor, naświetlenie itd. które masakrycznie niszczą oczy. Ważne jest, by sobie te ustawienia odpowiednio obniżyć tak, by nie męczyły wzroku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor może szkodzić mniej lub bardziej to już zależy od ustawień, matrycy itp. Równie dobrze wzrok można sobie pogorszyć od nadmiernego czytania książek - to jest po prostu 'ponad przeciętne używanie narządu', że tak to nazwę :) Tak jak ćwiczysz na siłowni i pewne partie mięśni Ci się męczą, tak też męczy się wzrok. Jeżeli dobierzesz odpowiednie krople i nie będziesz ich nadużywał to wszystko będzie w porządku, organizm po czasie nie nawilża już tak jak powinien i ludzie pomagają sobie kroplami.

Moim zdaniem dobre krople to najlepszy sposób. Może kiedyś technologia będzie na tyle rozwinięta, że będziemy mieć ekrany E Ink w każdym monitorze - imho to dość duży komfort w porównaniu z tradycyjnym LCD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... A co do ochrony oczu to ja jednak byłbym raczej przeciwko używaniu kropli na dłuższą metę bo skutek może być odwrotny.

Zakładam że ukończyłeś akademię medyczną ze specjalizacją okulistyka lub prowadziłeś, bądź przeanalizowałeś jakieś badania na ten temat skoro wygłaszasz takie tezy? Polecają je okuliści, krople o którym wspominamy służą wyłącznie zwilżeniu oka, nie zawierają żadnych składników które mogłyby w jakikolwiek sposób przenikać do oka i wywoływać jakieś trwałe lub chwilowe zmiany.

Piszcie o konkretach aby ta dyskusja miała jakikolwiek sens dalszego bytu na forum. Dziękuje ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest na to tylko jedna metoda.

MNIEJ GRAĆ! jak poczytasz od czasu do czasu jakąś ciekawą książkę... tak, są takie książki... to nie będziesz miał przekrwionych oczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś sobie zadać trud i przeglądnąć te kilka postów zanim postanowiłeś tu błysnąć swoimi "złotymi myślami". Zauważyłbyś może że nie o nadmiernym graniu tutaj mowa ... no cóż, pewnie zajęty byłeś akurat jakąś ciekawą książką i nie znalazłeś chwili czasu, rozumiemy.

Nie tylko od grania ludziom siadają oczy, klima/ogrzewanie w biurze, klima/ogrzewanie w aucie, w przelocie diametralnie odmienne powietrze, skoki temperatur, praca przy kompie w biurze, granie, oglądanie TV, baaa nawet czytanie książek składa się na to że używam kropel ...
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla graczy i manaiaków wlepiania oczu w tv lub monitor polecam okularki Gunnar troche kosztują ale aż miło się patrzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę polecić jeszcze używanie kropli nawilżających - mi to naprawdę bardzo pomaga :) Od kilku miesięcy używam kropli Hialeye i jestem z nich bardzo zadowolona :) Oczy już mi nie wysychają i nie męczą się przed monitorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w momencie wyposażenia sięw specjalnie okulary do tego przeznaczone, które posiadają powłokę antyrefleksyjną i antyelektromagnetyczną tzw. okulary do komputera, krople do oczu są zbędne czy także potrzebne ? Ja w pracy także spędzam wiele czasu przy komputerze, około 7h i czuje zmęczenie w oczach. Używam kropli bez konserwantów Hylo-comod, ale po ich użyciu nie czuje niestety długo trwałego efektu, praktycznie po chwili znowu są zmęczona. 

 

Przyciemnianie monitora jest szkodliwe dla oczu czy nie ma żadnego negatywnego wpływu ? Czasami tak robię czytając komiksy, jednakże wtedy i tak czuję zmęczenie oczu ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×