Skocz do zawartości
Pips

Upscaling i rozdzielczość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, tak więc wykłócam się z moim kolegą PeCeciarzem o to że gdybym miał TV HD 1280x720 czyli klasyczne 720p to gry były by wygładzone, bo mam TV HD Ready czyli 1366x768 tak więc na zdrowy rozsądek gra w 720p na moim TV jest rozciągana przez co jest mniej wygładzona? Czy się mylę? Czy ten upscaling robi cuda :? Bo taki Burnout Paradise jest wygładzony ale jednak widać małe ząbki, więc wykłócam się dobrze czy prawie głupstwa ? I zastanawia mnie gra 720p na FULL HD tv, jak to jest i co ten upscaling dokładnie robi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, szczerze powiem że nie powiem Ci nic, bo mógłbym palnąć głupstwo, ale...

Zauważyłeś/liście że poszarpane krawędzie, np w samochodach w Burnout zdarzają się (ja tak mam) gdy np palimy gumy i karoseria samochodu/opony są zakryte dymem, własnie u mnie zza dymu spod kół widać poszarpane brzegi tychże kół i czasami karoserii...

To samo mam w MGS4! Jak wchodzę w miejsce gdzie co dopiero spadła bombka i jest kupa dymu Snake jest poszarpany na nogach i po części reszty ciała, ewentualnie jak włączę stealth to mam ten sam efekt...

Czym to jest uzależnione?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hmm, szczerze powiem że nie powiem Ci nic, bo mógłbym palnąć głupstwo, ale...

Zauważyłeś/liście że poszarpane krawędzie, np w samochodach w Burnout zdarzają się (ja tak mam) gdy np palimy gumy i karoseria samochodu/opony są zakryte dymem, własnie u mnie zza dymu spod kół widać poszarpane brzegi tychże kół i czasami karoserii...

To samo mam w MGS4! Jak wchodzę w miejsce gdzie co dopiero spadła bombka i jest kupa dymu Snake jest poszarpany na nogach i po części reszty ciała, ewentualnie jak włączę stealth to mam ten sam efekt...

Czym to jest uzależnione?

Shaderem uzytym do dymu. Nie ma co sie wdawac w szczegoly techniczne.

Pips - kiedy tv rozciaga obraz to go dodatkowo wygladza zeby nie bylo krawedzi - nie zawsze dziala to w 100% ale nie powinno przez to byc jakiegos super pogorszenia grafiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mając TV 720p gra w 720p wyglądała by lepiej niż na moim HD Ready teraz?

Jeszcze jedna taka rzecz, dam na przykładzie GTA:IV gdy wyciągam komórkę i jej nie rozsunę bardziej to klawiszy dolnych nie widać ale w opcjach TV mogę ustawić obraz tv, znaczy przesunąć go w prawo o 45 czy tam 15 albo to samo mogę w dół i górę robić, i wtedy widać dolne klawisze Ale i tak jak się rozsuwa komórkę bardziej to widać wszystko, dlatego czemu TV posiada większą powierzchnie obrazu a jej nie widać w całości? Twórcy chyba na to muszą patrzeć bo gdyby to olewali to np. HUD'y w grach były by zasłonięte, przez to niektóre tapety w XMB muszę trochę oddalić by były całe bo tak to często uciekną mi poza widok i są ucięte z boków To każdy TV ma tak co nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli mając TV 720p gra w 720p wyglądała by lepiej niż na moim HD Ready teraz?

Jeszcze jedna taka rzecz, dam na przykładzie GTA:IV gdy wyciągam komórkę i jej nie rozsunę bardziej to klawiszy dolnych nie widać ale w opcjach TV mogę ustawić obraz tv, znaczy przesunąć go w prawo o 45 czy tam 15 albo to samo mogę w dół i górę robić, i wtedy widać dolne klawisze Ale i tak jak się rozsuwa komórkę bardziej to widać wszystko, dlatego czemu TV posiada większą powierzchnie obrazu a jej nie widać w całości? Twórcy chyba na to muszą patrzeć bo gdyby to olewali to np. HUD'y w grach były by zasłonięte, przez to niektóre tapety w XMB muszę trochę oddalić by były całe bo tak to często uciekną mi poza widok i są ucięte z boków To każdy TV ma tak co nie?

To sie nazywa Overscanning jest pozostaloscia z czasow poczatku analogowej TV - jezeli masz tv samsunga wybierz opcje obrazu "Just Scan" jezeli masz tv innej marki poszukaj opcji do wylaczenia Overscan'u

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam LG a tam takiej opcji nie widzę ;/ Jest szansa że to w każdym TV się poprawia?

Przełączyłem z HDMI na TV i w TV są różne opcje ekranu np. Zoom1,2, pełny itp. a w HDMI mam tylko 4:3 i 16:9 ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam LG a tam takiej opcji nie widzę ;/ Jest szansa że to w każdym TV się poprawia?

Przełączyłem z HDMI na TV i w TV są różne opcje ekranu np. Zoom1,2, pełny itp. a w HDMI mam tylko 4:3 i 16:9 ;/

Najwidoczniej klops ale nie martw sie - kazdy tv to domyslnie robi wiec tworcy gier biora to pod uwage.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Najwidoczniej klops ale nie martw sie - kazdy tv to domyslnie robi wiec tworcy gier biora to pod uwage.

No o tym wiem ;p Bo wszędzie wszystko dobrze jest, tylko trochę wkurza mnie jak w XMB mam ustawiać tapetę to za nim ją ustawię to trochę oddalić muszę bo i tak jak utnie :X No nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było kupować TV z mapowaniem 1:1. Np. Sharp X20 nawet jak podłączę komputer to na "pełny" ma overscan - tylko "piksel na piksel" mi to poprawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Trzeba było kupować TV z mapowaniem 1:1. Np. Sharp X20 nawet jak podłączę komputer to na "pełny" ma overscan - tylko "piksel na piksel" mi to poprawia.

Wyzej wymieniony LG tez przelaczy sie na 1:1 jak podlaczysz PC - problemem tu jest wylaczenie overscanningu dla zwyklego sygnalu video.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja cos zauwazylem, nie wiem czy tak ma byc czy nie - np. gta4 moze byc wyswietlane w 1080p i moj tv to obsluguje (Full HD), xmb jest w tej jakosci, lecz przy wlaczaniu gta4 tv pokazuje ze wyswietla w 720p, co jest ? tak ma byc czy mozna jakos to zmienic ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czy przypadkiem GTA4 nie obsługuje max 720p ?

Obsługuje 720p a do 1080p jest skalowana tylko, wyłącz 720p i 1080i jak ci zależy by było na 1080p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×