Skocz do zawartości
Dante

Fifa 09 - krótka ocena gry

Rekomendowane odpowiedzi

PROSZĘ NIE TRAKTOWAĆ TEGO JAKO RECENZJE. Napisałem to na szybko z racji swojej totalnej degustacji po kilku dniach grania w trybie menedżerskim, online i trybie gwiazdy.

No więc bez zdjęć, miodu i bajerów. Kuzyn dostał grę razem z konsolą, pograłem i pomyślałem "Hej, nie jest taka zła" i kupiłem ją głównie po to, żeby pograć online.

GRAFIKA:

Ogólnie ładna, miejscami uproszczenia, ale słabo widoczne, jesteśmy bombardowani całą gamą barw i to się liczy, niestety animacja baaaardzo lubi przyhaczyć, w czasie samej gry jest ok, ale na filmikach w real-time te 10-15fps to standard (albo i mniej, bo czasem gra totalnie szarpie). Płynność bardzo mi się nie podoba. Dużą wadą jest również trybuna, kibice są fatalnie wykonani, wolałem już modele 2D.

TRYBY GRY:

Tu jest bardzo dobrze i urozmaicenie, nie będę się rozpisywał, to się liczy na plus.

KOMENTARZ:

Polski jest bardzo frustrujący, każde podanie do bramkarza nawet to nieuniknione kończy się komentarze, że gramy na czas i gwiżdżą kibice, często wygrywając nawet 3:0 Szpakowski potrafi powiedzieć, że cudem osiągneliśmy remis...

GAMEPLAY:

Z początku bardzo fajnie, niestety czar bardzo szybko pryska, AI jest koszmarne, zawodniczy wpadają na siebie, przewracają się i potykają się nie wiadomo o co, żenada. Poziomy trudności fatalnie zgrane, na amatorze i początkującym przeciwnik gra jak totalna łamaga łamiąc wszelkie prawa, na zawodowcu idzie grać, dziwi mnie tylko to, że AI wolno mnie faulować, kopać gryźć, a najmniejsza próba odbioru piłki z mojej strony to gwizdek sędziego. Na klasie światowej przeciwnik to prawdziwy Superman, jego zawodnicy biegają jak sprinterzy, nie męczą się, strzelają celniej niż snajperzy i odbierają piłki niczym terminatorzy, pokonanie bramkarza graniczy z cudem. Zdecydowanie graczom średniego wykształcenia futbolowego polecam poziom zawodowiec mimo, że jest tam sporo niedociągnięć.

Ponarzekam jeszcze na samą grę, nasi zawodnicy nie potrafią grać, piłkarze nie umieją się wystawić na pozycje, wszelkie podania prostopadłe przy włączonej asyście kończą się kopnięciem w piłkarza przeciwnika lub w całkiem nie tą stronę którą chcemy. Po rajdzie przez całe boisko przy próbie strzału nasz zawodnik potyka się i przewraca, do tego system rozdaje kontuzje piłkarzom jak cukierki, coś strasznego. Fakt, że sama rozgrywka względem poprzedniczek zyskała na dynamice, ale co z tego skoro zapomniano o precyzji. Nie wspominając, że strzał z wolnego to prawdziwa loteria (gdzie się podziały te strzałki, podkręcone piłki itd. z poprzednich fifek? gdzie ta precyzja strzału z PES'a?). Co z animacją poboczną? Przy każdym rozpoczęciu gry od środka nasi zwodnicy równiutko machają nóżkami jak roboty, za każdym razem identycznie, żałosne, widać błąd w skrypcie.

ONLINE:

MAKABRA! Na internecie 1mb podłączenie się do gry z kimś kto nie jest Polakiem zazwyczaj kończy się disconnectem lub sporym lagiem w samej grze. Na internecie 6mb idzie grać, ale lagi dalej są wszechobecne (pewnie wina drugiej strony). Plus za sezon Live Adidas, ale mnie to kompletnie nie bawi.

Dźwięk:

Muzyka bardzo dobra, okrzyki na trybunach ok, nie podoba mi się tylko dźwięk kopanej piłki, jakiś taki sztuczny.

PODSUMOWANIE:

Gra totalnie niedopracowana, szarpiąca animacja, gameplay przesadzony, chcieli grę urelistycznić a wyszedł im jeden wielki frustrujący chaos, online do poprawy. Plus za tryby gry i sezon grania gwiazdą, chyba nic więcej. Nie będę porównywał Fify 09 z PES09 bo w PES nie grałem w pełną na tyle, że móc oceniać, ale stanowczo odradzam Fife.

OCENA KOŃCOWA: 7/10

PS. Najgorszy z tego wszystkiego jest chyba sędzia, właśnie w finale pucharu Hiszpanii w meczu Real vs Barca 3 razy przy kluczowych podaniach piłka uderzyła w sędziego...

Nie chcę być źle zrozumiany, gra jest fatalna technicznie, największą radość sprawia mi szkolenie młodych zawodników i odbudowywanie dawnej potęgi mojego ukochanego Realu Madryt (hah Carlos, Beckham, Figo :) Niestety brakuje już Zidane i Ronaldo, ale znalazło się kilku na ich miejsce ;])

Edytowane przez Dante

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fatalnie, koszmarnie, frustrująco, a mimo wszystko wystawiasz 7/10. Chyba nie do końca to przemyślałeś.

Skoro fifa wg. Ciebie jest taka kiepska to raczej nie bierz się za PES'a, bo ten do dopiero potrafi frustrować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GRAFIKA: nigdy nie zauważyłem żadnych spadków animacji czy tam szarpania!

KOMENTARZ: racja nieraz gada głupoty ale możesz sobie ustawić np: Portugalski jeśli drażni Cię Szpakowski

GAMEPLAY: grywam głównie online w którym nic takiego nie zauważyłem

ONLINE: kolejna bzdura! mam 1mb na 2 kompy + PS3 i jakoś grywam bez problemów!

Obiektywna ocena fana PES :down:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dostałem Fifa2009 na PS3. Oto kilka moich spostrzeżeń. Miałem wcześniej Fifę2009 na Xboxa 360 i stwierdzam że grywalność była dużo lepsza na klocku niż na PS3. Grafika ok bardzo podobna do tej z Xboxa, dźwięk norma. Grywalność za to stoi na słabiutkim poziomie. Grając mam wrażenie że na boisku panuje chaos. Sterowanie też jest średnio udane. Nie wiem jak można wydawać tak niedopracowane gry....Kolejną denerwującą rzeczą jest rozgrywka online. Mam Neostradę 1MB/s i po prostu nie da się grać!!! LAG Laga goni. Porażka!!!! A na Xboxie tak wszysto dobrze działało.Nie zrozumcie mnie źle.Nie wychwalam Xboxa tylko zastanawiam się dlaczego są takie różnice między tymi wersjami.

Podsumowując zawiodłem się na tej grze. Mam nadzieję że następna Fifa będzie dopracowana w 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wczoraj dostałem Fifa2009 na PS3. Oto kilka moich spostrzeżeń. Miałem wcześniej Fifę2009 na Xboxa 360 i stwierdzam że grywalność była dużo lepsza na klocku niż na PS3. Grafika ok bardzo podobna do tej z Xboxa, dźwięk norma. Grywalność za to stoi na słabiutkim poziomie. Grając mam wrażenie że na boisku panuje chaos. Sterowanie też jest średnio udane. Nie wiem jak można wydawać tak niedopracowane gry....Kolejną denerwującą rzeczą jest rozgrywka online. Mam Neostradę 1MB/s i po prostu nie da się grać!!! LAG Laga goni. Porażka!!!! A na Xboxie tak wszysto dobrze działało.Nie zrozumcie mnie źle.Nie wychwalam Xboxa tylko zastanawiam się dlaczego są takie różnice między tymi wersjami.

Podsumowując zawiodłem się na tej grze. Mam nadzieję że następna Fifa będzie dopracowana w 100%.

Zadna gra nigdy nie bedzie dopracowana w 100% :) gralem troche w lidze i nie bylo jakichc wiekszych zgrzytow a tez mam neo 1mb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wam powiem więcej: mam neta 512!!!, grałem kilka razy na multi i na cały mecz miałem może ze 2 lagi. Moim zdaniem fifa na konsole rządzi.

Nie wiem skad kolego wytrzasnąłeś tą loterię przy wolnych: ja potrafię jakoś podkręcic piłkę i ba: nawet mi się udało przelobowac bramkarza przy rzucie wolnym. Tu mam dowód http://www.eafootballworld.com/en_GB/video/2241395 (komentarze i oceny mile widziane :wink: ). Spadków animacji itp. też nie uświadczam. Fakt, przeciwnicy potrafią robic kiksy, których nie powstydziłby się Grzesiu Rasiak. Ustawianie się zawodników tez nie jest najlepiej dopracowane, ale tak jak już parę osób przede mną pisało: nie ma idealnej gry. Wierz mi, na PS3 FIFA wygląda dużo lepiej od PES'a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grałem trochę u kumpla i według mnie, gra jest bardzo dobra.

Online działa bez większych zarzutów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Recka dość konkretna, może trochę chaotyczna ale najważniejsze zawarłeś, nie wiem natomiast jak się to ma do rzeczywistości bo nie grałem w pełną wersje. Trochę za dużą ocenę dałeś jak na takie bluzganie, mógłbyś też ocenić poszczególne elementy osobno (grafa, dźwięk itd). Mile widziana byłaby też jakaś fotka dla dodania kolorów. Tyle o recenzji.

GRAFIKA: nigdy nie zauważyłem żadnych spadków animacji czy tam szarpania!

KOMENTARZ: racja nieraz gada głupoty ale możesz sobie ustawić np: Portugalski jeśli drażni Cię Szpakowski

GAMEPLAY: grywam głównie online w którym nic takiego nie zauważyłem

ONLINE: kolejna bzdura! mam 1mb na 2 kompy + PS3 i jakoś grywam bez problemów!

Obiektywna ocena fana PES :down:

Daras na temat samej gry rozmawiamy w innym temacie, nie psuj tematu o recenzji i nie kieruj jej w stronę walki pesa i fify.

*michciu237 na necie 512 mega to lagi nawet w saperze by były więc nie ściemniaj plx :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
*michciu237 na necie 512 mega to lagi nawet w saperze by były więc nie ściemniaj plx :)

Jakoś ja takowych nie uświadczyłem. Nie ściemniam tylko mówię jak było, a jeżeli nie grałeś online w fife przy takiej prędkości neta to nie rób szumu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
*michciu237 na necie 512 mega to lagi nawet w saperze by były więc nie ściemniaj plx :)

ja tam bym nie pogardził 512mbps...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, nawet nie zauważyłem błędu patyka.

Edytowane przez michciu237

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do gry online to nie liczy się tyle szybkość co jakość połączenia. W trakcie grania wysyłane i odbierane są bardzo małe porcje danych około 8-12 KB/s . Czyli teoretycznie wystarczy nawet łącze 256/128 Kbps. Problem polega na tym, że pakiety przesyłane są z dużymi opóźnieniami (tzw. wysoki ping). Wysokie opóźnienia wynikają natomiast z

-długiej drogi pakietów pomiędzy routerami brzegowymi naszego providera a serwerem EA

-stałą lub tymczasową utratą pakietów i koniecznością ich replikacji (protokół TCP)

-przeciążeniami serwerów EA (zdarza się bardzo często)

-słabym lub w ogóle brakiem zarządzania ruchem przez naszego providera (występuje raczej tylko w sieciach osiedlowych)

-problemów w naszej wewnętrznej (domowej) sieci wynikającej z braku priorytyzacji ruchu (QOS). Chodzi tu o sytuację, że w domu mamy router i oprócz konsoli podpięte więcej urządzeń korzystających z Internetu. W momencie, gdy np. na laptopie ktoś przegląda WWW to na konsoli podczas gry online mogą występować lagi

Oczywiście powyższe dotyczy obydwu graczy !

Dlatego też nieuzasadnione jest pisanie, że trzeba mieć łącze co najmniej 1 czy 2 Mbps bo to nie od tego zależy czy będą lagi czy nie :)

Edytowane przez PartyBOY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wygląda to na małe niedopracowanie gry. W Motorstorm gram online i nie ma żadnych lagów natomiast w Fifę2009 nie da się grać bo są mega lagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolek mam dokładnie tak samo, w Motorstorma, Guitar Hero, Buzz'a, Burnouta czy nawet po zainstralowaniu nowego patcha w Little Big Planet gram płynnie, a Fifa tnie koszmarnie, jak gram z Polakiem to lagi są dużo mniejsze ale dalej zauważalne. Gameplay naprawdę jest skopany i nikt mi nie powie, że tak nie jest, bo sam gram i widzę to co się dzieje. Fifa 09 to jeden wielki niedorób, wolałem już 08, która była wolniejsza ale bardziej według mnie dopracowana. Zastanawiam się czy nie zamienić 09 na PES'a nowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja totalnie odradzam czytania tej recenzji :P . Zero obiektywizmu od strony autora (fana PES'a). Wypowiedzi niejednokrotnie się ze sobą kłócą. Czasami nie wiem, czy twórca tego tematu mówi o FIFie, bo ja takich rzeczy nigdy w tej grze nie uświadczyłem:

- spadki klatek

- podczas filmików na real time 10- 15 klatek

- niedorobione AI

i wiele innych. Jeśli chodzi o samą grafikę, myślałem że Dante zaraz będzie nam próbował wmówić, iż PES ma lepszą. Wmawia nam już, że modele 2D są lepsze. Co to w ogóle ma znaczyć? Z niektórymi kwestiami nie mogę się nie zgodzić, bo głupie są i wymagają korekty (ale ich jest mało ;) ). Żadna gra nie jest idealna :) .

Dante - nie wmawiaj nikomu, że FIFA 09 ''to jeden wielki niedorób'', bo ta gra dostaje wszędzie lepsze oceny od PES'a. Nikomu nic na siłę nie próbuję uświadamiać, jednak to musi o czymś świadczyć. Czekam na prawdziwą, obiektywną opinię ''niezależnego'' gracza ;) .

Pozdro.

Edytowane przez God_of_War

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wmówisz mi, że ta banda pixelowatych kiboli bez twarzy jeżdżących na skryptach jest lepsza niż nieruchome, nie rzucające się w oczy stare modele 2D.

Co do płynności to fakt, na zwykłej kamerze telewizyjne jest całkiem nieźle, ale na tej kamerze się grać nie da, bo kąt jej ustawienia i wysokość są fatalnie dostosowane, jak gram na kamerze gwiazdy to przy akcjach pod bramką strzał staje się loterią również przez zgubione fps'y.

AI jest naprawdę obrzydliwe, nasi zawodnicy nie wiedzą co mają ze sobą zrobić, przeciwnik natomiast w ciągu jednej sekundy z kretyna wybiegającego z piłką na aut potrafi zamienić się w supermana strzelającego bramki z 30m dokładnie przymierzając w okienko. System fauli jak również pisałem jest bardzo niesprawiedliwy (przywalenie w nogę z półobrotu potrafi skończyć się tylko wolnym, a lekkie szarpnięcie czy dotknięcie nawet zawodnika może skończyć się żółtą, a nawet czerwoną kartką). Głupota obrońców, którzy nie wiedzą co to znaczy krycie (nawet po ustawieniu im krycia w oknie strategii) kończy się bardzo często bezmyślną bramką, bo zamiast dobiec do przeciwnika latają jak pajace wzdłuż i wszerz.

Online - grałem dzisiaj ze znajomym z forum 2 mecze (jeden wygrałem 2:1, drugi przegrałem 4:2 ale mniejsza xD). Nie wiem czy to wina kamery gwiazdy, że net nie wyrabia, ale szarpnięcie grą średnio co 5 sekund potrafi naprawdę wkurzyć człowieka, przy graniu z ludźmi z europy jest dużo gorzej (a grałem na necie sąsiada - neostrada 6mb, specjalnie się podpiąłem, żeby sprawdzić czy to wina mojego neo 1mb, ale nic to nie dało).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam internet w Aster, pakiet jakiś tam średni, w FIFA gram właściwie tylko przez sieć i nic mi się nigdy nie wieszało, nie skakało, nie zamulało. Także nie wiem - może modem 14,4 trzeba wymienić? :)

Opcji sieciowych jest całe multum - zostań gwiazdą i gra kilkoma osobami jedną drużyną rządzi - beka na całego.

A co do dyskusji co lepsze PES czy FIFA to jak dyskusja nad wyższością świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia. Jeśli chodzi o realizm to najlepiej pójść teraz na halę i pograć 90 minut, a nie marudzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się w 100% nie zgadzam z Dante !!!

Gameplay jest najlepszy jakikolwiek wyszedł w piłce kopanej.

Online - mi tam nic nie laguje, a rozegrałem już około 400 meczów online :)

Animacja też jest w porządku.

Nie wiem czemu Dante czepiasz się tej gry tak, ale według mnie i zapewne wielu innych graczy powie, że FIFA 09 jest bardzo dobrą grą... Mówisz, że ona jest niedopracowana, nierealistyczna i przesadzona (jak dla mnie trochę śmieszne)... Może nie wiesz jak sie gra w gałe na żywo to pograj i sam się przekonasz :) (oczywiście bez jakiejkolwiek urazy do Ciebie, ale muszę tej gry trochę bronić bo jest bardzo dobra) :) Pozdrawiam Dante :)

Edytowane przez Dazidek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na kompa PES, bo FIFA to gniot na tą platformę. Na konsole FIFA, bo ta wersja bije PES na głowę. Dla mnie taki jest wybór w tym roku dla fana wirtualnej piłki nożnej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
na kompa PES, bo FIFA to gniot na tą platformę. Na konsole FIFA, bo ta wersja bije PES na głowę. Dla mnie taki jest wybór w tym roku dla fana wirtualnej piłki nożnej

W 100% się zgadzam :) Właśnie zapomniałem, że na PC FIFA 09 to gniot, ale na konsolke wymiata :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie. Starcie poprzednich części rzeczywiście zmiażdżyła FIFA ale nowa wersja PES'a to moim zdaniem najlepsze wydanie (jedynie opcja LEGEND bardziej mi się w FIFIE podoba). I dla przypomnienia - żadna opinia gry o ile nie dotyczy rzeczy technicznych dających się obiektywnie zmierzyć NIE JEST OBIEKTYWNA, różnią się jedynie jego nasileniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
na kompa PES, bo FIFA to gniot na tą platformę. Na konsole FIFA, bo ta wersja bije PES na głowę. Dla mnie taki jest wybór w tym roku dla fana wirtualnej piłki nożnej

Dokladnie jak napisal poprzednik - moje odczucie podobne.

Przyczepie sie tylko do czegos co pewnie kazdy olewa

Tryb menadzerski w poprzedniej fifie (08) ktora gralem na PC tryb byl niezwykle dopracowany.

Chodzi mi glownie o to ze kazdy klub mial szkolki , nazwiska nowych graczy (oprocz portugalskich, argentynskich i meksykanskich - kto zna meksykanina Davida Littleborough??) byly wmiare realne (takie zboczenie ale jak juz ktos daje tryb menadzerski to chcialbym zeby byl w miare dopracowany), no i transfery tez w miare realne

W Fifie na ps3 ani szkolek ani wyszukiwania talentow w danym kraju a transfery hhmmm aguero do kopenhagi etc..)

Wiem ze jak chce ktos menadzera powinien siegnac po CM/FM ale jak juz w 2008 programisci EA poszli tak daleko to niezrozumiala rzecza jest dla mnie dlaczego sie cofneli w nastepnej jej czesc (w wydaniu PS3)

No i kolejna bolaczka .. nie da sie zmienic klubu po sezonie.. przywiazanie do barw staraja sie pewnie ludzie z ea wpoic :)

jest jeszcze kilka rzeczy ktore naprawde w trybie menadzerskim powinno byc naprawione a moze ja za duzo od tego trybu wymagam (dodam ze ulubionego jako fan menadzerow)

Co do grafiki i itp dla mnie jako amatora w tych sprawach ok dobrze a nawet bardzo dobrze

AI komputera -chyba jeszcze minie kilka serii zanim programisci ea dojda do perfekcji w tym polu

be a pro - nie bawi mnie

Stadiony niestety takze okrojona wersja w porownaniu z pecetowa( ale cos kosztem czegos...)

multi play - czekam na neta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy mozna konfigurowac pada wg wlasnych upodoban czy jest tylko narzucone z gory?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba można... Jeżeli dobrze pamiętam to bierzesz "konfiguracja kontrolera" i tam powinno sie ustawiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×