Skocz do zawartości
adrianek274

Liceum vs. Technikum

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie

Stoję przed wyborem szkoły średniej. W przyszłości chciałbym pracować w czymś związanym z informatyką. Może niekoniecznie od razu programistyka, bo nie wiem czy podołam temu, ale jakaś "lżejsza" odmiana informatyki.

Napiszcie swoje opinie, plusy i minusy, wady, zalety liceum i technikum. Nie jestem specjalnie wybitny z matmy, z fizyki wręcz przeciętny, ale raczej skłaniałbym się ku technikum, potem jakieś studia techniczne

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, porady itp !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

Edytowane przez MAATSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak jesteś leniem to idź do technikum. Jak jesteś ambitny to idź do liceum. PROSTE.

Skoncz szkole pozniej sie wypowiadaj bo po twoim poscie to widze ze wczesnie edukacje zakonczyles

Technikum ci sie z zawodowka pomylilo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie oszukujmy sie - na ogol w liceum jest wyzszy poziom. Rzadko sie slyszy o "renomowanym technikum" ;-)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

Edytowane przez MAATSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, wszyscy ktorych znam mowia, ze liceum to niemal 3 lata wyciete z zycia, i gdyby mogli cofnac czas wybraliby technikum, bo nic po liceum nie masz. Jesli chcesz sie uczyc konkretnego zawodu wybierz technikum, rok nauki wiecej co prawda, ale przynajmniej cos ze szkoly wyniesiesz.

MAATSS Ty to chyba jeszcze do gimnazjum chodzisz, co?

Edytowane przez arqueek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liceum jest fajne ale zupełnie później w życiu niepotrzebne. Absolutnie do niczego, oprócz napisania w CV - wykształcenie średnie. Co skądinąd otwiera całe nowe pole w poszukiwaniu pracy.

Technikum jest uciążliwe, ale przynajmniej, jak nie olewałeś, to masz poczucie po skończeniu, że coś wiesz. Natomiast z ofertami pracy musisz już bardziej ukierunkowanie postępować.

A jak chcesz zostać blacharzem, idź do zawodówki. I kasa i panienki i lufę można strzelić w kantorku. Tylko ludzie patrzą na ciebie jak na łacha. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja skonczylem liceum i chyba teraz jak na to patrze to wybralbym technikum bo matura tez by byla i zawod jakis na czarna godzine, a tak z licka to ino mature mam (i studia pooki co, ale to nei zasluga mojego wybitnego liceum). wiec jesli myslisz ze jestes dobry i na silach zeby studiowac to idz do liceum krocej itd. i wcale nei ciezej, potem matura i studia. jak olewasz studia to idz do technikum, srednie bedzie plus jakis zawod, przyda sie. a co do tego co sie wstanach uczy... to smiem twierdzic z cala odpowiedzialnoscia ze zbyt wysokiego poziomu w szkolach w stanach eni ma, wiec czym chwalic sie tez nie (uniwersytety inna bajka)

Edytowane przez c00kiemonstah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Liceum jest fajne ale zupełnie później w życiu niepotrzebne. Absolutnie do niczego, oprócz napisania w CV - wykształcenie średnie. Co skądinąd otwiera całe nowe pole w poszukiwaniu pracy.

Liceum na pewno daje większe możliwości przy wyborze studiów, no i na pewno lepiej do nich przygotowuje, ale też po samym liceum mamy mniejsze szanse na rynku pracy w porównaniu do technikum.

Ja wybrałem liceum i nie żałuję, zawsze chciałem iść na studia, to była taka naturalna kolej rzeczy.

Z drugiej strony jak masz iść do słabego/bardzo słabego liceum to idź do technikum, będziesz miał zawód, studiować też będziesz mógł, tylko będziesz musiał włożyć w to więcej pracy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc do Liceum praktycznie jesteś skazany na studia lub jakąś szkołę policealną, bo nie będziesz miał żadnego zawodu.

Po technikum masz już jakiś zawód i właściwie możesz skończyć edukację.

Przyjmij do wiadomości, że nadal u3ę się w USA (tak! to ten kraj, który jest niedostępny dla lesz3y)

Uczysz się w kraju dla lesz3y z poziomem dla lesz3y.

PS. Przyjmij do wiadomości, że poziom w (tych twoich) "stanach" jest dużo niższy niż w polsce.

Edytowane przez dudek81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Idąc do Liceum praktycznie jesteś skazany na studia lub jakąś szkołę policealną, bo nie będziesz miał żadnego zawodu.

Po technikum masz już jakiś zawód i właściwie możesz skończyć edukację.

Kończąc technikum masz większe szanse na dostanie się, ukończenie studiów po których będziesz miał prace,

po liceum to zazwyczaj pozostają studia humanistyczne, a po nich to raczej ciężko coś zdziałać.

Oczywiście to co napisałem nie jest regułom ale bardzo często się tak dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za wypowiedzi.

Wybiorę chyba technikum, potem praca i studia.

Powiedzcie jeszcze czy trudno po technikum zdać egzamin zawodowy i znaleźć pracę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w miarę się przykładałeś do nauki do bez problemu zdasz!!

Aha i nie ściągaj bo co z tego że dostaniesz 4-5 z sprawdzianu skoro potem się wyłożysz na egzaminie.

Byłem ściągaczem i wiem co mówię :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

Edytowane przez MAATSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MAATSS- przestań wszystkim uświadamiać jak działa szkolnictwo w USA bo nikogo to nie obchodzi, ani to czy w USA są gimnazja czy nie bo my rozmawiamy o Polsce !

Poza tym poziom twojej wypowiedzi jest lekko mówiąc...dziwny.

Ponawiam pytanie do tych którzy są po technikach-czy ciężko było Wam znaleźć pracę po technikum ?

Jak poza tym wygląda sprawa kiedy nie zda się za pierwszym razem egzaminu zawodowego ? Można go powtarzać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

Edytowane przez MAATSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z opinii moich znajomych na ten temat wnioskuje.

Technikum- większa szansa na pracę, ale za to gorszą i mniej ambitną.

Liceum- mniejsza szansa na pracę, ale za to ma duże znaczenie przy CV i pewnie jak już znajdziesz, będziesz bardziej zadowolony niż po technikum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Aaaaa tu Cię zdziwię pewnie, ponieważ nie chodzę do publi3nej szkoły dla rezydentów US, tylko prywatno-publi3nej. Taka różnica, że w mojej szkole wszyscy studenci pochodzą z różnych krajów świata i nie mają obywatelstwa US. U3ę się wszystkiego tego co amerykanie się u3yli, ale również program poza standardowy, który stosowany jest również w Chinach. Mam 8 lekcji dziennie przez cały tydzień. A co do niższego poziomu to większość bambusów tutaj w sklepie na kasie nie potrafi wydać reszty bez kalkulatora, także tutaj nie ma co dyskutować co do poziomu wiedzy amerykanów.

PS: Mówisz o poziomie szkół amerykańskich, ale pewnie nawet nie wiesz o jakich szkołach mówisz... Nie jeden universytet amerykański zjada te większe europejskie poziomem i prestiżem...

Ja wiem jak wygladaja prestizowe prywatne szkoly w us bo moja znajoma byla w takiej na stypendium (jaka i gdzie nie pamietam ale moge sie dowiedziec jakbys chcial).

Owszem, trzeba sie uczyc ale nie trzeba byc geniuszem zeby miec B.

W Polsce w wymagajacych szkolach srednich czasem ciezka praca nie wystarcza.

Co do tematu:

Liceum: jak planujesz po sredniej od razu wbijac na studia

Technikum: w kazdym innym wypadku

Edytowane przez Frosty-PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MAATSS mogę Cie dotknąć? Jesteś moim guru.

Wracając do tematu. Czy łatwo zdać egzamin zawodowy? Jeżeli będziesz uczył tego co lubisz to zdasz bez problemu.

A jeżeli na przymus to wiadomo, że będziesz musiał przysiąść się pouczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak w temacie

Stoję przed wyborem szkoły średniej. W przyszłości chciałbym pracować w czymś związanym z informatyką. Może niekoniecznie od razu programistyka, bo nie wiem czy podołam temu, ale jakaś "lżejsza" odmiana informatyki.

Napiszcie swoje opinie, plusy i minusy, wady, zalety liceum i technikum. Nie jestem specjalnie wybitny z matmy, z fizyki wręcz przeciętny, ale raczej skłaniałbym się ku technikum, potem jakieś studia techniczne

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, porady itp !

Jeżeli nie jesteś dobry z matematyki to może daruj sobie informatykę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W gimnazjum od 3 lat mam z matmy 3-4, więc chyba nie jest źle.

Lepiej dobrze się zastanów. Pozdro :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że liceum. Technikum to o jeden więcej zmarnowany rok. Jak będziesz chciał nauczyć się zawodu to i tak pójdziesz do jakiegoś policealnego studium, bo ten papier który masz po technikum to sobie co najwyżej możesz na ścianie powiesić.

A jak chcesz studiować to im prędzej tym lepiej, więc tylko i wyłącznie liceum!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o profilu biologiczno-chemicznym w LO ?

Jakie perspektywy po nim są, bo te dwa przedmioty bardzo mi "leżą" w gimnazjum :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę swoje 2 grosze, najważniejsze jest nastawienie, jak nie chesz się uczyć to nawet najlepsze liceum/techników nie pomoże. Zastanów się co chcesz robić po skończeniu "średniej", jest wiele profilowanych techników po których możesz kontynuować dalszą edukację na tym samym kierunku, a to sporo ułatwia mając podstawy, po liceum to wiadomo, wkładanie w łeb matmy która praktycznie przydaje się fizykom jądrowym i innym "mózgowcom". Sam kończyłem technikum i powiem, że nie żałuję swojej decyzji, fakt miałem sporo zajęć z zakresu ekonomi i gospodarki, i teraz to procentuje, studia odpuściłem sobie po pierwszym roku, zająłem się pracą i do czegoś już doszedłem, a znajomi po studiach mają podobne źródła dochodu i zmarnowane parę lat. Niestety w tym kraju większość ludzi z dyplomem kończy na... jak to się mówi "kopaniu dołów"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×