Skocz do zawartości
Pips

Procesor Cell

Rekomendowane odpowiedzi

1. Nie cytujcie wiki, bo zawiera wiele błędów. W takich tematach należy sie odwoływać do wiarygodniejszych źródeł, trzeba jeszcze spikować po angielsku...

2. Rdzeń w CELL nie jest wyłączony, ale uszkodzony, CELL w PS3 to prezent od IBM w postaci odpadku z taśmy produkcyjnej. IBM buduje swoje platformy serwerowe w oparciu o pełnego CELLa.

3. Nie wypisujcie tutaj porównań między prockami x86, PowerPC, RISC, CISC, CELL i resztą pierdół, ile to flopów nie wyciąga, bo nie ma jak na razie miarodajnego oprogramowania, które przetestowałoby ten sam program, na tej samej konfiguracji sprzętowej. Jest to tylko czysto specyficzny zarys osiągnięć na papierze...

4. CELL powstał do konkretnych zadań, a nie jako procek uniwersalny do wszystkiego jak Intel/AMD, w jednym miejscu CELL rozdmucha Penryna, w innym udusi się przy liczeniu. CELL to potężna zabawka, ale gdzie ją spotkamy? w PS3 i gdzie? w serwerach IBM opracowywanych dla NASA/Pentagonu za miliony zielonych? Jeśli tak na prawdę go nie ma, to po co wypisywać jakieś porównania, jak na co dzień używacie innych zabawek i na nich skupiacie raczej większość uwagi.

5. Niech będzie, CELL króluje w pewnych założeniach i długo na tym polu się nie podda, ale to właśnie Penryn, czy nowy Nahalem, będzie królował w życiu codziennym.

6. Jeśli pojawi się seryjna produkcja CELL w PC, wtedy można reaktywować temat, ale:

- Intelowi i AMD wystarczą spory między sobą i nie pozwolą na nowego gracza

- IBM to firma, którą nigdy nie interesował i raczej nie będzie, powszechny rynek komputerowy, wolą sprzedawać technologie i trzymać się od masowej produkcji z dala. Nie chodzi tutaj o kasę, bo IBM za zbudowanie jednego serwera ma więcej kasy, niż cały Intel/AMD razem wzięta w skali roku

- Rynek oprogramowania na to nie pójdzie, bo nie byłoby w stanie przestawić się lub otworzyć na nowe technologie, tak jak jest, tak im pasuje.

Chyba wsio, jak coś mi przyjdzie na myśl, to dopiszę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czemu dwóch gf8800gtx? jedna by stykła. dx 10 tak wygląda ; o

link do allegro! Będzie warn! A co do tego screena - taką grafikę pewnie wygeneruje ta karta, ale nic nie wspomnieli jaka będzie płynność jej wyświetlania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czemu dwóch gf8800gtx? jedna by stykła. dx 10 tak wygląda ; o

Nie "stykła" by bo te fotki to fejki... Miały wnieść zamieszanie jak wychodziły pierwsze GF'y z serii 8. link

Crysis (nie linczować) nie wygląda tak jak widoki przedstawione na tych zdjęciach, a TO moim zdaniem nie jest płynność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość gier na konsole ma 30fps... to wystarcza jeżeli chodzi o płynność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20-30fps daje złudzenie płynnego ruchu w filmach. W grach, gdzie każda klatka jest zupełnie oddzielna, potrzebne jest 30-60klatek/sec .

Podane na tym diagramie dane są średnimi, więc można założyć, że ilość klatek przy tej rozdzielczości, dla 8800gtx wahała się między 20-40, a to już nie jest płynność.

Co do samego cella - Potężny procesor i jeszcze nas zaskoczy jak tylko programiści nauczą się z nim obchodzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20-30fps daje złudzenie płynnego ruchu w filmach. W grach, gdzie każda klatka jest zupełnie oddzielna, potrzebne jest 30-60klatek/sec .

Podane na tym diagramie dane są średnimi, więc można założyć, że ilość klatek przy tej rozdzielczości, dla 8800gtx wahała się między 20-40, a to już nie jest płynność.

Co do samego cella - Potężny procesor i jeszcze nas zaskoczy jak tylko programiści nauczą się z nim obchodzić.

Dobrze prawisz! A od siebie dodam że grafika nie jest najważniejsza!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20-30fps daje złudzenie płynnego ruchu w filmach. W grach, gdzie każda klatka jest zupełnie oddzielna, potrzebne jest 30-60klatek/sec .

Podane na tym diagramie dane są średnimi, więc można założyć, że ilość klatek przy tej rozdzielczości, dla 8800gtx wahała się między 20-40, a to już nie jest płynność.

Co do samego cella - Potężny procesor i jeszcze nas zaskoczy jak tylko programiści nauczą się z nim obchodzić.

40 klatek na sekundę to jest jak najbardziej komfortowa płynność! Tak się składa, że przeciętne oko ludzkie powyżej 40 klatek nie wychwytuje różnicy, czy pokażemy obraz w 40-50 czy 60. Przebadane, przetestowane, udowodnione, fakt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, oko ludzkie nie widzi ZADNEJ roznicy miedzy 40 FPSami a 60 czy 80. Chociaz na pewno sa wyjatki i znajda sie na swiecie osoby, ktore te roznice wychwyca. Ale 30 FPS juz widac, minimalne zaciacia, ale sa. Przy 20 nie bylbym w stanie grac komfortowo, zwlaszcza na duzych telewizorach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
oko ludzkie powyżej 40 klatek nie wychwytuje różnicy, czy pokażemy obraz w 40-50 czy 60. Przebadane, przetestowane, udowodnione, fakt.

Ohohoho... nigdy w życiu, nie dla mnie... ET, Q4, CS:S - w tych grach 60 to często, dla wyczulonych graczy, niewystarczająca ilość klatek.

Temat-rzeka i nie warto go ciągnąć bo nie miejsce Za to z chęcią bym poczytał o tych "badaniach, testach, dowodach, faktach" bo jestem ciekaw co o tym sądzą jajogłowi. Ślij PM z linkami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ohohoho... nigdy w życiu, nie dla mnie... ET, Q4, CS:S - w tych grach 60 to często, dla wyczulonych graczy, niewystarczająca ilość klatek.

Temat-rzeka i nie warto go ciągnąć bo nie miejsce Za to z chęcią bym poczytał o tych "badaniach, testach, dowodach, faktach" bo jestem ciekaw co o tym sądzą jajogłowi. Ślij PM z linkami

Hm... na pewno poszukam, swojego czasu sporo o tym czytałem. 40 klatek to jest średnia norma dla ludzkiego oka, jeden nie będzie widział różnicy przy 30, inny zobaczy nawet w 50, średnia, ot co. Dwie sprawy...

1. To co widzimy na ekranie, może Was zdziwi, ale często przy wysokim odświeżaniu, lub klatkach przy animacjach, nie jest zupełnie w 100% tym, czym jest na prawdę. Oko ludzkie widzi, umówmy się 80% obrazu (zakładając wysokie Hz/klatki) a reszta to czyste oszustwo Naszego mózgu, który podświadomie odbiera i "widzi" więcej od oko. Lekko skomplikowane, ale od czego jest google

2. Przykład stary jak świat, żarówka, otóż zwykła żarówka, będąca źródłem światła, nie świecie, oj nie nie, żarówka pulsuje z częstotliwością około 60 błysków na sekundę. Oko owada, jako najbardziej rozbudowane, jest w stanie wychwycić każdy błysk (przyjmuje się do około 256 błysków na sekundę) Oko ludzkie niestety zawodzi i przedstawia Nam, światło żarówki w postaci ciągłej. Widzimy ciągłe światło, a nie serię błysków, oko nie jest w stanie tego zarejestrować. Chyba tyle na razie ;x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 klatek na sekundę to jest jak najbardziej komfortowa płynność! Tak się składa, że przeciętne oko ludzkie powyżej 40 klatek nie wychwytuje różnicy, czy pokażemy obraz w 40-50 czy 60. Przebadane, przetestowane, udowodnione, fakt.

Zrodla? Bo od czasow wynalezienia kinematografu i krotko potem od zawsze wiadomo e granica plynnosci dla oka sa 24 klatki na sekunde.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja czytałem, że w miarę płynna animacja to około 30 klatek Jak zainstalowałem Lost Planet na kompa gra chodziła mi z 1 fps w porywach do 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest 20-25 klatek to ja już nie odczuwam (przynajmniej na PC, bo na konsoli to nie wiem ile jest FPS) dyskomfortu. Na PS3 jedyne zwolnienia które mi przeszkadzały to te z Motorstorma, tam spadały klatki poniżej granicy przyzwoitości w niektórych sytuacjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na PS3 jedyne zwolnienia które mi przeszkadzały to te z Motorstorma, tam spadały klatki poniżej granicy przyzwoitości w niektórych sytuacjach.
W jakich sytuacjach? Ja nigdy nie mialem zadnego spadku FPSow w MotorStormie. Zreszta w AC tak samo, nie wiem na co wszyscy tak narzekaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W jakich sytuacjach? Ja nigdy nie mialem zadnego spadku FPSow w MotorStormie. Zreszta w AC tak samo, nie wiem na co wszyscy tak narzekaja.

w AC były minimalne (jak nadjeżdżasz na koniu i pojawia się panorama miasta, dalej jest płynnie, ale nie tak jak poprzednio), mnie osobiście nie przeszkadzają. Ale w Motorstormie np. na Sidewinder Glutch jest pierwszy zakręt w prawo i na pierwszym wirażu często robi się tam kocioł jak tiry wyrzucają mniejsze samochody na skały, same wpadają na zewnętrzną część zakrętu i tam się zderzają, albo wyskakują w powietrze. Jak kilka pojazdów wybuchnie, jeszcze jest wzniecony kurz to się robi pokaz slajdów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niby cżłowiek więcej niż 30 klatek/s nie widzi ale grając na PSP w GTA:VCS zmieniłem taktowanie procesora na mniejszy i gra miała 30 fps potem włączyłem na maxa procka i gra łaziła w 60 fpsach co było odrazu widać na pierwszy rzut oka że na 30 fpsach zbyt płynnie nie było a na 60 już tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W jakich sytuacjach? Ja nigdy nie mialem zadnego spadku FPSow w MotorStormie. Zreszta w AC tak samo, nie wiem na co wszyscy tak narzekaja.

Ta a wejsc na najwyższe orle gniazdo w damaszku. Napewno tam nie masz spadku fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ta a wejsc na najwyższe orle gniazdo w damaszku. Napewno tam nie masz spadku fps.

Nie mialem NIGDZIE spadku FPSow w AC. Nigdy mi nie spadlo ponizej 30 FPSow, tak zebym mogl to zauwazyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
raczej nie

1) dostep do pamieci i przewidywalnosc czasu potrzebnego na wyliczenia mozna podac z dokladnoscia do jednego cyklu zegarowego

2) jednostki SPU wcale nie zostaly zaprojektowane do wyjatkowo skomplikwanych obliczen (roznica miedzy czasem operacji na liczbach calkowitych 16 bitowych i zmiennoprzecinkowych powala!!) tylko do maxymalnie szybkiego przetwarzania danych, stad zostaly obdarte z wiekszosci podstawowych instrukcji i rozszerzen obecnych w chociazby pospolitych procesorach

zrodlo: <a href="http://www.ibm.com/developerworks/library/pa-linuxps3-1" target="_blank">http://www.ibm.com/developerworks/library/pa-linuxps3-1</a>

1. Dostęp do pamięci to kwestia oczywista, dzięki kanałom DMA nawet twardy dysk może zażądać natychmiastowego (i bezpośredniego) dostępu do pamięci, wiec czemu procesor z symetryczną magistralą miałby mieć z tym problemy? Natomiast totalnie nie wiem jak założyć kiedy dostaniemy wyniki danej operacji. Załóżmy ze mamy prosty program do obliczania równań. 2 rdzenie liczą funkcje, 1 liczby całkowite, 2 zmienne przecinki i jeden zlicza wyniki z pozostałych. Rdzeń odpowiedzialny z funkcje liczy właśnie silnie z 10000, skąd mam wiedzieć kiedy otrzymam wynik i będę mógł wykorzystać wynik do dalszych wyliczeń? A mówimy tutaj tylko o przykładowym prościutkim programiku do obliczania równań. Co w przypadku tak skomplikowanych aplikacji jak gry komputerowe?

2. Skomplikowane wyliczenia... Miałem na myśli takie, przy których ludzie samodzielnie sobie nie radzą i muszą korzystać z maszyn. Co do różnicy w liczbach całkowitych i zmiennym przecinku. Potrafisz podać przykład jednostki (działającej w naturalnym kodzie binarnym, a nie w BCD jak np kalkulator), która liczyłaby chociaż w 1/4 tak szybko zmienny przecinek jak liczby całkowite? Niestety zabawy z cechą i mantysą trochę trwają.

Zrodla? Bo od czasow wynalezienia kinematografu i krotko potem od zawsze wiadomo e granica płynności dla oka sa 24 klatki na sekunde.

Potwierdzam, na informatyce uczyli mnie tego samego. PAL to 25 klatek na sekundę, a jakoś nikt oglądając telewizje na złą animacje nie narzeka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No... i w końcu znalazłem jakąś "kopalnię wiedzy" KLIK.

Wszystko bardzo fajnie i łopatologicznie wytłumaczone. Wybaczcie - nie ma mowy o przekładaniu całego tekstu... tylko zdanie:

So the conclusion is: To make movies/Virtual Reality perfect, you'd have to know what you want. To have a perfect illusion of everything that can flash, blink and move you shouldn't go below 500 fps.

Wniosek: By uczynić filmy/wirtualną rzeczywistość idealną, musisz określić czego oczekujesz. By uzyskać idealne złudzenie wszystkiego co może błysnąć, mignąć czy poruszyć się nie powinno się schodzić poniżej 500fps.

To tak dla kontrastu z tymi 24fps'ami

Proponowałbym skończyć ten (choć ciekawy) offtopic bo już prawie strona się go uzbierała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurcze... Jestem naprawdę bardzo mocno zaskoczony. Mam papiery na grafika i nie wiedziałem o tym. Szkoda, że nie wiedziałem tego przed wykładem na którym profesor mówił, że do idealnej płynności obrazu trzeba 24 klatek. Mógłbym zabłysnąć. Polska edukacja ssie. Nic więcej w tej kwestii dodać się chyba nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak jest, oko ludzkie nie widzi ZADNEJ roznicy miedzy 40 FPSami a 60 czy 80. Chociaz na pewno sa wyjatki i znajda sie na swiecie osoby, ktore te roznice wychwyca.
Ohohoho... nigdy w życiu, nie dla mnie... ET, Q4, CS:S - w tych grach 60 to często, dla wyczulonych graczy, niewystarczająca ilość klatek.

Ja, stary CSowiec naprawde widze roznice miedzy 40 a 60 FPSow (i nie tylko ze wzgledu na celownik [wtajemniczeni wiedza o co biega])

Nie wciskam wam kitu naprawde ale przyznam ze 40FPSow jest juz komfortowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
O kurcze... Jestem naprawdę bardzo mocno zaskoczony. Mam papiery na grafika i nie wiedziałem o tym. Szkoda, że nie wiedziałem tego przed wykładem na którym profesor mówił, że do idealnej płynności obrazu trzeba 24 klatek. Mógłbym zabłysnąć. Polska edukacja ssie.

Na Twoim miejscu zaufalbym jednak zrodlom naukowym - strona internetowa zrobiona przez cholera-wie-kogo z jednoznacznie stronnicza nazwa domeny to - przynajmniej dla mnie - zaden autorytet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sądzicie, że 24klatki wystarczą do płynnego obrazu to się mylicie. Ci co dostali nowego 007 na BD niech odpalą jakąś szybszą scenę i usiądą 1metr od TV. Gwarantuję, że zaskoczy Was ta płynność. Na FullHD to już w ogóle porażka w dynamiczniejszej scenie. A to co widzicie w TV np. na TVN to nie 25klatek tylko 50 półobrazów na sekundę stąd całkiem płynna animacja. Gdyby ludzkie oko rejestrowało nie więcej jak 25kl/s to nie wyobrażam sobie jazdy samochodem przy np. 150km/h nie mówiąc już o ponad 200km/h. :] 24kl/s to złudna płynność. A z tymi 500fps to się zgodzę. Przy takiej ilości ruch w końcu będzie naturalny. Jeszcze jedne przykład. Błysk pioruna. Jakoś widzę go od początku i jestem w stanie prawie natychmiast skierować na niego oczy. Mój telefon przy 30kl/s ma problem z jego uchwyceniem więc przestańcie mówić, że wystarczy Wam 24fps bo jak tak to proponuję oddać prawa jazdy (jeśli macie) bo stwarzacie zagrożenie na drodze.

W ogóle to dalsza dyskusja nie ma sensu bo mało kto wie o czym pisze (Cell) więc po co się licytować co lepsze jak i tak mało kto rozumie fachowe pojęcia i zasady działania? Działa? Działa! Jak działa każdy widzi. Jak objawi się rewolucja to można powiedzieć, że Cell jest niezły ale porównania do innych CPU są...

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem co ty do kompów masz ;p Kolejne GTA gdy wyjdzie odrazu na kompa, albo gdy już kolejnych GTA nie będzie (jeszcze co najmniej z 2 części wyjdą) to ja nawet PS4 nie kupuje, tylko biorę dobrego kompa.

Wady kompa są takie że gry na niego mają coraz większe wymagania sprzętowe i żeby mieć kompa na czasie który obsługuje coraz bardziej wymagające gry trzeba w niego stale inwestować co się z lekka mija z celem.Komp to świetny wynalazek ale granie na kompie to historia,mieszkam w UK tutaj nikt nie korzysta z kompa do obsługi gier,rynek konsolowy jest bardzo mocno rozwinięty,są sklepy takie jak GAME czy GAME STATION które zajmują się wyłacznie konsolami,a klientów im nie brakuje.Co do procków o których pisał któryś z przedmówców to zanim developerzy nauczą się wykorzystywać możliwości cella upłynie jeszcze dużo wody a co tu mówić o 8 rdzeniowych prockach w kompie.A na jakim systemie operacyjnym one będą pracować bo chyba nie na fatalnej viście zresztą microsoft daje ciała na okrągło.Co do samej visty to czytałem że sam MS stwierdził że jest to system za ciężki i już trwają prace nad nowym,więc nie wiem czy aby na pewno podzieli ona los XP-ka.Cell to naprawdę kamień milowy w budowie procesorów.Ktoś napisał że 8 rdzeniwy procesor Intela będzie przełomem na miarę pierwszego pentium,tymczasem to cell jest przełomowym procesorem w porównaniu z dotychczas istniejącymi prockami a 8 rdzeniowy intel w porównaniu z Cellem przełomem już nie będzie.POZDRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×