Skocz do zawartości
kukmuken

Matura ustna z Polskiego, a gry

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, całkiem niedawno wybrałem temat maturalny do prezentacji ustnej z jęz.polskiego pt."Związek literatury z innymi dziedzinami sztuki. Omów temat na wybranych przykładach". Pytałem się moją nauczycielkę, czy mogę podpiąć pod temat gry komputerowe, a ta powiedziała, że jak najbardziej. Otóż postanowiłem ,że chciałbym w prezentacje m.in podpiąć grę Heavy Rain, i tu się pojawia pytanie do was , czy znacie jakieś książki nawiązujące właśnie do gry Heavy Rain? Może jakieś dodatkowe rady ?:) 

Z góry dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wziął jakieś gry, które maja swóje odpowiedniki w książkach. (mam na myśli pierw książka potem gra ;p ) np. wiedźmin, metro 2033.

Pamiętam, że w Hyper był wywiad z Dimitryjem Głuchowskim. Tam powiedział fajne słowa o m2033, że spokojnie mógł byś to zacytować ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inicjatywa  :thumbsup:

przyznanie się do wieku  :down:

 

źle się zabierasz moim zdaniem za to...

Może i miałem jeszcze starą maturę ale jak się nie mylę (popraw mnie jak coś) masz poprostu napisać pracę na jakiś dany temat... 

 

 

Zła growa adaptacja to jedno... 

Polecam dantes inferno, darksiders (jako nawiązania do Dantego i bibli), Kratosa do mitologi greckiej (mity od a do z) może eternal sonatę jako historia Frycka...  

Przede wszystkim wiedźmin (nie wiem czy macie to jako lekturę itp)! oraz władca pierścieni (ja hobbita chyba właśnie w 8 podstawówce miałem)....

 

 

Heavy rain co najwyżej do filmu lub kryminałów które nijak się mają do matury :biggrin: (7, helter skelter itp)

Kryminalnie/thrillerowo już prędzej Alan wake który daje nam co chwilę Kingowe smaczki....

Edytowane przez zdun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

przyznanie się do wieku  :down:

 

 

Oj tam, oj tam ;) a co do dantego, to kurczę żałuję, że o tym nie pomyślałem xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawostki jakimi możesz zabłysnąć to ta druga strona i wonderbook przykładowo... Czyli jak inne media/sztuka udaje ksiązki...

 

pctowa gra mount and blade ogniem i mieczem przychodzi mi również na myśl do powieści Sienkiewicza

Edytowane przez zdun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inicjatywa  :thumbsup:

przyznanie się do wieku  :down:

 

źle się zabierasz moim zdaniem za to...

Może i miałem jeszcze starą maturę ale jak się nie mylę (popraw mnie jak coś) masz poprostu napisać pracę na jakiś dany temat... 

 

 

Zła growa adaptacja to jedno... 

Polecam dantes inferno, darksiders (jako nawiązania do Dantego i bibli), Kratosa do mitologi greckiej (mity od a do z) może eternal sonatę jako historia Frycka...  

Przede wszystkim wiedźmin (nie wiem czy macie to jako lekturę itp)! oraz władca pierścieni (ja hobbita chyba właśnie w 8 podstawówce miałem)....

 

 

Heavy rain co najwyżej do filmu lub kryminałów które nijak się mają do matury :biggrin:

Kryminalnie/thrillerowo już prędzej Alan wake który daje nam co chwilę Kingowe smaczki....

Jak to ma sie nijak? Do matury nie trzeba wyłącznie zamykać się jedynie na lektury szkolne;> Chciałbym bardzo komisji naświetlić fakt ,że gry mogą być wartościowe, i przez ta prezentacje rozwiać stereotypy. Niewątpliwie gra o bardzo wartościowej fabule jest właśnie Heavy Rain. Potrzebuje jakichś książek , które mają podobne motywy jak Heavy rain.

Edytowane przez kukmuken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wartości w niej... Oj tu się będę spierał... Pokaż mi chociaż jedną wartość poza kochaniem swego dziecka (są 10000 gier ambitniejszych historiowo), przeciez to opowieść kryminalno thrillerowa nie mająca z wyzszą wartością nic wspólnego... Moim zdaniem bardzo zły przykład growy nijak się mający do literatury thriller nie jest działem odpowiednim do matury chyba że cos się zmieniło i np. harleqiny też zaczęły być wartościową literaturą   :biggrin:

Edytowane przez zdun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się radziłem pani, która będzie członkiem komisji to wspomniała , o tym, iż jak najbardziej mogę wkroczyć w kryminologię. Co do waszych propozycji : God of war, Dantes inferno takie gry odrazu by wzbudziły odwrotny skutek do zamierzanego :)

Edytowane przez kukmuken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może Ojciec Chrzestny? Kawał świetnej literatury, nie tylko o gangsterce (tak jak Moby Dick nie jest jedynie instruktarzem połowu wielorybów ;))

Ale uprzedzam, że z gierą nie obcowałem. Zresztą w podobnym klimacie, zarówno epoki, prawdziwych wydarzeń historycznych, jak i wątków kryminalnych, możesz się zainteresować bardzo dobrym L.A. Noire.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie napisać jedną sprawę... na heavy rain wyłożysz się bardzo szybko gdyz jak pisałem wcześniej (nie odpowiedziałeś mi na pytanie o wartosciach) nijak sie ma do tematu maturalnego.. Jeżeli chcesz bardzo luźno podejść masz:

 

okami - gra = sztuka oparta na całej japońskiej mitologii shinto biorąca całymi garściami z tej dziedziny, począwszy od bóstw przez legendy, wygląd i design koncząc (tytuł wygląda jak ręcznie malowany).

 

eternal sonata czyli przedśmiertna wizja/ sen naszego wielce szanowanego kompozytora, co chapter masz bardzo długie historyczne wzmianki o tym jegomościu a same postacie to imiona jego kompozycji.

 

Jak juz się uparłeś na jakieś kryminały (mało wartościowy gatunek śmeim twierdzić) to alan wake który często i gesto cytuje Kinga oraz inne kryminalno horrorowe powieści...

 

Dantes inferno - dlaczego inny efekt tytuł bardzo dobrze i dosadnie pokazuje piekło, 7 kręgów itp... Co w tym złego że przy okazji brutalnie (od kiedy piekło jest sielanką??) a polonistka bedzie miała kisiel w gaciach że znasz jedną z najlepszych powieści ever...

 

co z tym wonderbookiem się pytam - przecież masz jak na tacy gotowe i ciekawe wypracowanie jak inna dziedzina sztuki bardzo trafnie udaje książkę...

 

Papo & yo - gra o chłopcu wchodzącym w wyimaginowany świat aby uciec od problemów narkotykowo/alkoholowych ojca który go bije (literatura obyczajowa się kłania)

 

American M'c Alice - mroczne wydanie książki "dla dzieci" uwielbiana przez moją osobę zresztą która obrazuje że sama Alicja nie jest literaturą dziecięcą...

 

Journey - jako sztuka- dążenie do doskonałości ukazująca życie człowieka oraz jego zwzloty i upadki miedzy wierszami oraz gra - sztuka przez wielkie SZ... zresztą to samo odnośnie ico 

 

 

discworld noire - świat dysku, Pratchet itp....

 

zaraz sobie przypomnę jak leci to cie zaleje - gdybym ja żył w czasach kiedy mógłbym sam napisać pracę maturalną ustną god damnit... tyle materiału na zacną pracę a ty cały czas o heavy rain... Jest to jedna z moich ulubionych gier fakt ale nie ma za dużo wspólnego z wartościami a tym bardziej z literaturą...

Edytowane przez zdun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wartości w niej... Oj tu się będę spierał... Pokaż mi chociaż jedną wartość poza kochaniem swego dziecka (są 10000 gier ambitniejszych historiowo), przeciez to opowieść kryminalno thrillerowa nie mająca z wyzszą wartością nic wspólnego... Moim zdaniem bardzo zły przykład growy nijak się mający do literatury thriller nie jest działem odpowiednim do matury chyba że cos się zmieniło i np. harleqiny też zaczęły być wartościową literaturą   :biggrin:

zdun mlody czlowiek zobaczyl wartosc w tej grze jaka jest milosc do dziecka i wszechobecne w grze jak dalego jestes gotow sie posujac by uratowac ukochana osobe. OK ma do tego prawo, ja pisalem stara mature i temat ktory mialem byl ciezki a w kuratorium spierali sie co zaliczyc jako rozumienie badz niezrozumienie tematu. Brzmial on mniej wiecej tak: "Koniec XIX i XX wieku w literaturze i filmie". Moje podejscie bylo nastepujace z racji ze XX i jego koniec to raczej Film to przestawilem koniec XIX w ujeciu literackim (eh jak ja kochalem te nutke dekadencji w moim zyciu ;) ) i koniec XX na wybranych przykladach filmowych. Jesli wspolme ze filmy ktore wybralem to Doom Generation (na premierze zrobil na mnie wrazenie drugie podejscie po latach wzbudzilo niesmak), W pogoni za Amy i niestety nie pamietam co bylo trzecie to tez nie jeden zlapal by sie za glowe.

 

kukmuken - ja osobiscie nie znam ksiazek ani innych dziel literackich ktore mowily by o motywie przewodnim HR. Szukaj a znajdziesz :)

Edytowane przez MagEllan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcę jedynie pomóc, mam nadzieję że naprowadzę chociaż trochę ale mam wrażenie że nie dochodzi fakt że akurat ten tytuł to troszkę kicha do tego tematu... 

 

 

ps. Ja przedstawiałem sąd ostateczny w literaturze i sztuce całe szczęście przypomnaiłem sobie o tryptyku w Gdańsku oraz utworze na szybkości kazika staszewskiego/kultu "jeźdźcy" oczywiście dante, biblia i parę innych - "udało się 6" ale to był rok 2000 jak mnie pamięć nie myli / może 2001 :P  :biggrin:

Edytowane przez zdun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, pisanie matury to nie jest przyznanie się do wieku poniżej 21 lat!

 

A tak na poważnie to moja dobra rada, zostaw gry w spokoju bo będzie na Ciebie źle komisja patrzyła.

Chociaż jeżeli rozmawiałeś z polonistką i patrzy na to przychylnie to w sumie nie widzę przeszkód. 

Edytowane przez stey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym wiekiem taki "joke" bez spiny oczywiście ;) ale doszło do mnie że jeżeli obyło się bez poślizgów to jestem starszy od rozmówcy o 11 lat :D goddamnit szit!! :( :P

Edytowane przez zdun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek mam ogromną prośbę: jeśli nie macie pojęcia o czym mówicie, to nie mówcie, bo możecie tylko zaszkodzić.

 

 

Witam, całkiem niedawno wybrałem temat maturalny do prezentacji ustnej z jęz.polskiego pt."Związek literatury z innymi dziedzinami sztuki. Omów temat na wybranych przykładach". Pytałem się moją nauczycielkę, czy mogę podpiąć pod temat gry komputerowe, a ta powiedziała, że jak najbardziej. Otóż postanowiłem ,że chciałbym w prezentacje m.in podpiąć grę Heavy Rain, i tu się pojawia pytanie do was , czy znacie jakieś książki nawiązujące właśnie do gry Heavy Rain? Może jakieś dodatkowe rady ? :)

Z góry dzięki :)

 

Jeśli masz zamiar wpleść jedną grę w prezentację (a tak chyba będzie najlepiej, poza tym proponuję jeden film i coś z muzyki) to przede wszystkim nie dobieraj jej pod kątem Twojej sympatii do gry, a raczej tego, jak łatwo będzie ją wpleść w temat. Zdun podał parę fajnych propozycji, wiadomo, że najprościej będzie oprzeć się na "egranizacjach" konkretnych tytułów, ale ktoś wspomniał o "Ojcu Chrzestnym" - znakomicie można tę książkę wykorzystać zarówno przy nawiązaniu do filmów jak i gier.

 

Odpowiadając na pytanie o HR - nie sądzę, żeby jakakolwiek książka nawiązywała do tej gry - ew. może być na odwrót, ale uważam, że to akurat nie jest najlepsza gra do wykorzystania w tym temacie.

 

Pamiętaj, że liczy się temat - on nie jest sugestią, a konkretem, do którego musisz nawiązywać i przykłady oraz tezy musisz dobierać do tematu, a nie na odwrót.

 

I mała sugestia dla maturzysty: znaki interpunkcyjne stawiamy bezpośrednio po wyrazie, a po nich spację, nie inaczej.

 

Powodzenia, w razie czego w miarę skromnych możliwości służę pomocą. :)

 

PS. Kurde, starzeję się :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - napisz cały temat, a nie jego część.

Dante's Inferno - może być.

God of War - może być.

Okami - jeśli nie interesuje cię folklor japoński, to polegniesz, bo zada pytanie o najprostszą legendę lub coś i się przekręcisz.

Heavy Rain - myślisz, że dasz byle jaki kryminał? Mylisz się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próba wciśnięcia HR do tej prezentacji może nie wypalić. Najłatwiej i najwygodniej będzie wziąć coś, co do książki bezpośrednio nawiązuje. Pewnie, że znajdziesz książkę, która fabularnie jest podobna do HR, ale w ten sposób to do niemal każdej gry coś da się podpasować - twórcy gier przeważnie nie wymyślają od nowa koła, tylko bazują już na pomysłach, które pojawiły się m.in. w literaturze.

 

Chyba dobrze widziane byłoby wzięcie gry, która bazuje na czymś z kanonu lektur - czyli, jak ktoś wcześniej pisał, Dante's Inferno, GoW.

 

Pomysł zduna z Wonderbookiem jest zajebistą opcją, można coś fajnego pokminić w tym temacie.

 

Godfather jest fajnym pomysłem, chociaż czytałem, że sama gra z powieścią nie ma wiele wspólnego - ale tutaj możesz uderzyć w kino i gry kreujące podobny świat (L.A. Noire, Godfather, Mafia - tylko stawiałbym, że te gry bardziej bazują na dokonaniach kina noire i gangsterskiego, niż na literaturze).

 

Można też spróbować coś w kierunku porównania The Borgias Maria Puzo z serialem i motywami pojawiającymi się w serii AC (2 i Brotherhood). Kolejne trio literatury, filmu i gry to Gra o tron, chociaż gra podobno mocno kiepska.

 

Pojawiają się też ostatnimi czasy książki oparte/wywodzące się z gier (nie wiem, czy nie wyszło czasem coś związanego właśnie z AC) - tym też można się zainteresować i pokazać, że nie tylko gry bazują na literaturze, ale działa to także w drugą stronę.

 

Rzecz już z grami niezwiązana, ale moim zdaniem idealnie pasująca do tematu to świetny film braci Coen O Brother, Where Art Thou? - czyli motywy z Odysei Homera przeniesione do US&A XIX/XX wieku - majstersztyk i fenomenalny pomysł na film, a wszystko zrobione bardzo subtelnie. I tu znów, dobrze widziane nawiązania do kanonu. Będzie to coś innego niż książka oparta na filmie.

 

A tak w ogóle to zajebisty temat wybrałeś, aż chce się badać i pisać!

 

Edit: No i jeszcze sam uderzyłbym w A Clockwork Orange (Mechaniczna/Nakręcana pomarańcza) - tutaj gry nie ma, ale genialny film i jeszcze bardziej genialna książka. W tym wypadku można jeszcze spojrzeć na warstwę językową - Burgess stworzył narzecze angielskiego, a w filmie do dość dobrze powielono.

Edytowane przez Sushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Książka nie musi być dokładnie taka sama jak HR, może być książka poruszająca dokładnie tą samą wartość "Ile człowiek jest w stanie poświęcić z miłości do własnego dziecka". Założe się ,że jakaś książka napewno by się znalazła do tego motywu ;) Jeśli chodzi o, to że wybieram gre polonistka wogóle nie psioczyła na to, a wręcz była zaciekawiona tematem. Wytłumaczyłem jej też ,że to nie jest taka zwyczajna gra, a coś z pogranicza filmu i gry z bardzo łapiącą za serce fabułą.  God of war i dante's inferno jak już mówiłem napewno odpadają z tych gier aż kipi przemocą, a nie chce żeby komisja sobie później zachowała stereotyp na temat gier ,że są powodem wzrostu zabójstw przez młodych ludzi.     Najbardziej nie ukrywam napaliłem sie na HR;p    Jeszcze mi coś chodziła Podróż po głowie i porównanie do "Stepów Akremańskich" .

Edytowane przez kukmuken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Książka nie musi być dokładnie taka sama jak HR, może być książka poruszająca dokładnie tą samą wartość "Ile człowiek jest w stanie poświęcić z miłości do własnego dziecka". Założe się ,że jakaś książka napewno by się znalazła do tego motywu ;)

A to mądre zdanie (pierwsze) pochodzi z twojego widzimisię czy to słowa nauczycielki? Po twoim - tak obstawiłem - zdaniem do Heavy Rain możesz dać Żonę z Nie-boskiej, a to już z ździebka idiotyzmem zalatuje.

 

P.S. Ty w ogóle wiesz, co to znaczy "związek"?

Edytowane przez LONG3r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może źle rozumiem temat , jestem ścisłowcem i chce przejść poprostu jak najprostszym sposobem przez mature z polskiego. Wg mnie związek tzn. poruszające tą samą tematykę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatem weź Jądro ciemności i Dzień apokalipsy, Fausta i jeden obraz (albo inne teksty, które miałeś, nawet krótki Król Lir fajnie by pasował do obrazu), Boska komedia i Dante's Inferno, plus na koniec Wiedźmin itp. A nie wymyślisz coś, za co wyproszą cię na samym początku, kiedy dojdzie do pytania, co wspólnego ma ta gra z danym dziełem. Bo dla mnie tu bardziej chodzi (z korespondencji sztuki to w końcu jest, zgadza się?) przyczyna (pan XY napisał daną książkę) i skutek (pana DK zainspirowała książka pana XY, więc stworzył coś na wzór tego).

 

P.S. Przecież będziesz odpowiadać na tezę zawartą we wstępie, a nie streszczał fabułę jednego i drugiego.

Edytowane przez LONG3r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak. Nie wiem jak w waszych szkołach ale u mnie komisja byla z tych ograniczonych i taki temat moze byc albo zbawieniem albo przeklenstwem. Moze trafisz na spoko babke, ktora chetnie uslyszy cos nowego i kwestie gier na maturze potraktuje jako ciekawostke, za sprobowanie czegos nowego bedziesz mial plusa. Mozna tez trafic na taka (niestety czestszy przypadek), ktora uwaza ze pozjadala wszystkie rozumy, i w chwili kiedy zobaczy ze w danym temacie wiesz wiecej od niej, postara sie Ciebie udupic w reszcie. Jedno jest istotne. W przypadku maturki zawsze trzeba podchodzic z pozycjii tego slabszego, potulnego ^^. Na wszelki wypadek. Bo czasem kiedy sprobuje sie na odwrot to komisja brutalnie uswiadomi ze tak nie jest :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×