Skocz do zawartości
Patricko

XCOM: Enemy Unknown

Rekomendowane odpowiedzi

Na PC wyszło darmowe DLC czy na PS3 jest również za darmo do pobrania ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio po raz kolejny ukończyłem grę i noszę się z myślą o impossible ironman, więc z okazji tego że gra trafia do PS+ postanowiłem skrobnąć krótki poradnik dla tych co dopiero rozpoczną nierówną walką o naszą planetę ;)

Po pierwsze i chyba najważniejsze: w XCOMa powinno się grać na ironmanie(tylko autosejwy) - to że nie można rozgrywać danej akcji aż do osiągnięcia pozytywnego rezultatu tylko od razu musi się udać dodaje grze rewelacyjnego klimatu i dopiero wtedy nasze zwycięstwa słodko smakują. Więc powtarzam - nie musicie od razu rzucać się na głęboką wodę z wyższymi poziomami trudności, ale zaznaczcie opcję "Ironman" (przy wyborze stopnia trudności obok opcji "toutorial")

Stopnie trudności różnią się od siebie ilością startowej energii w bazie, na easy i normalu startujemy ze zbudowaną szkołą oficerską oraz większą o 100$ ilością gotówki. Co więcej od poziomu classic wzwyż startujemy z powiększonym poziomem paniki(classsic - 1 w każdym kraju, impossible po 2)wszystkie jednostki wroga mają wyższe statystyki, więcej punktów życia oraz zdecydowanie lepiej i częściej korzystają ze swoich specjalnych zdolności(granaty, trucizna itp.)w dodatku nasi żołnierze mają wraz ze wzrostem p. trudności mniej wyjściowego HP (6 na easy vs 3 na impossible).

Po drugie szybkie wyjaśnienie co dają poszczególne lokalizacje naszej bazy(warto wiedzieć że jeśli rozpoczniemy grę toutorialem o do wyboru będziemy mieli jedynie Amerykę Pn oraz Europę):

- Europa: warsztaty i laboratoria kosztują o 50% mniej i są o 50% tańsze w utrzymaniu

- Ameryka Pn: wszystkie nasze samoloty wyniosą nas o 50% mniej w zakupie i utrzymaniu

- Ameryka Pd: wszystkie przesłuchania i autopsje są natychmiastowe

- Afryka: otrzymujemy o 30% więcej funduszy od rady

- Azja i Oceania: wszystkie ulepszenia ze szkoły oficerskiej są o 50% tańsze

jak widać najmniej przydatny bonus oferuje Europa, a najintratniejszy jest, na dłuższą metę, bonus oferowany przez Afrykę. Mega przydatny(zwłaszcza na wyższych poziomach trudności) jest też bonus z Ameryki Pd. ale z racji tego że do uzyskania go potrzebne są jedynie 2 satelity, to obieranie jej za miejsce startowe średnio się opłaca.

Po trzecie chyba warto wspomnieć o atutach brania obcych żywcem. Jest to operacja dosyć niebezpieczna, ale w przypadku powodzenia bardzo intratna gdyż pojmany obcy daje nam nienaruszony egzemplarz swojej broni(co na wyższych poziomach trudności jest ogromną ulgą finansową) oraz po przesłuchaniu znacząco przyspiesza badania w poszczególnych dziedzinach(czyli np. pojmanie żywego Sectoida da nam pistolet plazmowy oraz przyspiesz o połowę badania nad bronią laserową) - jak widać największa korzyść płynie ze złapania pierwszego przedstawiciela danego gatunku(przyspieszenie badań) ale tak naprawdę to każda sztuka broni plazmowej mocno ułatwi nam z czasem życie i zaoszczędzi niemało $$$. (Niestety z przejętej broni będziemy mogli korzystać dopiero po przeprowadzeniu nad nią badań) Sam proces ogłuszania obcych jest dosyć prosty - musimy zbliżyć się na wskazaną odległość(okrąg z "błyskawicami")mając przynajmniej jedną akcję do wykorzystania i użyć Arc Throwera(należy pamiętać że szturmowcy(klasa assault) nie mogą korzystać z przedmiotów, w tym arc throwera, po podwójnym ruchu). W praktyce szansa na ogłuszenie niezranionego obcego jest bardzo niewielka(do momentu udoskonalenia sprzętu) więc akcję trzeba odpowiednio zaplanować i zmiękczyć odrobinę cel przy użyciu np. pistoletów.

Tyle na razie. Ciąg dalszy nastąpi jak będę miał jakąś wolną chwilę.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawaj więcej bo akurat gram :)

Najbardziej jestem zagubiony jak na razie w temacie budowania bazy i tego nad czym prowadzić badania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na jakim etapie gry jesteś?

Ok, więc najpierw o bazie: po pierwsze energia. Jej startowy poziom jest uzależniony od poziomu trudności na którym gramy. Każde pomieszczenie wymaga jakiejś jej ilości a co za tym idzie wraz z rozbudową bazy rośnie nasze zapotrzebowanie. Należy tak rozplanować rozbudowę żeby nigdy nie zostać z ręką w nocniku w sytuacji pt. mam środki na budowę danej placówki, ale brakuje mi energii, więc cała operacja opóźnia się na czas wydrązenia nowej komnaty i budowę generatora - zawsze planuj drążenie i budowę generatorów z wyprzedzeniem. Zasadne może być szybkie dokopanie się do pola z parą żeby tam postawić we wczesnej fazie gry generator termiczny i na parę miesięcy mieć zupełny spokój z tym problemem(jest to jednak opłacalne tylko wtedy gdy pola z parą nie są zbyt głęboko)

Bardzo istotne jest też rozplanowanie układu pomieszczeń - generalnie zasada jest taka że pomieszczenia jednego typu należy umieszczać obok siebie. Jest to szczególnie istotne w przypadku uplinków satelitarnych bo tam nagrodą jest bardzo znaczne zwiększenie wydajności(2 uplinki obok siebie dają nam dodatkowego, piątego satelitę) w przypadku generatorów jest to już odrobinę mniej istotne, a w przypadku laboratoriów i warsztatów korzyść jest już marginalna. Niemniej jednak warto zarezerwować sobie od razu kwadrat 2x2 na uplinki(jak łatwo sobie wyobrazić taki układ da nam docelowo poczwórny bonus do ilości satelit). Resztę pomieszczeń wciskamy w dziury jak leci.

Co do kolejności budowy to powiedziałbym tak: po zbudowaniu pierwszego, niezbędnego generatora należy jak najszybciej dążyć do postawienia drugiego uplinka, szkoły oficerskiej oraz pomieszczenia do przetrzymywania obcych(konieczne odpowiednie badania). W drugiej kolejności staramy się o foundry(czyli pomieszczenie do upgradeowania sprzętu) budowany w nim robot SHIV to na wyższych poziomach trudności prawdziwy odpust boży. Kiedy tylko będziesz miał taką możliwość stawiaj też laboratorium psioniczne(po ataku na bazę obcych) - im szybciej zaczniesz badać swoich ludzi pod kątem zdolności psi tym lepiej(są BARDZO użyteczne). Resztę budowli stawiamy wedle potrzeb(generatory, warsztaty, uplinki) pamiętając o tym żeby robić to z odpowiednim wyprzedzeniem a nie na ostatnią chwilę. W zależności od ilości posiadanego elerium można pokusić się o specjalny generator, jednak jeśli miałby to być wybór sprzęt vs generator, to osobiście zadowoliłbym się zwykłą prądnicą, a zaopatrzył w lepszy sprzęt.

Co do badań to moja strategia wygląda tak że kładę nacisk na pozyskanie jak najszybciej bonusu Ameryki Pd. do przesłuchań i autopsji(konieczne do niego są zaledwie 2 satelity) który z kolei pozwala mi na zaoszczędzenie mnóstwa czasu i pozyskanie kredytów do badań za przesłuchiwanych obcych(BARDZO skracają czas opracowywania danych technologii). Jeśli chodzi o dziedziny to zaczynam od biologii obcych, niezbędnej do przesłuchań i broni laserowej celem wyrównania, choć trochę szans. Potem idę w pancerze i broń plazmową(której parę zdobycznych egzemplarzy powinno już czekać w zbrojowni). Potem radzę iść w kierunku nowych myśliwców Firestorm bo w okolicy 3-4 miesiąca zaczną cię nagabywać tak potężne statki obcych, że nawet najlepiej wyposażone interceptory będą miały z nimi problem. Jak już zabezpieczysz się odpowiednimi myśliwcami to będziesz mógł skupić się na przygotowywaniu coraz lepszego sprzętu dla swojego teamu.

Edytowane przez Danny Boy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zacząłem zabawę z XCOMem, jako, że we wszystkich grach od razu włączam najwyższy poziom trudności - i tu tak zrobiłem, zaznaczając dodatkowo opcję ironman. No i to by było na tyle, drugą godzinę męczę pierwszą misję :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tutaj tryb impossible jest jak sama nazwa wskazuje impossible. Ja już ze 3 razy dochodziłem do 2-3 miesiąca na impossible ironman i tam kaput. Najtrudniejszy jest początek(my nie mamy nic, a podstawowy Sectoid ma 6hp, mind linka i celność na poziomie 90%) i właśnie przełom 2/3 miesiąca kiedy zaczyna się spotykać potężniejszych obcych i ich cybernetycznych pomagierów - taki Combat Disc jest w stanie sam roznieść naszą drużynę w 2-3 rundy.

Najfajniej moim zdaniem gra się na ironman calssic - jest zwyczajnie trudno, ale nie tak przytłaczająco jak na impossible gdzie thin mani trafiają nas z drugiego końca mapy za pełną osłoną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak grałem to swoich żołnierzy charakteryzowałem na znajomych z reala, niezła zabawa, bo strata takiego ,,Seby'' bardziej boli niż randomowego Johna Smitha :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie, XCOM jest po polsku? Chodzi mi o wersję z Plusa, chciałbym chociaż napisy, niby ang. operuje sprawnie, ale te gadki o obcych szybko latają i czasem nie wyrabiam z tłumaczeniem, a tak btw. świetna gierka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś jak schwytać żywego kosmitę?

Czy zbierane artefakty (części kosmitów, etc.) trzeba zbierać czy można je sprzedawać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz opracować w lab Arc Thrower potem wyprodukować i dać jakiemuś wojakowi a potem być blisko kosmity i tak go schwytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XCOM z + jest ang. wersji językowej

Ze sprzedawaniem trzeba być ostrożnym, niektóre zdobyczne materiały są potrzebne do budowy broni/elementów wyposażenia.

Bez obaw możesz sprzedawać zwłoki kosmitów (oczywiście najpierw wypada zrobić sekcję zwłok na jednym egzemplarzu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś jak schwytać żywego kosmitę?

Czy zbierane artefakty (części kosmitów, etc.) trzeba zbierać czy można je sprzedawać?

 

Potrzebujesz Arc Thrower żeby złapać obcego: http://xcom.wikia.com/wiki/Arc_Thrower_(item)

Jak już załozysz to jakiemuś żołnierzowi podchodzisz do obcego który ma <4HP i używasz Arc Thrower.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym DOKŁADNIE opisał łapanie obcych parę postów wyżej, ale przecie po co czytać, książę udzielny zadaje pytanie i chce odpowiedzi, a nie jakieś czytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XCOM z + jest ang. wersji językowej

Ze sprzedawaniem trzeba być ostrożnym, niektóre zdobyczne materiały są potrzebne do budowy broni/elementów wyposażenia.

Bez obaw możesz sprzedawać zwłoki kosmitów (oczywiście najpierw wypada zrobić sekcję zwłok na jednym egzemplarzu)

łe jak to to nie ma napisów PL ?

gra lezy na dysku już pare dni i jakoś mnie nie ciągnie zwłaszcza że od RF ciężko mi się oderwać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

łe jak to to nie ma napisów PL ?

gra lezy na dysku już pare dni i jakoś mnie nie ciągnie zwłaszcza że od RF ciężko mi się oderwać .

Nie ma, bo do tej gry nie powstało spolszczenie kinowe, tylko arcybadziewny dubbing od Cenegi i chwała Sony że dali na + wersję anglojęzyczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde jestem w drugim miesiącu ale chyba zaczne od nowa bo mam 3 satelity i 2 kolejne dojdą dopiero za 10 dni a kilka krajów ma 4 paniki i na bank któryś odpadnie zanim satelity się zrobią. Da się w ogóle przejść gre nie tracąc żadnego kraju?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na classicu jest to może i trudne ale jak najbardziej wykonalne - grając pierwszy raz (na classicu właśnie, ale bez ironmana) straciłem tylko Francję. Kluczowa jest odpowiednia strategi wysyłania satelitów i wybierania misji - np. decydujesz się że w danym miesiącu satelity posyłasz nad kraje ameryki pd. tym samym NIE wysyłasz w tym miesiącu ludzi na misje do tych krajów bo i tak zredukujesz panikę satelitami. Zgranie tego z najbardziej panikującymi krajami + dobre wyniki w misjach terroru powinny spokojnie pozwolić Ci na ogarnięcie sytuacji. Utrata paru krajów to jeszcze nic strasznego, mi zdarzało się nawet ukończyć grę bez pełnego pokrycia satelitami.

Aha, warto w miarę możliwości szybko dojść do momentu kiedy możemy zaatakować bazę obcych i wtedy dać sobie na wstrzymanie i trochę nadgonić z ekwipunkiem, technologią i szkoleniem ludzi, bo w razie jakiegoś srogiego uderzenia gówna w przysłowiowy wentylator zawsze możesz odpalić atak na bazę obcych, który w razie powodzenia zmniejsza panikę na całym świecie.

Edytowane przez Danny Boy
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak gram, że wybieram te misje gdzie jest największa panika ale sytuacja tak się rozwinęła, że odpadnięcie któregoś kraju przed końcem drugiego miesiąca jest już nieuniknione. Za późno satelity zacząłem robić. Zaczne od nowa i wybiore Afryke tym razem. A w kraju w którym jest satelita panika rośnie wolniej czy satelita tylko zmniejsza panike jednorazowo po zainstalowaniu?

 

@Schranz, rzuć tą chińską bajkę dla pedofili i weż się za XCOM, mega szpil  :verymad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę Ci doradzić to powiem tak: graj dalej, od straty 1-2 krajów do końća świata jeszcze daleko, a ma to też swoje dobre strony - będziesz miał mniej krajów na których będziesz musiał się skupić i będzie większe ciśnienie. Taki urok tej gry że czasem straci się kraj, albo kilku najlepszych ludzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gre przeszedlem zaraz po premierze na PC i tak sobie mysle czy by nie wrocic do niej z okazji plusa jednak mam pytanie ...

 

Poprawili moze troche szanse trafienia kogos ? Do szewskiej pasji doprowadzaly mnie sytuacje gdzie mam ponad 85% szans na trafienie kogos a i tak pudluje, 3-4 razy POD RZAD.

 

Must play dla plusowiczow, jednak czasami nie wybacza :)

Edytowane przez Bansai

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z trafieniami jest dupa i jest to jeden z najgorszych elementów tej gry.

Przeciwnik za przeszkodą, szansa 92% a kula trafia po drodze na jakiś śmietnik czy ławkę i pudło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No lipa z tymi % na trafienie troche, też to zauważyłem. Sytuacja chyba opanowana, po terror mision w całej Azji panika spadła do 1 i została tylko Afryka na pomarańczowo, Meksyk i Rosja a za 1 day 3 satelity wychodzą z fabryki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No lipa z tymi % na trafienie troche, też to zauważyłem. Sytuacja chyba opanowana, po terror mision w całej Azji panika spadła do 1 i została tylko Afryka na pomarańczowo, Meksyk i Rosja a za 1 day 3 satelity wychodzą z fabryki.

 

Ty poczekaj a zobaczysz co to panika w pozniejszym stadium gry ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z trafieniami jest dupa i jest to jeden z najgorszych elementów tej gry.

Przeciwnik za przeszkodą, szansa 92% a kula trafia po drodze na jakiś śmietnik czy ławkę i pudło.

Ja tego zupełnie nie zauważyłem - owszem, zdarzy się czasem że nasz zawodnik spudłuje mimo np. 80% szans na trafienie, ale dlatego to jest 80% a nie 100% prawda? Zresztą ja grałem od początku na classicu więc szybko nauczyłem się nie stawiać wszystkiego na jedną kartę - jak absolutnie kluczowe jest żeby odstrzelić jakiegoś ufoka to posyłasz 2 ludzi zamiast jednego i tyle. Dodatkowo stosowanie manewrów oskrzydlających również uważam za kluczowe. No podsumowując krótko to mi zupełnie się nie rzuciło w oczy żeby w tej grze coś z trafieniami było nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×