Skocz do zawartości
Patricko

XCOM: Enemy Unknown

Rekomendowane odpowiedzi

Ktos (pewnie Danny Boy;)) tu juz pisal, ze rzuty na trafienie losowane sa juz przed walka, co ma na celu zniszczyc system save/load. Tylko nie wiem czy kazdy zolnierz ma swoja kolejke czy to jest losowana dla wszystkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak jest to bez sensu., Po co w takim razie te procenty? Ustawiasz się, flankujesz żeby była większa szansa na trafienie i wszystko na nic bo system wylosował, że masz nie trafić i *uj.

 

Ja miałem taką sytuacje, że zostało 2 chudych alienów i koniecznie chciałem złapać przynajmniej jednego. Miałem 2 supporterów z arcami w zasięgu,  zrobiłem save, zfailowali obaj i dopiero za którymś razem jeden się złapał. Więc to chyba nie do końca tak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może głupie pytanie, ale czym się łapie kosmitów?

Mój angielski jest dość mierny i ciężko mi znaleźć te informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może głupie pytanie, ale czym się łapie kosmitów?

Mój angielski jest dość mierny i ciężko mi znaleźć te informacje.

Tak ciężko sprawdzić w słowniku jak jest np. "złapać obcego w XCOM" i wklepać to w google? Bo o przetłumaczeniu sobie ze słownikiem opisów sprzętu, to chyba nie ma co nawet wspominać.

 

Jeśli tak jest to bez sensu., Po co w takim razie te procenty? Ustawiasz się, flankujesz żeby była większa szansa na trafienie i wszystko na nic bo system wylosował, że masz nie trafić i *uj

Ale to tak nie działa że losuje czy masz trafić czy nie, tylko na początku misji generowany jest ciąg liczb np. od 1 do 100. I przy pierwszej wymagającej rzutu czynności brana jest pierwsza liczba z cyklu, potem następna i następna. Jeśli następne w kolejce jest, dajmy na to 56, to biorąc pod uwagę skill danego wojaka może nie wystarczyć do trafienia wroga za pełną osłoną, ale np. wystarczy do trafienia kogoś nieosłonietego. Ale jeśli np. wybierzesz innego żołnierza to może różnica w skillu sprawi że to 56 wystarczy na trafienie osłonietego kosmity. Jedyna różnica pomiędzy takim systemem, a generowaniem losowym przy każdej okazji jest to że tu nie zadziała save/load. Masz takie samo prawdopodobieństwo że trafisz słaby lub mocny rzut.

Edytowane przez Danny Boy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ciężko sprawdzić w słowniku jak jest np. "złapać obcego w XCOM" i wklepać to w google? Bo o przetłumaczeniu sobie ze słownikiem opisów sprzętu, to chyba nie ma co nawet wspominać.

Napisałeś 28 słów odpowiedz była na dwa słowa co było ciężej zrobić? Po co ten wykład o ciężkości? Nie rozumiem po co ten najazd na mnie. Wydaje mi się, że właśnie od tego jest forum- żeby pytać.

Edit : dzieki drk2

Edytowane przez dwarfpm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zrobić trofiki Skunkworks i Edison ? nic już nie miałem przed ostatnią misją do wynalezienia/opracowania.

jak juz wszystko odkryłeś to musisz zestrzelić statek obchych "battleship" najlepszy i oczyścić miejsce upadku ufo. Po zrobieniu tego dostaniesz 2 nowe technologie do wynaleźenia.

Edytowane przez pawellol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak juz wszystko odkryłeś to musisz zestrzelić statek obchych "battleship" najlepszy i oczyścić miejsce upadku ufo. Po zrobieniu tego dostaniesz 2 nowe technologie do wynaleźenia.

dzięki, nie chciało mi się już na niego czekać i skończyłem kampanię na normalu. teraz zacząłem na najwyższym stopniu ale nie Ironman. Jest ciężko...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sposób na upolowanie battleshipa - po wykryciu UFO nie reagujemy na jego obecność, po kilku dniach zjawia się battleship z misją zniszczenia satelity.

Czy stunowany alien może się obudzić? (w starym xcomie czasami się to zdarzało)

BTW

Coś nie mam szczęścia do psionikow, z kilkunastu żołnierzy, tylko dwóch jest obdarzonych mocą. ( heavy i assault). Obu mam już wymaksowanych i gra nimi to przyjemność (mind control to podstawa, niech się ufoki sami między sobą zabijają :-) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sposób na upolowanie battleshipa - po wykryciu UFO nie reagujemy na jego obecność, po kilku dniach zjawia się battleship z misją zniszczenia satelity.

O proszę! Zawsze można nauczyć się czegoś nowego. Tyle że jest sens to robić dopiero kiedy dysponujemy dobrze uzbrojonymi Firestormami i zestawem boostów - battleship potrafi zestrzelić Firestorma z Plasma Cannonem jeśli nie włączymy my żadnego wsparcia.

Ogłuszony obcy nie może się obudzić, ale jeśli my lub wróg przyładujemy w jego okolicy granatem/rakietą to może zginąć i stracimy tym samym nasz okaz.

Bez włączonej opcji z Secon Wave, nie ma raczej sensu ładować na testy ludzi z willpower poniżej 75. Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika że wojak z siłą woli >80 prawie zawsze ma dar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musze się pochwalić. jestem przed atakiem na statek obcych czyli początek gry jakiś 3 miesiąc i mam połowe składu w plazmach a reszte w laserach + na 4 kontynetach firestorm z emp cannon oraz wszystkie kraje które zostały mają satelity :) oczywiście wszystko na imposible. Z moich obserwacji wynika że tak naprawde początek jest najtrudniejszy a później jest coraz łatwiej aż w końcu staje sie banalnie. Mój skład na imposible to 2x heavy (2 różne buildy) 2x sniper (w sumie tacy sami) + 1 assault do zwiadu i support dla zasłony i medpaków. Moja taktytyka to rozstawienie na początku 2 sniperów i wykańczanie wszystkiego co się rusza za pomocą squad sight, oczywiście przeszkody rozbijam rakietami i granatami których mam pod dostatkiem :). Często jest tak że jeden sniper w jednej rundzie zabija 2-4 wrogów :). Jutro skończe immposible dosłownie po kilku misjach gdyż będę omijać wszystko co nie wyeliminuje mi jakiegoś kraju.

Niestety ale potwierdza się to że na imposible bez autosava czy reagularnego sava nie da rady. Nawet drużyna w skeleton armour nie jest w stanie przeżyć jednego strzału jakiegoś lepszego kosmity a nawet słabszego jeżeli wpadnie wysoki kryt. Co ciekawe samo zawycie berserka wywołuje panike w naszych szeregach :) co zazwyczaj kończy się porażką całej drużyny zwłąszcza jeżeli zpanikowany żołnież zacznie strzelać w kogoś z naszych.

Moja taktyka w rozwoju technologi to jak najszybsze wynaleźenie laserów następnie skeleton armour, później firestorm no i na końcu broni plazmowej która leży już w magazynie odebrana kosmitom :). Ważne jest też jak najszybsze budowanie uplnków (końecznie blisko siebie aby mieć 3 staelity z każdego wybudowanego uplinka) no i oczywiście ogólny pomysł i plan na rozbudowe bazy.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fakt, XCOM jest trochę niezbalansowany pod tym względem(choć jak się nad tym chwile zastanowić to 90% gier z "rozwojem/rozbudową" ma ten problem że na etapie "edngame" jedziemy z przeciwnikiem jak z furą gnoju). Classic stanowi wyzwanie mniej więcej do momentu kiedy jesteśmy w stanie uzbroić większość składu w lepszą broń plazmową. Swoistym remedium jest na to właśnie "Ironman" który, mimo że nie zwiększa poziomu trudności, to sprawia że opóźnia się moment skompletowania "idealnej drużyny" bo nasz błąd prędzej czy później nastąpi, a wtedy jak stracimy tylko jednego doświadczonego wojaka to i tak należy uważać to za sukces.

Niemniej jednak przydałoby się trochę dopakowanych obcych, może z pomniejszymi zdolnościami psionicznymi, na ostatnie potyczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, dopiero zaczynam gre a z moim angielskim bywa różnia, możecie mi dać jakieś wskazówki odnośnie tej zakladki facilities ? Nie bardzo kumam co mam tam robic i co do czego służy :) Reszte narazie ogarniam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi ci o "Build Facilities"  w Workshop ?

 

Jeśli tak to na tym ekranie po prostu zamawiasz konstrukcję nowych pomieszczeń - łącz satelitarnych, szkoły oficerskiej, generatorów itd. Wraz z rozwojem gry konieczna jest rozbudowa bazy o nowe placówki szkoleniowe i konstrukcyjne oraz zwiekszenie ilości satelitów nad którymi można sprawować kontrolę. A żeby móc zasilać te wszystkie budynki konieczne jest konstruowanie coraz to nowszych źródeł zasilania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do rozbudowy bazy to najważniejsza rzecz w tej grze to Sateliteuplink które pozwalają na zakupienie 2 nowe satelity. Aby wybudować sateliteuplink potrzebujesz odpowiedniej ilośći inżynierów (każdy następny aplink wymaga o 5 więcej inżynierów). zdobyć inżynierów można na dwa sposoby - misje abducion z nagrodą 4 albo wybudować workshop który dodaje 5. Oczywiśćie każdy budynek potrzebuje power więc trzeba budować generatory. Wszystko co musisz zrobić to tak sobie wszystko zaplanować aby jak najszybciej pokryć satelitami jak najwiecej krajów czyli musisz budować uplinki z czym się wiążę pozyskiwanie inżynierów bądź z budowy workshop lub z misji nie zapominając o generatorach.

Tutaj jedna wskazówka - Zawsze ale to zawsze tak zaplanuj miejsce aby stawiać ulinki blisko siebie gdyż w ten sposób każdy wybudowany uplink będzie pozwalać na zrobienie AŻ 3 satelit !!

Opróćz inżynierów istnieją też naukowcy któych można pozyskać rónież z misji oraz z budowy laboratorium ale tak naprawdę jest do zbędne i nie trzeba budować tego nawet 1 gdyż jest to strata kasy

Szkoły oficerskie i inne specjalne budynki buduje się o ile dobrze pamiętam jednorozowo i dodają nowe zakładki. Szkoła oficerska pozwala na wykupienie różnych przydatynch ulepszeń dla żołnierzy, między innymi szybsze leczenie ran po powrocie do bazy czy rozszeżenie skłądu z 4 do 6 członków drużyny. fundation (czy coś w tym stylu) daje możliwość przeprowadzenia badań i ulepszenie np pistoletów, pojemności magazynków i innych rzeczy które są moim zdaniem zbędne.

Mamy też kilka rodzajów generatorów z których chyba najlepszy jest termogenerator który możemy wybudować na parze. Taki generator daje dużo power i nie kosztuje wiele więc jeżeli mamy możliwość postawienia go w miarę szybko to napewno się opłaci. W dalejszej częśći gry spotkasz jeszcze jeden budynek który doda specjalną zakładkę do baraków żołnierzy i będzie pozwalał na przeprowadzenie testów w celu wykrycia zdolność psi.

Budynki stawiamy w pustych komorach bzay. Białe pola to miejsca grze możemy zrobić komore i kosztuje to 10 na pierwszym pietrze 20 na drugim itd. Jeżeli nie masz miejsca na pierwszym pietrze lub chesz postawić coś niżej aby budynki się stykały to musisz wcześniej wybudować winde która wymaga również power. Oczywiście oczyszczenie miejsca i budowanie wind wymaga oprócz kasy również czasu 5 dni.

Tak na prawdę na początku bardzo ciężko jest ogarnąć cały ten system rozbudoway bazy + zarządzanie satelitami i paniką, mi udało się to dobier po 2 przejściach gry. Pierwsze co musisz zrobić to odpalić grę na easy i grać po swojemy a zasady zrozrumiesz dopiero z czasem. Powiem tylko że jak wszystko już ogarniesz to wyda ci się to banalne :P

Edytowane przez pawellol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej postawić jak najszybciej góra dwa Satellite Uplinki i wystrzelić satelity;  a potem skupić się na budowie Satellite Nexus (zapewnia dostęp 4 satelit + bonus za obecność podobnego budynku)); dzięki temu zaoszczędzimy miejsce pod budowę.

Poza tym takie budynki ja laboratoria, warsztaty i źródła prądu najlepiej stawiać obok siebie, wtedy dostajemy bonus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mapka podziemia jest zawsze taka sama czy się zmienia? Na razie tylko raz grałem i to mnie zastanawia. Jeśli jest losowana to miałem szczęście bo para była zaraz koło windy na 2 poziomie, a jeśli jest zawsze taka sama to nie było tematu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TAk na marginesie mapki danego rodzaju są Zawsze takie same.

-Kilka mapek zaczynamy tak samo czyli z tej samej pozycji np na nabrzeżu, na autostradzie, na drodze, przy sklepie mięsnym, cmentarz i kilka innych oczywiście mapy te są zawsze takie same z podobnym roztawieniem obcych zależnym od akualnego stanu gry lub poziomu trudności

-kilka mapek zaczynamy z losowego miejsca (strony) i są to przedewszstykim mapy z UFO ale jest też kilka normalnych które zaczynamy z tej samej strony

-Rodzaje UFO zawsze są takie same (rozkład pomieszczń). Jest tylko jeden model small scaut, medium scaut, battleship ITD.

-Są ok 4 tematy map lasów gdzie ląduje/rozbija się ufo. Jak to rozumieć ? 4 rodzaje mapek X(razy) rodzaje ufo X(razy) miejsce z któego możemy zacząć mape = ilość map które są z ufo co nie zmienia faktu że każdy rodzaj ufo jest identyczny i odrazu wiemy gdzie iść aby zabić generała czy innego stworka.

-misje dla concile są zawsze takie same i zawsze z takim samy rozstawieniem potworów

Jedynym słowem Nie ma różnych mapek i wszystkie mapy ogrywa się w ciągu max 2 gier. Za 3 razem jak wejdziesz na jakś mapke będzie wiedział jak wygląda, gdzie się znajdujesz, gdzie mniej więcej są wrogowie i jak się jak najbardziej efektywnie rozstawić. Włąśnie skończyłem 4 grę na clasic ironman i nie spotakełem ani jednej nowej mapy. Wszystkie znałem doskonale włącznie z ustawieniem potorów. Misje dla colcile i z głównego wątku robiłem perfekcyjnie bo wiedziałem jak się ustawić przed potyczką i co mnie czeka. Mapy napewno nie są generowane losowo i zawsze są takie same. Czasem może wydawać się że gramy inną mape ze względu na inną stronę z której zaczynamy ale dzieje się tak w 90% wypadkach tylko na mapach z ufo

Z tego co zaobserwowałem tryb ironman daje najwiecej satysfakcyj i gra się na nim po prostu ciekawiej. Brak sava eliminuje przekręty i ustawianie walk. Jak dla mnie Xcoma powinno się grać tylko na normalu lub classicu koniecznie z ironman. Imposible jest moim zdaniem za trudny i gra się na nim metodą Save/Load natomiast easy jest to easy i nie sprawia żadnej frajdy. Na easy można zagrać na samym początku aby oswoić się z grą.

Edytowane przez pawellol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie wybudowałem gollob chamber wychodzi na to że to końcówka gry .

Da radę jeszcze na tym etapie trafic Floatery( nie heavy) i Sectoidy ?

Tych 2 brakuje mi do trophy a chciał bym mieć to zrobione zanim zacznę klasyk + ironmen żeby sie już tym nie martwic .

Tłukę teraz opór te Ufo i 2 dzień nie mogę ich trafić :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba już ich nie spotkasz na tym etapie gry. Tiny man można spototkać ale tych dwóch a szczególnie normalnego sectoida będzie trudno spotkać. jedyny ratunek to próbować robić small scauty lub easy obduciona ale podejrzewam że satelity wszędzie już masz więc raczej już nie masz misji obduction. Jak robisz platyne to pamiętaj że na easy przechodzi się gre 2 razy na easy potem imposible, classic i clasic ironman. Co do tego trophy to nie jest one aż tak trudne żeby nie zrobić tego na np classicu bo na imposible lub ironmanie może być bardzo trudno acz kolwiek na imposible masz możliwość savowania więc też jak się uprzesz to zrobisz to bez problemu. W momencie w którym jesteś na pewno widzisz prz wysłaniu misji do ufo jaki skład ma załoga ufo więc jak widzisz sectoida i floatera to możesz próbować.

Jak robisz platyne to bardzo dobrze przygotuj się do zrobienia trophy na classicu czyli zrobienie bardzo trudnej missji obducion w 5 tur i wyczyszenie ufo jednym gościem. Przed tymi trophy musisz troche poczytać i swoją gre podporzątkować pod zdobycie tych trophy które w brew temu co się wydaje nie są jakieś szczególnie trudne o ile wiesz co robić, kiedy i się do tego przygotujesz

Edytowane przez pawellol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie,

Wczoraj zacząłem sobie grać w X-COMa i nie powiem, przypominają się stare dobre czasy.

Mam do was jedno krótkie pytanie.

Czy w wersji z PS + mozna jakoś zmienić język z angielskiego na polski ?

Widzę w necie, że ta gra doczekała się wydania PL.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja z + jest tylko w języku angielskim, brak możliwości zmiany języka na pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×