Skocz do zawartości
Patricko

Wymiana dysku w PS4

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wkladasz dysk ze starą wersja softu, system wykrywa jego nowa wersje i ją reinstaluje (pełne 800MB - też sprawdziłem na weekendzie) to raczej nie ma mowy o odbudowie bazy danych.. Odbudowę bazy danych to masz w Recovery Menu i z reinstalacją softu to ma niewiele wspólnego. Pisząc "każda reinstalacja softu" i "ponowne szyfrowanie dysku" właśnie przekreślasz możliwość zachowania starych danych na dysku i skazujesz każdego na ponowne ściąganie wszystkiego. Czysta semantyka - jedynie gwoli ścisłości chciałem wyprostować :)

Edytowane przez m0rph

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, może źle się wyraziłem/rozmawiamy o innych rzeczach.

Reinstalacja - ja mam na myśli pełną instalację softu (plik ponad 800mb) i tutaj dane zawsze lecą w kosmos, Ty chyba masz na myśli sam update softu (plik ~180mb) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pełne 800 - robilem to na weekendzie u siebie  - SSD znow zawitał w czarnuli gotowy na Destiny :biggrin:

 

edit - a byłem święcie przekonany, że czeka mnie 300GB do ściągnięcia..

Edytowane przez m0rph
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...to musieli to zmienić.

Dzięki za wyprowadzenie mnie z błędu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkość odczujesz tylko przy ładowaniu się niektórych gier.

W samej rozgrywce nic ci to nie zmienia.

Ja już dawno zapomniałem że mam "szybszy" dysk. :P

Hybryda daje coś jedynie jak będziesz grał jedno i to samo w kółko a i tak brak funkcji trim w systemie PS4 niweluje funkcje SSD Cache.

Ja doszedłem jakiś czas temu do consesnsusu http://www.x-kom.pl/p/125777-dysk-twardy-2-5-sata-hitachi-1tb-travelstar-7k1000-95mm-7200obr.html

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On ma 5400rpm. Jak już brać to "szybszy" mający max prędkość 7200rpm. ;) różnica w cenie nie wielka a jak graliśmy z Patricko w Destiny z ludźmi to przy 6 osobach na PvP czuć było różnicę w ładowaniu się map.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 a i tak brak funkcji trim w systemie PS4 niweluje funkcje SSD Cache.

nie no bro - wiem,że trudne słowo ładniej w poście wygląda, ale trim ma głównie za zadanie zapobiec degradacji funkcji zapisu, a to w PS4 nie teges

 

cyt:

Essentially, because of the installation process going on with PSN installed games, it could be "fixing" any issues that the SSD would suffer without a TRIM-aware operating system anyway.  Random writes, the action that can actually fragment the flash, would be pretty minimal in a console environment with exception of saved games.  Even captures of video content on the PS4 would long, extended (and sequential) writes. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On ma 5400rpm. Jak już brać to "szybszy" mający max prędkość 7200rpm. ;) różnica w cenie nie wielka a jak graliśmy z Patricko w Destiny z ludźmi to przy 6 osobach na PvP czuć było różnicę w ładowaniu się map.

Tak, zawsze byłem pierwszy i zdziwienie czemu mi się tak szybko mapki ładują. Hybryda ma to do siebie, że sama sobie tam to jakoś układa, nie wiem ile w tym prawdy. Dla mnie Hybryda 5400 do konsoli w zupełności wystarcza. Wszystko ładuje się jak należy. W sumie nie widziałem hybrydy 7200 wtedy.

Poza tym wszędzie to są różnice raptem sekund a nawet ułamków w więc nie wiem czy dla czegoś takiego warto dopłacać. Każdy musi sobie na to sam odpowiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, zawsze byłem pierwszy i zdziwienie czemu mi się tak szybko mapki ładują. Hybryda ma to do siebie, że sama sobie tam to jakoś układa, nie wiem ile w tym prawdy. Dla mnie Hybryda 5400 do konsoli w zupełności wystarcza. Wszystko ładuje się jak należy. W sumie nie widziałem hybrydy 7200 wtedy.

Poza tym wszędzie to są różnice raptem sekund a nawet ułamków w więc nie wiem czy dla czegoś takiego warto dopłacać. Każdy musi sobie na to sam odpowiedzieć.

Czasem to jest nawet kilkanaście sekund

U ciebie na hybrydzie była mapka, u mnie na zwykłym 7400rpm parę sekund później a niektórzy jeszcze czekali.

 

nie no bro - wiem,że trudne słowo ładniej w poście wygląda, ale trim ma głównie za zadanie zapobiec degradacji funkcji zapisu, a to w PS4 nie teges

 

W takim razie oświeć mnie i mi wytłumacz jak głupolowi bo chyba nie rozumiem. *to nie zaczepka*

http://en.wikipedia.org/wiki/Trim_(computing)

Z tego co rozumiem funkcja trim pozwala systemowi operacyjnemu automatycznie usuwać nie używane bloki na dyskach SSD (cache SSD w hybrydach)

Brak tej funkcji powoduje większe rozsianie pamięci podręcznej hybrydy czy danych na dysku SSD? 

Nie jestem w tym ekspertem ale mając przed oczami jakikolwiek defragmentator dysku wyobrażam sobie co się musi dziać na dyskach SSD/hybrydach bez funkcji trim.

Wiem że dostęp do danych na SSD/NAND jest inny niż na talerzach ale nadal wydaje mi się że system powinien wiedzieć że dane miejsce na dysku nie jest zajęte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba kupię tą hybrydę do ps4 http://www.ceneo.pl/22579230

1.Posiadam kieszeń na dyski 2,5 i gdybym wsadził tam "stary" dysk z ps4 to mógłby posłużyć jak pendrive z softem?

2.Po instalacji gry, ściągnięciu patchy i np dlc do niej to moża usunąć zawartość płyty a ściągnięte rzeczy zostawić na dysku? Pytam bo mam wolnego neta.

3.Gdybym wymienił tego seagatea którego mam obecnie w ps3 http://www.ceneo.pl/16712292 na tą hybrydę to dałoby się odczuć różnicę czy nie warto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba kupię tą hybrydę do ps4 http://www.ceneo.pl/22579230

1.Posiadam kieszeń na dyski 2,5 i gdybym wsadził tam "stary" dysk z ps4 to mógłby posłużyć jak pendrive z softem?

2.Po instalacji gry, ściągnięciu patchy i np dlc do niej to moża usunąć zawartość płyty a ściągnięte rzeczy zostawić na dysku? Pytam bo mam wolnego neta.

3.Gdybym wymienił tego seagatea którego mam obecnie w ps3 http://www.ceneo.pl/16712292 na tą hybrydę to dałoby się odczuć różnicę czy nie warto?

1> Tak - przecież to zwykły dysk laptopowy ;)

2> Nie rozumiem pytania. 

3> Teoretycznie tak. W praktyce nie wiem o nie wsadzałem hybrydy do PS3. W PS4 jest odczuwalna różnica którą na początku się jarasz a później zapominasz że masz nie stockowy dysk.

 

Zmiana dysku nie dorzuci ci klatek na sekundę ale może przyspieszyć ładowanie się poziomów itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do drugiego pytania. Instaluję grę na dysk z płyty, potem ściągam patch i np dlc, skończę grać i chciałbym sobie zostawić patche i dlc (wolny net) a zawartość płyty usunąć bo one dość dużo zajmują. Da się tak czy trzeba usuwać wszystko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba kupię tą hybrydę do ps4 http://www.ceneo.pl/22579230

2.Po instalacji gry, ściągnięciu patchy i np dlc do niej to moża usunąć zawartość płyty a ściągnięte rzeczy zostawić na dysku? Pytam bo mam wolnego neta.

Nie - jak kasujesz grę, to kasuje się wszystko prócz zapisów stanu gry...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie oświeć mnie i mi wytłumacz jak głupolowi bo chyba nie rozumiem. *to nie zaczepka*

http://en.wikipedia.org/wiki/Trim_(computing)

Z tego co rozumiem funkcja trim pozwala systemowi operacyjnemu automatycznie usuwać nie używane bloki na dyskach SSD (cache SSD w hybrydach)

Brak tej funkcji powoduje większe rozsianie pamięci podręcznej hybrydy czy danych na dysku SSD? 

Nie jestem w tym ekspertem ale mając przed oczami jakikolwiek defragmentator dysku wyobrażam sobie co się musi dziać na dyskach SSD/hybrydach bez funkcji trim.

Wiem że dostęp do danych na SSD/NAND jest inny niż na talerzach ale nadal wydaje mi się że system powinien wiedzieć że dane miejsce na dysku nie jest zajęte.

Jestem, jestem - zapomniało mi się, że tu coś pościłem :D

 

Jak najbardziej to co napisałeś ma miejsce - TRIM na bierząco monitoruje co znika z dysku i system wie, że już tam nie ma czego szukać - tyle, że ma to sens w systemach, których operacje read/write mają podobny do siebie stosunek procentowy. Porównanie do defragmentatora nie ma tu sensu, gdyż TRIM nie ma nic wspólnego z fragmentacją dysku (zresztą w SSD to wogóle nie teges). W przypadku PS4 operacje odczytu stanowią zdecydowaną większość niż operacje zapisu - i dlatego też funkcja TRIM nie sprawdza się tak, jak to ma miejsce w windach czy innych linach. Cerny nie jest gupi :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, teraz jest jaśniej. Dzięki.

Z dyskami SSD miałem mało styczności stąd to moje staroświeckie myślenie pod kątem talerzy. Dysk SSD powinien mieć taki sam czas dostępu na całym dysku więc fragmentacja mu nie straszna.

...zapomniałem też że przecież konsola zapisuje tylko przy ściąganiu/instalacji i save.

Takie proste i podstawowe rzeczy i się wyłożyłem. ...ehh

Jeszcze raz dzięki.

Edytowane przez SephiroT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

weeeeź - ja tu cisnę mądralę bo broniłem się z nowoczesnych technologii zapisu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj zainstalowałem 2TB (Samsung ST2000LM003), wszystko działa bez problemów, nawet trochę szybciej... Wymiana 2 minuty. 

Najdłużej zabrało skopiowanie zapisów z gier... Na jakiś czas mam spokój z miejscem, bo miesiąc temu zaczął się dramat ;) . 

Pozdrawiam

Edytowane przez MaxyM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

od pol godziny szukam dysku o pojemnosci 1,5 tb, ktory pasowalby do ps4, jednak wszedzie znajduje tylko takie o grubosci 15 mm. Czy ktos moglby poratowac jakims linkiem, albo jakims konkretnym modelem?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

od pol godziny szukam dysku o pojemnosci 1,5 tb, ktory pasowalby do ps4, jednak wszedzie znajduje tylko takie o grubosci 15 mm. Czy ktos moglby poratowac jakims linkiem, albo jakims konkretnym modelem?

 

Pozdrawiam

 

Coś słabo szukasz... ;) np. 1,5TB Travelstar 5K1500 5400obr :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś słabo szukasz... ;) np. 1,5TB Travelstar 5K1500 5400obr :)

 

to teraz mi znajdz ten dysk, bo na taki tez trafilem, problem w tym, ze w kazdym sklepie, jaki ma go w ofercie widnieje jako niedostepny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to teraz mi znajdz ten dysk, bo na taki tez trafilem, problem w tym, ze w kazdym sklepie, jaki ma go w ofercie widnieje jako niedostepny...

 

Dziwne, bo jakiś czas temu był dostępny... cóż trzeba szukać okazji, może się pojawi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakis inny? Moze byc jakikolwiek byleby spelnial podstawowe wymaga, tj. sata II badz III, grubosc 9.5 do 12.5 mm i predkosc 5400 rpm. Chyba jakis sie powinien znalezc?

 

bo jedyny, jaki znalazlem to ten Verbatim: http://www.morele.net/dysk-twardy-verbatim-hdd-2-5-sata-300-1-5-tb-53162-613722/ ale cos za tani jest i martwi mnie to 8 mb cache w porownaniu z w/w travelstarem, ktory ma 32

Edytowane przez Viarus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mogę polecić dysk zaproponowany przez @SephiroT a mianowicie: http://www.x-kom.pl/p/125777-dysk-twardy-2-5-sata-hitachi-1tb-travelstar-7k1000-95mm-7200obr.html# 

 

Konsola nie dostaje wielkiego kopa ale szybkość wczytywania niektórych gier jest na pewno odczuwalna. Za rozsądne pieniądze można podwoić ilość miejsca na PS4. Mało tego stary dysk z PS4 postanowiłem przełożyć do mojej PS3 i tym sposobem ulepszyłemPS4 500GB->1TB i PS3 250GB->500GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×