Skocz do zawartości
Emir

Final Fantasy XIII

Rekomendowane odpowiedzi

W tej grze akurat trzeba tak grać.

Co nie każdemu może pasować :wink:

Nie wszystkim odpowiada system walki, ja np wolałbym w pełni turowy.

Niektórzy narzekają też na postaci, ale mnie akurat wszystkie poza Hope'm przypadły do gustu. Dzieciaka po prostu nie mogłem znieść...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FF 7,FF 8,FF 9 ,FF 10,FF 12,Star Ocean,Disgaea dry.gif YAKUZA! :rolleyes:

Turowy system walki do fajnali raczej już nie wróci. A szkoda (jak dla mnie).

Edytowane przez EndarSeth
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Turowy system walki byl fajny. Mozna bylo sobie przeanalizowac walke i pomyslec jaki bedzie nasz kolejny ruch. System walki w XIII nie jest zly, trzeba dzialac szybko dzieki czemu walki nabieraja dynamizmu. Jestem w stanie zrozumiec ze niektorym system walki w najnowszej odslonie Finala sie nie spodobal. JA naszczescie do tych osob nie naleze ;)

Edytowane przez Don_Mario

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co nie każdemu może pasować :wink:

Nie wszystkim odpowiada system walki, ja np wolałbym w pełni turowy.

Niektórzy narzekają też na postaci, ale mnie akurat wszystkie poza Hope'm przypadły do gustu. Dzieciaka po prostu nie mogłem znieść...

Turowe jRPG to niestety przeszłość i na ich powrót nie ma co liczyć.

FF 7,FF 8,FF 9 ,FF 10,FF 12,Star Ocean,Disgaea dry.gif YAKUZA! :rolleyes:

Turowy system walki do fajnali raczej już nie wróci. A szkoda (jak dla mnie).

Wymienione przez Ciebie tytuły mają być przykładami nieliniowych jRPG? Nie wiem jak jest ze SO i Disgeą, ale reszta jest liniowa jak diabli (poza FFXII, który jest jedynym nieliniowym nie-mmowym FF).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Turowe jRPG to niestety przeszłość i na ich powrót nie ma co liczyć.

Niestety, jednak dzięki pomocy kolegów z forum udało mi się zakupić FFT z US PSS i znowu mogę grać w jedną z moich ulubionych gier :P.

Co do FFXIII, system walki jak dla mnie jest nudny jak flaki i po przejściu gry nie mogę się zmusić do zrobienia jakichkolwiek trofeów. System walki polega na wciskaniu dwóch klawiszy w różnych konfiguracjach.

W różnych recenzjach czytałem, że system walki jest jednym z najbardziej skomplikowanych i rozbudowanych w historii serii. Niestety jakoś tego nie zauważyłem.

Cała gra liniowa na maksa, a rozwój postaci to jakichś żart, gra mogłaby za nas rozdawać punkty, bo i tak jest mamy cały czas jedną ścieżkę.

Mam nadzieję, że następne części będą ciekawsze, bo bieganie cały czas prosto po korytarzach i wciskanie na zmianę 'L1' z 'X' mnie nie bawi.

Na grze się srogo zawiodłem, grałem we wszystkie części FF i ta (FFXIII) moim zdaniem jest zdecydowanie najgorsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KopaczK zrozum, że liniowość XIII =/= liniowości 7, 8 czy 9. Chodzi o to, że w XIII została zmieniona cała struktura gry na wzór choćby GOW3 czy Uncharted - idziesz korytarzem, scenka, boss, idziesz korytarzem dalej. Jakby tego było mało rozwój postaci też żenująco uprościli wystarczy przyfarmić, wejść do menu i potrzymać X. O ile w każdym finalu rozwój fabuły był zawsze liniowy tak w XIII dochodzi do tego jeszcze liniowy sposób samego przechodzenia gry. Pulse miało być lekarstwem na to ale nie dało rady. Mam nadzieje, że S-E nie pójdzie w tą strone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś miał wątpliwości co d liniowości FFXII, pod tym adresem jest mapa na pierwsze 5-6h gry: http://cache.gawker....straightmap.jpg

Liniowa jak w mordę strzelił:P aczkolwiek tak jak mówiłem już wcześniej, FF to nie jest gra dla wszystkich. Cieszę się, że należę do tego grona którym FF przypada do gustu mimo wszystko :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KopaczK zrozum, że liniowość XIII =/= liniowości 7, 8 czy 9. Chodzi o to, że w XIII została zmieniona cała struktura gry na wzór choćby GOW3 czy Uncharted - idziesz korytarzem, scenka, boss, idziesz korytarzem dalej. Jakby tego było mało rozwój postaci też żenująco uprościli wystarczy przyfarmić, wejść do menu i potrzymać X. O ile w każdym finalu rozwój fabuły był zawsze liniowy tak w XIII dochodzi do tego jeszcze liniowy sposób samego przechodzenia gry. Pulse miało być lekarstwem na to ale nie dało rady. Mam nadzieje, że S-E nie pójdzie w tą strone.

Zgadzam się z Tobą, ale FFy takie są (wyjątkiem jest X- rozwój postaci i XII eksploracja świata) i nie ma co się oszukiwać, że jest inaczej.

Marzę o starym modelu rozgrywki, ale on jest dla współczesnych mas zbyt "oldschoolowy", a więc nieopłacalny w produkcji.

Dla mnie najważniejsza jest fabuła i emocje, których doświadczam podczas gry, a te w XIII są na odpowiednim poziomie. FF VERSUS XIII będzie miał imho ciulowy system walki, ale zapewne i tak będzie mi się podobał, bo wymienione elementy będą w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do fabuły trzynastki nie mogę się zgodzić z przedmówcą. W pewnym momencie miałem ochotę przełączać dialogi, które są na jedno kopyto, kręcą się w koło tematu "jest beznadziejnie, ale znajdziemy w sobie nadzieję i damy radę" :P.

Jednym słowem gra jest melodramatyczna. Jedyny motyw, który mi się podobał to to, że przez większą część gry nie ratujemy świata tylko próbujemy uratować siebie (co oczywiście się pod koniec gry zmieniło).

Co do postaci to oprócz Lightning (z początku gry) i Fang reszta mogłaby nie istnieć bo jest po prostu irytująca i ciężko się tego słucha. Powyższa wypowiedź jest tylko moim zdaniem, i nie wątpię że są ludzie którym gra się bardzo podobała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem FF XIII jest anglojęzyczny dubbing, który psuje klimat opowieści.

Natomiast to co napisałeś:

Co do fabuły trzynastki nie mogę się zgodzić z przedmówcą. W pewnym momencie miałem ochotę przełączać dialogi, które są na jedno kopyto, kręcą się w koło tematu "jest beznadziejnie, ale znajdziemy w sobie nadzieję i damy radę"

można przypiąć każdemu FFowi z VII na czele. ;) Taki urok jRPG. Są pewne wyjątki, ale potwierdzają jedynie regułę. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno zaczelem grac w FFXIII i mam kilka pytan. Pomijam ochy i achy których doznałem w trakcie grania, kilkakrotnie zbierałem szczękę z podłogi ;P A co do tego czy jest lepszy czy gorszy ten fajnal to znalazłem dośc dobry komentarz:

"...if your a real FF fan youd know the first rule about FF games DONT COMPARE THEM.

any FF fan would relize that each FF is a completly different game in story charecters, universes, and gameplay.

comparing them is like comparing star ocean 1 to grandia..."

1. nie bardzo ogarniam tego levelovania broni... znaczy wiem ze moge sie na tym skupic dopiero pod koniec ale chce wiedziec na czym stoje (jestem w 4 rozdziale)? Mam jakąś broń klikam na upgrade i mam liste elementów moge je zaznaczyć i wybrać jakąc ilość... Ale jakie i po co to nie wiem... Co to jest ten EXP? Mogłby mi ktos prosto wytlumaczyć? Są chyba jakie trofiki z tym związane?

2. Jest trofik z zaliczeniem misji któryśtam na wszystkie gwiazdki... Mam rozumiec ze najlepiej robic to zapisujac, podchodzac do walki i jak sie uda to isc dalej a jak nie to wczytać sejwa?

3,4 tu miały byc dodatkowe pytania ale zapomniałem :D jak se przypomne to napisze...

Edytowane przez M4NG4N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pytanie 2: W pewnym momencie gry (chapter XI) znajdziesz się na "otwartej przestrzeni" zwanej Gran Pulse i tam będziesz wykonywać misję. Do każdej misji możesz podchodzić w nieskończoność więc jeśli nie wbijesz 5 gwiazdek za pierwszym razem to lecisz i jeszcze raz bierzesz misję.

Co do 1: Sam jeszcze do końca nie ogarniam ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Levelovanie broni:

Moim zdaniem nie warto sobie tym za bardzo zawracać głowy przed końcem gry, bo można pokonać ostatniego bossa bez problemów nawet z orężem na 1lvl ;) Ale z drugiej strony posiadanie wymaksowanego ekwipunku może o jeszcze dodatkowo ułatwić...

Broń i akcesoria ulepsza się korzystając z kilku rodzajów przedmiotów:

1. przedmioty "zwierzęce" (ja je tak nazywałem ^^) jak kości, szpony itp... Służą do podnoszenia mnożnika EXP, im większy mnożnik - tym więcej expa dostanie broń po doładowaniu kolejnymi przedmiotami

2. przedmioty "techniczne" - dają o wiele więcej exp od "zwierzęcych", to nimi wbija się lvl broni

3. przedmioty niezbędne do awansu przedmiotu na następny poziom

Na necie jest mnóstwo poradników jak lvl'ować ekwipunek, wystarczy pogooglować, zasada jest taka:

1. podnieść mnożnik przedmiotami typu 1 do 3x

2. wymaksować lvl przedmiotami typu 2

3. podnieść lvl ogólny przedmiotu przy pomocy przedmiotu typu 3

Najlepiej jak już wspomniałem wspierać się gotowymi poradnikami, wymaksowanie jakiejś broni to bardzo duży koszt, trzeba mieć duuuuuużo itemów i gili :tongue:

Co do zrobienia misji na 5 gwiazdek:

Trzeba pamiętać o tym, że im lepszą broń ma nasza drużyna, tym mniej czasu mamy na zdobycie 5 gwiadek.

Bardzo pomocny jest item "Gold Watch" - jak go zdobyć - zapytaj Googli :turned:

Może mało profesjonalnie wytłumaczyłem o co chodzi, za to przepraszam ^^

Edytowane przez camil666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. To mój pierwszy jRPG i staram się przekonać do tego gatunku :P Ogólnie to bardzo mi gra przypadła do gustu ale niestety nie grałem w poprzednie czesti więc nie wiem czemu ludzie po niej jadą...

Jeszcze jedno jak podbić przeciwnika w powietrze? Czytałem że jak podbijesz w powietrze to możesz potem mu dużo nakopać... Trzeba miec Commando chyba tak? Ale to chyba później dopiero...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wyrzucenia w powietrze służy atak Launch, ma go właśnie Commando. Ale z tego co pamiętam nie każdego przeciwnika można wyrzucić w powietrze. Najlepsze w tym ataku jest to, że przeciwnik wyrzucony w powietrze nie może atakować ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, Ok dzieki. ostatnie pytanie narazie :P Czy wyszły jakieś DLC do tej gry? Czy wraz z postępami w grze się coś odblokowuje dla PS3? (jakieś themy itp.) Ogólnie to bardzo sie wkręciłem i wiem że napewno kupie XIII-2 (Dissidie najnowszą już mam :P)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DLC z tego co wiem nie ma, a do odblokowania są właśnie themy do konsoli, po jednym z każdym bohaterem plus 1 dodatkowy za (chyba) zdobycie platyny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedługo po premierze pojawiły się doniesienia, że planowane są jakieś DLC (podobno darmowe),a le od tamtej pory cisza w eterze. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadnego DLC nie ma chyba ze sprowadzisz sobie FF XIII Ultimate Hits International na xboxa. Podobno nie warto, ale jest tam jakas zawartosc ktorej nie ma w podstawowej wersji

Edytowane przez Don_Mario

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie ma. Mówiono jednak coś o tajemniczym, darmowym DLC. Liczyłem na japońską ścieżkę dźwiękową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi o uszy sie obil jakis tryb multi, chociaz ciezko mi sobie to bylo wyobrazic w finalu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dał bym sobie głowę uciąć że żadnego dlc nie będzie tym bardziej że pełną parą idą prace nad FF XIII -2 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×